mamina h.
28.03.08,10:46
vlastnici bytov v dome rozhoduju o buducnosti podkrovia, ktore je k dnesnemu dnu spolocnym priestorom, mala by sa podpisovat zmluva o vstavbe a nadstavbe atd... podla § 14 odsek 3 je k tomu potrebny 2/3 suhlas majitelov, je to stale tak? niekto mi spominal, ale nevedel mi to podlozit, vraj v oktobri 2007 bola novela zakona, ktora to meni az na 100% suhlas, vie o tom niekto nieco? vopred dakujem, pekny den.

pre kazdy pripad citujem § 14 odsek 3/ zakona o vlastnictve bytov :
„Ak vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome rozhodujú o úvere a o zabezpečení úveru, o zmluve o vstavbe alebo nadstavbe bytov alebo nebytových priestorov v dome a o zmene formy výkonu správy, rozhoduje sa vždy hlasovaním na schôdzi vlastníkov dvojtretinovou väčšinou hlasov všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome. Toto hlasovanie nemôže byť písomné."
Babika7711
28.03.08,10:37
Nuz skus si najst zakon na nete... a asi to urobim aj ja,kedze to tiez potrebujeme.

Ale kedze viem, ze ak sa z povalovych priestorov urobi byt, tak sa automaticky zvysia metre na spolocnom podiely. A Tu je problem, lebo s odpredajom svojho podielu musi suhlasit kazdy. Mozno preto ten zakon zmenili.

U nas sa zase borime aj s problemom, do LV sa zapise plocha bytu napríklad 60m2, o to sa zvacsia spolocne metre domu. A oni chcu aby sa zaplatil byt nie 60m2 co vychadza od vysky 130m kedze je to podkrovny byt, ale chcu celu plochu aj to co je nevyuzitelne.... s tym nevie niekto poradit?
mamina h.
28.03.08,10:47
Nuz skus si najst zakon na nete... a asi to urobim aj ja,kedze to tiez potrebujeme...

hladam, hladam, ak nieco najdes prva, daj vediet prosim ta :)
Mária27
28.03.08,10:53
Platí to stále tak.

Aktuálne znenie zákonov nájdeš na http://jaspi.justice.gov.sk/jaspiw1/jaspiw_maxi_fr0.htm

vľavo Predpisy - rozklikneš tabuľku, do kolónky Prepis č.: napíšeš 182/1993 , stlačíš Vyhľadať. Rozklikneš číslo zákona pri zelenom Rek zákony - a máš ho.
mamina h.
28.03.08,11:13
dakujem maria, takze nic nove v tomto smere nie je...
nevies nahodou, ci dovtedy to bolo tak isto?
mamina h.
28.03.08,11:24
...Ale kedze viem, ze ak sa z povalovych priestorov urobi byt, tak sa automaticky zvysia metre na spolocnom podiely. A Tu je problem, lebo s odpredajom svojho podielu musi suhlasit kazdy. Mozno preto ten zakon zmenili....

pre babika: mas tym skusenost? ako sa to riesi, ak niektory majitel bytu nesuhlasi?
(na tie priestory nizsie ako 1.30m sa ti skusim spytat)
Mária27
28.03.08,11:27
Ako znel predpis predtým si nájdeš tak isto, len pred stlačením "Vyhľadať" si v tabuľke zmeníš dátum vpravo hore v kolonke Účinný k dátumu. Potom máš pri zelenom úplné znenie zákona k tomu dátumu.

Ďakujem za ocenenie.
Chobot
28.03.08,13:22
Nuz skus si najst zakon na nete... a asi to urobim aj ja,kedze to tiez potrebujeme.

Ale kedze viem, ze ak sa z povalovych priestorov urobi byt, tak sa automaticky zvysia metre na spolocnom podiely. A Tu je problem, lebo s odpredajom svojho podielu musi suhlasit kazdy. Mozno preto ten zakon zmenili.

U nas sa zase borime aj s problemom, do LV sa zapise plocha bytu napríklad 60m2, o to sa zvacsia spolocne metre domu. A oni chcu aby sa zaplatil byt nie 60m2 co vychadza od vysky 130m kedze je to podkrovny byt, ale chcu celu plochu aj to co je nevyuzitelne.... s tym nevie niekto poradit?

Treba vychádzať z údaju, ktorý je uvedený na liste vlastníctva. Pokiaľ je tam uvedených 60m2, tak je tento údaj smerodajný aj pre výpočet príspevku do fondu.

Ak máte na katastri väčšiu plochu zapísanú (aj tú, ktorá je nižšia, ako 130cm), tak môžu požadovať cenu za všetky m2, lebo byt má deklarovaných viac m2, teda celú plochu.

Kde je uvedených tých 130cm? Vieš zákon alebo predpis? Skúsim to tam potom pozrieť, možno sa mýlim, ale potrebujem vedieť, kde to pozreiť.
lubica_02
28.03.08,14:37
Kedysi bol potrebný 100% súhlas ale len na stavebnom úrade a to dne už tiež neplatí. je potrebné len pristpiť k zmluve o vstavbe alebo nadstavbe.
Pre vlastníkov platí súhlas 2/3 vlastníkov na schôdzi.
Orim
28.03.08,16:01
Tu ide o dve veci. Jedna je zmluva o vstavbe alebo nadstavbe a druhá je zníženie majetkového podielu každého majiteľa a to musí podpísať každý majiteľ. Preto to tu musí podpísať 100% majiteľov aj keď sa na rozhodovaní o vstavbe alebo nadstavbe nepodieľali.

Predsa sa v dome ostatní majitelia nemôžu rozhodnúť a dohodnúť na tom, že ja budem mať nižší podiel a nútiť ma aby som časť svojho podielu predal.

Teraz to preženiem majitelia bytov sa rozhodnú, že spravia ešte jeden byt (neviem čo za to dostanú) a urobia to tak, že z dvoch bytov pri sebe, ktoré sú povedzme 5 izbové vezmú každému bytu jednu alebo dve izby zamurujú pôvodné vchody z pôvodných bytov urobia vchody nové vrátane vchodu do bytu. Samozrejme to chcú pôvodným majiteľom zaplatiť. Ak by s tým pôvodní majitelia súhlasili určite by sa to dalo zrealizovať.
Ak jeden z nich by nesúhlasil neviem ako zákonne ho chcú k tomu donútiť.
lubica_02
28.03.08,16:28
Áno Orim, presne tak som myslela - napísala som asi nezrozumiteľne, že každý vlastník musí pristúpiť k zmluve - tam sú už prepočítané spoluvl. podiely.
mamina h.
28.03.08,17:22
....U nas sa zase borime aj s problemom, do LV sa zapise plocha bytu napríklad 60m2, o to sa zvacsia spolocne metre domu. A oni chcu aby sa zaplatil byt nie 60m2 co vychadza od vysky 130m kedze je to podkrovny byt, ale chcu celu plochu aj to co je nevyuzitelne.... s tym nevie niekto poradit?
neporadim ti zatial, zatial len tato citacia zo Slov. techn. normy:

"Podľa STN 73 4301 Budovy na bývanie musí byť svetlá výška obytných miestností v novopostavených podkrovných priestoroch najmenej 2 600 mm, pri rekonštrukciách ju možno znížiť na 2 500 mm. Svetlá výška obytných miestností, ktoré sú súčasťou bytu v nižšom podlaží, môže byť aj 2 300 mm. Samostatné trámy by nemali byť nižšie, ako je podchodná výška 2 100 mm."

"Do úžitkovej, teda podlahovej plochy sa v podkroví započítava len plocha, nad ktorou je svetlá výška aspoň 1 300 mm. Norma určuje na obvode v podkroví bytových domov minimálnu svetlú výšku 1 100 mm."
Mária27
28.03.08,17:24
Orim,
s tým príkladom si to skutočne prehnal. Vlastnítvo bytu je výlučné, tam nik za teba rozhodnúť nemôže. Spoločné časti a zariadenia je špecifické spoluvlastníctvo, ktoré ti bolo "nanútené" (čo sa pri inom spolu-vlastníctve nedá), ktorého sa nemôžeš vzdať, aj sa s ním inak disponuje. Je to druh spoluvlastníctva upraveného týmto zákonom.
Ak sa raz právoplatne rozhodne o nadstavbe, tak sa prepočítajú podiely na spoločných častiach a zariadeniach.
mamina h.
28.03.08,17:39
Orim,
s tým príkladom si to skutočne prehnal. Vlastnítvo bytu je výlučné, tam nik za teba rozhodnúť nemôže. Spoločné časti a zariadenia je špecifické spoluvlastníctvo, ktoré ti bolo "nanútené" (čo sa pri inom spolu-vlastníctve nedá), ktorého sa nemôžeš vzdať, aj sa s ním inak disponuje. Je to druh spoluvlastníctva upraveného týmto zákonom.
Ak sa raz právoplatne rozhodne o nadstavbe, tak sa prepočítajú podiely na spoločných častiach a zariadeniach.
pokial je to teda tak ako pise maria, tak plati ze: ak min 2/3 obyvatelov podpisu zmluvu o stavbe a nadstavbe, v nej sa uvedie prepocitanie spolocnych casti a tym je vec uzavreta, chcem tym povedat, ze na zaklade tejto zmluvy kataster po kolaudacii zapise nove priestory a prerozdeli spolocne priestranstva bez ohladu nato, ze jeden expert v dome s tym napriklad nesuhlasi, je to tak?
lubica_02
28.03.08,18:09
ale myslím, že zmluvu so spoluvl. podielmi musí podpísať každý vlastník. Ak sa mýlim prosím opravte ma, aby som nedávala mylné info.
Mária27
28.03.08,18:19
STN 73 4301 "Budovy na bývanie" je aktualizovaná s týmito rozmermi od roku 2005; uvedené rozmery sa týkajú navrhovania podkrovia a presvetlenia priestorov pod šikmými strechami - je pre novopostavené priestory.

Do užitkovej plochy (už je len podlahová plocha) sa kedysi nepočítali ani výklenky, šatníky a pod. Dnes za ne platíme ...
Aj pod 60 cme sa dá urobiť nejaký úložný priestor. Aj keď by som to do podlahovej plochy osobne nerátala, určite sa nebudú prepočítavať (aj pre kataster) všetky staré domy.

Inak, definície v rôznych zákonoch (stavebný, bytový), vyhláškach a normách sú rôzne. Pre platby v bytovom dome platí bytový zákon.
Orim
28.03.08,19:17
to som prehnal schválne. :D


ale myslím, že zmluvu so spoluvl. podielmi musí podpísať každý vlastník. Ak sa mýlim prosím opravte ma, aby som nedávala mylné info.

čo by sa stalo keď by som to nepodpísal?
:)

Je mi jasné, že ak nesúhlasím mám právo obrátiť sa na súd :)
lubica_02
28.03.08,19:32
Pravdepodobne by neprijal katastrálny úrad zmenu spoluvlast. podileu.ale budem to vedieť s určitosťou o pár dní / týždňov/, na jednom dome práve rokujeme s firmou o nadstavbe, momentálne máme na odsúhlasenie návrh zmluvy po zapracovaní pripomienok.
mamina h.
29.03.08,09:33
Pravdepodobne by neprijal katastrálny úrad zmenu spoluvlast. podileu.ale budem to vedieť s určitosťou o pár dní / týždňov/, na jednom dome práve rokujeme s firmou o nadstavbe, momentálne máme na odsúhlasenie návrh zmluvy po zapracovaní pripomienok.
potesis ma, ked nam to potom vysvetlis, vdaka, pekny vikend
lubica_02
29.03.08,09:40
určite dám vedieť
Mária27
30.03.08,16:11
čo by sa stalo keď by som to nepodpísal?
Je mi jasné, že ak nesúhlasím mám právo obrátiť sa na súd
Orim : 28-03-08 at 08:37 PM.



Nahradil by tvoju vôľu súd a nebol by to lacný špás.
Orim
31.03.08,17:05
čo by sa stalo keď by som to nepodpísal?
Je mi jasné, že ak nesúhlasím mám právo obrátiť sa na súd
Orim : 28-03-08 at 08:37 PM.



Nahradil by tvoju vôľu súd a nebol by to lacný špás.


Kto by to podľa teba platil ja alebo ten čo by to dal na súd?
Mária27
31.03.08,17:09
Ten, kto súd prehrá.
hanka kralova
05.04.08,15:45
Pravdepodobne by neprijal katastrálny úrad zmenu spoluvlast. podileu.ale budem to vedieť s určitosťou o pár dní / týždňov/, na jednom dome práve rokujeme s firmou o nadstavbe, momentálne máme na odsúhlasenie návrh zmluvy po zapracovaní pripomienok.
ahoj lubica, prosim ta, mohla by si mi vysvetlit, preco musi ist zmluva o vstavbe a nadstavbe na kataster hned po podpisani? zdalo sa mi, ze sa v tom vyznas, vdaka, zalozila som ohladom toho temu: http://www.porada.sk/t79312-vstavba-a-nadstavba-2008-a.html
Orim
05.04.08,23:41
čo by sa stalo keď by som to nepodpísal?
Je mi jasné, že ak nesúhlasím mám právo obrátiť sa na súd
Orim : 28-03-08 at 08:37 PM.



Nahradil by tvoju vôľu súd a nebol by to lacný špás.

A keby to nepodpísala 1/3 ludí kto by asi vyhral súd? :)
lubica_02
06.04.08,10:52
Pri hlasovaní o nadstavbe alebo vstavbe rozhoduje 2/3 väčšina všetkých vlastníkov v dome. Ostatní sa buď obrátia na súd aby vo veci rozhodol, alebo sa bez problémov podrobia väčšine vlastníkov v zmysle zákona.Podľa môjho uváženia by súd vyhrala väčšina.
lubica_02
06.04.08,10:53
Zmluva by mala ísť na kataster z dôvodu zmeny spoluvlastníckeho podielu na spoločných častiach a zariadeniach domu.
Orim
06.04.08,15:17
Pri hlasovaní o nadstavbe alebo vstavbe rozhoduje 2/3 väčšina všetkých vlastníkov v dome. Ostatní sa buď obrátia na súd aby vo veci rozhodol, alebo sa bez problémov podrobia väčšine vlastníkov v zmysle zákona.Podľa môjho uváženia by súd vyhrala väčšina.

Teória tak hovorí. Predpokladám, že by to však záviselo od toho akí sú zastupujúci advokáti
lubica_02
06.04.08,17:32
Orim, aj to je pravda - na súdoch sa stáva všeličo
frost
21.05.08,16:15
Zákon č. 182/1993 Z.z. pri rozhodovaní o vsavbe alebo nadstavbe vyžaduje len 2/3 väčšinu všetkých vlastníkov bytov a nebyt. priestorov. Aj keď tak zákon neuvádza bolo by v tomto prípade jednomyseľné rozhodnutie istejšie, pretože prehlasovaný vlastník by mohol rozhodnutie napadnúť, pretože boli ním dotknuté jeho vlastnické práva, ktorých nedotknuteľnosť garantuje čl. 20 ods. 4 Ústavy SR.
majkii
21.05.08,18:46
Na túto tému sme nedávno už diskutovali tu (http://www.porada.sk/t80474-este-raz-zavkladovanie-vstavby-a-suhlas-2-3-vs-100-a.html).

Presne tak, ako významný právnici tu (http://www.sak.sk/blox/cms/sk/zone1/bulletin/archiv/id1/id5/id12/lbtnFolderOpen) ani my, sme tu nedospeli k jednoznačnému záveru, či postačí rozhodnutie 2/3, alebo musia súhlasiť všetci vlastníci. Ja osobne som zvedavý, ako dopadne Peter (s nikom "Dokumenty") s ich žiadosťou o zavkladovanie do KN. Dúfam, že sa ozve a dá vedieť ako dopadli .
mamina h.
06.07.08,14:24
Pravdepodobne by neprijal katastrálny úrad zmenu spoluvlast. podileu.ale budem to vedieť s určitosťou o pár dní / týždňov/, na jednom dome práve rokujeme s firmou o nadstavbe, momentálne máme na odsúhlasenie návrh zmluvy po zapracovaní pripomienok.


potesis ma, ked nam to potom vysvetlis, vdaka, pekny vikend


určite dám vedieť
Ahoj Lubica, ako dopadla vasa vstavba? Vopred dakujem.
lubica_02
06.07.08,15:13
Ešte nie je všetko deffinitívne - ale dám vedieť.
Tinika
27.10.08,11:16
Dobrý deň,
a čo ak nie sme ani spoločenstvo vlastníkov, ani družstvo? Musí byť 100% súhlas, alebo stačí 2/3 väčšina, aby sa mohlo stavať podkrovie?
svojar
27.10.08,11:23
Nejde o to, čo ste,ale aké % vlastníkov musí súhlasiť. viz príspevok 31 - nič nie je jednotné, ani právnici, ani my tu na Porade
Tinika
27.10.08,11:53
Nejde o to, čo ste,ale aké % vlastníkov musí súhlasiť. viz príspevok 31 - nič nie je jednotné, ani právnici, ani my tu na Porade

Takže je to hop lebo trop na obidvoch stranách? No to je fakt super. Tie zákony u nás, to nemá proste chybu
gregorkam
27.10.08,13:45
Nejde o to, čo ste,ale aké % vlastníkov musí súhlasiť. viz príspevok 31 - nič nie je jednotné, ani právnici, ani my tu na Porade

Podkrovie budu chcieť na list vl. Tam sa budú meniť pomerz a bude treba 100 % súhlas.
Tinika
27.10.08,14:29
Podkrovie budu chcieť na list vl. Tam sa budú meniť pomerz a bude treba 100 % súhlas.

Ďakujem za odpoveď a ešte ma napadlo, keďže nie sme ani družstvo ani spoločenstvo vlastníkov bytov, nemáme právnu subjektivitu. Môžme so stavebnou firmou vôbec spísať zmluvu? To ako kto ju spíše? Veď každý si vlastní svoj byt nie a teda ja ak nechcem nespíšem zmluvu.
Mária27
28.10.08,06:07
dokumenty zistil - v príspevku Nadstavba a vstavba

Požiadal som o stanovisko Správu geodézií a katastra v Bratislave kde mi z právneho odd. prišiel mail s výrokom že na zavkladovanie stačí súhlas 2/3 vlastníkov bytov a pokiaľ kataster vyžaduje 100% súhlas koná nad rámec zákona.
gregorkam
28.10.08,15:20
Ďakujem za odpoveď a ešte ma napadlo, keďže nie sme ani družstvo ani spoločenstvo vlastníkov bytov, nemáme právnu subjektivitu. Môžme so stavebnou firmou vôbec spísať zmluvu? To ako kto ju spíše? Veď každý si vlastní svoj byt nie a teda ja ak nechcem nespíšem zmluvu.

Na jednej strane firma / na druhej všetci vlastnici (podrobne vyspecifikovaní).
Ale "správu" bytov by ste mali mať a toho môžete poveriť.
Orim
29.10.08,01:11
Ďakujem za odpoveď a ešte ma napadlo, keďže nie sme ani družstvo ani spoločenstvo vlastníkov bytov, nemáme právnu subjektivitu. Môžme so stavebnou firmou vôbec spísať zmluvu? To ako kto ju spíše? Veď každý si vlastní svoj byt nie a teda ja ak nechcem nespíšem zmluvu.

neboj sa ono sa to vykrištalizuje :)
Tinika
03.11.08,18:01
Na jednej strane firma / na druhej všetci vlastnici (podrobne vyspecifikovaní).
Ale "správu" bytov by ste mali mať a toho môžete poveriť.

Viem, je to mimotemy.Chcela som dať bodík, ale neviem prečo, pri tvojích príspevkoch mi neponúklo možnosť oceniť. Dnes som už bodikovala niekoho tak možno preto. Tak snad zajtra.