Ejo
28.03.08,15:29
Poprosila by som o radu, či som postupovala správne v určitých prípadoch.
1. Vystavila som zálohovú faktúru /poskytujem ubytovanie/. Na účet mi prišla úhrada zálohovej faktúry /zaúčtovala som ako POZD - príjem za služby/. Následne som vystavila riadnu faktúru - nakoľko záloha bola napr. na 4000,- Sk na faktúre4000,- Sk mínus odpočet zálohy 4000,- Sk - k úhrade ostáva 0,- Sk/. Evidujem aj zálohové a riadne faktúry. Služba je v ten rok aj dodaná.
2. Došla mi zálohová faktúra na úhradu: 2000,- Sk. Uhradila som v hotovosti, zaúčtované ako VOZD - prevádzková réžia. Zálohovú faktúru zaevidujem. Potom mi prišla riadna faktúra 2.000,- s odpočtom zálohy, kde k úhrade bolo 0,- Sk. Takže tú som len zaevidovala. Je to tak správne?
Ďakujem pekne
zuhl
28.03.08,14:37
Ja to účtujem tiež tak, akurát zálohové FA nedávam do záväzkov a pohľadávok.
Tinika
28.03.08,19:37
Ahojte. Ja mám takú situáciu:

1. klient prijal zálohu na 15 000,- v marci 2007, v marci hneď vystavil zálohovú Fa. V apríli vystavil riadnu Fa na sumu 30 600,-. Mám účtovať zálohovú faktúru, alebo stačí že ju pripnem k riadnej a dám splatiť časť fa 15 000,-a zvyšok ak bude uhradené uhradím ak nie ostane to ako pohľadávka?
2. v januári 2007 prijal zálohu na účet, ale zálohovú faktúru nevystavil a dodnes nebola vystavená ani riadna faktúra? Ako mám postupovať? Mám ja vystaviť dodatočne zálohovú Fa a dať ju uhradiť do POZD? Alebo nemám vystavovať zálohovú FA ale zálohu dám do POZD?

Nemám skúsenosti zo zálohovými Fa na strane príjmu, tak dúfam, že mi niekto poradí, skúšala som tu hľadať, ale veľa som toho nenašla. Ďakujem.
evina
29.03.08,07:58
Ahojte. Ja mám takú situáciu:

1. klient prijal zálohu na 15 000,- v marci 2007, v marci hneď vystavil zálohovú Fa. V apríli vystavil riadnu Fa na sumu 30 600,-. Mám účtovať zálohovú faktúru, alebo stačí že ju pripnem k riadnej a dám splatiť časť fa 15 000,-a zvyšok ak bude uhradené uhradím ak nie ostane to ako pohľadávka? Áno
2. v januári 2007 prijal zálohu na účet, ale zálohovú faktúru nevystavil a dodnes nebola vystavená ani riadna faktúra? Ako mám postupovať? Mám ja vystaviť dodatočne zálohovú Fa a dať ju uhradiť do POZD? Alebo nemám vystavovať zálohovú FA ale zálohu dám do POZD?

Zálohovú faktúru /pokiaľ nie je platiteľ DPH/ nemusíš vystavovať. Platbu príjmeš ako PNEOZD, nakoľko pre rok 2007 ešte platí, že P/V zo zálohy ovplyvňuje základ dane v tom období, kedy došlo aj k dodaniu tovaru alebo služby.
Nemám skúsenosti zo zálohovými Fa na strane príjmu, tak dúfam, že mi niekto poradí, skúšala som tu hľadať, ale veľa som toho nenašla. Ďakujem.

.
Tinika
01.04.08,07:28
.

Ďakujem.
sybila3
11.10.09,15:02
Ak platbu prijmem ako PNZD napr. 70,-,potom ostrú faktúru vystavím na skutočnú sumu ubytovania napr. na 100. Ale cez pokladňu doplatí len 30,- čo s tými zálohovými?
Lianka
11.10.09,15:30
Prijem zalohy (uhrada) je pre teba POZD, napr. 70 EUR. (To platilo kedysi, ze prijata zaloha je PNZD.)

Fakturu vystavis na 100 EUR, napises do nej: odpocet zalohy 70 EUR, na uhradu 30 EUR. Uhrada 30 EUR bude tiez POZD. Ak si na 70 EUR vystavila zalohovu fakturu, nic s nou nerobis, ja ich len zalozim do sanonu.
sybila3
13.10.09,08:43
to chápem, len je to dosť zložité urobiť v praxi, lebo ja sa to dozviem niekedy až za mesiac. Pani, ktorá vystavuje faktúry a vidí úhradu zálohy zaplatenú na účet navrhla, nakoľko nie je možné spárovať platbu z pokladne po mesiaci s faktúrou, že jednoduchšie by bolo, príjem zálohy-príjem služby, vrátenie zálohy-storno-príjem za služby a potom celá platby by išla cez ERP. Neviem, či to tak môže byť ale by to bol jednoduchší spôsob ako zálohová fa, úhrada, ostrá a spárovanie s pokladňou-to je u nich nemožné spárovať. ????
sybila3
13.10.09,09:28
mohlo by to tak byť, že by sme zálohu vrátili a potom celá platba cez ERP?
buď ten spôsob, ktorý som popísala vyššie, alebo ešte by sa dalo tak, že dňom úhrady bude vystavená ostrá fa v sume úhrady a ostatné pôjde len cez ERP, lebo fakt nemáme šancu spárovať faktúru s pokladňou.
Lianka
13.10.09,13:38
Nerozumiem, ako moze byt problem s parovanim uhrady a faktur. To vratenie zalohy - storno sa mi nepaci, nezodpoveda to skutocnosti. Ako to vysvetlite klientovi, preco ste mu stornovali fakturu?

Vystavit ostru fakturu este pred dodanim sluzieb - tymto smerom by som nesla, nakolko dopredu nevies, ake sluzby budu poskytnute, spotrebovane. Az pokial sa akcia neskonci, nevies skutocnu konecnu sumu.

Skor sa mi zda, ze nejde o idealnu organizaciu prace. Nieco robis ty, nieco robi ta "pani"... Ty si v akej pozicii - uctovnicka? A ta"pani" je fakturantka, pokladnicka, zamestnankyna vo firme - pripavuje ti doklady? Ak je to tak, ona je povinna dat ti take doklady, ktore zodpovedaju skutocnosti a zabezpecit, aby uhrady sedeli s fakturaciou.

Ako uctovnicka jej predsa mozes davat pravidelne vystupy - prehlad pohladavok a zavazkov, tak aj ona bude vidiet, ktore faktury evidujes ako neuhradene. Nemozno sa vyhovarat len na to, ze "to nejde", ale treba najst sposob zefektivnenia vzajomnej spoluprace.
sybila3
14.10.09,13:20
veď práve ja som prebrala účto a majú v tom dosť veľký chaos, stále od nich niečo pýtam, nato neboli zvyknutí. Viem, čo mi chceš povedať ale v tomto štádiu, keď dorábame staré faktúry, to inak nejde.
služby sú stále rovnaké ubytovanie a strava. Takže ak zaplatí zálohu 70 eur, tak v deň úhrady vystavíme fa, uhradíme platbou. Potom keď nastúpi na pobyt, tak doplatí-respektíve bolo doplatené pokladňou. To sú staré veci a nemajú v pokladni nič roztriedené, takže tie staré veci nejdú urobiť, tak ako by mali byť. Na pokladničnom doklade je len suma. Takže ja nemám šancu niečo párovať. Ale dúfam, že do konca roka to nejako vyriešime.
nikulik
20.01.11,22:06
Poradaci,poprosim vas len o odsuhlasenie, nie som si ista ci to mam dobre. Ak nerobim v programe ju ale rucne. Prisla mi zalohova faktura za:kontakty na dopytujucich.
1.zaevidujem zalohovu fakturu do knihy záväzkov - VNZD
2.v peň.denniku účtujem VPD k záloh.fakture - VNZD
3.zaevidujem ostrú fakturu v knihe záväzkov-VOZD
4.cez ID - VNZD - so znamienkom minus, suma zo zálohy.faktury
5.cez ID-VOZD - uhradim ostru fakturu.
nikulik
24.01.11,18:56
pozriete sa mi na to prosim...?
??
nikulik
25.01.11,19:50
naozaj mi nevie nikto poradit???
Katka0208
28.02.11,06:22
Pekný deň, nevie nik poradiť ? Evidujem v knihe záväzkov i zálohovú i ostrú faktúru? Ako potom nahodím ich úhrady? Prosím.... :(
ego.mc
28.02.11,09:09
Poradaci,poprosim vas len o odsuhlasenie, nie som si ista ci to mam dobre. Ak nerobim v programe ju ale rucne. Prisla mi zalohova faktura za:kontakty na dopytujucich.
1.zaevidujem zalohovu fakturu do knihy záväzkov - VNZD do knihy pohľadávok,
2.v peň.denniku účtujem VPD k záloh.fakture - VNZD VOZD
3.zaevidujem ostrú fakturu v knihe záväzkov-VOZD Áno
4.cez ID -VNZD - so znamienkom minus, suma zo zálohy.faktury
5.cez ID-VOZD - uhradim ostru fakturu. spárujem pohľadávku a záväzok
No, trochu neskoro. :)
Katka0208
01.03.11,10:39
zálohovú faktúru do knihy pohľadávok ? ďakujem...
ego.mc
02.03.11,17:43
Nuž áno, zaplatená záloha je pohľadávka...
Ejo
03.03.11,09:14
Ja účtujem v programe money /nie som s ním spokojná/. Faktúru evidujem v knihe faktúr, a aj zálohovú, len s tým, že vystavenú zálohovú neuhradenú nevykazujem v závazkoch. Uhradenú zálohovú faktúru vždy odpočítam od ostrej faktúry. Ale túto uhradenú zálohu /prijatý preddavok/neevidujem v závazkoch, len v knihe faktúr. Asi to celkom správne nie je, však? Pri kontrole neobstojí?