Pohar
28.03.08,16:23
Prosím čo treba priložiť k danovému priznaniu. Ide o živnostníka , neplatca DPH, vedie JU. Stačí priložiť výkaz majetku a zavazkov, prijmov a výdavkov? Kolko kopii?
Timka1
28.03.08,15:26
Výkaz o majetku a záväzkoch, výkaz o príjmoch a výdajoch po 1x. Ak si uplatňuješ daňový bonus je potrebné priložiť kopie rodných listov deti a po skončení povinnej školskej dochádzky aj potvrdenie školy alebo potvrdenie o poberaní rodinných prídavkov. Ak si mal aj príjmy zo závislej činnosti podľa § 5 Zákona o dani z príjmov, tak aj potvrdenie o zdaniteľných príjmoch.
mimaemma
28.03.08,16:11
Doplním Timku, v prípade uplatnenia životnej poistky potvrdenie aj o tom, v prípade uplatnenia si NŽM na manželku potvrdenie o je príjmoch. To bude asi všetko;)
Zoltán Kovács
28.03.08,16:12
K daňovému bonusu treba kópie rodných listov detí, prípadné potvrdenia o návšteve školy.
Timka1
28.03.08,16:17
K daňovému bonusu treba kópie rodných listov detí, prípadné potvrdenia o návšteve školy.

mimotemy Smith, už si asi prepracovaný, je to uvedené v prvom príspevku. Daj si pauzu, daj si kit-kat. ;):)
mimaemma
28.03.08,16:28
Išla som to napísať, ale neodvážila som sa..:oSmith mi tu už niekoľkrát poradil, alebo som aspoň niečo pochopila z jeho mnohých odpovedí...tak aby sa neurazil:):):):)
Timka1
28.03.08,16:41
Išla som to napísať, ale neodvážila som sa..:oSmith mi tu už niekoľkrát poradil, alebo som aspoň niečo pochopila z jeho mnohých odpovedí...tak aby sa neurazil:):):):)

mimotemy Ja ho beriem už ako neoddeliteľnú súčasť Porady. Dnes som jedným očkom mrkla do témy čo sa mi dnes prihodilo a písal, že má ešte cca 14 DP do pondelka, hneď som si na to spomenula, ešte aj radí ostatným, keď ma toľko práce, obdivujem ho. Smith, dal si si kávičku?
Zoltán Kovács
28.03.08,16:45
mimotemy Ja ho beriem už ako neoddeliteľnú súčasť Porady. Dnes som jedným očkom mrkla do témy čo sa mi dnes prihodilo a písal, že má ešte cca 14 DP do pondelka, hneď som si na to spomenula, ešte aj radí ostatným, keď ma toľko práce, obdivujem ho. Smith, dal si si kávičku?

Dnes už tretiu. Už som hore pomaly 48 hodín.
Timka1
28.03.08,16:49
Len pomaly, všetci ťa tu potrebujeme.
mimaemma
28.03.08,18:33
mimotemyČloveče, tak mysli aj na seba..šak ťa šlak trafí. Ale fakt!!!
Zoltán Kovács
28.03.08,18:34
mimotemyČloveče, tak mysli aj na seba..šak ťa šlak trafí. Ale fakt!!!

Už som si doprial asi 2,5 hodinový spánok.
mojik
30.03.08,17:14
prosím vás dáva sa k daňovému priznaniu B , potvrdenie od poisťovne na nezdaniteľnú časť, platí si životku, dík
Zoltán Kovács
30.03.08,17:16
prosím vás dáva sa k daňovému priznaniu B , potvrdenie od poisťovne na nezdaniteľnú časť, platí si životku, dík

Áno
evina
30.03.08,17:34
prosím vás dáva sa k daňovému priznaniu B , potvrdenie od poisťovne na nezdaniteľnú časť, platí si životku, dík

NIE nedáva sa a nikdy sa ani nedávalo....
balunka
31.03.08,05:22
prosím vás dáva sa k daňovému priznaniu B , potvrdenie od poisťovne na nezdaniteľnú časť, platí si životku, dík
to potrdenie sa dáva iba k výpisu do SP
yansky
03.03.09,14:42
Poprosím Vás, k daňovému priznaniu potrebujem priložiť výkaz majetku a zavazkov, prijmov a výdavkov na originál tlačivách, alebo mi stačí priložiť to čo mi vylezie z účtovníctva?
mzdarka renca
03.03.09,14:48
Poprosím Vás, k daňovému priznaniu potrebujem priložiť výkaz majetku a zavazkov, prijmov a výdavkov na originál tlačivách, alebo mi stačí priložiť to čo mi vylezie z účtovníctva?

:) čo ti vylezie z účtovníctva :)
aktaK
03.03.09,14:51
prosim a co sa tyka oznameni, resp. potvrdeni od zdravotnych poistovni ohladom zrazky dane z preplatku z rzzp za rok 2008...
ma sa prilozit taktiez ako priloha k DP? vyzaduju to, alebo to vobec netreba... nakolko tu citam, ze niektore zdravotne poistovne posielali oznamenie, poniektore dokonca potvrdenie a ostatne vobec nic..
treba urobit najazd na ne a ziadat ich tieto potvrdenia???
dakujeeeem
mzdarka renca
03.03.09,14:53
prosim a co sa tyka oznameni, resp. potvrdeni od zdravotnych poistovni ohladom zrazky dane z preplatku z rzzp za rok 2008...
ma sa prilozit taktiez ako priloha k DP? vyzaduju to, alebo to vobec netreba... nakolko tu citam, ze niektore zdravotne poistovne posielali oznamenie, poniektore dokonca potvrdenie a ostatne vobec nic..
treba urobit najazd na ne a ziadat ich tieto potvrdenia???
dakujeeeem

nemusíš priložiť, ale pri prípadnej kontrole z DÚ potvrdenie musíš mať
yansky
03.03.09,16:19
:) čo ti vylezie z účtovníctva :)

OK, vďaka. :o
L-M
13.03.09,08:09
evina Re: Aké prílohy?

--------------------------------------------------------------------------------

Citát:
Pôvodca textu príspevku: mojik
prosím vás dáva sa k daňovému priznaniu B , potvrdenie od poisťovne na nezdaniteľnú časť, platí si životku, dík

NIE nedáva sa a nikdy sa ani nedávalo....

Smith písal, že áno- nemám s tým žiadne skúsenosti:o
Tak teraz už vážne neviem či to potvrdenie na životnu poistku dať ako prílohu k DP ,alebo nie.balunka Re: Aké prílohy?

--------------------------------------------------------------------------------

Citát:
Pôvodca textu príspevku: mojik
prosím vás dáva sa k daňovému priznaniu B , potvrdenie od poisťovne na nezdaniteľnú časť, platí si životku, dík

to potrdenie sa dáva iba k výpisu do SP

A do SP k výpisu ho teda treba pridať?
Ďakujem , lebo už som z toho zmätená.
Lucia
evina
13.03.09,08:12
Potvrdenie o platení životného poistenia netreba prikladať ani k DP B ani k výpisu do SP.
L-M
13.03.09,08:14
Potvrdenie o platení životného poistenia netreba prikladať ani k DP B ani k výpisu do SP.
Ďakujem Evina, robím to prvý krát, tak aby som niečo nepokazila;)
Lucia
dopravca
13.03.09,08:33
A ako je to v prípade dobrovol. plat. NP. Je potrebné doložiť k DP potvrdenie zo SP o výške zaplatenej sumy, alebo stačia výpisy z účtu pri prípadnej kontrole? Ďakujem
Tweety
13.03.09,08:35
A ako je to v prípade dobrovol. plat. NP. Je potrebné doložiť k DP potvrdenie zo SP o výške zaplatenej sumy, alebo stačia výpisy z účtu pri prípadnej kontrole? Ďakujem
Nie, nie je potrebné priložiť k DP.
Lenka
13.03.09,09:31
Potvrdenie o platení životného poistenia netreba prikladať ani k DP B ani k výpisu do SP.
Potvrdenie o platení život. poistenia si odo mňa SP pýtala spätne, lebo som nepriložila, tak teraz prikladám aj k DP B a aj k výpisu do SP :)
zuzanask
27.03.09,19:58
Vyhlasenie o preukazani 2% dane je tiez prílohou k DP a potvrdenie o zaplatení dane z príjmov zo ZČ?
mzdarka renca
27.03.09,20:05
Vyhlasenie o preukazani 2% dane je tiez prílohou k DP a potvrdenie o zaplatení dane z príjmov zo ZČ?

Ak si robíš DP, tak Vyhlásenie... a potvrdenie....neprikladáš. Tieto tlačivá slúžia pre daňovníkov, ktorým bolo vykonané RZD.

Ak chceš darovať 2% zo zaplatenej dane, tak:
- v DP typ A to dáš do riadku 70 a 71
- v DP typ B to dáš do riadku 112 a 113
zuzanask
27.03.09,20:11
Dakujem Ti velmi pekne. Takze ak si robim danove B, lebo som mala prijmy zo zamestnania aj zo zivnosti tak nemusim prikladat potvrdenie o zaplateni dane zo ZC potvrdene zamestnavatelom ani to vyhlasenie.
mzdarka renca
27.03.09,20:18
Dakujem Ti velmi pekne. Takze ak si robim danove B, lebo som mala prijmy zo zamestnania aj zo zivnosti tak nemusim prikladat potvrdenie o zaplateni dane zo ZC potvrdene zamestnavatelom ani to vyhlasenie.

nie, neprikladáš, lebo ti to ani zamestnávateľ nemohol potvrdiť, nakoľko si robíš DP.
evina
27.03.09,21:02
Potvrdenie o platení život. poistenia si odo mňa SP pýtala spätne, lebo som nepriložila, tak teraz prikladám aj k DP B a aj k výpisu do SP :)

No k výpisu do SP už tot naozaj nemá čo robiť.

viď nižšie- treba priložiť.
evina
27.03.09,21:04
Vyhlasenie o preukazani 2% dane je tiez prílohou k DP a potvrdenie o zaplatení dane z príjmov zo ZČ?

Neviem, či dobre rozumiem, ale ak sa pýtaš na Potvrdenie o príjmoch ...podľa § 5, ktoré Ti dal zamestnávateľ, tak to k DP typu B prikladáš.
mzdarka renca
27.03.09,21:09
Podľa mňa myslela potvrdenie o zaplatení dane zo závislej činnosti, ktoré sa zasiela na DÚ do 30.4. aj s Vyhlásením o poukázaní sumy do výšky 2% zaplatenej dane...
evina
27.03.09,21:11
Podľa mňa myslela potvrdenie o zaplatení dane zo závislej činnosti, ktoré sa zasiela na DÚ do 30.4. aj s Vyhlásením o poukázaní sumy do výšky 2% zaplatenej dane...
No práve preto píšem, že neviem, či dobre rozumiem lebo píše aj o vyhlásení aj o potvrdení, tak som pre istotu napísala
cloe
27.03.09,21:19
No k výpisu do SP už tot naozaj nemá čo robiť.

Tak teraz neviem, či musí alebo nemusí predkladať, ale ak na Výpise z DP vyplní riadok 12, tak si myslím, že musí. Aspoň u nás to minulý rok odo mňa pracovníčka SP chcela.
mzdarka renca
27.03.09,21:26
Tak teraz neviem, či musí alebo nemusí predkladať, ale ak na Výpise z DP vyplní riadok 12, tak si myslím, že musí. Aspoň u nás to minulý rok odo mňa pracovníčka SP chcela.

Chcela potvrdenie o zaplatení dane z príjmov zo záv.činnosti, ktoré slúži výlučne len na darovanie 2%?
cloe
27.03.09,21:28
Chcela potvrdenie o zaplatení dane z príjmov zo záv.činnosti, ktoré slúži výlučne len na darovanie 2%?

Myslela som, že sa bavíte o potvrdení na životné poistenie.
mzdarka renca
27.03.09,21:32
Myslela som, že sa bavíte o potvrdení na životné poistenie.

To sa mi ešte nestalo, aby si niečo také odo mňa pýtali. Ja patrím na Lazaretskú v Ba, možno sa ti niečo také stalo na inej pobočke. Neuviedla dôvod, načo jej to je?
cloe
27.03.09,21:53
To sa mi ešte nestalo, aby si niečo také odo mňa pýtali. Ja patrím na Lazaretskú v Ba, možno sa ti niečo také stalo na inej pobočke. Neuviedla dôvod, načo jej to je?

Neuviedla, povedala len toľko, že ak sa vypĺňa riadok 12, tak to tam treba. Poviem ti, že sa mi s ňou nechcelo dohadovať, lebo je to taká, no ani neviem ako by som ju slušne nazvala.:D Žiadny môj klient nechce tam sam chodiť práve kvôli tejto osobe. Tak im to tam vždy nesiem hromadne. Ak to bude tento rok tiež chcieť /preventívne som si už kopie priložila/, tak si vypýtam §§, prípadne nejaké usmernenie, podľa ktorého to vyžaduje.
evina
27.03.09,21:59
Myslela som, že sa bavíte o potvrdení na životné poistenie.
Myslím, že by mi nikto nedokázal vysvetliť, načo je pracovníčke v sociálne poisťovni potvrdenie o životnom poistení. pričom ho zohľadňuje???:eek: Je snáď zvedavá, koľko si chceš prilepšiť na dôchodok eventuálne :D?

Cloe, čo je riadok 12, nemám teraz pri sebe taký výpis..

Nuž, aj keď je to nepochopiteľné, ale nižšie uvádzam, že som musela presviedčať samú seba ....

Takže k Výpisu do SP sa prikladá potvrdenie o zaplatení aj životného poistenia :)
evina
27.03.09,22:07
No milé dievčence, myslím, že sa musím presvedčiť samú seba :D.

Nakukla som do Výpisu a v riadku 12 je....."výška zaplatených príspevkov sa preukazuje potvrdením príslušnej poisťovne, ktoré je súčasťou tohto výpisu"

Takže, ak je v zákone, že SP predkladáme údaje na tlačivách, ktoré si ona určí, tak hold to tam veru priložiť treba:). Takže opravujem samú seba, aj keď nechápem, či majú málo papiera a načo im to treba, ak to ani DÚ nepožaduje :eek:.
Paula
27.03.09,22:09
aha ;)....aby sme sa zrušili terazky:D
evina
27.03.09,22:10
aha ;)....aby sme sa zrušili terazky:D
Už som sa zrušila i prečiarkla :D:D
zuzanask
28.03.09,14:04
Chcela potvrdenie o zaplatení dane z príjmov zo záv.činnosti, ktoré slúži výlučne len na darovanie 2%?

Ano myslela som potvrdenie o zaplateni dane, a vyhlasenie o preukazani 2%. Cize tlaciva ktore sa tykaju tych 2%. Potvrdenie o zdanitelnych prijmoch od zamestnavatela to viem ze sa priklada.
danuliena
28.03.09,16:36
chcem sa opýtať...ak je živnostník platcom DPH, tak prikladá aj iné prílohy okrem hore spomínaných???
veronikasad
28.03.09,16:59
chcem sa opýtať...ak je živnostník platcom DPH, tak prikladá aj iné prílohy okrem hore spomínaných???
Ak je platcom DPH celý rok, je účtovnou jednotkou a ak vedie jednoduché účtovníctvo, prikladá k DP účtovné výkazy :
- výkaz o majetku a záväzkoch
- výkaz o príjmoch a výdavkoch
Pohar
30.03.09,06:19
prosím vás spýtam sa pre istotu ešte raz
výkazy - PaV, MaZ - treba 1x alebo 2kopie?

dakujem
veronikasad
30.03.09,06:21
prosím vás spýtam sa pre istotu ešte raz
výkazy - PaV, MaZ - treba 1x alebo 2kopie?

dakujem
Na DU 1x + 1x pre teba
lenka.ba
14.05.09,09:29
Dobrý deň, prosím Vás, k Výpisu z daňového priznania za rok 2008 sa prikladá aj potvrdenie o zaplatení poistného napr. za životné poistenie?
JarkaL
02.02.10,06:43
Ahojte, včera ma prekvapila kamarátka názorom panej z DU BA I. Ešte predtým sa ma pýtala, či treba k DP, ktoré podáva dôchodca, ak si chce získať späť daň z úrokov, priložiť potvrdenie banky o pripísaných úrokoch a zrazenej dani. Ja som jej odpovedala, že neprikladá k DP nič, ale doma musí mať pre prípad kontroly uložené bankové výpisy, z ktorých je možné tieto údaje odkontrolovať. Tak si to pamätám aj zo školení, na ktorých som bola.
Preto ma prekvapilo, že pani na DU BA I radí , že treba to potvrdenie banky alebo výpisy. Veď banky také potvrdenia nevydávajú, aspoň teda o tom neviem. Žiadny § samozrejme pani nespomenula. Čo vy na to?
michelle84
02.02.10,06:46
Ahojte, včera ma prekvapila kamarátka názorom panej z DU BAI. Ešte predtým sa ma pýtala, či treba k DP, ktoré podáva dôchodca, ak si chce získať späť daň z úrokov, priložiť potvrdenie banky o pripísaných úrokoch a zrazenej dani. Ja som jej odpovedala, že neprikladá k DP nič, ale doma musí mať pre prípad kontroly uložené bankové výpisy, z ktorých je možné tieto údaje odkontrolovať. Tak si to pamätám aj zo školení, na ktorých som bola.
Preto ma prekvapilo, že pani na DU BAI radí , že treba to potvrdenie banky alebo výpisy. Veď banky také potvrdenia nevydávajú, aspoň teda o tom neviem. Žiadny § samozrejme pani nespomenula. Čo vy na to?

mimotemy najprv som to čítala ako DUBAI :D:D:D Som bola prekvapená, že sa rozprávala s pani z Dubaju :---
Zita5
02.02.10,06:51
Ahojte, včera ma prekvapila kamarátka názorom panej z DU BA I. Ešte predtým sa ma pýtala, či treba k DP, ktoré podáva dôchodca, ak si chce získať späť daň z úrokov, priložiť potvrdenie banky o pripísaných úrokoch a zrazenej dani. Ja som jej odpovedala, že neprikladá k DP nič, ale doma musí mať pre prípad kontroly uložené bankové výpisy, z ktorých je možné tieto údaje odkontrolovať. Tak si to pamätám aj zo školení, na ktorých som bola.
Preto ma prekvapilo, že pani na DU BA I radí , že treba to potvrdenie banky alebo výpisy. Veď banky také potvrdenia nevydávajú, aspoň teda o tom neviem. Žiadny § samozrejme pani nespomenula. Čo vy na to?

V minulom roku k príloham DP bolo vydané nasledovné na stránke drsr
Zita5
02.02.10,07:01
Ja tiež mám za to , že až pri kontrole predkladá originál BV . Doposiaľ nikto odo mňa nepýtal žiadne potvrdenie .
evina
02.02.10,07:06
Ahojte, včera ma prekvapila kamarátka názorom panej z DU BA I. Ešte predtým sa ma pýtala, či treba k DP, ktoré podáva dôchodca, ak si chce získať späť daň z úrokov, priložiť potvrdenie banky o pripísaných úrokoch a zrazenej dani. Ja som jej odpovedala, že neprikladá k DP nič, ale doma musí mať pre prípad kontroly uložené bankové výpisy, z ktorých je možné tieto údaje odkontrolovať. Tak si to pamätám aj zo školení, na ktorých som bola.
Preto ma prekvapilo, že pani na DU BA I radí , že treba to potvrdenie banky alebo výpisy. Veď banky také potvrdenia nevydávajú, aspoň teda o tom neviem. Žiadny § samozrejme pani nespomenula. Čo vy na to?
Súhlasím s Tebou, k DP sa takéto potvrdenie neprikladá a výpisy už vôbec nie.
Platí staré známe - podať DP poštou a na Výzvu DÚ sme povinní predložiť, čo žiadajú - čo je však už o inom *- Výzva musí byť daná písomne. To by napríklad daňovníci účtujúci v sústave JÚ museli priložiť hneď celú účtovníctvo :)

Keby náhodou niekto nečítal do konca, tak nech veru prečíta - lebo všetko je inak :)
JarkaL
02.02.10,07:20
Súhlasím s Tebou, k DP sa takéto potvrdenie neprikladá a výpisy už vôbec nie.
Platí staré známe - podať DP poštou a na Výzvu DÚ sme povinní predložiť, čo žiadajú - čo je však už o inom *- Výzva musí byť daná písomne. To by napríklad daňovníci účtujúci v sústave JÚ museli priložiť hneď celú účtovníctvo :)
Presne tento argument som kamoške povedala ja, bohužiaľ ju to v tej chvíli nenapadlo použiť.
JarkaL
02.02.10,07:24
Viete, kamarátka pracuje v banke a našlo sa pár dôchodcov, čo prišlo pýtať také potvrdenie z banky. Ona ich teda potrebuje presvedčiť, že banka nie je povinná také potvrdenie vystavovať. Veď na to ani nemajú "lidi".
Zita5
02.02.10,07:55
Viete, kamarátka pracuje v banke a našlo sa pár dôchodcov, čo prišlo pýtať také potvrdenie z banky. Ona ich teda potrebuje presvedčiť, že banka nie je povinná také potvrdenie vystavovať. Veď na to ani nemajú "lidi".

Lenže toto by si mala banka diskutovať s DRSR a tam zasa treba usmerniť pracovníkov všetkých DU . Ale asi zhodím dolu moje ružové okuliare .:)
JarkaL
03.02.10,09:44
Takže Zituška, kamoška komunikovala s DRSR a zistila toto:

"Ahoj, tak dopracovala som sa k tomu, že je potrebná kópia výpisu z účtu, že je to novinka platná od tohto roku a vyžadujú to , priamo z tlačiva na str. 8 odvolávka 20, ale sľúbila, osoba priamo z DRSR Banská bystrica, že v krátkom čase to dajú aj na internet."

Takže zas sme sa niečo nové dozvedeli, som zvedavá, kedy to zavesia na net. A kedy to oznámia svojim podriadeným, lebo pani na DU v Košiciach o tom tiež nevedela, len tá na BA I.
Zita5
03.02.10,09:50
Takže Zituška, kamoška komunikovala s DRSR a zistila toto:

"Ahoj, tak dopracovala som sa k tomu, že je potrebná kópia výpisu z účtu, že je to novinka platná od tohto roku a vyžadujú to , priamo z tlačiva na str. 8 odvolávka 20, ale sľúbila, osoba priamo z DRSR Banská bystrica, že v krátkom čase to dajú aj na internet."

Takže zas sme sa niečo nové dozvedeli, som zvedavám kedy to zavesia na net. A kedy to oznámia svojim podriadeným, lebo pani na DU v Košiciach o tom tiež nevedela, len tá na BA I.

Áno je to tak, teraz som pozrela Daňové priznanie na rok 2009 a je to v odvolávke 20 na strane 8 . Porovnávala som minulý rok a veru vtedy to tam nebolo .

Jarka ďakujeme a oceňujem Ťa .:)
Muška
03.02.10,09:57
Tak, baby....tuším padnú ďalšie Tatry na papiere pre DÚ :eek:
Zita5
03.02.10,10:11
Tak, baby....tuším padnú ďalšie Tatry na papiere pre DÚ :eek:

Ja nepochopím , prečo už tieto informácie nie sú na stránke DRSR , prečo to prilepia v termíne , keď už veľa ľudí ma odovzdané daňové priznania . Ja som výnimka, lebo daňové priznania zásadne odovzdávam koncom marca .:)
Rozalka
03.02.10,12:45
V téme http://www.porada.sk/t126601-danove-priznanie-fo-b-prilohy-osobitne-zaznamy.html som priložila súpis príloh, ktoré som vypisovala priamo z priznania.
Na str. 8 v odvolávke 20 je uvedené: - kópie potvrdení o zrazených preddavkoch na daň (§ 43) s výnimkou potvrdení z úrokov z peňažných prostriedkov na bežných účtoch, ktoré sa používajú v súvislosti s dosahovaním príjmov z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti

Z toho mi vyplýva:
- dôchodca (nepodnikajúci) musí priniesť potvrdenie z banky
- podnikateľ nepredkladá

Prikladám info z DRSR k priznaniam FO (o prílohách na str. 4)
evina
03.02.10,17:43
V téme http://www.porada.sk/t126601-danove-priznanie-fo-b-prilohy-osobitne-zaznamy.html som priložila súpis príloh, ktoré som vypisovala priamo z priznania.
Na str. 8 v odvolávke 20 je uvedené: - kópie potvrdení o zrazených preddavkoch na daň (§ 43) s výnimkou potvrdení z úrokov z peňažných prostriedkov na bežných účtoch, ktoré sa používajú v súvislosti s dosahovaním príjmov z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti

Z toho mi vyplýva:
- dôchodca (nepodnikajúci) musí priniesť potvrdenie z banky
- podnikateľ nepredkladá

Prikladám info z DRSR k priznaniam FO (o prílohách na str. 4)

Rozalka, Rozalka, vidíš ako čítame .....D
grammatika
03.02.10,17:45
Ja nepochopím , prečo už tieto informácie nie sú na stránke DRSR , prečo to prilepia v termíne , keď už veľa ľudí ma odovzdané daňové priznania . Ja som výnimka, lebo daňové priznania zásadne odovzdávam koncom marca .:)
Súhlasím Zitka, už by som aj podala nejaké priznania, ale radšej ich ešte "držím" u seba.
Rozalka
03.02.10,17:55
Rozalka, Rozalka, vidíš ako čítame .....D

No to vidím, ale je to pre vás poľahčujúca okolnosť, že som to "vyvesila" ešte 19.12., keď sme všetci mali "sviatočné" starosti. :D:D:D:D:D:D:D:D
ELAST
18.02.10,15:44
V téme http://www.porada.sk/t126601-danove-priznanie-fo-b-prilohy-osobitne-zaznamy.html som priložila súpis príloh, ktoré som vypisovala priamo z priznania.
Na str. 8 v odvolávke 20 je uvedené: - kópie potvrdení o zrazených preddavkoch na daň (§ 43) s výnimkou potvrdení z úrokov z peňažných prostriedkov na bežných účtoch, ktoré sa používajú v súvislosti s dosahovaním príjmov z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti

Z toho mi vyplýva:
- dôchodca (nepodnikajúci) musí priniesť potvrdenie z banky
- podnikateľ nepredkladá

Prikladám info z DRSR k priznaniam FO (o prílohách na str. 4)

Prosím Vás, boli by Ste taký láskavý a napísali mi, či tá odvolávka 20) na strane 8 znamená, že:

Alternatíva 1.
SZČO nemusí predkladať s daňovým priznaním typu B žiadne doklady (ani kópie výpisov ani potvrdenie, proste nič) o úrokoch a o zrazených preddavkoch k bežnému účtu, ktorý využíva na podnikanie

alebo

Alternatíva 2.
SZČO nemusí predkladať s daňovým priznaním typu B žiadne potvrdenie o úrokoch a o zrazených preddavkoch k bežnému účtu, ktorý využíva na podnikanie, ale musí priložiť kópie z bankových výpisov, na ktorých je vyčíslená daň vybraná zrážkou podľa § 43.

Ďakujem krásne za pomoc!
Kája.
18.02.10,18:47
Ja sa tiež spýtam, prikladáte k daňovému priznaniu aj potvrdenie zdravotnej poisťovne o odvedení zrážkovej dane z vráteného preplatku RZZP?
Anja111
18.02.10,19:05
Ja sa tiež spýtam, prikladáte k daňovému priznaniu aj potvrdenie zdravotnej poisťovne o odvedení zrážkovej dane z vráteného preplatku RZZP?
Áno...
Muška
18.02.10,20:05
Anka,
najviac sa mi páči toto doporúčanie:

-odporúčame daňovníkom, ktorí si uplatnili nezdaniteľnú časť základu dane na doplnkové dôchodkové sporenie, účelové sporenie alebo životné poistenie, aby ako prílohu k daňovému priznaniu priložili aj Potvrdenie na uplatnenie týchto nezdaniteľných častí základu dane.
:eek:

...tak fčul neviem.....buď mám niečo "za povinnosť", alebo nie
Anja111
19.02.10,05:49
Anka,
najviac sa mi páči toto doporúčanie:

-odporúčame daňovníkom, ktorí si uplatnili nezdaniteľnú časť základu dane na doplnkové dôchodkové sporenie, účelové sporenie alebo životné poistenie, aby ako prílohu k daňovému priznaniu priložili aj Potvrdenie na uplatnenie týchto nezdaniteľných častí základu dane.
:eek:

...tak fčul neviem.....buď mám niečo "za povinnosť", alebo nie
Máš pravdu. A zrejme to nevedia ani oni, (stačí si porovnať skúsenosti daňovníkov s rôznymi DU...).
Zita5
19.02.10,05:53
Prosím Vás, boli by Ste taký láskavý a napísali mi, či tá odvolávka 20) na strane 8 znamená, že:

Alternatíva 1.
SZČO nemusí predkladať s daňovým priznaním typu B žiadne doklady (ani kópie výpisov ani potvrdenie, proste nič) o úrokoch a o zrazených preddavkoch k bežnému účtu, ktorý využíva na podnikanie

alebo

Alternatíva 2.
SZČO nemusí predkladať s daňovým priznaním typu B žiadne potvrdenie o úrokoch a o zrazených preddavkoch k bežnému účtu, ktorý využíva na podnikanie, ale musí priložiť kópie z bankových výpisov, na ktorých je vyčíslená daň vybraná zrážkou podľa § 43.

Ďakujem krásne za pomoc!

Bankové výpisy má SZČO založené v účtovníctve , tie nebudete predkladať k DP .Čiže ak sa to týka podnikateľského účtu , alebo účtu využívaného v súvislosti s podnikateľskou činnosťou , tak nepredkladáte nič .
ELAST
19.02.10,11:14
Bankové výpisy má SZČO založené v účtovníctve , tie nebudete predkladať k DP .Čiže ak sa to týka podnikateľského účtu , alebo účtu využívaného v súvislosti s podnikateľskou činnosťou , tak nepredkladáte nič .

Prosím, platí to aj pre SZČO, ktorá si podľa § 6 ods. 10 zákona o dani z príjmov uplatňuje paušálne výdavky a teda nevedie si účtovníctvo?

I keď táto SZČO síce nevedie účtovníctvo, musí ale viesť evidenciu o príjmoch, a tak si myslím, že by to mohlo byť také isté ako pre prípad SZČO, ktorá si vedie účtovníctvo. Ale nie som si tým istá, tak by som Vás ešte raz chcela veľmi pekne poprosiť o potvrdenie, že ani SZČO, ktorá si uplatňuje 40% paušálne výdavky nemusí dávať ako prílohu k DP výpisy z bankových účtov ani iné potvrdenie o preddavkov vybraných podľa § 43 z úrokov na podnikateľskom účte.

Ďakujem ešte raz za pomoc!
Zita5
19.02.10,11:23
Prosím, platí to aj pre SZČO, ktorá si podľa § 6 ods. 10 zákona o dani z príjmov uplatňuje paušálne výdavky a teda nevedie si účtovníctvo?

I keď táto SZČO síce nevedie účtovníctvo, musí ale viesť evidenciu o príjmoch, a tak si myslím, že by to mohlo byť také isté ako pre prípad SZČO, ktorá si vedie účtovníctvo. Ale nie som si tým istá, tak by som Vás ešte raz chcela veľmi pekne poprosiť o potvrdenie, že ani SZČO, ktorá si uplatňuje 40% paušálne výdavky nemusí dávať ako prílohu k DP výpisy z bankových účtov ani iné potvrdenie o preddavkov vybraných podľa § 43 z úrokov na podnikateľskom účte.

Ďakujem ešte raz za pomoc!

Prílohu k DP FO o úrokoch na bežnom účte ,používanom v súvislosti s dosahovaním zdaniteľných príjmov neprikladáte ani daňovníkovi , ktorý si uplatňuje paušálne výdavky . Tomuto daňovníkovi neprikladáte ako prílohu k DP ani Výkaz o majetku a záväzkoch a Výkaz o príjmoch a výdavkoch , nakoľko nie je účtovnou jednotkou v roku 2009 .

Takže nie , neprikladáte .
ELAST
19.02.10,11:59
Prílohu k DP FO o úrokoch na bežnom účte ,používanom v súvislosti s dosahovaním zdaniteľných príjmov neprikladáte ani daňovníkovi , ktorý si uplatňuje paušálne výdavky . Tomuto daňovníkovi neprikladáte ako prílohu k DP ani Výkaz o majetku a záväzkoch a Výkaz o príjmoch a výdavkoch , nakoľko nie je účtovnou jednotkou v roku 2009 .

Takže nie , neprikladáte .

Ďakujem veľmi pekne za pomoc!
tiki
02.03.10,09:02
Dobrý deň,

mám to chápať tak, že ak SZČO si vedie JÚ ale uplatňuje si paušálne výdavky (lebo je to výhodnejšie :) ako reálne) tak nemusí v DP prikladať žiadne výkazy z JÚ ???

Podotýkam, že samozrejme už v predošlom období prebehli potrebné úpravy základov dane, keďže už minulý rok sa vedelo (pri podávaní DP), že sa prechádza z reálnych výdavkov na paušálne.
Timka1
02.03.10,09:06
pri uplatení paušalnych výdajov neprikladáš žiadne výkazy z JÚ
tiki
02.03.10,09:14
Ďakujem za odpoveď.

Ešte jedna otázka, keď sa uplatňuje daňový bonus na dieťa, ktoré má 12 mesiacov tj. nechodí do školy.
Tak aké prílohy treba okrem kópie rodného listu??
Timka1
02.03.10,09:21
nie, iba kópiu rodného listu
draco
04.03.10,12:26
otázka k prílohám JÚ - živnostník podnikal od 1.4. do 31.8. 2009, na výkaz hore sa píše aký dátum? výkaz ku dátumu 31.12.2009 alebo ku dňu ukončenia živnosti? mesiace podnikania uvedie nižšie, to je mi jasné, len ten dátum hore nie, vďaka
Lenka1979
04.03.10,12:28
otázka k prílohám JÚ - živnostník podnikal od 1.4. do 31.8. 2009, na výkaz hore sa píše aký dátum? výkaz ku dátumu 31.12.2009 alebo ku dňu ukončenia živnosti? mesiace podnikania uvedie nižšie, to je mi jasné, len ten dátum hore nie, vďaka

dátum ku dňu ukončenia živnosti. T. j. ku 31.8.2009.
draco
04.03.10,12:31
ďakujem za rýchlu odpoveď, prosím vás a kde nájdem k výkazom poučenie? zaokrúhľuje sa na celé eurá - ale matematicky alebo nahor alebo ako??? k daňovému poučenie mám, k tomuto nie
SzabM
04.03.10,16:05
Podobne ako Draco, aj mňa zaujímajú údaje na Výkazoch v JÚ. Za predchádzajúci rok ich zaokrúhlim z SK na EUR na 2 des.miesta matematicky, údaje za tento rok zapíšem taktiež na 2 des.miesta matematicky. Bude to tak správne?
Timka1
04.03.10,16:09
ďakujem za rýchlu odpoveď, prosím vás a kde nájdem k výkazom poučenie? zaokrúhľuje sa na celé eurá - ale matematicky alebo nahor alebo ako??? k daňovému poučenie mám, k tomuto nie

výkazy o príjmoch a výdajoch a o majetku a záväzkoch sa zaokruhľujú matematicky na celé eura aj predchádzajúce obdobie aj bežné obdobie
Timka1
04.03.10,16:09
Podobne ako Draco, aj mňa zaujímajú údaje na Výkazoch v JÚ. Za predchádzajúci rok ich zaokrúhlim z SK na EUR na 2 des.miesta matematicky, údaje za tento rok zapíšem taktiež na 2 des.miesta matematicky. Bude to tak správne?

údaje vo výkazoch zaokruhliš na celé eura matematicky aj predch. rok aj bežný rok
SzabM
04.03.10,16:11
Timka1, opäť si mi dobre poradila.
Ešte by som sa rada opýtala, či je možné vo Výkaze zapísať debetný zostatok na BÚ, keď podnikateľ zašiel do mínusu. Myslím si, že áno - ale takýto Výkaz som ešte nemala.
SzabM
04.03.10,16:36
Práve vypĺňam Výkazy - takže ak šiel podnikateľ do debetu na BÚ, na Výkaze mu píšem debetný zostatok mínusom.
Banálna otázka - do Výkazu sa údaje zapisujú odzadu, na desatinnú čiarku (eurocenty) použijem jeden celý štvorček (teda nepíšem ju medzi dva za sebou idúce štvorčeky). Bolo by lepšie, keby boli vytlačili Výkazy s naznačenou desatinnou čiarkou. Je to takto správne, ako to teraz robím?
jeso
04.03.10,17:53
ak má v banke povolený debetný rámec- kontokorent a zostatok na účte k 31.12. je v mínuse vo výkaze majetku - účty v bankách dávam 0 a sumu vyčerpaného debetného rámca dávam do záväzkov -úvery
dogicka
04.03.10,18:19
Práve vypĺňam Výkazy - takže ak šiel podnikateľ do debetu na BÚ, na Výkaze mu píšem debetný zostatok mínusom.
Banálna otázka - do Výkazu sa údaje zapisujú odzadu, na desatinnú čiarku (eurocenty) použijem jeden celý štvorček (teda nepíšem ju medzi dva za sebou idúce štvorčeky). Bolo by lepšie, keby boli vytlačili Výkazy s naznačenou desatinnou čiarkou. Je to takto správne, ako to teraz robím?

Výkazy sa vyplňujú v celých Eurách, nie na dve desatinné miesta. Asi si zle pochopila príspevok od Timky.
draco
04.03.10,18:46
ďakujem krásne za pomoc!
SzabM
04.03.10,21:22
Musím sa sama na sebe smiať, aká som len nechápavá. Veď Timka mi jasne napísala, že zaokrúhliť matematicky na celé Eur, ja som si v hlave uložila na 2 des. miesta matematicky - a rozdiel som si ani nevšimla - HA, HA, HA.
Kontokorent asi nemá, ale napriek tomu sa mu podarilo dostať sa do debetu - urobím tak, ako si odporučil - dám to do záväzkov.
Ďakujem veľmi pekne za dobré rady, ktorými ste mi skutočne pomohli. Prajem pekné sníčky.
draco
05.03.10,14:11
A predsa ešte jedna otázka - keď živnostník nemá predchádzajúce obdobie - podnikal len časť roka (1.4-31.8.2009) a predtým nie ani potom nie, vo výkaze mám celý stĺpec "za bezprostredne predch. účtovné obdobie" nechať nevyplnený, alebo tam dať nuly?
evina
05.03.10,14:30
A predsa ešte jedna otázka - keď živnostník nemá predchádzajúce obdobie - podnikal len časť roka (1.4-31.8.2009) a predtým nie ani potom nie, vo výkaze mám celý stĺpec "za bezprostredne predch. účtovné obdobie" nechať nevyplnený, alebo tam dať nuly?

Ja by som nechala nevyplnené
ada159
11.03.10,08:54
Ak si daňovník vedie len daňovú evidenciu prikladá k DP výkazy alebo nie? Dakujem
hawkey
11.03.10,09:32
nie
Timka1
11.03.10,09:35
Ak si daňovník vedie len daňovú evidenciu prikladá k DP výkazy alebo nie? Dakujem

neprikladá ani výkaz o príjmoch a výdajoch ani výkaz o majetku a záväzkoch
Zita5
11.03.10,09:42
jacekova
11.03.10,09:43
Ak si daňovník vedie len daňovú evidenciu prikladá k DP výkazy alebo nie? Dakujem

prikladajú sa len nasledovné prílohy a to v prípade vedenia klasického jednoduchého účtovníctva
ErikaDP
13.03.10,08:54
V téme http://www.porada.sk/t126601-danove-priznanie-fo-b-prilohy-osobitne-zaznamy.html som priložila súpis príloh, ktoré som vypisovala priamo z priznania.
Na str. 8 v odvolávke 20 je uvedené: - kópie potvrdení o zrazených preddavkoch na daň (§ 43) s výnimkou potvrdení z úrokov z peňažných prostriedkov na bežných účtoch, ktoré sa používajú v súvislosti s dosahovaním príjmov z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti

Z toho mi vyplýva:
- dôchodca (nepodnikajúci) musí priniesť potvrdenie z banky
- podnikateľ nepredkladá

Prikladám info z DRSR k priznaniam FO (o prílohách na str. 4)
k riadku 99 Dpriznania B
Prosim, nevie niekto či je povinnou prílohou je aj potvrdenie o výške
Dane zrazenej podľa §43 zdravotnou poisťovňou z preplatku RZZP 2008 ? Vo vysvetlivke 20) DP (viď citovaný príspevok) je výnmimka - nemusí byť potvrdenie iba ak ide i daň z úrokov na podnikateľskom účte, ale daň zrazená poisťovňou tam nie je vyňatá,
z toho mi vyplýva že potvrdenia od poistovne by mali byť prilohou k DP typu B
Anja111
13.03.10,09:43
k riadku 99 Dpriznania B
Prosim, nevie niekto či je povinnou prílohou je aj potvrdenie o výške
Dane zrazenej podľa §43 zdravotnou poisťovňou z preplatku RZZP 2008 ? Vo vysvetlivke 20) DP (viď citovaný príspevok) je výnmimka - nemusí byť potvrdenie iba ak ide i daň z úrokov na podnikateľskom účte, ale daň zrazená poisťovňou tam nie je vyňatá,
z toho mi vyplýva že potvrdenia od poistovne by mali byť prilohou k DP typu B
Súhlasím. Ja Potvrdenie prikladám.
Rozalka
13.03.10,14:22
Včera (dosť zavčasu!!!) zverejnilo MinFin.
m.lujza
06.04.10,16:50
Pri preberaní daňových priznaní odo mňa úradníčky pýtali výkazy PaV a MaZ k priznaniam FO B vedenej daňovej evidencii u tých daňovníkov, ktorým v priznaní vznikla strata a u tých, ktorý uplatňovali skutočné výdavky (nie paušálne). Hľadala som nejaký predpis, v ktorom sa to píše, ale neobjavila som. Vie niekto poradiť?
jacekova
06.04.10,17:26
Pri preberaní daňových priznaní odo mňa úradníčky pýtali výkazy PaV a MaZ k priznaniam FO B vedenej daňovej evidencii u tých daňovníkov, ktorým v priznaní vznikla strata a u tých, ktorý uplatňovali skutočné výdavky (nie paušálne). Hľadala som nejaký predpis, v ktorom sa to píše, ale neobjavila som. Vie niekto poradiť?

ak vedieš daňovú evidenciu, tak nemusíš dávať k DP výkazy:

Zavedenie daňovej evidencie u fyzických osôb (podnikateľov)
V zákone pribúdajú v § 6 odseky 14 a 15.

Podnikateľ, ktorý je fyzickou osobou, nemusí viesť účtovníctvo ak:


nezamestnáva žiadnych zamestnancov,
jeho príjem nepresiahne v predošlom zdaňovacom období sumu 170000 € a
uplatňuje skutočné výdavky.



Takýto podnikateľ bude viesť zjednodušenú daňovú evidenciu a to evidenciu o:


príjmoch a daňových výdavkoch v časovom slede vrátane prijatých a vydaných dokladov, ktoré spĺňajú náležitosti účtovných dokladov,
hmotnom majetku a nehmotnom majetku, využívaných na podnikanie alebo inú samostatnú zárobkovú činnosť,
zásobách, pohľadávkach a záväzkoch.




Keďže takýto podnikateľ nemusí viesť účtovníctvo, nemá napr. ani povinnosti:


vykonania inventarizácie,
zostavovania účtovnej závierky,
uzatvárať a otvárať účtovné knihy a vyhotovovať účtovné výkazy,
oceňovania reálnou hodnotou,
zostavovania účtovného odpisového plánu,
vyčísľovania kurzových rozdielov.


Daňovník spĺňajúci uvedené podmienky môže viesť zjednodušenú daňovú evidenciu už od 1. marca 2009.
jacekova
07.04.10,04:20
Pri preberaní daňových priznaní odo mňa úradníčky pýtali výkazy PaV a MaZ k priznaniam FO B vedenej daňovej evidencii u tých daňovníkov, ktorým v priznaní vznikla strata a u tých, ktorý uplatňovali skutočné výdavky (nie paušálne). Hľadala som nejaký predpis, v ktorom sa to píše, ale neobjavila som. Vie niekto poradiť?

Tak sup sup na DU povedat im,nech si naštudujú novelu DzP vramci krízových opatrení.
m.lujza
07.04.10,07:39
vďaka za reakcie, už sme si to s DÚ vydiskutovali. Keď ma ale úradníčka pri okienku 31.3. presviedčala, že výkazy tým čo sú v strate alebo nejdú paušálom musím dať, zneistela ma. Človek si uvedomuje, že nevie vždy všetko a povšimnutiu môže nejaký ten predpis ujsť.