eoneon
29.03.05,10:28
Ahojte,

brat ma na Slovensku zalozenu zivnost, avsak okrem toho mal v mesiacoch 9-12/2004 prijem aj z Ceska (bol tam zamestnany). Znamena to, ze podava danove priznanie iba na Slovensku? Znizenie zakladu dane o 80832 sa vztahuje aj na ceske prijmy? Nemoze podat danove priznanie v Cechach separatne a vyuzit aj ich nezdanitelne mininmum, aby sa mu neznizovalo Slovenske?

Vopred vdaka
eoneon
29.03.05,10:37
este jedna vec, akym kurzom prepocitava zaplatene poistne? dan je priemernym rocnym, prijem priemernym mesacnym, vraj teda.
Helenah
29.03.05,15:56
Podáva sa DP na Slovensku.Môže sa odpočítať odpoč.položka 80 832,- Sk.Všetko sa prepočítava rovnakým kurzom.Na rok 2004 je priem. kurz CZk 1,255.Od zamestnávateľa v Čechách by mal mať potvrdenie o príjme a o zrazených preddavkoch do fondov a na daň z príjmu.Tento príjem sa uvádza v § 5.Potom musíš v DP urobiť buď započítanie dane zaplatenej v Čechách alebo vyňatie príjmov.Podľa toho čo bude vychádzať lepšie.Príjemné popoludnie
eoneon
29.03.05,20:54
vdaka, cize započítanie dane zaplatenej v Čechách alebo vyňatie príjmov si mozem slobodne zvolit?
Marta V
29.03.05,21:43
Ja mám takú informáciu z DÚ, že pri príjme z Čiech sa používa započítanie dane, nie vyňatie. Ak mal príjem z Česka za 9-12/2004, tak prepočítať všetko kurzom 1,267. To je priemerný kurz NBS za 9-12/2004.
eoneon
29.03.05,21:53
tiez mam ten pocit, ze to bude treba tak urobit.Lenze pri zapocitani mi to vychadza nevyhodne, navyse aj v Cechach maju urcite neodpocitatelnu polozku, tym padom by z toho prijmu neplatil nic (kedze to je cca 40 000 CZK), takze radsej by som pouzil vynatie. Ako zistim, ci je mozne pouzit? Je to niekde uvedene?
eoneon
29.03.05,23:37
Článok 15
Zamestnanie

1. Platy, mzdy a iné podobné odmeny, ktoré rezident jedného zmluvného štátu poberá z dôvodu zamestnania, podliehajú s výnimkou ustanovení článkov 16, 18, 19 a 20 zdaneniu len v tom štáte, pokiaľ zamestnanie nie je vykonávané v druhom zmluvnom štáte. Ak je tam zamestnanie vykonávané, môžu byť odmeny prijaté za ne zdanené v tomto druhom štáte.
2. Odmeny, ktoré rezident jedného zmluvného štátu poberá z dôvodu zamestnania vykonávaného v druhom zmluvnom štáte, podliehajú bez ohľadu na ustanovenie odseku 1 zdaneniu len v prvom uvedenom štáte, ak sú splnené nasledujúce podmienky:
1. príjemca sa zdržuje v druhom štáte po jedno alebo viac období, ktoré nepresiahnu spolu 183 dní v akomkoľvek dvanásťmesačnom období, a
2. odmeny sú vyplácané zamestnávateľom alebo za zamestnávateľa, ktorý nie je rezidentom v druhom zmluvnom štáte, a
3. odmeny nejdú na ťarchu stálej prevádzkarne alebo stálej základne, ktoré má zamestnávateľ v druhom zmluvnom štáte.
3. Nehľadiac na predchádzajúce ustanovenia tohto článku, môžu byť odmeny poberané z dôvodu zamestnania vykonávaného na palube lode alebo lietadla v medzinárodnej doprave zdanené v zmluvnom štáte, v ktorom je umiestnené sídlo skutočného vedenia podniku.

Cize kedze tam bol menej ako 183 dni, musi pouzit zapocitavanie, inak by si mohol zvolit...
AlexX
30.03.05,13:03
Ja mam tiez otazku k tomuto...
V pripade, ze sa tam teda slovensky rezident nezdrziaval viac ako 183 dni, pouzijem zapocitanie ak to spravne chapem...
Lenze aku sumu dane treba zapocitat? Sumu dane zaplatenej podla potvrdenia od zamestnavatela, laebo dan vypocitanu z DP podaneho v CR (za prijmy v CR)?

Velmi pekne dakujem (uz som vo vaznom zufalstve z tohto...)

Alex
kukučka
30.03.05,13:46
aJ ja prosím o radu: Ak je príjem na základe českej živnosti aj v Česku zdanený a na Slovensku nemá živnosť, môže dostať BONUS NA DETI?
eoneon
30.03.05,14:51
AlexX kedze si danovy rezident SK, v CR vobec danove priznanie nepodavas, ale podavas ho na slocensku pricom v pripade prijmov pouzijes na prepocet priemerny mesacny kurs NBS, a v pripade zaplatenych dani (ktore sa beru ako preddavok) sa pouzije priemerny rocny kurz NBS. Ak sa mylim, opravte ma prosim
eoneon
30.03.05,14:52
serie ma na tom to, ze takto nemozem uplatnich v cechach odpocitatelnu polozku a zbytocne si vycerpam 80832 na danovnika prijmamy z ciech :(
kukučka
30.03.05,15:13
Takýto slovník sa tu nepoužíva, všimol si si?
AlexX
30.03.05,15:32
eoneon,


dakujem...
ale co v pripade, ze som si DP v CR uz podala ? (a poziadala som si o vratenie preplatku cca. 20.000,...?)
eoneon
30.03.05,16:04
sorry za slovnik...
AlexX to netusim, ale dnes som sa na to pytal priamo na financnom urade v cechach, a tam mi to potvrdili, ze na zaklade dohody o zamedzeni dvojitemu zdaneniu sa postupuje takto. jedina vynimka by snad bola, ak by si na slovensku nemala za rok 2004 uplne ziadny prijem.
kukučka
30.03.05,16:52
Ok, všetci už toho máme až až. Prosím zareaguj na môj príspevok č.9, chcú odo mňa radu cez telefon a ja od Vás cez Poradu. Dík...
eoneon
30.03.05,17:01
to netusim :( nie som uctovnik, pisem len to co som zistil zo zakonov