M3G
28.03.08,22:25
Ako by ste zaúčtovali nákup zlata na investičné účely?

na účet 069 alebo 032?

Treba ku koncu roka robiť aj prepočet aktuálnej ceny zlata na trhu cez opravné položky?

Ďakujem
andrej_rv
28.03.08,22:25
Ako by ste zaúčtovali nákup zlata na investičné účely?

na účet 069 alebo 032?

Treba ku koncu roka robiť aj prepočet aktuálnej ceny zlata na trhu cez opravné položky?

Ďakujem
Investičné zlato sa nakupuje za účelom dlhodobejšieho uloženia voľných finančných prostriedkov, v náväznosti na znenie § 13 ods. 8 písm. d) PPÚ by sa malo účtovať ako dlhodobý finančný majetok na účte 069. (Na 032 patria podľa mňa zbíerky a predmety z drahých kovov, ktoré sa nenakupujú primárne za účelom investovania, ale ako súčasť zariadenia - obrazy, alebo predmety z drahých kovov, ktoré majú aj úžitkovú hodnotu - napr. nejaký servis a pod.).
K tej opravnej položke - podľa všeobecných zásad oceňovania majetku podľa § 24 ods.1 písm. b) ZÚ a § 27 ZÚ by sa asi malo k 31.12. oceňovať aj investičné zlato.
A § 18 ods. 6 PPÚ znie: "Opravná položka k finančnému majetku sa tvorí, ak predpokladané úžitky z tohoto majetku sú nižšie ako ich ocenenie v účtovníctve..."
M3G
28.03.08,22:39
Ďakujem za vyčerpávajúcu odpoveď, cením si to.

Ak to správne chápem, ak je reálna cena tohoto majetku na konci účtovného obdobia vyššia, ako bola jeho nákupná cena, vo výkazoch sa mi to nepremietne..
petraTT
19.01.11,18:02
Neviete mi prosím poradiť. Chcem začať účtovať firmu, ktorá nakupuje a predáva zlato. Ako je to s DPH? v DPH na to ani nie je riadok. a čo sa týka DPPO, tak dávam do nákladov nákup a do výnosov predaj?