lolek
28.03.08,22:55
Zdravim,
chcel by som si zalozit internetovy obchod a predavat iba jeden druh produktov. Musim si na to zalozit zivnost alebo nie? Resp kedy si musim zakladat zivnost?? Dakujem
lolek
29.03.08,19:50
Doplnim, ze chcem brat veci z ebay z USA a tie chcem predavat. Kto s tym ma skusenosti, tak prosim nieco napisat. Dakujem
padro
29.03.08,19:56
musis mat zivnost, ak budes brat tovar z USA tak z hodnoty, ktoru zaplatis za tovar, zaplatis DPH 19 percent (vratane prepravnych nakladov)+ Clo (zvycajne do 5 percent podla druhu tovaru)
lolek
31.03.08,22:49
Do urcitej sumy USD sa nemusi platit clo (alebo DPH? mozno ani jedno. neviem veru) a ja by som sa vosiel do tej sumy.
Potom musim niekde toho "dodavatela" z ebay aj niekde uvadzat, alebo to je moja vec odkial berem tovar? Vdaka
Dáša_
01.04.08,04:18
Do urcitej sumy USD sa nemusi platit clo (alebo DPH? mozno ani jedno. neviem veru) a ja by som sa vosiel do tej sumy.
Potom musim niekde toho "dodavatela" z ebay aj niekde uvadzat, alebo to je moja vec odkial berem tovar? Vdaka

a to nebudeš potrebovať náklady? Ked nechceš dodávateľa nikde uvádzať.

Živnosť rozhodne potrebuješ. Zjednodušene povedané, živnosť je sústavná činnosť vykonávaná za účelom dosiahnutia zisku.
lolek
01.04.08,07:44
a to nebudeš potrebovať náklady? Ked nechceš dodávateľa nikde uvádzať.

Živnosť rozhodne potrebuješ. Zjednodušene povedané, živnosť je sústavná činnosť vykonávaná za účelom dosiahnutia zisku.Jasne, ze potrebujem naklady, len mi je divne, ze dodavatel bude nejaky "typek" z ebay z USA.
Este je tu jedna nezodpovedana otazka z inej temy:
Mňa by konkrétne zaujímalo, či je možné uplatniť si náklady za tovar nakúpený cez Ebay.

Mna proste zaujima, ci sa da podnikat systemom: nakup z ebay USA - predaj tu. Ci je to v pohode, ziadne problemy, ci je to legalne...

Dakujem
jozefstefan
01.04.08,08:08
Tusim je tam dajaky problem ohladom elektrotechniky, asi sa nesmie vyvazat z krajiny alebo nieco take. Moze kupovat len obcan USA. Cez ebay ani neposielaju do Europy.
Nieco take som tam cital, ked som to pozeral. Nadchli ma tiez tie ceny, lebo pocitac stal len 1/3 oproti nasim cenam.
Over si to este.

Druha vec: sukromna osoba predavajuca cez ebay ti neda danovy doklad.
padro
01.04.08,08:32
no tak si to over to je smiesna suma do ktorej DPH neplatis myslim okolo 40 euro, raz ti to na colnici "zozeru" ale ked budes castesie tak cakaj telefonaty od colnikov, poznam z vlastnej skusenosti,.. posielaju aj do EU.... ja zakaz dovazat pouzivanu elektroniku.
Dáša_
01.04.08,08:48
no tak si to over to je smiesna suma do ktorej DPH neplatis myslim okolo 40 euro, raz ti to na colnici "zozeru" ale ked budes castesie tak cakaj telefonaty od colnikov, poznam z vlastnej skusenosti,.. posielaju aj do EU.... ja zakaz dovazat pouzivanu elektroniku.

A ako to je, ked sa to posiela prepravnou sluzbou? Nebolo by to jednoduchšie? j ked možno trochu drahšie.
lolek
01.04.08,09:14
Ja ale nechcem elektroniku. A colnici mi to musia "zozrat", lebo tie veci budu stat fakt tolko kolko tam bude uvedene. Takze aj keby som ich dostalval 1000 za mesiac, tak ich to nema co trapit.
padro
01.04.08,10:16
Ja ale nechcem elektroniku. A colnici mi to musia "zozrat", lebo tie veci budu stat fakt tolko kolko tam bude uvedene. Takze aj keby som ich dostalval 1000 za mesiac, tak ich to nema co trapit.
:confused::confused: 40euro je 1300Sk. Vsak len postovne ta musi vyjst tolko, to fakt neviem co chces predavat, aby objednavka nemala vyssiu hodnotu.
lolek
01.04.08,18:45
To uz sa neboj o mna :) A mne nejde ani o velke zisky, som student VS, chcem si trosku vyskusat podnikanie atd. Nech ziskam skusenosti, naucim sa ako co chodi atd :)
jozefstefan
02.04.08,03:54
len aby si pri tom skusany nepohorel...
Dáša_
02.04.08,04:01
Ja ale nechcem elektroniku. A colnici mi to musia "zozrat", lebo tie veci budu stat fakt tolko kolko tam bude uvedene. Takze aj keby som ich dostalval 1000 za mesiac, tak ich to nema co trapit.

No tak nam potom prosím ťa príď porozprávať o skúsenostiach s colníkmi.

moja skúsenosť - po rokoch sa vracala emigrantka z ameriky. Poslala od tial svoje slovenske knihy, ktore povodne podovažala za roky tam.

Colnici odmietli baliky prepustit, lebo ich chceli preclit a nemali ich ako preclit, lebo to boli stare knihy a nemali cenu. A tak baliky viseli niekolko mesiacov vo vzduchoprázdne.
Pomohla az niekolkohodinova intervencia právnika, ktory zhodou okolnosti bol bývalý colník a vedel, že ked ho odmietne jeden, treba okamžite za daľším.

Rovnaké balíky, ktoré išli prepravnu službou boli v pohode, priniesli ich až ku dveram domu.
padro
02.04.08,05:55
ja som tiez student VS aj u mna to bolo najskor trochu zarobit si :) ale teraz je to uz slusny prijem.... nechcem sa tu rozpisovat o tych colnikoch ale zalezi na akych natrafis, mne to chodilo cez postu v BA, bol som tam aj osobne, kym mi vidali balik tak som presiel asi cez troch a kazdemu nieco vysvetlovat, par krat mi to doslo bez toho aby som niekam isiel a nieco platil....
vladenl
02.04.08,11:36
Odhliadnuc od colnikov, rozhodne by si mal mat zivnost, kedze "zjednodusene" kupujes a predavas tovar s cielom zisku...
lolek
22.08.08,03:56
Takze zase mi "podnikanie" neda spavat :D Nacas som na to nejak zabudol, ale teraz mi to zase vrta v hlave. Otazka este raz: Kazdopadne musim mat zivnost??? Vysvetlim o co mi ide. Chcel by som predavat nejake veci asi prostrednictvom netu. Iba netu. Keby domena nebola *.sk ale *.com musim mat aj tak zivnost? Podla mna je to nieco, ako ked nieco predam kamaratovi. Na to nemusim mat zivnost. Toto je podla mna to iste, ibaze tovar bude uverejneny na webovej stranke. Myslim, ze vela ludi nieco predava a nema zivnost. Uvediem priklad. Napr je nejake forum o automobiloch. Dotycny predava rozne doplnky tak, ze o nich informuje na fore. Na toto nepotrebuje zivnost a je to legalne? Myslim, ze moj sposob by sa od tohto velmi nelisil. Alebo dalsi priklad je ked niekto nieco predava cez nejaku inzerciu na internete. Platby by som prijimal cez PayPal alebo prevodom na ucet. Dakujem za vsetky postrehy na moj prispevok.
Dáša_
22.08.08,08:31
No ale ked to robis opakovane a za účelom dosahovania zisku, tak to splna znaky živnosti. a je uplne jedno, ci ma domena priponu com alebo sk, info, eu...
marxid
18.10.08,12:13
No ale ked to robis opakovane a za účelom dosahovania zisku, tak to splna znaky živnosti. a je uplne jedno, ci ma domena priponu com alebo sk, info, eu...
A co ak to budem robit z dovodu osobneho presvedcenia (hobby) a nie za ucelom dosahovania zisku?
Co ak napisem predajcovy nech mi na fakturu vystavuje taku cenu za aku to chcem predavat a v skutocnosti mu zaplatim menej.
Tym padom mi pride faktura na napr 500Sk, tovar predam za 500Sk takze oficialne nemam ziaden zisk...
Este stale to splna znaky zivnosti?
slabikar
18.10.08,12:19
A co ak to budem robit z dovodu osobneho presvedcenia (hobby) a nie za ucelom dosahovania zisku?
Co ak napisem predajcovy nech mi na fakturu vystavuje taku cenu za aku to chcem predavat a v skutocnosti mu zaplatim menej.
Tym padom mi pride faktura na napr 500Sk, tovar predam za 500Sk takze oficialne nemam ziaden zisk...
Este stale to splna znaky zivnosti?

cize podla teba, kazda firma, kazdy zivnostnik v momente, ked nema zisk, tak ma hned zastavit zivnost, firmu a predavat len tak?
Ingrid Ondruskova
18.10.08,12:23
marxid...špekulatívne...a nedráždi...
marxid
18.10.08,12:54
cize podla teba, kazda firma, kazdy zivnostnik v momente, ked nema zisk, tak ma hned zastavit zivnost, firmu a predavat len tak?
Momentalne sa tu nejedna o firmu a ani o zivnostnika. Jedna sa o fyzicku osobu "lolek-a" ktory pravdepodobne nieje zivnostnik ani firma, ktory nedosahoval zisk a ani oficialne by nedosahoval zisk.
btw.
Toto nieje ziadne drazdenie, proste ma to napadlo, ci take nieco sa da vobec nazyvat zivnostou...
slabikar
18.10.08,12:57
je to podnikatelska cinnost. tvojim reciam o nezisku neuveri ziadna pripadna kontrola, ktora zisti, ze nieco take vykonavas
marxid
18.10.08,13:08
je to podnikatelska cinnost. tvojim reciam o nezisku neuveri ziadna pripadna kontrola, ktora zisti, ze nieco take vykonavas
Ake nasledky mu moze ta pripadna kontrola z toho vyvodit?
Staci len to ze kontrola neuveri, alebo mu ta kontrola musi aj nejaky ten zisk dokazat?
Dáša_
18.10.08,15:25
No, keby si sa pohrabal v niektorých témach, tak zistíš, že daňový úrad môže daň určiť pomocou pomôcok - už som to zažila sama. Zobrali nákup, predaj a povedali, že na podobných výrobkoch sa bežne dosahuje marža povedzme 20% a ty máš iba 5% že toto je špekulatívne. Že príjmy sú zatajené a dodanili. Jasne, dalo sa odvolať. Ale to už je na dlhšie lakte.
A to nehovorím o pokute zo živnostenského úradu za neoprávnené podnikanie.

A ked chcú, tak dokážu odsledovať aj počet odosielaných zásielok:(, platby na účet

Samozrejme, ako pošleš jednu, dve veci do mesiaca .... Ale risk je na tebe.
My, čo o tom už dačo vieme by sme sa do toho takto nepúšťali.
Marikaby
26.05.09,11:47
Súkromná osoba síce nedá blok z reg. pokladne, ale so súkromnou osobou môžeš uzatvoriť kúpno-predajnú zmluvu a počítač dať do nákladov firmy.