Dašena O.
29.03.08,07:55
Prosím o súrnu radu, neviem ako mám účtovať nákup sliepok v r. 2007, či ich môžem dať do nákladov, alebo len do zásob - podvoj.účtov.
andrej_rv
29.03.08,07:09
Do zásob na 124A - zvieratá...
Dašena O.
29.03.08,07:19
a do nákladov ich vôbec nedostanem?
andrej_rv
29.03.08,07:42
a do nákladov ich vôbec nedostanem?
Účtovanie zvierat je v § 44 ods. 8 PPÚ. Nenapísala si to síce priamo, ale zrejme ide buď o nosnice určené na produkciu konzumných vajec alebo o sliepky na produkciu násadových vajec. V oboch prípadoch sa Ti do nákladov (zníženia výnosov) dostanú až pri predaji, vyradení z chovu resp. úhyne do normy cez zmenu stavu zvierat 614/124. Okrem toho sa pri kŕdli sliepok určených na znášanie konzumných vajec sa účtuje tvorba opravnej položky počas produkčného cyklu do času jeho vyradenia podľa § 23 ods. 1 postupov účtovania.
Dašena O.
29.03.08,07:55
a tú tvorbu opravnej položky mi môžeš prosím ťa trochu ozrejmiť, nemám s tým skúsenosti, vďaka.
andrej_rv
29.03.08,08:06
a tú tvorbu opravnej položky mi môžeš prosím ťa trochu ozrejmiť, nemám s tým skúsenosti, vďaka.
Opravná položka by mala vyjadrovať predpokladaný rozdiel medzi obstarávacou cenou nosnice a výškou tržby za brakovanú nosnicu. Výška OP sa môže určiť napr. tak, že tento predpokladaný rozdiel (strata) sa vydelí počtom mesiacov znášky a táto jednotková cena sa vynásobí priemerným počtom nosníc v danom mesiaci = hodnota OP za 1 mesiac.
Ale neviem, či má zmysel sa tým momentálne zaoberať, pretože táto OP nie je uznaná za daňový výdavok v zmysle § 20 ods. 2 ZoDP. Účtovný zisk sa Ti síce zníži, ale pre účely dane je vytvorená OP pripočítateľnou položkou.
Dašena O.
29.03.08,08:13
to znamená, že nákup týchto sliepok vo výške 500.000,- nemôžem dať vôbec do nákladov, a tým pádom máme zisk cca 600.000,- a z toho daň vyše 100.000,- - no pekne! ďakujem za odpoveď
korela
25.04.08,13:36
Nie je založená téma na chov sliepok, preto sa obraciam na prispievateľov tejto témy, aby mi prosím poradili vo veci založenia domáceho chovu sliepok. Mám záujem chovať cca 10 sliepok pre našu domácu spotrebu.

Potrebujem vedieť:
1. Kde si ich môžem teraz - koncom apríla - zadovážiť.
2. Plocha uzatvoreného výbehu.
3. Kurín - o kuríne nemám predstavu.
4. Krmivo - kde sa dá zakúpiť
5. Na niečo dôležité sa zabudlo?

Ďakujem!