mardz
29.03.08,16:37
chcel by som poradit, podnikam zatial ako SZCO, kedy sa oplati zalozit s.r.o. ?
mam na mysli najma odvodove povinnosti, obmedzene rucenie nie je momentalne to kvoli comu by som to chcel spravit. dakujem
Rozalaia
29.03.08,20:02
s.r.o. sa ti oplati vtedy, ked ako SZCO zacnes mat "neprimerane" vysoke odvody do poistovni .... inymi slovami, ked zacnes mat dojem, ze do poistovni platis privela :o) v s.r.o. mozes fungovat ako konatel, vyplatit si raz za rok podiel na zisku (odvedies len dan z prijmu a tusim zdravotne p.) ... atd.
Zoltán Kovács
29.03.08,20:08
s.r.o. sa ti oplati vtedy, ked ako SZCO zacnes mat "neprimerane" vysoke odvody do poistovni .... inymi slovami, ked zacnes mat dojem, ze do poistovni platis privela :o) v s.r.o. mozes fungovat ako konatel, vyplatit si raz za rok podiel na zisku (odvedies len dan z prijmu a tusim zdravotne p.) ... atd.

Z podielu na zisku sa neplatia žiadne odvody.
Jozef Mihál
29.03.08,20:18
Upresním: spoločník s.r.o. a konateľ s.r.o. neplatia z podielov na zisku žiadne odvody.

Zamestnanec s.r.o. (pracovný pomer), ktorý nie je spoločníkom a nie je konateľom, z prípadných podielov na zisku odvody platí.
mardz
31.03.08,17:51
to mi je jasne, "neprimerane" zacnu byt cochvila :) momentalne neplatim ziadne socialne len zdravotne ale od jula zacnem, zatial sice iba minimalne ale aj tak dokopy to robi asi 4000 Sk. Preto zvazujem zalozenie s.r.o. - ak je s.r.o. one man firma - len konatel - ktore odvody musi platit ?
ekopo
31.03.08,18:11
Čo je to neprimerané? Minimálne odvody mesačne 3.820,-SKK ? Zober si kalkulačku a počítaj. 12x3820=? Je to 45.840,- ročne. Zober si do úvahy základnú nezdaniteľnú čiastku pri FO. Pri s.r.o. je to veľká nula. Zdaňuješ aj prvú korunu. Pri FO vieš optimalizovať príjmy a výdavky pri s.r.o. máš menej manévrovacích možností z hľadiska dana z príjmu. s.r.o. je ale prehľadnejšie a dáva celistvejší pohľad na podnikanie...Spracovanie účtovníctva pre s.r.o. je drahšie....atď.
Rozalaia
31.03.08,19:22
Podla horeuvedeneho "upresnenia" sa zda, ze konatel one man firmy s.r.o. - pokial si bude vyplacat len podiel na zisku - neplati odvody :o)
Je jasne ze si treba PORIADNE premysliet ci chces byt SZCO alebo S.R.O. Ake mas teraz odvody, co ziskas tym ked sa stanes "len" konatelom (co to s tvojimi odvodmi porobi potom? budes len dobrovolne poisteny? ake odvody si chces platit aj nadalej? atd.). Mas uctovnicku? - zisti si aku cenu ti da za uctovanie s.r.o.! Ked ta s.r.o. prestane bavit, zlikvidovat ju je niekedy o dost narocnejsie ako sa zbavit SZCO - uvaz to. Co tvori pri tvojom podnikani podstatnu cast nakladov (vydavkov) - tovar? sluzby? cestaky? Detto co tvori podstatnu cast vynosov (prijmov)? Mas vela klientov ktori platia spravidla neskoro a ty im to tolerujes - naopak, stava sa ti, ze platis spravidla neskoro a partneri to toleruju? Niektore veci su v s.r.o. lahsie, niektore nie .... atd.
mardz
01.04.08,09:04
dakujem za postrehy, moja otazka bola dost uzko zamerana na odvodovu povinnost, v takychto suvislostiach som o tom zatial neuvazoval..kazdopadne s podnikanim viacmenej zaciname - zatial v strate, takze kazdy naklad navyse momentalne dost "boli" naklady na uctovnictvo mame zatial relativne nizke 20 Sk za polozku..pri podvojnom by to bolo o nieco viac. ..odvody (ak by bola s.r.o.) a ak su dobrovolne platit neplanujem zatial ziadne samozrejme, inak by som o tejto zmene neuvazoval -len povinne (zdravotne?)..sme obchodna firma, takze okrem dod. faktur, su naklady zatial len nejaky benzin, rezia...prijmy - predaj tovaru..platime aj nam platia v pohode..tak babo rad..:)
mzdichav
01.04.08,10:29
Otazka ci je vyhodnejsie SZCO alebo s.r.o. je velmi siroka a individualna a preto ti nikto nemoze spravne odpovedat pokial nezadas kriteria ktore sledujes (dane?,odvody?,Naklady na uctovnictvo?...).

Ak by kriteriom bolo minimalizovat naklady, potom ta chcem varovat.
Ked budes setrit na odvodoch do SP na socialne poistenie je to kratkozrake (zak. 461/2003) moze nastat situacia, kedy napr. prides o zamestnanie a nebudes si moct uplatnit narok na prispevok v nezamestnanosti, a treba mysliet aj na buducnost, nakolko sa taketo setrenie na odvodoch odrazi na vyske Tvojho starobneho dochodku atd.

Zalozenie s.r.o. nieco stoji. Treba sa pripravit najma na administrativne naklady, notar, pravnik na vypracovanie spolocenskej zmluvy v pripade viac. spolocnikov atd, v pripade ze si sam zakladatel tak zakladatelska listina.

Vedenie jednoducheho uctovnictva je menej prehladne ako vedenie podvojneho, obe maju svoje vyhody i nevyhody.
mardz
01.04.08,11:37
momentalne hlavnym kriteriom su asi odvody..toho s tym dochodkom atd..som si vedomy a neplanujem neplatit donekonecna..len na iste obdobie kym zacne firma na seba zarabat, lebo doteraz to viacmenej financujem zo "svojho" :)
co sa tyka poplatkov za zaregistrovanie s.r.o., nieco som zistoval ale nemam kompletne informacie - napr. zakladatelska zmluva sa asi da okopirovat(prisposobit) od inej ?? ( netreba platit za jej zostavenie pravnikovi ) potom som sa dopocul ze je rozdiel ked sa registruje bez el. podpisu a s nim...vedel by mi niekto prip. poradit na kolko sa daju "sklepat" tie vstupne poplatky ak je len 1 konatel?
mzdichav
01.04.08,13:13
Naklady: spravne, sudne, notarske:

Co je potrebne odovzdat v podatelni OR SR na prisl.Okresnom sude:

- 4x overena zakladatelska zmluva (40 Sk za stranu podla 31/1993) z coho:
2 na sud, 1 do archivu spolocnosti a 1 na zivnostensky urad
- 1x overeny podpis (60 Sk za podpis.vzor jednej osoby)
- 1x Tlacivo pre navrh na zapis spolocnosti do obchodneho registra dostat na prislusnom okresnom sude, alebo na stranke MS SR
- 2x kopia zivnostenskeho listu
- 2x listina preukazujúca užívacie právo k nehnuteľnosti, v ktorej je sídlo spoločnosti (nájomná zmluva, LV)
- 2x vyhlásenie správcu vkladu
- 1x vyhlásenie, že nie si jediným spoločníkom v inej spoločnosti
- 10 000 Sk kolok

Pozn.:
- ak mate vys.skolsky titul, ten sa nezapisuje do navrhu na zapis spolocnosti do obchodneho registra
- zapis by mal byt vykonany do 5 prac. dni
- zmena zivnosti na s.r.o. neexistuje, pravna uprava v SR to nepozna, cize zostava povodna zivnost a s.r.o. ako dve samostatne podnikatelske subjekty!, co sa riesi pri prechode z SZCO na s.r.o. tak, ze sa s.r.o. zalozi na zivnost a ked uz existuje s.r.o. zivnost sa zrusi, da sa to robit aj odkupovanim zivnosti - pohladavok a zavazkov atd s.r.o.ckou, co je uz zlozitejsie.

Pozn.2 k notarskym poplatkom: overit treba vsetky obligatorne listiny v zmysle vyhlasky c. 25/2004, cize to uz si lahko pozries a zratas.
jan.zmrhala
21.04.08,07:01
presne ja zvazujem toto iste. Pozri zalozenie s.r.o. je trosku viac penazi. Ale ja som si to cele zratal a jednoznacne idem zo zivnosti na s.r.o.. Dovod... ODVODY. Proste to percento tych odvodov je mimoriadne vysoke. To zabije kazdeho zivnostnika. A neprimerane odvody zacnu byt od jula nasledujuceho roka vsakze? Inak ak potrebujes pomoc zo zalozenim s.r.o. tak odporucam www.podnikajte.sk. Najdes tam aj vsetky pravne dokumenty a podrobny postup zalozenia dokonca aj uradne hodiny na TVOJOM urade. Tak prijemne podnikanie. PS. konatel nie je zamestnanec takze mozes byt dobrovolne nezamestnany a dobrovolne poistena osoba - tam su tie percenta o dost mensie. ved si to pozri na nete...
josh
22.04.08,03:59
- 4x overena zakladatelska zmluva (40 Sk za stranu podla 31/1993) z coho: 2 na sud, 1 do archivu spolocnosti a 1 na zivnostensky urad
preco by sa overovali fotokopie zakladatelskej listiny? je predsa treba overit podpis na nej (1 podpis 60sk)

- 1x overeny podpis (60 Sk za podpis.vzor jednej osoby) tych overeni podpisov bude viac, lebo ich treba overit na viacerych listinach.

Pozn.:
- ak mate vys.skolsky titul, ten sa nezapisuje do navrhu na zapis spolocnosti do obchodneho registra
nie je pravda, v novych formularoch sa zapisuje


- zmena zivnosti na s.r.o. neexistuje, pravna uprava v SR to nepozna, cize zostava povodna zivnost a s.r.o. ako dve samostatne podnikatelske subjekty!, co sa riesi pri prechode z SZCO na s.r.o. tak, ze sa s.r.o. zalozi na zivnost a ked uz existuje s.r.o. zivnost sa zrusi, da sa to robit aj odkupovanim zivnosti - pohladavok a zavazkov atd s.r.o.ckou, co je uz zlozitejsie.
co tak zmluva o predaji podniku?
Anik
01.05.08,18:19
Prajem dobrý večer
dúfam že nezaradím zle a že sa tu už niekde nepreberalo, ale surfujem tu už dlhšie a nič som nenašla
pán podnikateľ je SZČO a má tiež jednoosobovú s.r.o v ktorej je konateľ teraz chce určité aktivity preniesť na s.r.o - má bary a montážne práce
montážne práce by chcel nechať na SZČO
bary by chcel nejakým spôsobom previesť - resp. prenajať vlastnej s.r.o
má zatiaľ dvoch zamestnacov, bude ich viac
dôvod prečo to chce urobiť je to, aby sa vyhol tomu stať sa platcom DPH v s.r.o zatiaľ nič nerobil dúfam že som to správne naformulovala
poprosím o radu
a za Váš čas a radu vopred ďakujem
Anik
padro
01.05.08,18:52
mna caka nieco podobne, tiez ide viac menej o odvody. Kedy by sa mi teda oplatilo prejst zo zivnosti na s.r.o.? je nejaka vyska odvodov kedy sa uz viac oplati mat s.r.o? tiez by som bol sam konatel,... a chcel by som si potom platit dobrovolne na dochodok ale tiez neviem aka to je vlastne suma, ak by som chcel mat taky isty dochodok ako z odvodov.
Anik
02.05.08,04:48
dobré ráno
úspešný pracovný deň
posúvam
Anik
svetluška
02.05.08,05:27
Ja som to riešila nasledovne :rozdelila som si odberateľov na plátcov DPH a neplátcov DPH.ako SZČO /neplátca DPH/fakturujem neplátcom DPH a ako s.r.o./plátca DPH/plátcom DPH.ako SZČO si usledujem tržby len do tej výšky,aby som nemusela povinne platiť odvody do Soc.poist.,ale len zdrav.poist.z minim.mzdy a môžem si v daň.priznaní uplatniť nezdanitelnú čast v plnej výške.Ako jediný konateľ s.r.o už neplatím žiadne odvody a podiely na zisku nie sú zdanené.
Založila som si s.r.o sama,nie je to zložité,len to chce trocha času.Na porade nájdeš aj vzory a ostatné na portáli Obchod.registra.Netreba sa toho báť.Moji kolegovia na porade Ti už vlastne dali návod. Vela štastia.
Anik
02.05.08,05:37
svetluška ďakujem,
ale ja by som potrebovala odpoveď na príspevok č. 14
za rady vopred ďakujem
Anik
Modroocko
02.05.08,05:52
Podpis sa dá overiť aj na miestnom úrade. Je to tam lacnejšie ako u notára. Keď už chcete šetriť, tak poriadne ;) A prispievate do mestskej (obecnej), nie do súkromnej kasy.
svetluška
02.05.08,06:53
Anik ja som reagovala vlastne len na odvody.Čo sa týka tvojej otázky,mala som podobný prípad.Klient to riešil tak,že si vybavil nové živnosti na s.r.o a doplnil na Obchodnom registri predmet podnikania za cenu 2 000 Sk/treba upresniť na Obch.registri/.V prípade potreby je možnosť fakturácie medzi SZČO a s.r.o. v tržbách aj nákladoch.Dúfam,že som to zrozumitelne napísala.
Anik
02.05.08,10:58
svetluška
ďakujem, za čas a ochotu on vlastne na s.r.o. v živnostenskom
liste má to isté ako aj SZČO aj v obchodnom registri to má
v poriadku má 2 zamestnancov ktorých by si chcel prenajať do sro, ale tu môže byť zas malinký problém - na 1 zo zamestnancov má dotáciu z úradu práce a príslub že ho bude 2 roky zamestnávať, keby ho prenajal do s..r.o nebol by to problém?
-SZČO by fakturovala s.r.o napr. nájomné a trebárs refundáciu mzdy zamestnancov
- a s.r.o by to mala ako náklad, + nákup tovaru a ostatné veci
okolo toho
- príjem by boli tržby z predaja tovaru a služieb
mohlo by to byť takto ? každá rada mi pomôže
vopred ďakujem
prajem príjemný dník
Anik
Dáša_
02.05.08,17:34
Prajem dobrý večer
dúfam že nezaradím zle a že sa tu už niekde nepreberalo, ale surfujem tu už dlhšie a nič som nenašla
pán podnikateľ je SZČO a má tiež jednoosobovú s.r.o v ktorej je konateľ teraz chce určité aktivity preniesť na s.r.o - má bary a montážne práce
montážne práce by chcel nechať na SZČO
bary by chcel nejakým spôsobom previesť - resp. prenajať vlastnej s.r.o
má zatiaľ dvoch zamestnacov, bude ich viac
dôvod prečo to chce urobiť je to, aby sa vyhol tomu stať sa platcom DPH v s.r.o zatiaľ nič nerobil dúfam že som to správne naformulovala
poprosím o radu
a za Váš čas a radu vopred ďakujem
Anik

No po pravde, ak má niekto bary plus montážna firma, nie som si istá, či múže byť neplátcom dph - 1,5m predelím cca 360 dnami - vychádza denná tržba okolo 4 tisic. A z toho uživit bary a 2 zamestnancov. Ale možno sú bary ako nehnutelnosti v súkromnom vlastníctve.
V tom prípade doplniť činnosti do s.r.o., bar ako nehnutelnost prenajat s.r.o. a tovar predať s.r.o.
Zamestnancov najlepšie prezamestnanť tiež do s.r.o.
Zariadenie bud prenajať alebo predať. Registračky predať.

Ale je to iba dočasné riešenie.
Dáša_
02.05.08,17:41
mna caka nieco podobne, tiez ide viac menej o odvody. Kedy by sa mi teda oplatilo prejst zo zivnosti na s.r.o.? je nejaka vyska odvodov kedy sa uz viac oplati mat s.r.o? tiez by som bol sam konatel,... a chcel by som si potom platit dobrovolne na dochodok ale tiez neviem aka to je vlastne suma, ak by som chcel mat taky isty dochodok ako z odvodov.

Ked robíš učto, uplatńuješ všetky náklady alebo paušálne náklady?

V s.r.o. v podstate nemusíš mať žiadne odvody. Ale ide tak trochu aj o náklady.
padro
03.05.08,10:06
Ked robíš učto, uplatńuješ všetky náklady alebo paušálne náklady?

V s.r.o. v podstate nemusíš mať žiadne odvody. Ale ide tak trochu aj o náklady.
všetky náklady, odvody platit nemusim pri s.r.o, ale zase tu niekto pisal ze zdanuje sa hned aj prva koruna ze sa neda odpocitat tych cca 90 000,- a navyse ked chcem mat dochodok kolko by som si mal tam platit? Neviem vobec ake su tie odvody na dochodok. Respektive co vlastne sa z tych odvodov plati,...
Anik
03.05.08,15:14
Dáška s tými barmi je to tak, že 1 je už prenajatý a druhý ešte len bude a tie montážne práce sú nárazové robí len sám a minulý rok a preminulý ich bolo podstatne menej v súčastnosti vyzerá že ich bude viac
ten 2 bar je len na skúšku a uvidí sa či to pôjde práve preto by to chcel rozdeliť, ak bude musieť tak čo už, ale ak nie bolo bol by radšej
ďakujem za názor Anik
svetluška
03.05.08,15:27
Anik od 1.9.2007 platí novela zákona o dočasnom pridelení zamestnanca na výkon práce inej právnickej osobe,alebo fyzickej osobe podľa §58zák.č.311/2001 Z.z. na základe dohody medzi zamestnancom a zamestnávateľom,ktorá je časovo obmedzená na dohodnuté obdobie.Náležitosti písomnej dohody sú
uvedené v ustanovení § 58 odst.3 Zákonníka práce.Musia v nej byť určené aj pracovné podmienky podľa § 58odst.5 Zák.práce a tiež je podstatné či je zamestnanec dočasne pridelený mimo obce jeho pravidelného pracoviska,alebo nie.Pokiať by miesto bolo inde,patrili by pracovníkovi náhrady ako pri pracovnej ceste.
Daľlej musí byť písomná dohoda /ústna je neplatná/medzi pôvodným zamestnávateľom a užívateľským zamestnávateľom podľa § 58 a/ Zák.práce.Mzdu a ostatné náhrady môže platiť pôvodný zamestnávateľ,alebo užívatel.zamestnávateľ podľa dohody.Podľa toho.kto si to chce dať do nákladov.Čo sa týka Úradu práce,na to sa treba opýtať,lebo každý úrad si to vysvetlí po svojom.Podľa mňa je to priechodné len treba dať pozor na zmluvy!refakturáciu mzdy by som neodporúčala.
Anik
03.05.08,15:46
Svetluška ďakujem za § a hlavne tvoj čas a ochotu pomôcť mi
Anik
rootan
08.05.08,12:56
ked nehces rucit svojim majetkom:)
vavrica
17.02.11,20:26
ahoj svetluska, presne takymto sposobom to chcem urobit aj ja. zda sa mi to maximalne mozne optimalizovanie odvodov a dani. len neviem ako to je po novom v tomto roku co sa tyka zakonov a ich zmien touto vladou. akym sposobom si mozem vyplatit zisk z srocky? pises ze podiely zo zisku sa nezdanuju? je to naozaj tak?
JarkaL
17.02.11,21:10
Svetluškin príspevok bol aktuálny v r.2008, dnes je všetko inak. Zisk zdaní s.r.o. 19% a potom si zisk po zdanení môže vziať spoločník, od r. 2011 sa však odvádzajú odvody do ZP.
vavrica
17.02.11,21:19
myslel som si ze nejake zmeny nastali, takze vsetko ostatne sedi a mozem to tak urobit,len s tym rozdielom ze ako konatel musim zdanit zisk a platit odvody do zdrav.poist? takze by som platil dvakrat zdravotne odvody? ak by som si nevyplacal zisk ako konatel,aj tak musim platit odvody? diky za reakciu a uvedenie do obrazu.
JarkaL
17.02.11,21:23
Ako konateľ neplatíšžiadne odvody, pokiaľ si nevyplácaš odmenu za konateľstvo.
A podiely zo zisku má spoločník, nie konateľ. Konateľom s.r.o. môže byť hocikto,komu dôveruješ, nemusí to byť spoločník.
vavrica
17.02.11,21:30
ja mam na mysli jednoosobovu sro,cize budem aj konatelom aj majitelom. kym si nebudem davat odmenu konatelovi tak nemusim platit ziadne odvody? takze ked kupim jazdene auto do srocky, tak takymto sposobom si mozem vybrat zisk vo forme pouzivania auta? iba ak budem chciet financnu odmenu tak musim platit odvody? dobre to chapem?
JarkaL
17.02.11,21:36
Jednoosobová s.r.o. znamená, že má 1 spoločníka. Konateľom môže byť spoločník alebo hocikto iný (to len na okraj)
vavrica
17.02.11,21:41
takze to takto mozem urobit ako som to napisal? aj s tym autom napriklad?
KEJKA
17.02.11,22:21
zhruba áno, s tým, že ked si budeš uplatňovať náklady na firemné auto, tak by malo byť využívané len na firemné účely.
Súkromné cesty zasa podliehajú ďalším povinnostiam.
No a kedže budeš mať náklady, nebude zisk - tá formulácia vyberať zisk formou využívania auta je nepresná, ale chápem, ako si to myslel.
Dáša_
18.02.11,06:07
Len nezabudni, ze pri aute budeš zisk znižovať cez odpisy, t.j. 4 roky
vavrica
18.02.11,09:51
presne tieto odpovede potrebujem, ste zlati a dakujem vam za vedomosti. vidno ze ste rychlo pochopili moj zamer, nechcem takto fungovat stale, len prvy rok najviac druhy, ked do vsetkeho musim davat penazi kopu, lietat, obhanat vsetko, su zvysene naklady a naozaj nemam chut hned od zaciatku platit statu plne odvody. takze s tym autom sa to da, ked si to riadne osetrim? chcem do srocky kupit auto od seba sameho, je toto mozne?
palčo
18.02.11,16:47
Súkromné cesty zasa podliehajú ďalším povinnostiam.

Akým?
Ice dive
18.02.11,17:07
presne tieto odpovede potrebujem, ste zlati a dakujem vam za vedomosti. vidno ze ste rychlo pochopili moj zamer, nechcem takto fungovat stale, len prvy rok najviac druhy, ked do vsetkeho musim davat penazi kopu, lietat, obhanat vsetko, su zvysene naklady a naozaj nemam chut hned od zaciatku platit statu plne odvody. takze s tym autom sa to da, ked si to riadne osetrim? chcem do srocky kupit auto od seba sameho, je toto mozne?
áno je to možné, avšak cena by nemala byť neúmerne vysoká... mala by byť obvyklá trhu...
Ice dive
18.02.11,17:08
Súkromné cesty zasa podliehajú ďalším povinnostiam.

Akým?
no asi takým, že sa nejedná o výdavky ovplyvňujúce základ dane...
KEJKA
18.02.11,17:11
presne tieto odpovede potrebujem, ste zlati a dakujem vam za vedomosti. vidno ze ste rychlo pochopili moj zamer, nechcem takto fungovat stale, len prvy rok najviac druhy, ked do vsetkeho musim davat penazi kopu, lietat, obhanat vsetko, su zvysene naklady a naozaj nemam chut hned od zaciatku platit statu plne odvody. takze s tym autom sa to da, ked si to riadne osetrim? chcem do srocky kupit auto od seba sameho, je toto mozne?
sro predsa neplatí odvody, ak nemá zamestnancov.
sro môže kúpiť auto od kohokoľvek - teda aj od teba.
Ale nemusí - môžeš si vyúčtovavať náhrady za KM 0,183/km plus náhrady za PHM.
palčo
18.02.11,17:40
Pred tromi rokmi som si ako SZČO uplatňoval tieto náhrady. Vzorec na výpočet ostal taký istý? Nič sa nemenilo? Samozrejme v € nie Sk.
KEJKA
18.02.11,18:04
vzorec sa nezmenil
palčo
18.02.11,18:06
Ďakujem.
palčo
04.03.11,19:29
Je možné: moja s.r.o. kúpi od mňa-súkromnej osoby-moje auto, za cca 5000,-€, dá ho do majetku, bude ho odpisovať 4 roky (1250€/rok). Je možné v tomto prípade využiť 80% paušálne náklady na PHM a ostatnú údržbu?
KEJKA
04.03.11,21:34
môže byť.
karolforman
05.03.11,12:48
na stranke lex. sk sa nachádzajú vzory zmluv ako sa da lahko svojpomocne zalozit s.r.o. uz som to skusal a je k tomu aj zrozumitelny komentar a detailny postup (krok po kroku). Trvalo mi to asi 20 minut. vrelo odporucam. nepotrebujete ziadnu firmu ani pracnika aby vam zalozili s.r.o.
palčo
05.03.11,19:05
môže byť.

Vďaka.
amoo
06.03.11,11:44
Svetluškin príspevok bol aktuálny v r.2008, dnes je všetko inak. Zisk zdaní s.r.o. 19% a potom si zisk po zdanení môže vziať spoločník, od r. 2011 sa však odvádzajú odvody do ZP.
horny pôvodny Svetluškin prispevok
Teda zisk sro (jednoosobova) na zaklade podania DP-PO zdani, no z vyplateneho zisku odmeny konatelovi sa od r. 2011 sa odvádzajú odvody aj do ZP?
teda sro 19% DÚ a konatel este 14% ZP z vyplateneho zisku?
KEJKA
06.03.11,11:57
Teda zisk sro (jednoosobova) na zaklade podania DP-PO zdani, no z vyplateneho zisku odmeny konatelovi sa od r. 2011 sa odvádzajú odvody aj do ZP?
teda sro 20% DÚ a konatel este 14% ZP z vyplateneho zisku?
ak sa reaguje na nejaký neaktuálny príspevok, je vhodné uviesť jeho číslo /Svetluškin príspevok/......
k otázke
sro podáva DPPO, aždá, nielen jednoosobová, daň je 19%, zatiaľ sa nezmenila.
podiel na zisku za rok 2010 nepodlieha dani ani odvodom - naposledy
podiel na zisku za rok 2011 - nepodielha dani, ale odvody do ZP sa platia.

pozor - podiely spoločníkovi, nie konateľovi. Treba rozlišovať.
Nie vždy spoločník = konateľ.
Samozrejme aj konateľ má možnosť dostať podiel na zisu, ale prioritne ich dostáva spoločník.
amoo
06.03.11,13:17
vdaka Kejka za upozornenie, opravil som to, len na odobrenie dobre som to pochopil?
Podiel na zisku z sro podlieha odvodom ZP.
Teda je uplne jedno ci su podiely zo zisku vyplatene konatelovi ci uz spolocnikovi ?
zrejme sa to teda neda nijako obist ta ZP?
(Ja len cakam ze sa pomaly začne platit aj do SP) dakujem
KEJKA
06.03.11,14:00
aj ja....... to ta nova vlada........
amoo
06.03.11,14:09
takze to neobidem nijakym sposobom?
a to este zisky sro z minulych rokov uctovne su v sro, nevyplacal som podiely... HROZNE!
JarkaL
06.03.11,14:10
Minulých rokov sa odvody ZP netýkajú, až od r.2011.
rrtrash
07.03.11,08:05
poplatky za zalozenie sro
ja to viem do 5 zivnosti, 3 majitelov a 2 konatelov dostat cele na fixnu cenu 300 Euro vratane pripravy dokumentov, ak je tam viac zivnosti, viazane atd. doplati sa len za kolky
rrtrash
07.03.11,08:18
vyhody sro
- obmedzene rucenie pri fatalnych problemoch (istota ze ak pride nieco neocakavane, clovek nepride o vsetko a jeho zivot moze fungovat relativne bez problemov dalej),
- moznost mat viac spolocnikov
- pre vlastnika moznost mat viac izolovanych firiem (napr. 1 v stavebnictve, druhu v doprave)
- pravna subjektivita, hlavne pri vacsich prijmoch a viac firmach moze byt danovo vyhodnejsie, ze nie je zviazana s fyzickou osobou majitela
- nezanika so smrtou majitela, da sa dedit
- solidnejsia prezentacia na trhu,
- lepsia moznost strcit viac cinnosti pod jednu strechu,
- moznost zakladat zahranicne pobocky v EU

nevyhody sro
- vysoke naklady na zalozenie
- podvojne uctovnictvo
- pre PO asi nie je mozne pouzit pausalne vydavky
- poplatok 66,- za kazdu zmenu (adresa, konatel, zmena v zakonoch)
- komplikovane zrusenie firmy (likvidacia)
Robina
08.03.11,10:51
mňa by v tejto súvislosti zaujímalo, ako je to pri prechode z jú na podvojné. Či by to bolo výhodnejšie - jedná sa o obchod. Sú tam dosť vysoke zásoby.Ďakujem za každú odpoved
KEJKA
08.03.11,11:18
je rozdiel, či chceš ako SZČO prejsť z JU na PU
alebo
či chceš založiť sro a prípadne zrušiť živnosť
Dantess
08.03.11,11:20
Zdravím, ak som dobre pochopil, tak konatelia v SRO nemusia platiť sociálku a ZP platia ako samoplatcovia. Je tomu tak ešte aj teraz ? Lebo niekto mi zas hovoril, že sa musí začať platiť už aj SP pre konateľov v SRO. Ďakujem
KEJKA
08.03.11,11:37
len ak majú v sro príjem
vavrica
08.03.11,16:44
Kejka prosim ta, tento rok chceme zalozit sro jednoosobovu na manzelku ktora je teraz na urade prace, akonahle sa stane spolocnickou a konatelkou svojej sro bude vyradena z uradu prace? co sa tyka odvodov, nebude zamestnana v sro ani poberat odmenu konatela, vznika jej povinnost platit nejake odvody?
KEJKA
08.03.11,17:09
Kejka prosim ta, tento rok chceme zalozit sro jednoosobovu na manzelku ktora je teraz na urade prace, akonahle sa stane spolocnickou a konatelkou svojej sro bude vyradena z uradu prace? co sa tyka odvodov, nebude zamestnana v sro ani poberat odmenu konatela, vznika jej povinnost platit nejake odvody?
áno ked je sppoločníčka, nebude nezamestnaná - vyradia ju
ak nebude nikto platiť ZP, bude si musieť platiť ZP dobrovoľne.
Ak by si priznala aspoň symbolickú odmenu konateľa, tak na celkových odvodoch zaplatíte menej ako to dobrovoľne ZP.
ked je teraz na UP, tak riešte aspoň príspevok..... tuším dávajú aj na sro - na Porade sa to nedávno preberalo.
vavrica
08.03.11,17:24
toto potrebujem zistit, takze ked bude poberat odmenu konatela napriklad 100e rocne tak sa jej vypocita najnizsi odvod do ZP? kolko to asi je? ten prispevok riesime aktualne, dnes a zajtra je na tom kurze kde sa vsetko dozvie, ale sklamali nas obstrukcie a pristup uradnikov, nevedia nam povedat detaily a vsetko limituju, vela veci vobec neuznavaju, vsetko treba oznacit a vydokladovat fakturami a zapltit cez ucet, hotova hruza. odradza nas to, lebo to vyzera na viac starosti ako uzitku a hlavne ked teraz vidim v spravach toho extremneho kapitalistu miklosa ako hovori o zvysovani odvodov pre zivnostnikov tak mi vychadza lepsie srocka. ale ak by ten prispevok siel vybavit na sro tak to by bola ina vec, to by som bral, idem hladat kde to tu bolo preberane.
KEJKA
08.03.11,17:33
zo mzdy sa vyrátajú odvody v % tak, ako sú predpísané.
Výhoda je, že si môže určiť mzdu nie minimálnu ale hoci aj tých 100euracikov ročne, takže úradne bude aj poistená, aj sa jej budú rátať roky do dôchodku, akurát tie reálne zaplatené odvody budú iba symbolické.
nevýhoda - nízka hodnota OMP pre výpočet dôchodku, nízka PN, nízka MD,...... všetko, čo sa odvíja od výšky platených odvodov.
vavrica
08.03.11,18:00
takze nebude zamestnana v sro,ale bude ako konatel poberat odmenu vo vyske 100e rocne, tym padom sa jej vypocitaju odvody do ZP vo vyske asi okolo 30e mesacne, mam pravdu? odvody do SP nechceme platit najblizsi rok dva,pretoze by sme v podstate zaplatili cely zisk statu a naklady srocky, takze chceme ten rok dva mat ozaj minimalne naklady. Nevadi nam to z pohladu toho co si napisala, pretoze sme po dvojnasobnej materskej, hypoteku uz splacame a dochodok 30 rokov dopredu ozaj nebudeme riesit, PN nema vyznam ked je pri detoch, doma sa stara o internetovy obchod ktory nevynasa tolko aby mohla platit vsetky odvody. Trochu som rozmyslal aj o dobrovolnom poisteni pre pripad tej PN alebo OCR v buducnosti,ale to je na inu temu. jednoducho mi pripada jednoduchsie zalozit sro a neplatit odvody ako zalozit zivnost a zobrat prispevok ktory na tie odvody aj tak minies cely, nemyslis?
KEJKA
08.03.11,18:24
hej, rozmýšľaš správne,
akurát neviem ako si vypočítal zo 100 EUR ročnej odmeny 30 EUR ZP mesačne.?????.
A je tu ešte tá vec, že aj pravidelný príjem konateľa podlieha povinnosti registrovať sa do SP a aj tam sa platia odvody, aj ked nie všetky.......novinka od 1.1.2011
v každom prípade sa to oplatí viac ako tá živnosť.
vavrica
08.03.11,18:31
to som dal od buka, aka odmena sa oplati napisat aby vysli odvody co najmensie? ako sa to rata? do SP sa ake odvody vyrataju po novom? to ma zaujma. zivnost som uz zavrhol po vcerajsich spravach.
KEJKA
08.03.11,18:34
ak je 100 eur za rok, tak mesačne ZP=30 * 12 - 360 EUR za rok, takže takto to určite nefunguje.
pri 100 eur ročne, by boli komplet odvody cca 12+35 EUR za rok
tak som to myslela, dúfam, že to nechceš na centy.....
spamati percenta do jednotlivých fondov neviem....
vavrica
08.03.11,18:44
ako sa postupuje v pripade, ze nebude zamestnancom a ani nebude poberat nijake odmeny ani z podielu, proste vobec nic. bude platit minimalne zdravotne odvody okolo tych 30e mesacne? do SP bude musiet tiez nieco davat? pytam sa preto, lebo z sro sa da zisk vyberat inymi sposobmi, napriklad fakturou od kamarata,alebo ked si budem vsetky prevadzkove naklady na auto,telefon,internet,pocitac,nabytok a podobne kupovat z dosiahnuteho zisku. mozno si to predstavujem jednoducho,ale je to mozne vsakze.
KEJKA
08.03.11,21:20
a čo etiketa porady?
ešte ani sro nemáš a už rozmýšľaš nad podvodmi?
do ZP ako samoplatiteľ zaplatí mesačne 46 EUR,
ako konateľ v sro všetky odvody mesačne cca 3-5 eur, tak nad čím špekuluješ?
vavrica
08.03.11,21:44
jasne,chapem tvoj postoj,nieje to o tom co pisem ja,ale podvod je silne slovo,pozri si trestny zakon co je podvod. toto sa da nazvat skor optimalizaciou a nanjvys porusenim nejakych pravidiel s hrozbou pokuty ak sa k tomu samozrejme priznam. primarne mi nejde o takyto styl podnikania, ale na zaciatku podnikania ked ma clovek najvyssie naklady a najviac prace, nebudem predsa statu platit ked nemusim, v buducnosti sa vobec nebranim zamestnaniu manzelky a aj seba a mozno desiatich ludi, za ktorych budem rad odvadzat odvody,ale zakladna podmienka je mat z coho. alebo mam vsetko to co horko tazko zarobim na zaciatku dat do odvodov a dani statu a vlastne podnikat zadarmo? vobec nijako nehladi stat na zacinajucich podnikatelov, nijako ich nezvyhodni a neprihliada na zvysene naklady a ja mam brat ohlad na stat? chcem vyuzit vsetky mozne legalne sposoby optimalizacie odvodov a dani na zaciatku podnikania a mozno aj nieco na hrane zakona ale velmi opatrne a obozretne, preto som tu a radim sa s vami,co mate nieco za sebou, lebo iba taka rada ma pre mna cenu a hodnotu. vdaka tebe mi je jasne ze idem do sro a zivnost pochovavam, za to ti dakujem, vidno ze si tu doma.
KEJKA
08.03.11,21:57
neviem si predstaviť lepšiu optimalizáciu ako platiť 3-5 euro a legálne zamestnať manželku ako 46 euro len do ZP dobrovoľne.
To akože tých 46 euro nemusíš zarobiť, aby bolo z čoho zaplatiť?
A k tomu ešte platby do fondov cez sro su daňovým výdavkom sro, ale dobrovoľné odvody sú zo zdanených príjmov - asi tvojich, kedže manželka nerobí,,,,,,
vavrica
08.03.11,22:05
niesom zbehly v uctovnictve takze som to az tak neponal, chyba mi terminologia a nemam osvojene pravidla tak sa mozno hlupo pytam. ak sa manzelka zamestna v srocke ake minimalne odvody musi platit a kde vsade? tych 3-5e je odvod do ZP?
KEJKA
09.03.11,05:21
ten odvod je kompletka pri 100 EUR ročnom plate.
Čítaš vôbec moje odpovede?
A uvedomuješ si čo sa pýtaš, alebo čo píšeš?
Vieš aký je rozdiel medzi mesačným platom a ročným platom?
Skús si prečítať aj iné príspevky, samozrejme len od cca polovice 2010, kde sa už preberajú nové veci a pravidlá pre rok 2011.
terminologiu, ktorej nerozumieš, zadaj do vyhľadávača a tiež prečítaj viac príspevkov.
vavrica
09.03.11,06:45
ano to je fakt najlepsia optimalizacia, dakujem ti za dobru radu. idem studovat nejake prispevky a terminologiu nech som v tom viac doma. dnes ideme zistit ci sa da vybavit ten prispevok aj na srocku a napisem to tu aby vsetci vedeli. dik kejka este raz.
rrtrash
09.03.11,19:24
mňa by v tejto súvislosti zaujímalo, ako je to pri prechode z jú na podvojné. Či by to bolo výhodnejšie - jedná sa o obchod. Sú tam dosť vysoke zásoby.Ďakujem za každú odpoved
zmena ucto neznamena ziaden rozdiel, podvojne znamena povinnosti navyse a zlozitost, ktora donuti pouzit uctovnu firmu vacsinou, kym jednoduche sa da vyriesit aj svojpomocne
rozdiel je iba v ruceni, ak obchod ma riziko velkych zavazkov z dovodu reklamacii napr. tak je sro bezpecnejsia pre pripad velkeho problemu, prechod na podvojne uto je pre malu firmu vacsinou neprijemna povinnost, ktorej by sa najradsej vyhla, ale neda sa, ak je to sro
Robina
11.03.11,15:54
Zdravím Vás, ospravedlňujem sa Kejka, že som sa nepoďakovala za odpoveď, ale nestíhala som. Ja som myslela prechod z jedn. na podvojné s tým, že s.r.o. už existuje, len nevykonávala žiadnu činnosť a FO by aj naďalej zostala, len by nemala predajne - len nehnuteľnosti. Neviem, či som to dobre napísala k pochopeniu. Ďakujem
rrtrash
15.03.11,20:43
samozrejme to co pises ma logiku - FO ruci celym majetkom a bude len pasivne vlastnit nehnutelnosti a nebude tym padom robit ziadnu cinnost, ktora moze privodit problem a ohrozit majetok. Potencialne problematicku cinnost bude robit sro a ked pride silene drahy sudny spor alebo iny neprekonatelny problem, mas moznost sro nechat skrachovat a neohrozi to tvoje rodinne zlato (nehnutelnosti).
Za tuto istotu musis na cinnost cez sro robit podvojne ucto, co je nakladnejsie. Preto som pisal, ak je to maly podnik bez nebezpecnej cinnosti, da sa to risknut aj na FO a usetrit si zlozitejsiu administrativu, ak vsak podnik postupne rastie, riziko je stale vacsie a treba to preorganizovat cez sro napriek vyssim nakladom.
Vzdy sa lepsie spi v noci, ked vies, ze firma neohrozi v ziadnom pripade tvoju exsitenciu ako fyzickej osoby (krach firmy vtedy neznamena krach jej majitela ako osoby).
rrtrash
15.03.11,20:53
na dokreslenie, neviem ci si kazdy uvedomuje aky obrovsky problem su nezapaltene dlhy za ktore ruci fyzicka osoba celym majetkom - znamena to, ze do konca zivota
- nebudes mat vlastny ucet v banke, lebo keby si na neho dostala prve eura, hned by ti ich zobrali na splacanie tych nezaplatitelnych dlhov
- nemozes mat ziaden majetok, lebo by ti ho hned vzali na splacanie dlhov
- nemozes vyvijat prakticky ziadnu samostatne zarobkovu cinnost
- nemozes sa normalne zamestnat, lebo ti strhnu rovno z vyplaty vsetko okrem zivotneho minima
skratka uplne odpisany clovek s obrovskymi problemami ufinancovat akekolvek zivobytie prevysujuce zivotne minimum, v taky cas uz jedine blizka rodina ti moze pomoct casto len za cenu nelegalneho konania, v takych situaciach ti moze byt pomoc lahko odmietnuta aj zo strany rodiny. Ostava ti len sa ponorit do bahna sedej ekonomiky a robit vsetko za hotovost. Tym ale nebudes mat ziadne dochodkove zabezpecenie napr. a ked dojdes do rokov, budes v este vacsom probleme, mozes skoncit ako bezdomovkyna, ak sa ti to ale stane, musis pocitat, ze socialny urad ti odoberie starostlivost o tvoje vlastne deti ak ich budes mat atd. atd. Znici ti to zivot do zakladov.
rrtrash
15.03.11,20:57
Preto je hlavny a najdolezitejsi zmysel sro obmedzenie rucenia - ak vlozis do sro 10000 Euro, mozes sice prist o tento vklad, ale tvoja existencia ako osoby ostane nedotknuta a nehrozia ti hore popisane zivotne peripetie.
rrtrash
15.03.11,21:01
K poslednemu prispevku este chcem zdoraznit, ze obmedzenie rucenia dava 100% nu istotu, nemoze prist nic neocakavane a zvratit situaciu v tvoj neprospech. To je prave ten zasadny fakt, sro poskytuje istotu ze aj v zlych casoch firma neohrozi svojho majitela.
amoo
15.03.11,21:01
Priatelia jak citam tak citam furt nieco nove vyskoci co ma zmetie.
V svojej 1-osob. sro. (ktorej som konatelom )
som aj jedinym zamestnancom a ako zamestnanec zo mzdy platim povinne nie male odvody do ZP a SP koncorocne podam DP/FO-A a zdanim 19%.
Predpokladam ze zatial je to v poriadku?

Za sro. podam DP/PO a zdanim 19%. Zisk sro. som zatial ponechaval vzdy pre ucely sro, nebol vyplacany. Preto ako konatel som zatial nikdy nic neodvadzal, neregistroval, nezdanoval.
Predpokladam ze aj to je v poriadku?

Teraz momentalne pripravujem rocnu uzavierku a nalozenie zo ziskom do roku vratane 2010r. s tym ze zisky z sro. ktore sa tam za tie roky naakumulovali, si vyplatim. (mne - konatelovi).
Co bude tento krok pre mna znamenat? obnasat? ake povinnosti? odvodove, danove, nahlasovacie atd?? je to rozumne riesenie,
(Zahrnte tam aj pripadne vysvetlenie nove odv. ZP ako ma postihnu) velmi pekne dakujem za podrobne odpovede, mne to uz tak nepali.
rrtrash
15.03.11,21:11
pokial viem, ked si zdanil na PO a vylejes zisk na FO, tak uz druhykrat nezdanujes nic (resp. zapises tento zisk ako prijem do svojho danoveho priznania, ale potom dohladas nejaku kolonku na odpocitanie uz zdaneneho prijmu od danoveho zakladu takze ak nemas ine prijmy, danovy zakald bude 0. Kedze Miklos zrusil danove sadzby podal vysky prijmu, uz ta to nijakym sposobom nepostihne. Ako je to s odvodmi? Obavam sa ze tam ta to postihne na 100%,za vynosy z kapitaloveho majetku sa maju platit odvody. Ak sa doteraz neplatili (neviem isto ako to je), tak mas za rok 2010 poslednu moznost tie peniaze vyliat bez toho aby ti to rapidne vyprazdnilo penazenku :-D V kazdom pripade by si si mal pohnut a zistit ako to je - staci hladat na internete a citat zakon, ziadna diskusia ti nepomoze, lebo dostanes urcite rozporuplne info, aj tak budes musiet nakoniec citat zakon, lebo len to ti da istotu, ako to naozaj je.
KEJKA
15.03.11,22:08
zisky akumulované do r.2010 včítane nebudú podliehať odvodovej povinnosti, aj ked zostanú vo firme a budú sa rozdeľovať v budúcnosti.
pojem - firma s jedným konateľom bez spoločníka neexistuje. príspevok od amoo.
ak je konateľ zamestnancom a sro platí odvody, musí platiť aj dane a zam-ec nemusí potom podávať DP-A, to je tiež nejaký blud? Alebo máš iné príjmy a dôvod, že sro ti nemôže urobiť RZD?
amoo
16.03.11,09:49
Dáákujem za odpovede a trpezlivost, teda som zakladatel ako jediny spolocnik, konatel aj zamestnanec.
Teda sro musi mať kontela aj spolocnika , v mojom pripade je to jedna osoba, preto sa to vola jednoosobova sro som teda konatel aj spolocnik
Z mojou sro mam pracovnu zmluvu ako zamestnanec, z uctu mojej sro odchadzaju odvody z mojej mzdy zamestnanca do ZP a SP v plnej vyske cca 14% a 34%.
DPFO-A som vzdy podaval uplatnil DB a ZP a odviedol dan, (zaciatocne roky mi ani nevysla), pri DPPO som si ponizil DZ (alebo ako sa to vola ten cisty zisk) aj o mzdu zamestnanca a zvysok som zdanil. je to OK?

nerozumiem vsak z prispevku Kejky:ak je konateľ zamestnancom a sro platí odvody, musí platiť aj dane a zam-ec nemusí potom podávať DP-A, to je tiež nejaký blud?
ja DPFO-A podavam, moje jedine prijmy su zo zamestnaneckeho vztahu z sro a pripadne vyplatenie podielu na zisku spolocnikovi... a nemem nijaky dovod aby to nemohla urobit sro

dalej som pochopil ze podiely na zisku z sro si mozem vyplatit ako spolocnik resp. konatel a je vlastne jedno komu pojdu v efektivnosti mojho zisku na nove odvody 2011 ZP?
KEJKA
16.03.11,16:24
ak máš jedinú mzdu z vlastnej sro, tam podpisuješ vyhlásenie, uplatníš si DB, aj nezdaniteľnú sumu, podpíšeš zároveň žiadosť o RZD, ktoré ti sro vykoná - máš mzdovú účtovníčku? kto ti robí všetky papiere súvisiace so mzdami?
Ak nemáš iný príjem, nie si povinný robiť DP-A, všetko sa vysporiada v rámci sro.
Ak si vyplacaš podiely na zisku, tak ich vyplácaš sebe ako spoločníkovi a nikde ich už neuvádzaš - od r.2004 nie sú predmetom dane z príjmu.
áno, si 3v1............spoločník, ktorý založil sro
.........................konateľ, ktorého vymenoval spoločník
.........................zamestnanec, ktorého prijala sro do pracovného pmeru.
a pritom stále tá istá osoba.
Economic
17.03.11,10:22
momentalne hlavnym kriteriom su asi odvody..toho s tym dochodkom atd..som si vedomy a neplanujem neplatit donekonecna..len na iste obdobie kym zacne firma na seba zarabat, lebo doteraz to viacmenej financujem zo "svojho" :)
co sa tyka poplatkov za zaregistrovanie s.r.o., nieco som zistoval ale nemam kompletne informacie - napr. zakladatelska zmluva sa asi da okopirovat(prisposobit) od inej ?? ( netreba platit za jej zostavenie pravnikovi ) potom som sa dopocul ze je rozdiel ked sa registruje bez el. podpisu a s nim...vedel by mi niekto prip. poradit na kolko sa daju "sklepat" tie vstupne poplatky ak je len 1 konatel?

Netreba právnikovi platiť, sú tu spoločnosti, ktoré sa s tým profesionálne zaoberajú a podávajú elektronicky návrhy do OR, viac info v profile.
amoo
18.03.11,15:06
Teda ak som podaval dva DP (DPFO-A a DPPO) urobil som to zle? alebo moze byt aj tento variant?
Tak mi to externa uctovnicka urobila. odpovedam a vraciam sa k predchadzajucemu prispevku Kejky
KEJKA
18.03.11,18:05
DPPO si podával za sro
ja som len podotkla, že sro ti mala urobiť RZD, takže by si nemusel podávať DPFO-A.
SRO musela platiť dan zo zavislej činnosti, ak neurobila RZD, musela vystaviť Potvrdenie o príjme, to rovno mohla urobiť RZD.
Ak náhodou sro nezahlásila zam-ca k odvodom a daniam, neplatila daň zo zav.činnosti, tak má pravdepodobne prúser.
amoo
22.07.12,09:37
(06.03.11.)
podiel na zisku za rok 2010 nepodlieha dani ani odvodom - naposledy
podiel na zisku za rok 2011 - nepodielha dani, ale odvody do ZP sa platia.

pozor - podiely spoločníkovi, nie konateľovi. Treba rozlišovať.
Nie vždy spoločník = konateľ.
Samozrejme aj konateľ má možnosť dostať podiel na zisu, ale prioritne ich dostáva spoločník.

Priatelia uvedená situácia z odvodmi pre ZP 14% z podielov spoločníkovi je aktuálna, nájdem to aj zákone (prosím pekne ponúknite link)
KEJKA
22.07.12,10:13
pokiaľ viem, tak tie odvody sú 10%.
Link nájdeš - viac hľadaj, je to tu na Porade.........../mne sa nechce/