Pubert
29.03.08,16:58
Ahojte, poradaci.
Pri poslednej otazke ste mi moc nepomohli, ale neva a tak ziadam o dalsiu radu. Nakupujem material na novu stavbu a rozhodujem sa medzi:
porotherm 38 cm - 10 polystyren
itong 38 cm - 15 polystyren
Poradte prosim, co je z tychto variant najvyhodnejsie pre stavbu vo vyssie polozenej polohe.
Zaujima ma aj cenovy rozdiel. vopred dakujem.
endrju
29.03.08,16:12
ytong* porotherm* porfix* polystyr*
Prajem vela zabavy pri citani desiatok tem s diskusiami aj o Tvojej otazke.
szaboe
30.03.08,20:39
My sme zvolili pre obvodové múry profi 40 a na to isover 120. priečky porotherm. Pár ľudí čo sa zaoberá materiálmi mi poradilo radšej tehlu, lebo vraj ytong po čase sa začne mrviť a začne ti klesať strop. v nemecku vraj ytong už prestávajú používať.V cene veľký rozdiel nieje a predsa je aj tehla zdravšia ako pórobetón.
AndrejG
30.03.08,20:58
porotherm 25 + 20cm eps
jojkoz
31.03.08,05:23
My sme zvolili pre obvodové múry profi 40 a na to isover 120. priečky porotherm. Pár ľudí čo sa zaoberá materiálmi mi poradilo radšej tehlu, lebo vraj ytong po čase sa začne mrviť a začne ti klesať strop. v nemecku vraj ytong už prestávajú používať.V cene veľký rozdiel nieje a predsa je aj tehla zdravšia ako pórobetón.

MRVIT A KLESAT STROP - ty kokso to ako moze niekto uverit podobnym somarinam ?
Porobeton sa pouzival u nas uz v sesdesiatych rokoch - a keby sa naozaj dialo to co pises tak je to davno zakazane.
Opytaj sa tych odbornikov co ti toto povedali - ze za kolko bude az na zemi. :D

A inac milujem vety typu - V NEMECKU PRESTAVAJU ....... (preco nie vo Francuzku ? alebo Svajciarsku ? - LEN NEMCI ? :D ) - typicky blabol konkurencnej firmy (tym nemyslim len pre YTONG ale hociktory material - polystyren, plastove okna .... ... )

ZDRAVSIA TEHLA ? v com ? ze bola znama skor ?
Mozno ohryzas steny - v tomto pripade zdravotne ucinnky nepoznam. :D

Medzi rozhodovanim medzi danymi materialmy su uplne ine kriteria.
Potreba rychlej vystavby ?
Svojpomoc alebo firma ?
Ake zateplenie ?
Ake omietky dovnutra ?

........
AndrejG
31.03.08,08:57
ZDRAVSIA TEHLA ? v com ? ze bola znama skor ?
Mozno ohryzas steny - v tomto pripade zdravotne ucinnky nepoznam. :D


V tomto pripade je to jednoduche, tehla je urcite zdravsia ako beton, je v nej menej chemie, hlina je vhodnejsia pre byvanie a tiez lepsie reguluje vnutornu klimu. Vzdy to musi byt nieco za nieco, ytong lepsie izoluje, dobre sa s nim robi, takze nemoze mat uplne vsetky vyhody.
jojkoz
31.03.08,09:38
V tomto pripade je to jednoduche, tehla je urcite zdravsia ako beton, je v nej menej chemie, hlina je vhodnejsia pre byvanie a tiez lepsie reguluje vnutornu klimu. Vzdy to musi byt nieco za nieco, ytong lepsie izoluje, dobre sa s nim robi, takze nemoze mat uplne vsetky vyhody.



Menej chemie ? akej ? prvkou ? :)
Mas rozbory a vplyv na cloveka ? - navyse ked je to za omietkou ....

HLINA JE VHODNEJSIA NA BYVANIE - toto tvrdenie je postavene na com ?
To ze je to prirodny produkt ? - To je aj olovo, uran .....
Niekto tvrdi ze zase len drevo :D

Reguluje vnutornu klimu ? Ako ?

A bez toho aby som sa zastaval YTONGU - tvrdenie ze nieco nemoze mat voci inemu same vyhody - tiez nieje bohvieake ;)
AndrejG
31.03.08,14:06
Menej chemie ? akej ? prvkou ? :)
Mas rozbory a vplyv na cloveka ? - navyse ked je to za omietkou ....

HLINA JE VHODNEJSIA NA BYVANIE - toto tvrdenie je postavene na com ?
To ze je to prirodny produkt ? - To je aj olovo, uran .....
Niekto tvrdi ze zase len drevo :D

Reguluje vnutornu klimu ? Ako ?

A bez toho aby som sa zastaval YTONGU - tvrdenie ze nieco nemoze mat voci inemu same vyhody - tiez nieje bohvieake ;)

Ono ked niekto z ytongu dom postavi, tak uz logicky nechce pocuvat ziadne veci proti tomu vyrobku, takze ani nema zmysel ho presviedcat. ;)
diry
31.03.08,16:09
Pokiaľ statika dovolí, tak YTONG 25 + 15 (a viac) EPS. Ináč doporučujem preštudovať fórum o stavaní a zatepľovaní:
http://www.e-filip.sk/Default.aspx?ContentID=1007&ThreadID=159324&sortBy=question&PageID=2
AndrejG
31.03.08,16:24
Na ytong by som eps nedaval...ma vela zabudovanej vlhkosti. Uz tak potrebuje 5-10 rokov na to aby vyschol, bez zateplenia...
jojkoz
01.04.08,05:50
Ono ked niekto z ytongu dom postavi, tak uz logicky nechce pocuvat ziadne veci proti tomu vyrobku, takze ani nema zmysel ho presviedcat. ;)


To je mozne - ja som vsak novy dom nestaval a ani sa nechystam - prerabam 40-rocny dom z plnej palenej tehly ;)

Keby som staval novy tak mozno volim tehlu. Ale z uplne inych dovodov ako je "zdravy material, neklesajuce stropy, ....":D

Jeden si uz spomenul aj ty - nieje moc vhodny polystyren ako izolant. ....., takisto u mna by zavazila napr. pevnost - podla toho aku hrubku by som volil ...

Ono nieco su rozumne fakty vcelu logicky dokazatelne a nieco len take pretvavajuce famy. (ako napr. plesen ci rosiace sa okna su sposobene zlymi novymi oknamy ....)
AndrejG
01.04.08,06:50
Ono nieco su rozumne fakty vcelu logicky dokazatelne a nieco len take pretvavajuce famy. (ako napr. plesen ci rosiace sa okna su sposobene zlymi novymi oknamy ....)

Ano, to je pravda. Ono je to viac menej osobna preferencia, co sa tyka stavebneho materialu. Pokial clovek nezatepli zvnutra, tak asi tazko spozna v akom dome byva. :)
r.galovic
01.04.08,07:47
Súhlasím s tvrdením, že tehla je prírodnejší materiál a že v pórobetónových tvárniciach je viacej chémie. Ytong je v podstate plynosilikát, takže na vytvorenie pórov sa využíva hliníkový prášok. Zatiaľ sa však v žiadnych štúdiách nedokázal negatívny vplyv pórobetónu na ľudské zdravie. Takisto aj tvrdenie o zvýšenej hodnote prírodných rádionuklidov v Ytongu je nezmysel.

Pokiaľ sa nepredpokladá s dodatočným tepelným izolovaním obvodových múrov, tak odporúčam Ytong. Jednoduchšia aj rýchlejšia stavba. Nevýhoda je celoplošné vystuženie sklotextilnou mirežkou. Myslím že oficiálne Xella nikde neuvádza toto sieťkovanie, ale bez toho na 100 % vzniknú v omietke trhliny.
Composite
01.04.08,18:33
Jedno som sa naučil pri čítaní diskusií ;), obvodové múry majú v prvom rade niesť a nie izolovať, na izoláciu sú izolanty ;)
Takže radšej niečo tenšie s vysokou nosnosťou a na to niečo hrubšie s väčšou izoláciou.
Nieje problém spraviť lepšie vlastnosti ako ytong+izolát za lepšie peniaze ;)
getrag
01.04.08,19:01
ja sice nie som odbornik ale kazdy si musi zvazit co chce.
ja napriklad chcem Ytong (Ytong sa pise z Y) a preco?
chcem bungalov , a mozno bez montovaneho stropu, dam len sadrokarton a zateplim. strecha bude asi od firmy KROU HROU a nato dam asi MetroRoman v podstate minimalna zataz na obvodove mury. ale mozno to zmenim.
mne bude ytong vyhovovat. budem staviat svojpomocne. a zateplovat nebudem Lambda 375.
treba sa rozhodnut co chces a potom zvazis pomer cena/kvalita.
nechajte sa inspirovat www strankami tych co to uz maju za sebou, maju tam pekne fotky a vela sa dozviete. tie linky najdete tu na fore.
hamaka
02.04.08,08:00
My sme stavali z Ytongu a sme spokojní. Manžel všetko preštudoval, bol aj na školení, ktorý poriadala Xella. Prežili sme prvú zimu úplne v pohode-teplúčko,nie sme zateplení a to sme ešte nemali vonkajšie omietky. Máme tep. čerpadlo, podlahové kúrenie a v domčeku bolo vždy príjemne. Keď sme chceli trenírkovú teplotu, tak sme hodili zopár polienok do krbu. Stavali sme svojpomocne a za dva víkendy postavil sám celé obvodové múry, ide to vraj ako s legom.
ROMBOR
02.04.08,08:20
co mas naprojektovane v projekte - to nakup ... predsa nemozes mat vypracovany projekt a potom sa rozhodovat medzi porothermom a ytongom (aj ked vela ludi tak robi) ... kazdy murovaci system vyzaduje projektove prisposobenie z hladiska statiky, nosnosti, izolacie atd, atd ... takze - co mas naprojektovane, to nakup :D
borob
02.04.08,10:07
Staval som z porotermu ale teraz by som nevahal ani minutu a išiel ba som na presne tvarnice. 6iadna miešačka -tony piesku vapna a ...
Stači silna vrtačka miešadlo pilka vodovaha a mury rastu ako z vody.
To je moja skusenosť aj nazor
getrag
02.04.08,10:19
My sme stavali z Ytongu a sme spokojní. Manžel všetko preštudoval, bol aj na školení, ktorý poriadala Xella. Prežili sme prvú zimu úplne v pohode-teplúčko,nie sme zateplení a to sme ešte nemali vonkajšie omietky. Máme tep. čerpadlo, podlahové kúrenie a v domčeku bolo vždy príjemne. Keď sme chceli trenírkovú teplotu, tak sme hodili zopár polienok do krbu. Stavali sme svojpomocne a za dva víkendy postavil sám celé obvodové múry, ide to vraj ako s legom.

ma zaujima to skolenie, kolko to stalo alebo to bolo v cene?
a niesu nejake fotky? a co odlahove aky system? polystyren alebo systemova doska?
dik za odpoved
hamaka
02.04.08,14:56
Dajte si stranku firmy Xwlla, aspoň my sme to tam našli a oni z času na čas poriadajú školenia. Podľahovku sme ukladali na polystyrén s takými štuplíkmi. Ja tomu presne nerozumiem, ale manžel nakúpil a ja som ho ukladala na poter, ktorý bol predtým natretý nejakým penetrákom a vyložený foliou.
jo to školenie bolo zdarma, iba si chlapci museli priplatiť stravu.
Pubert
04.04.08,08:52
Dakujem vam vsetkym za pomoc a aj kurz pravopisu.Precital som si vase nazory a asi len predsa ostanem pri tehle.Je tazke sa rozhodnut a myslim,ze clovek odstupom casu zisti,ci urobil spravne pri vybere daneho materialu.Tisic ludi,tisic nazorov a tazke je vybrat ten spravny.Ale aj tak vam vsetkym este raz dakujem a tesim sa na dalsiu pomoc pri vystavbe domceka..:confused:
Composite
04.04.08,13:34
Staval som z porotermu ale teraz by som nevahal ani minutu a išiel ba som na presne tvarnice. 6iadna miešačka -tony piesku vapna a ...
Stači silna vrtačka miešadlo pilka vodovaha a mury rastu ako z vody.
To je moja skusenosť aj nazor

No a projektant tiež môže naprojektovať dom podľa materiálu pre ktorý sa ja rozhodnem ;)

----
Stačí si prečítať diskusie na e-filip a po chvilke zistíte, že ytong nieje zázrak a že sú lepšie kombinácie s lepšími vlastnosťami a menšou cenou, síce možno staviate hrubú stavbu o týždeň dva dlhšie, ale dom nemáte na 3 roky ;)
Tu je stránka, sem tam má problémy s DB:
http://www.e-filip.sk/Default.aspx?contentID=1005
getrag
04.04.08,15:59
No a projektant tiež môže naprojektovať dom podľa materiálu pre ktorý sa ja rozhodnem ;)

----
Stačí si prečítať diskusie na e-filip a po chvilke zistíte, že ytong nieje zázrak a že sú lepšie kombinácie s lepšími vlastnosťami a menšou cenou, síce možno staviate hrubú stavbu o týždeň dva dlhšie, ale dom nemáte na 3 roky ;)
Tu je stránka, sem tam má problémy s DB:


prepac ale musim s tebou nesuhlasit, ked sa uz mam do toho zamontovat tak naco su nam Porotherm 40 a ytong 375 lambda ked tu mame globalne oteplovanie. snehu na vianoce uz nebolo poriadne poslednych 5 rokov a teploty v zime uz nie su ako boli predtym pod -15 stupnov a v lete sa to splha ku 40. takze podla mna sa treba starato to ze ked pride povoden aby ta nevyplavilo a ked pride poriadna vychrica aby ti strechu nestiahlo.
podla mna su ytong a porotherm rovnocenne stavebne materialy.
a co sa tyka tej poznamky do buducnosti, nasi otcovia stavali zo skvarovych kvadrov co boli vlastne predchocovia porobetonov a tie domy stoja do teraz a nic nie je akurat treba zateplit.

obidve su medialne velmi tlacene do popredia ale zadoven ponuka ju vsestrany system a maju to dotiahnute po kazdej stranke a poskytuju sluzby co ostany nie. takze je na kazdom ako sa kto rozhodne.
AndrejG
04.04.08,16:08
prepac ale musim s tebou nesuhlasit, ked sa uz mam do toho zamontovat tak naco su nam Porotherm 40 a ytong 375 lambda ked tu mame globalne oteplovanie. snehu na vianoce uz nebolo poriadne poslednych 5 rokov a teploty v zime uz nie su ako boli predtym pod -15 stupnov a v lete sa to splha ku 40. takze podla mna sa treba starato to ze ked pride povoden aby ta nevyplavilo a ked pride poriadna vychrica aby ti strechu nestiahlo.
podla mna su ytong a porotherm rovnocenne stavebne materialy.
a co sa tyka tej poznamky do buducnosti, nasi otcovia stavali zo skvarovych kvadrov co boli vlastne predchocovia porobetonov a tie domy stoja do teraz a nic nie je akurat treba zateplit.

obidve su medialne velmi tlacene do popredia ale zadoven ponuka ju vsestrany system a maju to dotiahnute po kazdej stranke a poskytuju sluzby co ostany nie. takze je na kazdom ako sa kto rozhodne.

Globalne oteplovanie ako ho vnimaju ludia, neexistuje. Ono pocasie sa otepluje o desatiny stupna za desiatky rokov. Ale teraz je taka kampan(hlavne v bulvari), ze ludia automaticky pripisuju trosku teplejsie pocasie globalnemu oteplovaniu. Teple zimy, ako je tato a minula tu boli aj pred 20, 40, 100 rokmi. Ved 3 roky dozadu bola zima, ked bolo -20, preco sa vtedy nehovorilo o oteplovani?

Porotherm a ytong urcite niesu rovnocenne materialy, kazdy je uplne iny, co sa tyka nosnosti, izolacie, reakcie na vlhkost, atd...2 rozdielnejsie stavebne materialy je tazke hladat.
getrag
04.04.08,18:15
to AndrejG: zaujimave ze o skvarovych kvadroch si sa nezmienil. ale ok.
poviem to takto vtedy internet nebol a neboli ziadne diskusie. kazdy staval z coho mu bolo milsie ci tehla alebo kvader. islo o to ze si chcel mat svoje a byť mimo mesta a teraz to je len o zateplovani a nosnosti a neviem co este. energie idu hore lebo niekto povedal ze sa uhlie minie a ropa drazie lebo tiez sa asi mina. uran je skodlivy a problem z uskladnenim odpadu.mimotemy
a cele sa to potom odvija od toho. menej platit a setrit tym suroviny. politika EU. v amerike nemaju STK ani emisnu, naftu a benzin tam predavaju v galonoch a spotrebu maju od 12 - 18 l / 100km a nikoho to nesere jak znecistuju ovzdusie. doroti aj z EU.
AndrejG
04.04.08,18:50
Nielen energie idu hore, vsetko ide hore, inflacii sa zabranit neda. Keby som staval dalsi dom, urobim ho tak, ze ked zapnem telku, bude miestnost vykurena, nejde o ceny energii ale o to pohodlie, ze ich vobec nemusis sledovat, je ti jedno co sa deje, stale mas teplo. A co sa tyka cien, ani by ma ten dom nestal viac ako obycajny, na ukor murarov-uzernikov by som doslednejsie hladal robosov a to co by som tam usetril, by som vrazil do zateplenia.

A mat 2-3 zbytocne miliony, dal by som aj fotovoltaiku a vobec by som sa nezapajal do verejnych sieti, najradsej by som bol uplne nezavisly v tychto veciach.
getrag
04.04.08,19:15
kasleme na to. kazdy ma sny a ten sa splni ci z ytongom alebo porotherom alebo s durasilom alebo veloxom.
AndrejG
04.04.08,19:30
kasleme na to. kazdy ma sny a ten sa splni ci z ytongom alebo porotherom alebo s durasilom alebo veloxom.

Tak tak, moj jediny ciel je co najskor "vyhnat" robotnikov z domu a byvat, lebo pri nich skor pridem o nervy ako pri tom z coho je dom postaveny, zatepleny alebo vybaveny. :)
Composite
04.04.08,22:37
Tak ja to postavím na getragovu stranu ;), a čo leto ;) Vieš, keď budeš mať kvalitnú izoláciu, tak z domu nebude unikať chlad ;), Slniečko môže piecť koľko chce, ale izolácia ho nepustí ;)
Aj keby som staval z ytongu lambda 375, tak by som ju zateplil.

Menšia tabulka ceny sú myslím z 2005
Skladba Nazov Cena R Hrubka dB mi
1 BT+PPS10 _774 /2,71 /30 /56
2 BT+PPS20 _924 /5,27 /40 /56
3 BT+PPS25 _999 /6,56 /45 /56
4 DUR+PPS10 _952 /5,26 /32 /52
5 DUR+PPS20 _1102 /7,82 /42 /52
6 DUR+PPS25 _1177 /9,11 /47 /52
7 Ytong+PPS10 _932 /4,96 /46 /49
8 Ytong+PPS20 _1082 /7,52 /56 /49
9 Ytong+PPS25 _1157 /8,81 /61 /49
10 PD25+PPS10 _742 /3,16 /35 /47
11 PD25+PPS20 _892 /5,72 /45 /47
12 PD25+PPS25 _967 /7,01 /50 /47
13 PD30+PPS10 _879 /3,66 /40 /47
14 PD30+PPS20 _1*** /6,22 /50 /47
15 PD44 _1147 /3,23 /44 /50
16 PD44+PPS10 _1297 /5,79 /54 /50
17 Ytong _782 /2,4 /36 4/9
mlaco
05.04.08,19:48
Staval som z porotermu ale teraz by som nevahal ani minutu a išiel ba som na presne tvarnice. 6iadna miešačka -tony piesku vapna a ... Stači silna vrtačka miešadlo pilka vodovaha a mury rastu ako z vody.
To je moja skusenosť aj nazor

Uhhh... a tehla sa neda vymurovat presne? Spojovacia vrstva predsa nemusi byt hruba...?
getrag
05.04.08,20:09
mne to neda. ide stavat z valkov, serem na to, preco mam vzdy mysliet ze ked moje deti tam budu byvat tak budu mat problem.tych paru rockov to vydrzi a potom nech sa staraju.
kto sa kedy staral kde ja budem byvat, si dospely staraj sa. taky je zivot. potom tych mladych nic nenaucime.:):):):):):):):):):):)
AndrejG
05.04.08,20:19
Co mladych, ide o to aby ten dom mal v starobe taku hodnotu, ze ostane na byt a este letny dom na Havaji. :D
getrag
05.04.08,20:26
vsak si pozri realitky kolko chcu ludia za valkove domy. havaj bude neboj
Composite
05.04.08,21:37
Co mladych, ide o to aby ten dom mal v starobe taku hodnotu, ze ostane na byt a este letny dom na Havaji. :D

Počkáš na ďalšiu hypokrízu v USA a amerikáni budú chodiť sami a radi vymenia domky a ešte doplatia ;).

getrag:
Nejde o to, aby tam bývalo 5 generácií, ale aby sa tam tebe dobre bývalo, nízke náklady a čo najmenej problémov, časom budú, ale tak aby si ich ty nezažil ;) a ani to nemusí byť drahé ;)
AndrejG
05.04.08,21:55
Počkáš na ďalšiu hypokrízu v USA a amerikáni budú chodiť sami a radi vymenia domky a ešte doplatia ;).

Dalsia uz nebude, banky sa poucili, uz nebudu rozdavat uvery bezdomovcom na obciansky. :) Amici keby vedeli, ako sa mame dobre, uz by ich tu davno boli hufy, nastastie o nas nevedia. :)
Composite
06.04.08,06:17
Tak bude niečo iné, recesia v USa je každú chvilu kvôli niečomu.
Napr. to môže byť kvôli rope, hurikánom, zemetraseniam, ...
Teraz treba kúpiť dom na floride ako víkendové sídlo :D
AndrejG
06.04.08,10:35
Recesia je v kazdej ekonomike, bez toho by to vobec nefungovalo. Teraz je v US recesia po dlhsom case, za chvilu sa to ukludni a budu rast. To by hurikan alebo zemetrasenie muselo zasiahnut a znicit 90% krajiny, aby to sposobilo recesiu, ono to vzdy znici iba par RD, normalne stavby su proti tomu zabezpecene. :)

Ale na Floride uz teraz nieje bohvieako, ked budeme stari, pochybujem, ze sa tam bude dat este bezpecne chodit po ulici. :)
slavonav
27.05.08,05:07
zdravim, mozem otazocku - doteraz som bol presvedceny ze budem stavat dom z porobetonovych tvarnic - 30 hrubka + 10 polystyren ... avsak vcerajsi miniprieskum trhu, a nejake tie znalosti co mam ma dost spochybnili:

-30 porobetonova tvarnica stoji 100, resp. 130 SKK bez DPH + lepidlo
-prestna betonova tvarnica klik dajme tomu 20 (vyska sirka rovnaka) stoji nech 40 SKK s DPH (aj to som prehnal cenu), s 1 vrecom cementu zaplnim 8 tychto tvarnic co je na 1 tvarnicu nech 13 korun za cement a cena strku vysoka neni to nech je 10-20 SKK/tvarnicu (toto je cisty typ). A este priratat nejake to zelezo ...

Pokial viem hlavnou funkciou obvodovych murov je to aby stavbu drzali ... na izolaciu tu mame polystyren a ine materialy ... Ja neviem ci robim niekde chybu, ale ta stavba z betonovych tvarnic by jednak vysla omnoho lacnejsie (co nieje najdolezitejsie), ale co je podstatne pevnostou by sa s porobetonovymi tvarnicami nedala ani len zrovnavat!

Viem ze v zahranici je bezne ze sa stavaju cele domy betonove ... neviem akou technologiou, asi pomocou prestnych tvarnic nie ... ale aj tak ma napadla takato myslienka a som zvedavy na reakcie ...
mlaco
27.05.08,05:37
Viem ze v zahranici je bezne ze sa stavaju cele domy betonove ... neviem akou technologiou, asi pomocou prestnych tvarnic nie ... ale aj tak ma napadla takato myslienka a som zvedavy na reakcie ...

VELOX a DURISOL to su materialy (tzv. stratene debnenie) pri ktorych sa leje dovnutra beton. Obsahuju zaroven izolaciu. Typujem ze cena bude porovnatelna ako pri tehlach/porobetone.

Nevyhoda domu z betonu? Hm... laicky sa domnievam ze sa potom tazsie robia rozvody, (vo vnutri debnenia mozu byt len vertikalne) A liat beton do hornych radov tvarnic moze byt prilis namahave.
AndrejG
27.05.08,09:38
Ja by som dalsi dom robil tak, ze zakladna konstrukcia beton(rohy + nejake tie nosne stlpy), tym ze ta konstrukcia by bola samonosna a zbytok by sa uz lahko domuroval aj z tenuckej tehly, nemalo by co sadat, ani praskat a nikdy by nebol problem so statikou. Navyse deti by zdedili dom, ktory sa da velmi lahko urobit komplet nanovo vymenou muriva, bez dalsich zasahov do konstrukcie domu.
slavonav
27.05.08,12:02
tak nie ze by som sa hned chcel vrhnut do toho stavania z betonu, ale zatial tu nevidim ziadne velke nevyhody ... az mi to je divne ze sa stavaju domy z tych porobetonov, voci ktorym sice nic nemam, ale predsa len ich pevnost sa asi s betonovym domom zrovnat neda ... a co je tiez dost podstatne ze stale mi to vychadza ze betonovy dom by vysiel LACNEJSIE
co sa tyka rozvodov ... voda a elektrika - to nevidim ako problem, ale taka kanalizacia to by fakt bolo komplikovanejsie ... aj ked nevravim ze neriesitelne ...
AndrejG
27.05.08,13:21
Ked mas dobry projekt, rozvody v nom budu presne naplanovane a daju sa riesit uz pri zalievani. Proste kde treba nechas trubky a az potom zalejes.
slavonav
29.05.08,06:56
a uz by ma zaujimala len odpoved na otazku ... preco do certa vsetci (vratane mna) stavaju z porobetonu, pripadne este drahsej tehly ked toto riesenie je lacnejsie a kvalitnejsie? skoda ze som v stadiu ked uz nemozem menit stavebny material ... inak by som zacal naozaj uvazovat o tejto variante ...
mato5858
29.05.08,09:21
Najlepším variantom je Porotherm 44 s 5 PS.
Ak však ide len o 38, tak použiť Porotherm. Má lepšie tepelno-izolačné a statické vlastnosti.
jojkoz
29.05.08,11:11
Najlepším variantom je Porotherm 44 s 5 PS.


Najlepsim preco ? Ze mas z toho ty postavene ?

Podla mna ide naopak o velmi zle zlozenie nosneho muru a izolacie.

Porotherm 44 ma podobny tepelny odpor ako ta 5 cm EPS.
Tym padom mas pekne rosny bod v murive - a co to znamena si nastuduj uz sam.
Karas Milan
29.05.08,16:01
1, Porotherm 44 ma podobny tepelny odpor ako ta 5 cm EPS.
2, Tym padom mas pekne rosny bod v murive ...



Ahoj Jojkoz.

1, t.j. stred teplotného spádu bude na prechode EPS a muriva , ale jeho veľkosť sa mení
2, Ak si dobre pamätám , tak rosný bod závisí od teploty (t.j. môže sa po tom tepelnom spáde posúvať) a relatívnej vlhkosti. Čiže ja neviem , kde bude ani keď budú tepelné odpory úplne rovnaké.

Ahoj
Ka Mil
AndrejG
29.05.08,19:24
Najlepším variantom je Porotherm 44 s 5 PS.
Ak však ide len o 38, tak použiť Porotherm. Má lepšie tepelno-izolačné a statické vlastnosti.

Neblazni. :D Porotherm 44 ma rovnaku pevnost v tlaku ako Porotherm 8cm na priecky. Ta tehla sa robi na izolaciu, nie na pevnost.

Idealne je 24cm tehla + 15-20cm izolacie.

Co sa tyka stavby z betonu, ano pevnost je vyssia ako z tehly, ale kto potrebuje taku pevnost? Bezna tehla ti je dost aj na to, aby mohli na poschodi slony tancovat. Jedine ze chces na streche pristavat s vrtulnikom, potom ma beton zmysel.
apepe
29.05.08,19:34
a ake su obvodove mury - Ytong 375?
slavonav
30.05.08,06:27
po citani vsemoznych diskuzii dospievam k zaveru, ze je v podstate jedno z coho ten dom postavim, niekto povie ytong 375 iny ze to je blbost ... a tak je to so vsetkymi materialmi ... to tzv. IDEALNE riesenie neexistuje ... a co je hlavne ani s jednym materialom ten dom najblizsich 50 rokov nespadne ... dufam :) potom nech sa trapi dalsia generaci
takze koniec spekulacii z mojej strany, davam ytong 300 + izolaciu to uvidim ale minimalne 10cm ...
AndrejG
30.05.08,17:40
po citani vsemoznych diskuzii dospievam k zaveru, ze je v podstate jedno z coho ten dom postavim, niekto povie ytong 375 iny ze to je blbost ... a tak je to so vsetkymi materialmi ... to tzv. IDEALNE riesenie neexistuje ... a co je hlavne ani s jednym materialom ten dom najblizsich 50 rokov nespadne ... dufam :) potom nech sa trapi dalsia generaci
takze koniec spekulacii z mojej strany, davam ytong 300 + izolaciu to uvidim ale minimalne 10cm ...

Spadnut nespadne, ide o to ako sa tam bude zit. Ja som bol dovcera zastanca drevostavieb, az kym som vcera nenavstivil osobne par takych domov, uz hotovych. Vonku bolo velmi teplo a v tych domoch tiez, necakal som, ze tam bude taka neprijemna klima. Tak si pochod stavby z roznych materialov, ked mozes.
beo_lysá
01.06.08,20:21
ja len tak trochu mimo témy:
predávajú sa na trhu aj tehly zníženej kvality? totiž napr. v pneumatikárskom segmente toto funguje. tak sa chcem spýtať, pretože som si dal urobiť cenové ponuky na tehlu Porotherm 25 P+D a od jednej firmy zo Štúrova som dostal zľavu 28%, čo ma fakt (príjemne) prekvapilo. najlacnejšie stavebniny v mojom okolí ponúkajú max. zľavu 16%..
AndrejG
01.06.08,21:02
Na stavebniny su vysoke marze, takze to nieje ziadne prekvapenie. Napr. na izolaciu sa da bezne vyjednat aj 40%.
wolfsvk
26.09.11,16:13
Osobne by som odporúčal ytong ;) Tu je zaujímavý článok http://tehly.info/tehly-xella/
day
26.09.11,19:56
nie na zaklade reklamneho clanku z linku od wolfa, ale ja som vybral ytong
lapejko
28.09.11,18:51
Pórobetón alebo tehly pre rodinný dom?
Tehly a pórobetón sú u nás jednoznačne dva najrozšírenejšie materiály pre hrubú výstavbu. Obľuba obidvoch má sčasti regionálnu štruktúru a tiež stavebné firmy preferujú jeden alebo druhý materiál. Investori aj stavebníci často hľadajú jasnú odpoveď, ktorý z nich je lepší. Všeobecne platný súd však neexistuje. Dajú sa však porovnať podstatné vlastnosti obidvoch materiálov a na ich základe sa rozhodnúť (so znalosťou objektívnych a vlastných požiadaviek na výstavbu).V Česku býva dôležitým výberovým kritériom cena. Snaha znížiť cenu stavieb „ za každú cenu” je predmetom kritiky adresovanej predovšetkým na investorov utrácajúcích verejné peniaze; na stránkach tohto časopisu zaznieva takmer nepretržite. Hľadanie najlacnejších riešení nájdeme vo veľkej miere aj v súkromnej sfére. Predovšetkým drobní stavebníci, ktorí nie sú o výstavbe právne, obchodne ani technicky informovaní, žijú v mylnej predstave, že zmluva o dielo so stavebným podnikom je to isté, čo kúpna zmluva na sériový priemyselný výrobok.Investor, ktorý dokáže jednať iba o cene, dáva tak najavo, že nevie, čo chce, alebo že rezignuje na účel aj kvalitu stavby. Spravidla tak pristúpi aj na ponuku stavebnej firmy obstarať za dobrú cenu služby projektanta aj stavebného dozoru. Tým si ale zakladá na budúce problémy. Stráca kontrolu nad návrhom aj realizovaním stavby, často čelí postupnému zvyšovaniu ceny po podpise zmluvy a je bezradný pri preberaní hotového diela.Kto sa rozhodne byť aktívnejší, má väčšiu šancu zrealizovať stavbu do dobrého konca. Ibaže sa musí zúčastňovať jednaní, kde vystupuje v roli problémového človeka. Jeho rozhodnutia – týkajúce sa napr. materiálov, ktoré si praje použiť, a správnych technologických postupov – môžu byť stavebnou firmou ostro kritizované. Stavebník musí tiež dobre odhadnúť možnosti firmy. Keď zistí, že zahraniční brigádnici, ktorých si firma najíma, doposiaľ stavali iba z tehiel a pórobetón, ktorý on žiada nepoznajú, je lepšie zmeniť firmu. Stavebník, ktorý sa na to necíti, urobí najlepšie, keď si zaplatí vlastný odborný stavebný dozor nezávislý na firme, ktorý porozumie jeho požiadavkám a bude pripravený sa za ne postaviť. Prejdime k téme, ako si vyberať medzi tehlou a pórobetónom v bytovej výstavbe.
Ako si vybrať materiál pre hrubú stavbu
Dve kritéria tu boli spomenuté. Je to cena a takisto schopnosti a povesť stavebných firiem, s ktorými môže investor rátať pre realizáciu stavby. Tretím a veľmi dôležitým kritériom sú technické vlastnosti materiálov. Posudzovanie všetkých troch kritérií má zmysel len vo vzájomnej kombinácii a to tak, aby výsledné riešenie bolo optimálne z pohľadu investora. Diskutujme najdôležitejšie kritéria:
Najdôležitejšie vlastnosti muriva
Tab. 1 uvádza rozmery, cenové údaje a technické parametre vybraných murovacích blokov podľa aktuálneho cenníka a technických listov firiem Xella Porobeton (materiál YTONG) a Wienerberger Tehliarsky priemysel (materiál Porotherm, PTH).
Pokiaľ bude jediným rozhodujúcim kritériom cena za materiál, potom víťazí YTONG P2-400 s rozmerom tvárnic (300 × 249 × 599) mm a ihneď za ním PTH 36,5 P+D s mierne väčším prestupom tepla (všetky cenové údaje v tomto článku sú bez DPH). Oba ešte vyhovujú požiadavke súčasnej tepelno-technickej normy ČSN 73 0540:2, ktorá stanoví, aby súčiniteľ prestupu tepla bol menší ako 0,38 Wm-2K-1. Pevnejší, taktiež cenovo priaznivý YTONG P4-500 o rozmeroch (300 × 249 × 499) sa v prípade potreby používa pre vnútorné nosné priečky, pretože jeho tepelný odpor v jednovrstvovom murive nedosahuje požiadavkám normy. V cene muriva sa ďalej premieta murovacia malta, ktorú výrobcovia predpisujú pre dosiahnutie tepelného odporu a ktorú nie je možné nahradiť najlacnejšou maltovou zmesou.Pokiaľ sú tieto tri materiály použité pre obvodové múry, bývajú z vonkajšej strany zateplené, aby súčiniteľ prestupu tepla vyhovoval norme a priblížil sa jej odporúčanej hodnote. Zateplenie však už nie je najlacnejšie riešenie.Niekedy zaznie požiadavka, aby hrúbka obvodového muriva bola čo najmenšia. Napríklad u stavieb s veľmi malým pôdorysom. Aj tu je hlavným kandidátom YTONG P2-400 s rozmermi (300 × 249 × 599) mm a za ním PTH 36,5 P+D s väčším, ale stále postačujúcim prestupom tepla.
Pevnosť muriva
Čo sa týka tohto dôležitého parametru, musí projektant pri návrhu uvažovať o pevnosti najslabšieho článku muriva. Z tab. 1 je zrejmé, že predovšetkým u tehlových blokov typu PTH Si s vysokou tepelnou izoláciou je týmto článkom murovacia malta. Tá je špeciálne formulovaná pre docielenie deklarovanej hodnoty súčiniteľu prestupu tepla murivom a zároveň tak, aby prenášala veľké tlakové napätie. Z toho vyplýva, že styčná plocha dutinových blokov s extrémne tenkými stenami umiestnených nad sebou „na väzbu” je veľmi malá. Skĺbiť vysokú pevnosť a malú tepelnú vodivosť je preto možné len za cenu kompromisu. Výsledkom je, že aj cez vysokú pevnosť blokov PTH Si o hodnote 6 MPa je návrhová pevnosť muriva len 0,65 MPa, teda len o málo vyššia ako je návrhová pevnosť muriva YTONG P2-400 (0,5 MPa) a menej, ako je návrhová pevnosť muriva z materiálu YTONG P4-500 (1 MPa). Podobne návrhová pevnosť muriva blokov PTH P+D je 0,81 - 0,94 MPa, aj keď samotný blok má pevnosť až 10 MPa.Keď porovnáme porovnateľné, potom napr. PTH P10 na cementovú maltu M5 dosahuje návrhovej pevnosti 1,25 MPa a PTH P10 na M2,5 potom 1,05 MPa. Oproti tomu YTONG P4-500 má pevnosť v murive 1,00 MPa a YTONG P6 má pevnosť 1,3 MPa. Pevnostné údaje sú, podobne ako inde v tomto článku, čerpané z firemnej literatúry [3], [4], [5]. Pokiaľ by sme zaviedli ďalší hodnotiaci parameter - podlažnosť bytových a rodinných domov, vyšla by pre obidva materiálové systémy približne rovnaká. Z ľahčených materiálov sa dá v oboch prípadoch vymurovať objekt o cca 4 - 5 podlažiach, vyššie stavby musia mať plnú tehlu alebo iné riešenie.
Tepelný odpor
Pokiaľ by najdôležitejším kritériom v rozhodovaní medzi tehlovým alebo pórobetónovým systémom bol čo najnižší prestup tepla obvodovou konštrukciou, prvé miesto by obsadil materiál PTH 44 Si, ktorý s hodnotou súčiniteľa prestupu tepla 0,24 Wm-2K-1 za optimálnych podmienok (použitie predpísanej malty a jej hrúbky, viď. hore) dokonca predbieha odporúčanú hodnotu ČSN 73 0540:2, na druhom mieste by bol PTH 40 Si a na treťom YTONG P2-400 s rozmermi (375×249×599) mm so súčiniteľom 0,29 Wm-2K-1. Všetky tri materiály sú tak vhodné pre jednovrstvovú technológiu obvodového murovania.Stavebníka môže zaujímať, aká je cena jednotky tepelného odporu (vzťahujúca sa na jeden m2 muriva), ktorý nakupuje spoločne s murovacím systémom. Výsledky pre vybrané murovacie materiály značiek YTONG a POROTHERM v jednovrstvovom vyhotovení sú uvedené v tab.1 v poslednom stĺpci. “Tepelnú izoláciu” ako platenú hodnotu “vloženú” do obvodového muriva nakúpi stavebník najlacnejšie aj s murovacími bloky YTONG P2-400 (375×249×599) mm a YTONG P2-400 (300×249×599) mm a to za cenu 234, resp. 231 Kč za jednotku tepelného odporu v jednom m2 muriva. Nasledujú bloky PTH 44 Si, PTH 40 Si a PTH 36,5 P+D s cenami 265, resp. 272 Kč, resp. 284 Kč.V súvislosti s kombinovaným kritériom (cena)/(tepelný odpor) je dobré spomenúť, že YTONG je izotropný materiál, takže hladké bloky je možné do obvodovej steny zabudovať aj po otočení o 90°. U dutinových termoizolačných tehiel vedie otočenie k zníženiu tepelného odporu. Keby bol (teoreticky) v murive použitý otočený hladký blok YTONG P2-400(300×249×599) mm tak, aby bola hrúbka muriva 599 mm, bol by výsledný tepelný odpor jedného m2 múru 5,7 m2·K·W-1 za celkovú cenu 5,7 × 231 = 1317 Kč.
Tab. 1: Rozmery, ceny a základné technické parametre vybraných blokov značky YTONG a POROTHERM (PTH). Cena jednotky tepelného odporu je cena blokov v jednom m2 muriva delená tepelným odporom vyjadreným v [R] = m2·K·W-1. Ceny sú bez DPH. Údaje boli prevzaté z [3], [4] a [5]. (Popisky stĺpcov: Výrobok – Rozmery bloku: šírka, výška, dĺžka – Výpočtová pevnosť muriva (pevnosť bloku) – Súčiniteľ tepelnej vodivosti – Súčiniteľ prestupu tepla – Cena blokov v murive – Cena jednotky tepelného odporu).
Zateplené domy
Naposledy menované riešenie nie je výhodné, pretože murivo je príliš hrubé a ako celok nie je lacné. Kto chce investovať do vysokého tepelného odporu, je lacnejšie a tiež priestorovo úspornejšie zvoliť tenšie murivo z materiálov POROTHERM alebo YTONG (pri splnení podmienok na únosnosť muriva) a tepelný odpor dokúpiť v podobe tepelnoizolačného systému. Takéto riešenia sú bežne realizované.V dôsledku vysokej pórovitosti obidvoch materiálov a z nej vyplývajúcej relatívne veľkej paropriepustnosti (výrobcovia uvádzajú zhodne faktor difúzneho odporu medzi μ = 5 až μ = 10), μ = 5 až μ = 10), je najbezpečnejší zateplovací systém na báze expandovaného polystyrénu, ktorý – pokiaľ majú izolačné dosky dostatočnú hrúbku aspoň 10 cm – – oi. podstatne obmedzí vysoký tok vodnej pary difundujúci konštrukciu v zime a tým zníži riziko vysokej kondenzácie v murive.Uveďme si zateplovanie na dvoch príkladoch, keď budeme požadovať, aby hrúbka zateplovanej steny bola približne 45 cm. Pokiaľ zvolíme blok PTH 30 P+D a zateplíme ho polystyrénom 160 mm, bude výsledný súčiniteľ prestupu tepla pred omietnutím 0,18 Wm-2·K-1. 0,18 Wm-2·K-1. Keď použijeme blok YTONG P2-400 hrúbky 300 mm a zateplíme polystyrénom 160 mm, bude výsledný súčiniteľ prestupu tepla 0,15 Wm-2·K-1. 0,15 Wm-2·K-1. To výrazne prekračuje aj odporúčanú hodnotu podľa ČSN 73 0540:2 a hrúbka steny (pre niekoho aj cena) je stále prijateľná.
Tepelná akumulácia
Zateplenie prináša popri vyššej tepelnej izolácii novú úžitkovú hodnotu, a to vysokú tepelnú akumuláciu. Murivo z pórobetónu a z tehiel patrí medzi tzv. ťažké konštrukcie, o ktorých je známe, že majú (na rozdiel od ľahkých rámových stien drevostavieb) dobrú alebo výbornú tepelnú akumuláciu, ktorá sa prejavuje navonok vysokou teplotnou zotrvačnosťou. Zateplením možno teplotnú zotrvačnosť ešte ďalej podstatne zlepšiť. Ukážme to na príkladoch.Nezateplené murivo z blokov YTONG P2-400 hrúbky 300 mm vyhovuje požiadavkám ČSN 73 0540:2 na hodnotu prechodu tepla len tesne. Nezateplené murivo z blokov PTH 30 P+D norme už nevyhovuje. Keď stanovíme u prvého z nich podľa [1] relaxačný čas (τ0 = 53 hodín), môžeme ľahko zrátať, že rozdiel medzi vnútornou teplotou a vonkajšou (nižšou) teplotou klesne po 24 hodinách od prerušenia dodávky tepla (pri pretrvávajúcich vonkajších podmienkach ) na 64 % pôvodného rozdielu1. U materiálu PTH 30 P+D je τ0 = 65 hodín a pri totožnom režime ochladnutia sa pôvodný teplotný rozdiel zníži za 24 hodín na 69 %. hodin a při totožném režimu chladnutí se původní teplotní rozdíl sníží za 24 hodin na 69 % .Zateplením týchto konštrukcií 160 mm hrubou vrstvou EPS podľa predchádzajúcej kapitoly nielenže prekročíme odporúčané hodnoty prechodu tepla, ale docielime tiež nečakane vysokej teplotnej zotrvačnosti. U muriva YTONG P2-400 hrúbky 300 mm plus 160 mm EPS bude τ0 = 209 hodín, čo zodpovedá zníženie pôvodného teplotného rozdielu za 24 hodín ochladnutia len na 90 % pôvodného rozdielu. U materiálu PTH 30 P+D + 160 mm EPS je τ 0 = 310 hodín, čo predstavuje zníženie pôvodného teplotného rozdielu za 24 hodín len na 92 %.V oboch prípadoch vydrží v zime dobre uzatvorená a zateplená stavba aj niekoľko dní bez vykurovania a nepremrzne. Vysoká tepelná akumulácia sa tiež prejaví skrátením vykurovacej sezóny v prechodných mesiacoch a tým aj znížením výdajov za vykurovanie, ako uvádza autor v [2].
Záver
Technické porovnanie bolo vykonané na dvoch najčastejšie používaných murovacích systémov používaných v Českej republike – pórobetónových a tehlových blokov – podľa údajov, uverejnených výrobcami najrozšírenejších značiek YTONG a POROTHERM.Obidva systémy sú porovnateľné v hodnotách najlepšieho deklarovaného dosiahnutého súčiniteľu tepelnej vodivosti muriva (0,11 Wm-1K-1). Oba stavebné systémy deklarujú veľmi blízke hodnoty difúzneho faktoru, z čoho vyplývajú totožná pravidla pre navrhovanie dodatočného zateplenia. Takisto návrhové pevnosti murív oboch značiek sú porovnateľné.Pre technológiu jednovrstvového murovania ponúka POROTHERM výhodu v podobe typu PTH 44 Si, ktorým možno vymurovať obvodovú stenu s tepelným prestupom 0,24 Wm-2K-1, ktorá prekračuje aj odporúčanie platnej normy. YTONG ponúka najhrubší blok s tepelným prestupom steny 0,29 Wm-2K-1. Výhodou značky YTONG je dokonalá anizotropia, takže hladké bloky možno v smere prestupu tepla ľubovoľne natáčať – teoreticky na hrúbku muriva 599 mm (0,18 Wm-2K-1). Výrobca Xella toto riešenie, ktoré nie je predmetom tohto článku, zatiaľ uvádza len okrajovo (v cenníku).YTONG ponúka pre dosiahnutie požadovaných tepelno-technických vlastností tenšie konštrukcie, a tým aj podstatne nižšiu cenu za jednotku tepelného odporu, ktorý zákazník nakupuje s jedným m2 jednovrstvovej steny. Naopak s materiálom POROTHERM možno docieliť pri porovnateľných hrúbkach muriva (a izolácie) vyššej tepelnej akumulácie.
Čo sa týka zložitosti, ktorá sa v príspevku nediskutuje, je považovaný za jeden z najľahšie spracovateľných materiálov, ktorý s najjednoduchším náradím umožňuje vysokú rýchlosť výstavby s minimom výskytu závad (tepelných mostov a pod.), považovaný systém YTONG.
lapejko
20.11.11,11:17
Cez víkend som bol na návšteve u príbuzného v KK. Ukázal mi hrubú stavbu rod. domu v historickej radovej zástavbe, rozhodol sa pre tehlu Leier 44 cm a to bez zateplenia. Tehla ručne rezaná pílkou, sem tam vylomené kusy a doplnené murovacou maltou atď. klasické chyby. Špecialitka už bola na čele platne, ktorá je zateplená fasádnym EPS do ktorého vložili pred betonážou tanierové kotvy a cez izolant prešli aj rádľovacie drôty, najväčšia zaujímavosť však pre mňa bola keď som si všimol, že betón z platne je zatečený lokálne aj 1/1,2 radu pod platňou. V podkroví má z väčšej časti hotovú prípravu na veniec, obšalované a vložené armovacie koše široké 35 cm, na tehle zase níč čo by zamedzilo zatečeniu betónu do tehly...Veniec takmer na šírku muriva mi pripadá šialený, takisto ako nepoužívanie vencoviek alebo aspoň XPS. Tehla pod platňou a vencom bude mať asi menšie R-ko ako plná, preto máme potom v interiéri toľko mostov, ktoré sa pri pórobetóne ani vytvoriť nedajú.
220870
20.11.11,14:32
Nevýhoda Ytongu je zabudovaná vlhkosť.
mrs.leon
20.11.11,17:18
Nie som si uplne isty vlastnostami ytongu ale podla toho co mi hovorili viaceri ktory z neho stavali tak je zbytocne davat 375 ytong pripadne lambdu(vyrobca s nou len oblbuje narod) a preto
ja dam ytong 300 + 15 mozno 20 cm izolacie. ;)
lapejko
20.11.11,20:27
nechcel som to fotiť aby som príbuzného ešte viac neznervóznil ale: naposledy pršalo viac ako pred mesiacom 3 dni a v tejto otvorenej stavbe sú spodné tri rady a posledný rad pod platňou totálne mokré