svetlana4
29.03.08,17:19
Má zamestnanec nárok na daňový bonus, ak má hrubú mzdu 8100,- a má podpísané vyhlásenie o nezdaniteľnej mzde?
svetlana4
29.03.08,16:32
Zamestnanec je riadne ženatý a žije v spoločnej domácnosti a deti sú o.k., to som si už zistila, len ma zmiatlo to, že ak nemá z čoho platiť preddavky na daň, kedže má min. mzdu, tak neviem či na ten bonus nárok má.
Zoltán Kovács
29.03.08,16:33
Zamestnanec je riadne ženatý a žije v spoločnej domácnosti a deti sú o.k., to som si už zistila, len ma zmiatlo to, že ak nemá z čoho platiť preddavky na daň, kedže má min. mzdu, tak neviem či na ten bonus nárok má.

DB nemá nič spoločné s platením preddavkov na daň. Podmienka je 1/2 min.mzdy, spoločná domácnosť, a nezaopatrené dieťa.
svetlana4
29.03.08,16:36
DB nemá nič spoločné s platením preddavkov na daň. Podmienka je 1/2 min.mzdy, spoločná domácnosť, a nezaopatrené dieťa.

Takže môj zamestnanec ju splnil - má spol. dom. a nezaopatrené deti a min. mzdu, teda aj nárok mu patrí. Pochopila som to správne?
svetlana4
29.03.08,18:05
A štvrťročný prehľad bude nulový iba riadky A,C a D budú vyplnené?
Zuzy
29.03.08,18:26
=Ano, aj ja mám takého zamestnanca a vyplňujem iba riadky, ktoré si písala
Antonia1
29.03.08,18:29
A štvrťročný prehľad bude nulový iba riadky A,C a D budú vyplnené?
Áno, ak nemáte zrazené preddavky na daň zo zúčtovaných a vyplatených miezd.A potom vyplníš aj II. časť - Žiadosť o poukázanie sumy rozdielu daňového bonusu.
svetlana4
29.03.08,19:00
Ďakujem všetkým za rýchle odpovede, pekný večer
Cecilia
30.03.08,18:40
V roku 2007 ukončila dcéra štúdium na strednej škole, v septembri nastúpila externe na VŠ. Má rodič nárok na daňový bonus za 1-8/2007 ?
Ďakujem
Cecilia
30.03.08,19:57
V roku 2007 ukončila dcéra štúdium na strednej škole, v septembri nastúpila externe na VŠ. Má rodič nárok na daňový bonus za 1-8/2007 ?
Ďakujem

Súhlasí niekto so mnou? ďakujem
veronikasad
30.03.08,20:39
V roku 2007 ukončila dcéra štúdium na strednej škole, v septembri nastúpila externe na VŠ. Má rodič nárok na daňový bonus za 1-8/2007 ?
Ďakujem
Pokial počas prázdnin po skončení SŠ nebola zamestnaná na prac. zmluvu alebo evidovaná na UP, rodič má nárok na DB do konca augusta.

-------
Veronika
petovsan
30.03.08,20:55
Nie som si istá v nasledovnom prípade, či zamestnankyňa nestráca náhodou nárok na už priznaný DB, ak:
od 01-11/2007 bola na rodičovskej dovolenke, od 12/2007 zamestnaná vo firme, kde v priebehu mesiaca splnila podmienku 1/2 minim. mzdy a DB jej bol firmou priznaný a vyplatený, avšak zamestnávateľ tejto zamestnankyni nevykonáva ročné zúčtovanie, ale podáva si sama DP typu "A", vzhľadom k tomu, že v priebehu roku mala ešte príjmy zdanené zrážkovou daňou (ktorú nie je možné vrátiť v rámci RZD).
Pri prepočte jej celoročného príjmu zo ZČ podmienku 1/2 minim. mzdy nesplnila, ale v § 33 ods. 7 ZDP sa píše ... citujem:
Ak daňovník v zdaňovacom období dosiahol zdaniteľné príjmy podľa § 5 aspoň vo výške polovice minimálnej mzdy len v niektorých kalendárnych mesiacoch a zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) priznal v týchto kalendárnych mesiacoch daňový bonus, nestráca nárok na už priznaný daňový bonus.

... zamýšľam sa nad tým, či sa to týka aj zamestnanca, ktorý si podáva DP sám, alebo to platí iba pri vykonaní RZD zamestnávateľom?
Musí ... či nemusí v takomto prípade vrátiť už priznaný DB za mesiac 12/2007?
katjab
30.03.08,21:05
Prečo dala urobiť RZD zamestnávateľovi? Keby ona sama podala DP typu A, a pripočítala by príjmy, ktoré boli zdanené zrážkovou daňou, tak možno by jej vyšla polovica minimálnej mzdy a DÚ by jej zaplatil dodatočne DB za mesiace 1-11/2007.
Popritom by získala naspäť aj zrážkovú daň, lebo má nárok na nezdaniteľnú čiastku za celý rok.
veronikasad
30.03.08,21:08
Nie som si istá v nasledovnom prípade, či zamestnankyňa nestráca náhodou nárok na už priznaný DB, ak:
od 01-11/2007 bola na rodičovskej dovolenke, od 12/2007 zamestnaná vo firme, kde v priebehu mesiaca splnila podmienku 1/2 minim. mzdy a DB jej bol firmou priznaný a vyplatený, avšak zamestnávateľ tejto zamestnankyni nevykonáva ročné zúčtovanie, ale podáva si sama DP typu "A", vzhľadom k tomu, že v priebehu roku mala ešte príjmy zdanené zrážkovou daňou (ktorú nie je možné vrátiť v rámci RZD).
Pri prepočte jej celoročného príjmu zo ZČ podmienku 1/2 minim. mzdy nesplnila, ale v § 33 ods. 7 ZDP sa píše ... citujem:
Ak daňovník v zdaňovacom období dosiahol zdaniteľné príjmy podľa § 5 aspoň vo výške polovice minimálnej mzdy len v niektorých kalendárnych mesiacoch a zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) priznal v týchto kalendárnych mesiacoch daňový bonus, nestráca nárok na už priznaný daňový bonus.

... zamýšľam sa nad tým, či sa to týka aj zamestnanca, ktorý si podáva DP sám, alebo to platí iba pri vykonaní RZD zamestnávateľom?
Musí ... či nemusí v takomto prípade vrátiť už priznaný DB za mesiac 12/2007?
Daňový bonus vyplatený zamestnancovi za mesiac, v ktorom mu naň vznikol nárok /splnil podmienku príjmu/, sa nevracia.

--------
Veronika
petovsan
31.03.08,08:54
Prečo dala urobiť RZD zamestnávateľovi? Keby ona sama podala DP typu A, a pripočítala by príjmy, ktoré boli zdanené zrážkovou daňou, tak možno by jej vyšla polovica minimálnej mzdy a DÚ by jej zaplatil dodatočne DB za mesiace 1-11/2007.
Popritom by získala naspäť aj zrážkovú daň, lebo má nárok na nezdaniteľnú čiastku za celý rok.

v príspevku vyššie uvádzam, že:

... avšak zamestnávateľ tejto zamestnankyni nevykonáva ročné zúčtovanie, ale podáva si sama DP typu "A", vzhľadom k tomu, že v priebehu roku mala ešte príjmy zdanené zrážkovou daňou (ktorú nie je možné vrátiť v rámci RZD).
...

takže robí si sama DP typu "A", avšak jej celkové príjmy z § 5 neboli vyššie ako polovica MM ... teda neuplatnený bonus v takomto prípade nie je možné dožiadať späť, mňa zujímalo iba to, či musí vrátiť ten bonus, priznaný zamestnávateľom v mesiaci 12/2007
Katy a R
11.04.08,07:14
Viete mi poradiť, ako je to s daňovým bonusom v prípade, že počas roka priznajú dieťaťu ID (18 rokov) ..... rozhodnutie SP vydané neskôr (rozdiel od dovŕšenia 18-teho roku a priznania ID je 4 mesiace.
Prídavok na dieťa patrí až do doby, keď bolo vydané rozhodnutie (nie do dovŕšenia 18-teho roku)
Neviem sa dopátrať, ako je to s daňovým bonusom - či patrí do dovŕšenia 18-teho roku, alebo do doby, keď bolo vydané rozhodnutie (tak ako pri PnD)
katka50
11.04.08,07:25
Viete mi poradiť, ako je to s daňovým bonusom v prípade, že počas roka priznajú dieťaťu ID (18 rokov) ..... rozhodnutie SP vydané neskôr (rozdiel od dovŕšenia 18-teho roku a priznania ID je 4 mesiace.
Prídavok na dieťa patrí až do doby, keď bolo vydané rozhodnutie (nie do dovŕšenia 18-teho roku)
Neviem sa dopátrať, ako je to s daňovým bonusom - či patrí do dovŕšenia 18-teho roku, alebo do doby, keď bolo vydané rozhodnutie (tak ako pri PnD)
V zákone 595/2003 § 33 Daňový bonus je odvolávka na Zákon 600/2003 - PnD a v ňom v § 3 sa za nezaopatrené dieťa nepovažuje:
(3) Nezaopatrené dieťa podľa tohto zákona nie je dieťa,

a) ktorému vznikol nárok na invalidný dôchodok alebo poberá sociálny dôchodok,

b) ktorého štúdium na vysokej škole podľa študijného programu presahuje štandardnú dĺžku4) (http://www.porada.sk/newreply.php?do=newreply&p=705046#n_106547) alebo

c) ktoré získalo vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa.5 (http://www.porada.sk/newreply.php?do=newreply&p=705046#n_106548)

Podľa mňa od priznania invalidného dôchodku nemá nárok na daňový bonus.
Katy a R
11.04.08,07:31
V zákone 595/2003 § 33 Daňový bonus je odvolávka na Zákon 600/2003 - PnD a v ňom v § 3 sa za nezaopatrené dieťa nepovažuje:
(3) Nezaopatrené dieťa podľa tohto zákona nie je dieťa,

a) ktorému vznikol nárok na invalidný dôchodok alebo poberá sociálny dôchodok,

b) ktorého štúdium na vysokej škole podľa študijného programu presahuje štandardnú dĺžku4) (http://www.porada.sk/newreply.php?do=newreply&p=705046#n_106547) alebo

c) ktoré získalo vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa.5 (http://www.porada.sk/newreply.php?do=newreply&p=705046#n_106548)

Podľa mňa od priznania invalidného dôchodku nemá nárok na daňový bonus.

To je mi jasné ...len ide o tie 4 mesiace ... kým bolo vydané rozhodnutie.

PnD patrí do doby vydania rozhodnutia, či to isté platí aj pre DB :confused:
jaanna
30.04.08,11:55
Dobrý deň, zaujíma ma aké doklady /okrem rodných listov/ mám požadovať od zamestnanca, ktorý si chce uplatňovať daňový bonus na nezaopatrené deti, ale tento zamestnanec nie je ženatý a uvádza, že žijú z družkou v spoločnej domácnosti. Zatiaľ som od neho žiadala čestné prehlásenie o tom, že žijú v spoločnej domácnosti a spoločne vyživujú maloleté deti. Je to postačujúce?
Pepa
30.04.08,12:01
Dobrý deň, zaujíma ma aké doklady /okrem rodných listov/ mám požadovať od zamestnanca, ktorý si chce uplatňovať daňový bonus na nezaopatrené deti, ale tento zamestnanec nie je ženatý a uvádza, že žijú z družkou v spoločnej domácnosti. Zatiaľ som od neho žiadala čestné prehlásenie o tom, že žijú v spoločnej domácnosti a spoločne vyživujú maloleté deti. Je to postačujúce?
Postačujúce - a aj navyše. Stačia rodné listy a podpísané vyhlásenie. Čestné prehlásenie netreba.
bendo
30.04.08,12:25
A čo v prípade, ak partner uvedie, že žije v spoločnej domácnosti s družkou, ale tá uviedla v Sociálnej poisťovni, že spolu nežijú a dostávala materské po dobu 36 týždňov. Má partner nárok na daňový bonus alebo nie?
Zoltán Kovács
30.04.08,12:37
A čo v prípade, ak partner uvedie, že žije v spoločnej domácnosti s družkou, ale tá uviedla v Sociálnej poisťovni, že spolu nežijú a dostávala materské po dobu 36 týždňov. Má partner nárok na daňový bonus alebo nie?

Niektorý z partnerov klame. :o Alebo si mysleli, že môžu vypiecť so zákonom.
Lydka R
30.04.08,13:22
Niektorý z partnerov klame. :o Alebo si mysleli, že môžu vypiecť so zákonom.

Máš pravdu, ale na mieste benda by som to neskúmala. Veď sa predsa nedá, aby sme my zisťovali ešte takéto veci. Podpísal vyhlásenie, doniesol doklady, za následky nech zodpovedá.
sameika
05.05.08,07:24
Postačujúce - a aj navyše. Stačia rodné listy a podpísané vyhlásenie. Čestné prehlásenie netreba.


Poprosím Vás k téme. Včera sa mi ozvala známa-dôchodkyňa, že nárok na daňový bonus jej pri daňovom priznaní za rok 2007 nepriznali. Ma syna študujúceho na strednej škole, doložili sme všetky potrebné dokumenty, rodný list, potvrdenie o návšteve školy.. Výška je príjmov 46.410,- Sk. Vraj našli výnimku v zákone. Neviete mi niekto poradit, ako jej pomôcť? :(
katka50
05.05.08,07:58
Poprosím Vás k téme. Včera sa mi ozvala známa-dôchodkyňa, že nárok na daňový bonus jej pri daňovom priznaní za rok 2007 nepriznali. Ma syna študujúceho na strednej škole, doložili sme všetky potrebné dokumenty, rodný list, potvrdenie o návšteve školy.. Výška je príjmov 46.410,- Sk. Vraj našli výnimku v zákone. Neviete mi niekto poradit, ako jej pomôcť? :(
A z akého dôvodu nepriznali?
sameika
05.05.08,08:20
A z akého dôvodu nepriznali?


Práveže sa nemôžem dovolať daňovému úradníkovi, kt je tvrdil, vraj našiel výnimku v zákone, že on jej presne ten paragraf ukáže..
katka50
05.05.08,09:01
Práveže sa nemôžem dovolať daňovému úradníkovi, kt je tvrdil, vraj našiel výnimku v zákone, že on jej presne ten paragraf ukáže..
Nerozumiem - akú výnimku. Výšku príjmu za r. 2007 spĺňa, doklady ste doložili...
sameika
05.05.08,09:16
Nerozumiem - akú výnimku. Výšku príjmu za r. 2007 spĺňa, doklady ste doložili...


odvolal sa na § 46 zákona o dani z príjmu. už som s ním rozprávala.
veronikasad
05.05.08,10:20
odvolal sa na § 46 zákona o dani z príjmu. už som s ním rozprávala.

§ 46
Minimálna výška dane
Na začiatok (http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-dani-z-prijmov-od-1-1-2008-a.html#hore)

Daň sa nevyrubí a neplatí, ak za zdaňovacie obdobie nepresiahne 500 Sk alebo celkové zdaniteľné príjmy daňovníka, ktorý je fyzickou osobou, za zdaňovacie obdobie nepresiahnu 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a). To neplatí, ak daňovník uplatňuje daňový bonus podľa § 33 alebo ak sa daň vyberá podľa § 43, alebo ak sa zrážajú preddavky na daň podľa § 35, okrem zdaniteľných príjmov daňovníka, u ktorého za zdaňovacie obdobie nepresiahnu takéto príjmy 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a) alebo preddavky na zabezpečenie dane podľa § 44.

Ak si ako starobná dôchodkyňa uplatnila vrátenie dane z dôvodu že jej príjem nepresiahol 1/2 nezd.časti ZD, v zmysle § 46 nemá nárok na daňový bonus.
Alebo opačne, ak si uplatní daňový bonus, nemôže využiť § 46 ZDP a žiadať o vrátenie zrazenej dane. /Má nárok na uplatnenie NČZD vo výške rozdielu medzi starobným dôchodkom a čiastkou 95616,-sk/.

Od 1.1.2008 nadobudla účinnosť novela zákona o prídavku na dieťa, kedy poberatelia dôchodku majú namiesto daňového bonusu nárok na príplatok k prídavku vo výške 300,- sk mesačne

--------
Veronika



sameika
05.05.08,10:44
veľmi pekne ďakujem Veronika. Musim sa priznat, že mi ten § unikol, a to som si diskutovala daný problém aj s daňovým poradcom. zrejme sme sa troška nepochopili pri výklade jej problému. ste veľmi milá, ešte raz ďakujem :)
sameika
05.05.08,11:18
Ohľadom príplatku má nárok aj v prípade, že poberá príjem ako asistentka - opatrovateľka?
JuKaS
05.05.08,19:53
Prosím moja otázka ohľadom daňového bonusu za rok 2007: SZČO + zamestnanec,príjem SZČO 41402, ČZD 0 , príjem zamestnanec 13506, ČZD 13506, jeho príjem bol 54908, ČZD 13506.-. Podľa jednotlivých paragrafov §5 a §6 nesplnil podmienky, ale keď posudzujem ako FO, tak by podmienky boli splnené. Má táto FO nárok na daňový bonus za celý rok 2007 ?
JuKaS
06.05.08,05:30
Prosím moja otázka ohľadom daňového bonusu za rok 2007: SZČO + zamestnanec,príjem SZČO 41402, ČZD 0 , príjem zamestnanec 13506, ČZD 13506, jeho príjem bol 54908, ČZD 13506.-. Podľa jednotlivých paragrafov §5 a §6 nesplnil podmienky, ale keď posudzujem ako FO, tak by podmienky boli splnené. Má táto FO nárok na daňový bonus za celý rok 2007 ?

Prosím o radu, veľká vďaka.
abel
06.05.08,05:58
Nie, nemá nárok, príjem z jednotlivých §§ sa nemôže sčítať a ani v jednom nesplnil podmienku dosiahnutia polovice minimálnej mzdy, aj keď spoločne po zrátaní obidvoch príjmov by to spĺňal.
Jana Trebatická
20.02.09,13:24
Dobrý deň, bola som zamestnaná od 01-10/08, 20.12.08 som porodila, mám nárok na priznanie a vyplatenie daňového bonusu za celý mesiac? A čo potrebujem doložiť k DP?
Ďakujem.
mzdarka renca
20.02.09,13:32
Dobrý deň, bola som zamestnaná od 01-10/08, 20.12.08 som porodila, mám nárok na priznanie a vyplatenie daňového bonusu za celý mesiac? A čo potrebujem doložiť k DP?
Ďakujem.

áno, máš nárok na DB 582,- Sk
k DP potrebuješ rodný list dieťaťa - kópia
potvrdenie o príjmoch FO zo závislej činnosti od zamestnávateľa
Jana Trebatická
20.02.09,13:48
Som zamestnanec - FO, a od 13.12.08 mám aj DIČ a za 12/08 mám príjem z vedľajšej činnosti 7 182,- Sk. Mám nárok na odpis nákladov celých 40% alebo len nejakú alikvotnu čiastku?
Ďakujem za odpoveď.
mzdarka renca
20.02.09,13:50
Som zamestnanec - FO, a od 13.12.08 mám aj DIČ a za 12/08 mám príjem z vedľajšej činnosti 7 182,- Sk. Mám nárok na odpis nákladov celých 40% alebo len nejakú alikvotnu čiastku?
Ďakujem za odpoveď.

máš nárok na celý 40% paušál, t.j. 7182 - 2873 (40%)