slovník
29.03.08,17:41
Dobrý večer!
Kúpil som si automobil a zaradil do podnikania. Ale samozrejme ho používam aj na súkromné účely.
Účtujem v JÚ a som platca DPH akým spôsobom mám do peňažnom denníka zapísať náklady na súkromné účely?
Dá sa používanie auta na súkr. účely vyjadriť v percentách vnútropodnikovu smernicou? a v akej výške? Poradí mi niekto prosím.
liba2
29.03.08,17:06
Dobrý večer!
Kúpil som si automobil a zaradil do podnikania. Ale samozrejme ho používam aj na súkromné účely.
Účtujem v JÚ a som platca DPH akým spôsobom mám do peňažnom denníka zapísať náklady na súkromné účely?
Dá sa používanie auta na súkr. účely vyjadriť v percentách vnútropodnikovu smernicou? a v akej výške? Poradí mi niekto prosím.K vozidlu zaradenému do obchodného majetku je treba viesť Knihu jázd, t.j. zapísať každý prejazdený km s rozlíšením pracovných a súkromných km. Na konci roka pomerom prac.a súkr. km očistiť aj zaúčtované výdavky, t.j. zaúčtovať do VNZD. To znamená, že počas roka sa všetky výdavky zapisujú ako VOZD a na konci roka sa to "očistí".

Teraz som si všimla, že si aj platiteľ DPH, tak počkajme ešte na názor odborníka od DPH :D (ja sa za neho nepovažujem).
andrej_rv
29.03.08,17:37
Teraz som si všimla, že si aj platiteľ DPH, tak počkajme ešte na názor odborníka od DPH :D (ja sa za neho nepovažujem).
Ja tiež nie som odborník na DPH, ale minimálne z PHL spotrebovaných na súkromné cesty nie je možné uplatniť DPH. Z evidencie jázd by malo byť zrejmé aj množstvo pohonných hmôt pre súkromné účely, o sumu DPH vzťahujúcu sa na tieto PHL je potrebné buď krátiť daň na vstupe, alebo (ak sa uplatní celá DPH) potom odviesť daň z PHL použitých na osobnú spotrebu (tuším je to v § 8 ods. 3 ZDPH). Krátenie resp. odvod DPH sa musí vykonať na konci každého zdaňovacieho obdobia (teda buď mesačne alebo štvrťročne).
slovník
29.03.08,18:09
Ale nedá sa to percentuálne, napr. PHM 500
79,73 DPH
ZD 420,17
Ak si stanoví na súkr.účely napr.20% tak zápis do PD bude takýto:
nákup 500
VZDZD 420,17 - 20% a DPH tak isto.
betka
29.03.08,19:11
Percentuálna čiastka (15 alebo 20%) bola kedysi. Ak subjekt nerobil súkromné jazdy, tak musel tak či onak daˇť % mimo daňových nákladov.

Zober si situáciu %. Dáš 20%
Za mesiac marec urobíš 1000 km, z toho 500 km na podnikanie a 500 km si iiel navštíviť tetu. Zodpovedá táto čiastka 20% realite? Nezodpovedá. Treba si viesť knihu priebežne a na konci mesiaca si vypočítaš, koľko km si išiel k tete a koľko na podnikanie. (viem, že je lenivosť viesť knihu jázd,;), a viem i to, že sa píšu 2 dni na kolene pri.....:D)
slovník
30.03.08,07:42
ALe ako to zapíšem do peňažného denníka ťo, čo si na knci mesiaca vypočítam. Knihu jázd si vediem.
betka
30.03.08,09:27
VPD1- výdaj pokladňa,
PHM v súvislosti s podnikateľskou činnosťou: POZD prev. réžia, DPH VNZD (na kt. máme nárok na odpočítanie DPH)
PHM súkromné účely-VNZD včetne DPH.
slovník
30.03.08,10:42
Tomu rozumiem, že do ktorej kolonky, ale priebežne si vediem denník, sapisujem si tam PHM a všetk náklady do POZD + DPH podľa bločkov v poradí ako som ich zaplatil. A do PD si to zapíšem kedy na konci mesiaca alebo som nechápavý alebo neviem.
A ako je to ostatnými nákladmi, ktoré mám, napr. kúpa pneumatík, tie si ako rozdelím alebo tie ostanú len v výdavkoch ovplyvňujúcich ZD? A odpisy na konci roka tie sa mi potom neznižujú? Lebo keby to bolo percentuálne, tak všetko by bolo
15-20 %. Alebo nie? Vopred ďakujem.