abcd.kates
29.03.08,18:12
Zdravím všetkých! Mám to dosť nasúrno, takže prosím o odpoveď či môžem zahrnúť do hmotného inves.majetku - teda vlastne ani nie zahrnúť ako odpisovať už tento rok, budovu ktorá sa síce už používa (skladové priestory), ale nie je ešte celkom dokončená. Pomaly sa bude v r.2008 ešte dokončovať. Ďakujem za hociaké odpovede.
abcd.kates
29.03.08,17:14
Prepáčte zabudla som pridať že ide len o drobnú stavbu - nebude potrebná kolaudácia. (pretože podnikateľ už má väčšie sklad.priestory, len túto malú budovu ešte dostaval kôli málo priestorom).
andrej_rv
29.03.08,17:21
Budova, u ktorej nie je povolený vklad do katastra a ktorá nie je skolaudovaná, nespĺňa podmienky pre uvedenie do užívania a teda ani pre zaradenie do dlhodobého majetku v zmysle § 33 ods. 1 Postupov PÚ (ale rovnaké podmienky platia aj pre JÚ). Z účtovného hľadiska sa opotrebenie budovy počas užívania pred zaradením do majetku premietne vo forme opravných položiek (§ 18 PPÚ), nie vo forme odpisov. Z daňového hľadiska sa na nedokončenú budovu nemôžu uplatniť žiadne daňové odpisy ani opravné položky.
P.S.
Po doplnení otázky - ani u drobnej stavby nie je možné uplatniť žiadne odpisy pred jej uvedením do užívania. Ak nie je potrebná kolaudácia, potrebný je aspoň zaraďovací protokol.
abcd.kates
29.03.08,17:52
Jasné ďakujem. Ja vediem len JÚ.
A ešte prosím jednu otázočku. Pozemok na ktorom sú budovy postavené patrí podnikateľovi. Dočítala som sa že pozemky sa neodpisujú len sa zaradia do HIM. Ako to potom bude v knihe HIM ? Každý rok bude mať ten pozemok tú istú zostatkovú cenu ?
Katarina
29.03.08,18:02
Ano pozemok bude mať každý rok tú istú zostatkovú cenu, ktorá sa rovná obstarávacej cene.