Katarína Horváthová
30.03.08,10:00
Ahojte.Moj manžel podal výpoved z dôvodu, že sa nevedeli so zamestnávateľom dohodnúť na zvýšení platu.Zamestnávateľ prevzal výpoved 4.1.08 kde bola napísaná 2 mes.výpoved.Na tuto výpoved nereagoval/chcem povedať , že mu ju nepredlžil, alebo inak nesuhlasil/20.marca manžel doniesol dohodu , ktorá je platná od 1.4.08 s tým ,že sa zo zamestnávateľom dohodli o zvýšení platu tak ,že mu k základnému platu/ktorý mal aj doteraz/ pripísal prémie: 1000 Sk mesačne.Ja stým však nesúhlasím, lebo prémie sú pohyblivá zložka mzdy, ktorú môže dať a nemusí/zamestnanec si ju nemôže nárokovať/a ako poznám ich finančné pomery nikdy nie sú peniaze, tak si myslím,že je to len podraz od zamestnávateľa, aby si ho udržal.Ja som mu poradila,aby žiadal zvýšenie základej mzdy a nie prémie.Poradite mi ake by bolo naj idealnejšie riešenie?
Chobot
31.03.08,07:47
Ahojte.Moj manžel podal výpoved z dôvodu, že sa nevedeli so zamestnávateľom dohodnúť na zvýšení platu.Zamestnávateľ prevzal výpoved 4.1.08 kde bola napísaná 2 mes.výpoved.Na tuto výpoved nereagoval/chcem povedať , že mu ju nepredlžil, alebo inak nesuhlasil/20.marca manžel doniesol dohodu , ktorá je platná od 1.4.08 s tým ,že sa zo zamestnávateľom dohodli o zvýšení platu tak ,že mu k základnému platu/ktorý mal aj doteraz/ pripísal prémie: 1000 Sk mesačne.Ja stým však nesúhlasím, lebo prémie sú pohyblivá zložka mzdy, ktorú môže dať a nemusí/zamestnanec si ju nemôže nárokovať/a ako poznám ich finančné pomery nikdy nie sú peniaze, tak si myslím,že je to len podraz od zamestnávateľa, aby si ho udržal.Ja som mu poradila,aby žiadal zvýšenie základej mzdy a nie prémie.Poradite mi ake by bolo naj idealnejšie riešenie?

Máš pravdu v tom, že prémie nie sú nárokovateľná časť mzdy. Prémie zamestnávateľa môže, ale nemusí vyplatiť. Záleží od toho, aké sú pravidlá pre vyplatenie prémií (niekde je to viazané napr. na obrat - v predjani, inde to môže byť podľa splnenia plánu - napr. výroba). Ak podmienky nie sú určené, je to na rozhodnutí nadriadeného. Takže môže sa stať, že prémie mu nikdy vyplatené nebudú.

Na jeho mieste by som tiež žiadal, aby zvýšenie sa týkalo základného platu.

AK s tým nadriadený nebude súhlasiť, tak nech normálne skončí PP ku dňu výpovednej doby.

Alebo dal výpoveď len preto, aby vydieral zamestnávateľa a teraz sa bojíte, že naozaj bude musieť skončiť PP?
Katarína Horváthová
31.03.08,17:07
Vypoved sme dali preto, aby ako zvarač nemal 72 Sk/hod.Ale majitel presvedčil manžela , že ked má na zmluve napísané prémie-tak to nie je pohyblivá časť s čím manžel suhlasil v presvedčení, že má zvýšený plat.Smutne, že takto vedia dobehnuť neznalých ludí.ahojte