mihad
29.03.05,13:06
dobry den
mam tento problem
som živnostnik, vediem jednoduche učtovnictvo,
väčšinu podnikateľskej činnosti v r2004 som vykonával v ČR pre českých klientov (architektonická a dizajnérska činnosť), preto som travil väčšinu času v ČR (cca 3/4roka), za týmto účelom som si prenajal v ČR byt a kúpil som auto, ktoré je registrované na moje meno tiež v ČR. Pravidelne som cestoval (1-2x mesačne do ČR), zotrval som tam 1-3 tyždne a cestoval naspäť na Slovensko. Odkladam si potvrdenky o nakupe PH, tiež si píšem cesty. Mám odložené potvrdenia o zaplatení nájmov v ČR. Chcel by som poprosiť o radu:
1/je možné použiť auto zapísané v ČR na uplatnenie náhrad (za pohonné hmoty, príp. za km)_?
2/je možné odpočítať nájom bytu v ČR z daňového základu (resp. jeho časť, resp. nejaké náhrady za ubytovanie a stravu v ČR)_?
dakujem za rady
velmi by mi to pomohlo, pretoze vacsinu prijmov mam z CR, a takisto aj ma to najviac stalo(prevazna cast vydavkov je za cesty, telefony v CR a pobyt=ubytovanie v CR) a ak sa mi to nepodari nejako zuctovat, tak sa mozem rovno zastrelit.
Julča
30.03.05,07:36
K otázke č.1/ náhrady za auto sa môžu uplatniť ako aj PHM ak ste vy ako živnostník uvedený v technickom preukaze. Musíte mať zaplatenú cestnú daň. Náhrady si môžete uplatniť, len ak auto nie je v majetku firmy.
grexa
05.05.05,11:38
Som zivnostnik v SR a tiez stojim pred rozhodnutim, ci kupit auto v CR a prihlasit ho v CR alebo si ho radsej previest do SR. (Mam v CR prechodny pobyt este z byvaleho zamestnaneckeho pomeru a casto sa tam zdrziavam)
Chcem uplatnovat PHL+6,20 na slovensku zivnost.

Zakon o dani z motorovich vozidiel totiz hovori jasne co je predmetom dane.
A to vozidlo ktore je evidovane v SR.

Na druhej strane ma znamy (tiez zivnostnik) auto Evidovane v CR , a vraj mu na danovom urade v SR povedali ze nieje problem davat si to do nakladou formou PHL+6,20. Len musel zaplatit cestnu dan.
Tak co potom, plati ? Na zaklade akeho zakona mu to na DU povedali?