Mato1965
30.03.08,13:20
Dobry den,

dôchodkyňa s dôchodkom za rok 2007 v celkovej sume 105.291,- Sk si privyrába ako ošetrovateľka na dohodu 4hodiny. Za rok 2007 mala z titulu tejto činnosti tieto príjmy (v hrubom):

6 mesiacov po 3.800,- Sk = 22.800,- Sk
5 mesiacov po 4.120,- Sk = 20.600,- Sk
1 mesiac po 5.120,- Sk = 5.120- Sk (1.000,- Sk z toho bola odmena)

SPOLU za rok 2007: 48.520,- Sk

Na preddavkoch zaplatila:

Daň 7.584,- Sk vyberanu zražkou (zo sumy do 5.000,- Sk) podľa paragafu 43 ods.3 písm. j)
Daň 894,- Sk zrazenu (zo sumy nad 5.000,- Sk) podľa paragrafu 35 zakona .

Teda príjem mala nad 47.800,- Sk, zaplatená daň je 8.478,- Sk.

Moja otazka je:

Dá sa nejako dostať od štátu, nejakým legálnym spôsobom, už zaplatená daň späť ???

Mato
tetrisss
30.03.08,11:38
Nerozumiem aku dan chces spat, ked dochodkyna ma vacsi dochodok ako je odpocitatelana cast zakladu dane, mne tam dokonca vychadza dan este vyssia, inak aj ona musi podat danove priznanie a tam sa to hned ukaze.
Evanka
30.03.08,11:44
Dobry den,

dôchodkyňa s dôchodkom za rok 2007 v celkovej sume 105.291,- Sk si privyrába ako ošetrovateľka na dohodu 4hodiny. Za rok 2007 mala z titulu tejto činnosti tieto príjmy (v hrubom):

6 mesiacov po 3.800,- Sk = 22.800,- Sk
5 mesiacov po 4.120,- Sk = 20.600,- Sk
1 mesiac po 5.120,- Sk = 5.120- Sk (1.000,- Sk z toho bola odmena)

SPOLU za rok 2007: 48.520,- Sk

Na preddavkoch zaplatila:

Daň 7.584,- Sk vyberanu zražkou (zo sumy do 5.000,- Sk) podľa paragafu 43 ods.3 písm. j)
Daň 894,- Sk zrazenu (zo sumy nad 5.000,- Sk) podľa paragrafu 35 zakona .

Teda príjem mala nad 47.800,- Sk, zaplatená daň je 8.478,- Sk.

Moja otazka je:

Dá sa nejako dostať od štátu, nejakým legálnym spôsobom, už zaplatená daň späť ???

Mato
Musí podať DP a DÚ jej zaplatenú daň vráti. Z Príjmov zrazených zrážkovou daňou uplatní iba časť, tak, aby sume neprevýšila 47 807 Sk.
tetrisss
30.03.08,11:48
Asi som b..., ale na akom zaklade dostane dan spat?
Evanka
30.03.08,12:04
Asi som b..., ale na akom zaklade dostane dan spat?
Podľa § 46 zákona č.595/2003 Z.z. o dani z príjmov sa daň z príjmov nevyrubí a neplatí, ak celkové zdaniteľné príjmy daňovníka za rok 2007 nepresiahnu sumu 47 808 Sk. Ak príjem (brutto) dôchodcu, ktorý uvedie v daňovom priznaní bude do 47808 Sk, daň, ktorá mu bola zrazená z týchto príjmov mu daňový úrad vráti.

V DP priznení je povinný uviesť všetky príjmy zrazené preddavkovou daňou
V DP môže ale nemusí uviesť príjmy, z ktorých bola odvedená zrážková daň.
Mato1965
30.03.08,12:13
Musí podať DP a DÚ jej zaplatenú daň vráti. Z Príjmov zrazených zrážkovou daňou uplatní iba časť, tak, aby sume neprevýšila 47 807 Sk.

Po tejto odpovedi som konecne pochopil, ako to pan MIHAL myslel vo svojom clanku jozefmihal.blogspot.com/2008/03/ako-me-dchodca-zska-sp-da-zo.html[/url].
Evanka
30.03.08,12:29
Nerozumiem aku dan chces spat, ked dochodkyna ma vacsi dochodok ako je odpocitatelana cast zakladu dane, mne tam dokonca vychadza dan este vyssia, inak aj ona musi podat danove priznanie a tam sa to hned ukaze.
Vrátenie dane má oporu v Zákone o dani z príjmov § 46.
tettriss, ešte pre úplnosť doplním: daňové priznanie v danom prípade nie je povinná vôbec podávať, ale je to pre ňu výhodné, tak ho podať môže. Viď príspevok 3 a 5.
tetrisss
30.03.08,12:49
No to su hokeje v tychto zakonoch, dakujem za odpoved.
Muška
30.03.08,12:53
A zrážková daň nie je náhodou celá na "jednom potvrdení" ????
Mato1965
30.03.08,13:03
A zrážková daň nie je náhodou celá na "jednom potvrdení" ????

Na jednom potvrdeni formatu A4 je preddavkova dan a aj zrazkova dan. Prečo? Je to dôležité?
Evanka
30.03.08,13:08
A zrážková daň nie je náhodou celá na "jednom potvrdení" ????
Muška to predsa nemôže vadiť....
Evanka
30.03.08,13:16
Muška ešte doplním: To, že je to na jednom potvrdení, je iba dôsledok toho, že je to od jedného zamestnávateľa. Keby to mal od viacerých, tak by to mal rozpísané na viacerých dokladoch.

Daňoovník uplatní iba takú výšku príjmov zrazených zrážkovou daňou, aká mu vyhovuje. K nim alikvótne preráta daň a tú bude považovať za preddavkovú, Zvyšok príjmov zrazených zrážkovou daňou bude pokladať za príjmy daňovo vysporiadané.
tetrisss
30.03.08,13:17
Este prepac mato, ze som ta doblaznila, sorry.
Muška
30.03.08,13:22
Muška ešte doplním: To, že je to na jednom potvrdení, je iba dôsledok toho, že je to od jedného zamestnávateľa. Keby to mal od viacerých, tak by to mal rozpísané na viacerých dokladoch.

Daňoovník uplatní iba takú výšku príjmov zrazených zrážkovou daňou, aká mu vyhovuje. K nim alikvótne preráta daň a tú bude považovať za preddavkovú, Zvyšok príjmov zrazených zrážkovou daňou bude pokladať za príjmy daňovo vysporiadané.
Evanka,
priznávam bez mučenia, že som nemala žiadnych dôchodcov.
To len zo zvedavosti pozerám túto tému.

Ale myslela som si, že ak to má na jednom potvrdení, tak sa to nedá rozdeľovať.

To je mi jasné, že ak by to mal od viacerých zamestnávateľov, tak si vyberie.
Muška
30.03.08,13:27
Evanka, aj tu píše Jožko Mihál o potvrdeniach a priznáva tam dve potvrdenia /ktoré nenaplnia povolenú výšku/ a z tretieho nepriznáva nič /hoci by - podľa toho ako tu píšete - mohol časť vlastne priznať..

Link je čitateľný iba pre predplatitoľov "draka"
http://www.porada.sk/t45063-dochodca-a-danove-priznanie-priklad-na-mix-preddavkova-dan-zrazkova-dan.html
Evanka
30.03.08,13:32
Evanka,
priznávam bez mučenia, že som nemala žiadnych dôchodcov.
To len zo zvedavosti pozerám túto tému.

Ale myslela som si, že ak to má na jednom potvrdení, tak sa to nedá rozdeľovať.

To je mi jasné, že ak by to mal od viacerých zamestnávateľov, tak si vyberie.
Muška, hľadala som, hľadala a nikde zákon nezakazuje ...... Nemôže byť rovnaká daň rozdielne posudzovaná, na základe toho, či je od jedného z-teľa alebo je od viacerých.....
Muška
30.03.08,13:34
Evanka a tu tiež:
príjem preddavkovou a aj zrážkovou /na jednom potvrdení/ ....a presiahlo povolenú sumu spolu, dôchodca si z toho jedného potvrdenia musel priznať preddavkovú a zo zrážkovej ani "ťuk"
http://www.porada.sk/t42935-danove-priznanie-dochodca-prijem-od-jedineho-zamestnavatela-preddavky-zrazkova-dan.html

Takže mne z toho vyplýva, že má nárok si urobiť DP typ A priznať "preddavkovú" a iba tá mu bude vrátená.
Muška
30.03.08,13:52
Muška ešte doplním: To, že je to na jednom potvrdení, je iba dôsledok toho, že je to od jedného zamestnávateľa. Keby to mal od viacerých, tak by to mal rozpísané na viacerých dokladoch.

Daňoovník uplatní iba takú výšku príjmov zrazených zrážkovou daňou, aká mu vyhovuje. K nim alikvótne preráta daň a tú bude považovať za preddavkovú, Zvyšok príjmov zrazených zrážkovou daňou bude pokladať za príjmy daňovo vysporiadané.
Evanka,
a nedá mi to ešte :)
Podľa toho čo píšete by si daňovník mohol SÁM upravovať Potvrdenie od zamestnávateľa???
To sa mi ozaj nepozdáva
Mato1965
30.03.08,14:02
Evanka a tu tiež:
príjem preddavkovou a aj zrážkovou /na jednom potvrdení/ ....a presiahlo povolenú sumu spolu, dôchodca si z toho jedného potvrdenia musel priznať preddavkovú a zo zrážkovej ani "ťuk"

Takže mne z toho vyplýva, že má nárok si urobiť DP typ A priznať "preddavkovú" a iba tá mu bude vrátená.

Teda, to je riadny zvrat. Uz som zacal oslavovat ... :mee:
Ako je to teda vlastne? V tom clanku od pana Mihala na serveri blogspot.com zase o ničom takom nepíše (že by to bolo obmedzené týmto spôsobom) ...

žiaľ, neviem si pozrieť linky, lebo nie som predplatiteľ.
S21
30.03.08,14:21
Ahojte, neviem sa z toho vymotať:
starobný dôchodca od 4.12.2006, rozhodnutie o priznaní marec 2007, živnostník: príjem aj výdaj za rok 2007: 0, žiadna činnosť

potvrdenie o príjme od zamestnávatela:
príjem: 35620
poistné 1723
čiastkový základ dane: 33897
dan : ***5
nezdanitelná časť: 23904

zúčtované v mesiacoch 1,2,7.... zvyšok nemocenské a potom už odchod do dôchodku

zatial som z týchto príspevkov pochopila tak, že ak si dobrovolne podaá DP, tak DU mu vráti zaplatenú dan, kedže nemal vyšší príjem ako 47808

aké typ DP podať? kde uviesť túto skutočnosť? aby DU nežiadal doplatiť dan ale vrátil ju?

nikde som totiž nenašla zmienku o par 46
Evanka
30.03.08,14:29
Evanka,
a nedá mi to ešte :)
Podľa toho čo píšete by si daňovník mohol SÁM upravovať Potvrdenie od zamestnávateľa???
To sa mi ozaj nepozdáva
http://www.porada.sk/690472-post51.html
Daňovník si nič neupravuje, (pod upravovaním by sa asi rozumeli iné zmeny)ale bude uvádzať iba časť zrazených preddavkov, ktorá sa bude vzťahovať k priznaným príjmomza preddavkoú daň

Vo vysvetlivkách pre r. 63, kde sa uvádza výška dane, vybratej zrážkou čítam:

Uvádza sa len tá suma preddavku na daň, ktorá sa vzťahuje k zdaneným príjmom, ktoré si daňovník priznáva v daňovom priznaní.

To ma tiež utvrdzuje v tom, že daňovník sa môže rozhodnúť akú časť prímov zrazených zrážkov prizná v DP a samozrejme iba k týmto príjmom prislúchajúcu daň uvedie asko zrážkovú.
Muška
30.03.08,14:34
http://www.porada.sk/690472-post51.html
Daňovník si nič neupravuje, (pod upravovaním by sa asi rozumeli iné zmeny)ale bude uvádzať iba časť zrazených preddavkov, ktorá sa bude vzťahovať k priznaným príjmomza preddavkoú daň
.
Evanka, ale veď z jedného potvrdenia chce použiť iba časť príjmu a časť zrážkovej dane.....tak sa musí k nej aj nejakým výpočtom dopracovať a podľa mňa musí vedieť mesačné príjmy a k ním prislúchajúce zrážkové dane..../lebo sa v úhrne príjmu môže o nejaké tie korunky pomýliť/

Ale nech podá DP, nič nestratí, max. , že mu nevrátia ani tú preddavkovú daň.
S21
30.03.08,14:37
V tomto prípade má daňovník nárok na celú nezdaniteľnú čiastku, teda aj keby jeho príjem bol vyšší ako 47 808 Sk (pokiaľ by neoprekročil príjm 95 616), by mu zaplatenú daň DÚ vrátil.

prečo na celú nezdaniteľnú časť? ved starobný dôchodok jej bol priznaný už od 4.12.2006, len rozhodnutie prišlo neskôr

a ako to celé uviesť v DP? aký typ, kde daž zmienku o tom že si podla par 46 žiadam vrátiť uhradenú dan?
Evanka
30.03.08,14:42
prečo na celú nezdaniteľnú časť? ved starobný dôchodok jej bol priznaný už od 4.12.2006, len rozhodnutie prišlo neskôr

a ako to celé uviesť v DP? aký typ, kde daž zmienku o tom že si podla par 46 žiadam vrátiť uhradenú dan?
Ja som si nevšimla tento dátum, videla som "zúčtované 1 2 7 a potom odchod do dôchodku" ,....

Ak bol poberateľom starobného dôchodku už na začiatku zdaňovacieho obdobia, samozrejme nemá na nezdaniteľnú časť nárok, ale ostatné platí, lebo jeho príjem nepresiahol 47 808,- Sk
S21
30.03.08,15:15
ok, dakujem a ako vypíšem danové priznanie? aby bolo jasné že si chcem uplatniť paragraf 46?
Muška
30.03.08,15:19
ok, dakujem a ako vypíšem danové priznanie? aby bolo jasné že si chcem uplatniť paragraf 46?
DP typ A
Gabi, oddiel III. riadok 28 - dáš krížik
vypočítaš daň
ale na r. 58 už zadáš nula....a pokračuješ
Jozef Mihál
30.03.08,15:26
Muška
30.03.08,15:28
Jožko,
hoci etiketa hovorí, aby sme neoslovovali poraďákov k odpovedi :D

Ale prosím Ťa /dúfam, že ja môžem/ pozri sa na túto našu diskusiu s Evankou. :)

P.S.
Jožko už vidím , že si súhlasil s Evankou.
Ďakujem
Jozef Mihál
30.03.08,15:41
Pozrel som.
Jozef Mihál
30.03.08,15:42
...a súhlasím s Evankou.
Muška
30.03.08,15:50
Videla som :D

Ja teda už len nemám čo robiť , tak som sa tu zapojila do diskusie /nevenovala som sa tomuto problému/.....a mrkla som Tvoje príspevky na "drakovi" ....a pýtam sa:
Prečo potom v Tvojom príklade nepoužije dôchodca aj 3. potvrdenie /teda čiastočne/, do maximálnej možnej výšky?
S21
30.03.08,15:56
dakujem velmi pekne, postupovala som presne podla tých linkov, tak hádam to budem mať vypísané dobre :)

ešte že vás mám :)
Jozef Mihál
30.03.08,16:00
Problém je, že nie je na 100% isté a jasné, ako má, či presnejšie ako môže v DP dôchodca uviesť príjem zdanený zrážkou.

1. Teória z vlaňajška: Buď uvedie príjem zdanený zrážkou pochádzajúci z jedného zdroja ako celok a k nemu prislúchajúcu zrážkovú daň - alebo neuvedie ani korunu.

Táto teória je overená "praxou", čiže viedla vlani k úspechu - DÚ dane vracal.

2. Teória tohtoročná: Príjem zdanený zrážkou pochádzajúci z jedného zdroja je možné pomyslene rozdeliť a do DP zobrať len jeho časť tak, aby v DP bola celková suma zdaniteľného príjmu presne 47808 Sk.

V DP potom uvedie alikvótnu časť zrážkovej dane prislúchajúcej k tej časti príjmu, ktorý uviedol v DP.

Praxou tento postup overený nie je a DR sa k tomuto (pre štát nepriaznivejšiemu postupu) zatiaľ nikde oficiálne nevyjadril. Teória pritom pochádza z prostredia daniarov samotných.


Čo najjednoduchší príklad.

Dôchodca mal príjem len u jedného zamestnávateľa a žiaden iný (ani úroky). Príjem sa skladal zo 40000 Sk zdanených preddavkovo a 10000 Sk zdanených zrážkovou daňou.

Postup č.1.:

V DP uvedie len príjem 40000 Sk a sumu preddavkovej dane. Je to suma neprevyšujúca 47808 Sk, preto sa mu vráti preddavková daň. Sumu 10000 Sk buď uvedie celú alebo nič - čiže nič, aby neprekročil hranicu 47808 Sk.

Postup č.2.:

V DP uvedie nielen príjem 40000 Sk a sumu preddavkovej dane ale aj 7808 Sk ako časť príjmu zdaneného zrážkou a k nej prislúchajúcej sumy zrážkovej dane, čiže 19% z 7808 Sk = 1483 Sk.

Spolu je to suma presne 47808 Sk, preto sa mu vráti preddavková daň a zrážková daň 1483 Sk.

V tomto roku nesmelo odporúčam postup č.2.

Pretože nesmelo, neprepísal som v duchu postupu č.2 všetky staršie príspevky v DRAK-ovi.
Evanka
30.03.08,16:01
Evanka, ale veď z jedného potvrdenia chce použiť iba časť príjmu a časť zrážkovej dane.....tak sa musí k nej aj nejakým výpočtom dopracovať a podľa mňa musí vedieť mesačné príjmy a k ním prislúchajúce zrážkové dane..../lebo sa v úhrne príjmu môže o nejaké tie korunky pomýliť/

Ale nech podá DP, nič nestratí, max. , že mu nevrátia ani tú preddavkovú daň. To máš pravdu.

Ešte skúsim na konkrétnom príklade:
daňovník mal nasledovné príjmy:
38 250,- Sk zrazené preddavkovo vo výške 7 267,- Sk
15 000,- Sk daň zrazená zrážkou vo výške 2 850,- Sk

Do DP uvediem povinne príjem zrazený preddavkovo a časť príjmu, na ktorý sa rozhodnem uplatniť preddavkovú daň tak, aby daňovník neprekročil hranicu 47 808:
38 250,- daň 7267,-
9 558,- daň 1816,-

V DP bude figurovať príjem 47 808,- Sk a na riadku 63 bude iba tá časť "preddavkovej" dane, ktorá sa vzťahuje na priznané príjmy (tak ako je to vo vysvetlivkách v DP 14). Priznaná preddavková daň bude spolu vo výške 9 083 Sk,-

Podľa mňa je to obhájiteľné. Ja by som to tak urobila, daňovník nemá čo stratiť.....
Jozef Mihál
30.03.08,16:08
Súhlas, nemá čo stratiť, je to obhájiteľné a vyargumentovateľné vzhľadom na § 43 a § 46.

Nič horšie sa nemôže stať ako to, že daňovník bude musieť pod nátlakom DÚ podať dodatočné DP.
Jozef Mihál
30.03.08,16:10
Dodám, že ako postup č.2 v praxi prejde, zamyslel by som sa na mieste takéhoto dôchodcu nad svojim DP za rok 2006 a zvážil, či by som v duchu postupu č.2 nepodal dodatočné DP za rok 2006...
Muška
30.03.08,16:17
...tak už len čakať ako na tieto DP zareaguje DU.

OK.....dobre sa mi s Vami pokecalo :)
Opäť som múdrejšia, asik to už ozaj sama so sebou nevydržím :D
Muška
30.03.08,16:20
V tomto roku nesmelo odporúčam postup č.2.


...ale teší ma, že až takú blbosť som teda nepísala :D
Jozef Mihál
30.03.08,16:20
A preto mimo témy: kedy bude stretko? V Ta3 hlásili, že vraj v pondelok o 22:00 na Hlavnej pošte.
Muška
30.03.08,16:21
A preto mimo témy: kedy bude stretko? V Ta3 hlásili, že vraj v pondelok o 22:00 na Hlavnej pošte.
Jožko, to isté sa ma dnes pýtali:
evinka, bepo a ingi /tí ostatní dvaja sa išli spolu potápať :eek:/
Ale ja zatiaľ nemtuším.....ak bude...pošlem Ti ss-ku
Katy a R
30.03.08,16:37
To máš pravdu.

38 250,- daň 7267,-
9 558,- daň 1816,-

V DP bude figurovať príjem 47 808,- Sk a na riadku 63 bude iba tá časť "preddavkovej" dane, ktorá sa vzťahuje na priznané príjmy (tak ako je to vo vysvetlivkách v DP 14). Priznaná preddavková daň bude spolu vo výške 9 083 Sk,-
stratiť.....

Už to čítam niekoľký-krát (som neučtovníčka) ... Myslela si to tak, že na riadku 63 uvedieš 1816 - časť dane vybranej zrážkou (z celkovej 2850) , ktorú si sa rozhodla považovať za preddavok...? :confused::confused: