preky
30.03.08,14:22
Som študent a chcel by som si v DP FO typu B uplatniť vrátenie dane za rok 2007. Okrem príjmu od zamestnávateľa na dohodu o brigádnickej práci študenta som mal aj vyplatený zaistený fond v banke. Viete mi poradiť, do ktorej kolonky VII. oddielu tabuľky č.2 mám priznať bankový fond, ktorý mi bol vyplatený v máji 2007 a aký údaj dať do kolonky príjem- len výnos alebo aj vklad a aký údaj je potrebné dať do kolonky výdavky- vklad so vstupným poplatkom?
Neviem, či mám považovať vyplatený zaistený fond obstaraný v marci 2004 ako cenný papier alebo ho uvádzať v DP ako podielový list.
Veľmi pekne ďakujem za odpoveď.
-Dana-
30.03.08,12:56
Uvedie sa to ako podielový list - VII. odd. r.7. Ako príjem uvedieš sumu, ktorú banka vyplatila a ako výdaj sumu, ktorú si vložil, čo je už vrátane vstupného poplatku alebo dopracuješ sa k tomu, ak si vynásobiš cenu podielu x počet podielov + poplatok. Daň, ktorú banka strhla uvedieš v X. odd. r. 98. Stačí taká odpoveď?
preky
30.03.08,15:28
Bol som zamestnany na dohodu o brigadnickej praci studenta u dvoch zamestnavatelov. U obidvoch som mal podpisane vyhlasenie o nezdanitelnej casti zakladu dane (samozrejme nie sucasne, ale najprv u jedneho a po ukonceni dohody u druheho).U prveho mi nezdanovali nic, pretoze som zarobil menej ako je nezdanitelny zaklad 7968,- Sk mesacne. U druheho zamestnavatela som zarobil nad nezdanitelnu ciastku, takze mi odviedli dan. Chcel by som vediet, ci musim v DP uvadzat aj prijem od prveho zamestnavatela, ktory mi nezdanoval prijem. Pretoze dan je nulova, zvysil by sa tym iba zaklad dane.
preky
30.03.08,15:29
Dakujem Vám velmi pekne. Co sa tyka prijmu, mam tam dat len vynos alebo aj vklad spolu s vynosom (teda ci prijem= vynos alebo prijem= vklad+vynos)
-Dana-
30.03.08,16:12
Do DP treba uviesť príjmy od všetkých zamestnávateľov,/ súčet/ takže ak sa zvýši základ dane, bude treba nakoniec možno aj daň doplácať.
U podielových listov je príjem cena predaného podielu x počet podielov teda vklad + výnos, /celá suma, ktorú banka vyplatila/, výdaj je cena nakúpeného podielu x počet podielov + vstupný poplatok. Počet nakúpených a predaných podielov musí byť rovnaký, čo aj je, veď banka to zdanila. /treba vychádzať z výpisov, ktoré banka poslala/.
preky
30.03.08,16:35
Ale ak prirátam zárobok od prvého zamestnávateľa k druhému, stále som v limite nezdaniteľného základu dane, čiže sa zmestím do hranice 95616,- Sk, takže daň nebudem musieť doplácať. Aj napriek tomu potrebujem zdokladovať príjem od prvého zamestnávateľa, ktorý mi uplatňoval nezdaniteľný základ dane a nestrhol mi daň? Tým pádom nie je čo, akú daň žiadať späť v DP. A čo sa týka príloh DP, postačí kópia potvrdenia o príjme od zamestnávateľa alebo treba priložiť aj kópie výpisov z bankového účtu a podielových listov, keď uplatňujem (priznávam) daň z úrokov a výnosov z podielových listov?
-Dana-
30.03.08,17:16
Nie som odborník na dane, ale nejak nerozumiem, ako sa obidva zárobky od zamestnávateľa môžu zmestiť do limitu 95 616, ak u druhého zamestnávateľa bol zárobok nad nezdaniteľnú čiastku?
preky
30.03.08,18:08
trosku som to nerozumne napisal. U prveho som zarobil za 6 mesiacov cca 22 000, u druheho za 6 mesiacov cca 40 000, pricom u druheho som pocas dvoch mesiacov zarobil viac ako 7968,- Sk za mesiac, preto mi zvysnu cast zdanili pri tychto dvoch mesiacoch. Takze u prveho nemam zdaneny ziaden mesiac ale u druheho zamestnavatela mam zdanene spominane 2 mesiace. A prave odvedene dane z tychto mesiacov ziadam ako student v DP spat. Preto, ak bude potrebne potvdenie aj od prveho zamestnavatela, budem mat zajtra pekne behacky, pretoze ten mi ho neposlal. Dufam, ze nebude potrebné, co mi poradite, zaratat alebo nezaratat prijem od prveho zamestnavatela, ked nevznikla ziadna dan u neho?
-Dana-
30.03.08,18:47
Myslela som, že sa bude žiadať späť daň z podielového fondu :) / ten bol zdanený, či nebol?/ Už aj mne medzitým došlo, asi ako to bude, ale trebalo by uviesť príjmy za obidvoch zamestnávateľov, čo treba pochopiteľne aj doložiť. Do základu dane pôjde všetko aj výnos z podielového fondu /príjem - výdaj/ a až na základe toho, ak bude vychádzať preplatok na dani, tak sa vráti daň späť. Ale ak by všetko dokopy bolo aj tak menej ako spomínaných 95 616, tak by podľa mňa DÚ nemohol nič ak by sa príjem za prvého zamestnávateľa neuviedol, keď aj tak musí vrátiť daň. Jedno, či mám základ dane 70 000 alebo 90 000, keď mi aj tak preplatok patrí. Ale nemalo by sa to takto robiť. Treba spočítať ako to s tým podielovým fondom výjde, aby základ dane naozaj nepresiahol 95 616.
preky
30.03.08,20:03
Áno správne, späť sa bude žiadať daň z podielového fondu, ale taktiež aj daň z príjmu od druhého zamestnávateľa za 2 mesiace. Ten podielový fond činil cca 12 500,-Sk vyplatených, takže keď to sumárne zrátam cca 62 000,- Sk príjem od oboch zamestnávateľov a podielový fond cca 12 500,- Sk, plus úroky na účte a vkladnej knižke cca 200,- Sk, tak aj veľkou rezervou sa zmestím do 95616,- Sk. Ja si tiež myslím, že by to nemal byť problém, keď nebudem dokladovať príjmy od prvého zamestnávateľa, pretoźe boli by s tým komplikácie ohľadom zasielania a naháňania potvrdenia, ale chcel som sa utvrdiť a potreboval som to potvrdiť niekým objektívnym. Veľmi ste mi dnes pomohli, ďakujem. Ak môžem ešte poprosiť, priateľka tiež podáva DP, ona má ešte aj životné poistenie, ktorým si zvýši nezdaniteľný základ dane. V roku 2007 jej bola vyplatená poistka pri dovŕšení 19 veku života 20 000,- Sk a 5 000,- Sk bonus k tomu . Dá sa aj to zahrnúť do DP (VII.oddiel r.5 ? a čo pôjde do príjmov a čo do výdavkov v tomto prípade) a slúžilo by to tiež k zvýšeniu nezdaniteľného základu dane? A aké prílohy treba priložiť k DP? Viem, že kópia potvrdenia o príjme od zamestnávateľa a čo sa týka VII.oddielu (bankový účet, podielový list, vkladná knižka, stavebné sporenie a životné poistenie) - vraj sa tieto úradné dokumenty nemusia dávať do prílohy k DP, treba ich však mať odložené pre prípad výzvy daňového úradu o zdokladovanie, je to pravda?
-Dana-
30.03.08,21:56
Pri životnom poistení nech si nedáva nezdaniteľnú čiastku, čo je najviac 12 000 /podľa skutočne zaplatených príspevkov/, lebo tam je podmienka, že príjem z poistného nesmie plynúť skôr ako v 55 roku, takže na túto nezdaniteľnú čiastku nemá nárok. Neviem, ako to pri životných poisteniach chodí, ale pravdepodobne sa tiež výnos zdaňuje zrážkovou daňou, takže, ak si ju chce vypýtať späť, tak do príjmu opäť dá celú sumu, ktorá jej bola vyplatená vrátane toho bonusu a do výdaja vklady / čo do toho vložila/. Išlo by to v VII. odd. na ten riadok 5 a zrazená daň opäť na r. 98. Čo sa týka VII. odd. netreba žiadne prílohy, stačí ich predložiť, keď požiadajú o kontrolu. Príjmy od zamestnávateľa priložiť treba, ale na toho prvého sa fakt vykašľať, keď výsledok sa tým vôbec nezmení.
preky
31.03.08,07:39
No to čo jej vyplatili bolo poistné plnenie, ktoré sa vypláca pri dovŕšení určitého veku, v jej prípade sa zmluvne dohodli s poistovňou, že v 19-ke dostane 20 000 ,- Sk plus 5000,- Sk bonus, spolu 25 000,- Sk - tu som chcel vedieť, či to môže uviesť poistné plnenie na vrátenie dane, ktorú odviedla ale zrejme len za rok 2007, nie daň, ktorú odviedla od začiatku poistenia, však?
Potom má životné poistenie Allianz, ktoré jej bude vyplatené v 60-tke. Toto poistenie môže priznať na zníženie zákadu dane? A opäť by uviedla sumu, ktorú zaplatilia v roku 2007 (tu zrejme daň späť nedávajú, slúži to iba na zníženie základu dane, však?).
preky
31.03.08,08:02
Pri stavebnom sporení sa do VII.oddielu r.2 uvádza iba úrok alebo úrok aj so štátnou prémiou?
fcela
31.03.08,08:18
Do r. 2 sa píše iba úrok a do r. 98 daň z úrokov
preky
31.03.08,08:24
a čo mi poradíte pri príspevku č.12. ? Platí sa daň aj z poistného plnenia/keď vyplatia poistku, tak úrok z poistky je zdanený alebo sa nezdaňuje, pretože na výpise z roku 2007 jej žiadnu daň neuviedli.
Ďakujem
-Dana-
31.03.08,11:29
No to čo jej vyplatili bolo poistné plnenie, ktoré sa vypláca pri dovŕšení určitého veku, v jej prípade sa zmluvne dohodli s poistovňou, že v 19-ke dostane 20 000 ,- Sk plus 5000,- Sk bonus, spolu 25 000,- Sk - tu som chcel vedieť, či to môže uviesť poistné plnenie na vrátenie dane, ktorú odviedla ale zrejme len za rok 2007, nie daň, ktorú odviedla od začiatku poistenia, však?
Potom má životné poistenie Allianz, ktoré jej bude vyplatené v 60-tke. Toto poistenie môže priznať na zníženie zákadu dane? A opäť by uviedla sumu, ktorú zaplatilia v roku 2007 (tu zrejme daň späť nedávajú, slúži to iba na zníženie základu dane, však?).
Neviem, či nie trochu neskoro ....
Môže si vypýtať späť daň, ktorú mala zrazenú a jasné, že len za rok 2007. Ak nemala úrok zdanený, čo mal byť zdanený zrážkovou daňou, tak v DP by som to nejak nezdaňovala, problém poisťovne prečo zrážku neurobili, keď mali.
Pri poistení, ktoré má dohodnuté do 60 -ky si môže uplatniť nezd. čiastku podľa skutočne zaplatených príspevkov v roku 2007, najviac do výšky 12 000.
preky
31.03.08,12:28
a neplatí že poistenie je oslobodené od dane?
-Dana-
31.03.08,13:09
tak v § 9 písm i sa píše
.... okrem plnenia z poistenia pre prípad dožitia určitého veku /teda, že by to nemalo byť oslobodené od dane/
Ja neviem ako to chápe poisťovňa, ale ak bolo dohodnuté, že jej to v 19-ke vyplatia aj to je dožitie sa určitého veku. Ale záver, netreba to zdaňovať, ak sa to zdaniť malo, nech si to poisťovňa zdôvodňuje, prečo neurobila zrážku.
preky
31.03.08,14:52
skrátka priateľka - študentka chcela prostredníctvom DP požiadať o vrátenie všetkých daní (z príjmu od zamestnávateľa, z úrokov na bežnom účte, z úrokov zo stavebného sporenia )a teda aj z plnenia poistného. Otázkou zostáva či poisťovňa odviedla daň, v tom prípade si môže nárokovať na vrátenie dane z poistného, alebo poisťovňa neodviedla daň a tým pádom némá čo žiadať späť. Je to zamotané, pretože pri výpise z potvdenia o vyplatení plnení z poistenia pre prípad dožitia určitého veku nebola uvedená žiadna daň. Lenže vo svojej evidencii poisťovňa daň môže mať zaevidovanú, ako odvedenú, ale klienta o dani na výpise, ktorý mu zašlú jednoducho neinformujú.