stkk
30.03.08,15:22
Chcel by som sa spýtať na konkrétnu situáciu, lebo aj napriek obsiahlemu vysvetleniu k téme, v tom mám nejak zmätok.:mee:

Prvá otázka: Keď chcem prenajímať byt, musím v každom prípade oznámiť na DÚ?

Druhá otázka: v prípade, že nájomca platí mesačne 6.000,-Sk, výdavky na byt (nájomné + inkaso) sú 3.500,-Sk, musím dávať daňové priznanie? ak áno, vedel by mi niekto poradiť výpočet (odpočítateľné položky a tak...)? Za ochotu vopred ďakujem.
Evanka
30.03.08,13:45
Chcel by som sa spýtať na konkrétnu situáciu, lebo aj napriek obsiahlemu vysvetleniu k téme, v tom mám nejak zmätok.:mee:

Prvá otázka: Keď chcem prenajímať byt, musím v každom prípade oznámiť na DÚ? Áno, ak začneš prenajímať byt musíš to oznámiť DÚ.

Druhá otázka: v prípade, že nájomca platí mesačne 6.000,-Sk, výdavky na byt (nájomné + inkaso) sú 3.500,-Sk, musím dávať daňové priznanie? ak áno, vedel by mi niekto poradiť výpočet (odpočítateľné položky a tak...)? Za ochotu vopred ďakujem.
Ak tvoj príjem z prenájmu presiahne sumu, do ktorej je príjem oslobodený (t.č. 24 900,- Sk), si povinný podať DP. Z uvedeného vyplýva, že pri príjme 72.000,- Sk/rok si povinný podať DP.
Enyma
30.03.08,14:17
A ak príležitostne prenajmem v rodinnom dome napr. 2 izby so sociálnym zariadením pre turistov, je to tiež povinné nahlásiť na daňový úrad ?
Vždy si urobím daňové priznanie aj keď napr. príjem za rok mám 14 900,-Sk.

enyma
Evanka
31.03.08,08:52
A ak príležitostne prenajmem v rodinnom dome napr. 2 izby so sociálnym zariadením pre turistov, je to tiež povinné nahlásiť na daňový úrad ?
Vždy si urobím daňové priznanie aj keď napr. príjem za rok mám 14 900,-Sk.

enyma
Áno nahlásiť na DÚ je potrebné (prenajímaš za odplatu), nezáleží na výške príjmu.
Marína
31.03.08,10:25
Áno nahlásiť na DÚ je potrebné (prenajímaš za odplatu), nezáleží na výške príjmu.
Prepáč Evi, ja s tebou nesúhlasím. Ak FO prenajíma časť nehnuteľnosti, časť bytu alebo nebytového priestoru, nevzťahuje sa na takúto FO povinnosť registrácie na DU. Povinnosť registrácie vzniká len v tom prípade, ak prenajíma samostatnú bytovú jednotku(byt) alebo napr. časť rodinného domu, ktorý je samostatnou bytovou jednotkou.
Pre Enymu: Ak po oslobodení je príjem z prenájmu 0, DP sa nepodáva.