inge.s
29.03.05,13:42
Poprosim vas nemate niekto skusenost so spatnym leasingom v roku 2004v j.u. podnikatel ho kupil za 400000 potom ho predal za 400000 leasingovke
zaplatil 200000 zvysenu splatku a teraz mesacne splaca 8700.
Na zmluve nie je financny prenajom je to len ako keby nakup na splatky .
Zaradim ho v tej vyzsej hodnote po splateni leasingu a budem odpisovat?
Nie je platca DPH.Auto je uzitkove.
Dik za kazdu radu.
andrej_rv
29.03.05,19:47
Je to dosť ťažko poradiť, lebo všetko záleží od textácie zmluvy. Ak to nie je finančný prenájom, pozri si, či je to kúpna zmluva a kedy sa kupujúci stáva majiteľom. Ak ihneď po spätnom prevzatí veci (po podpise zmluvy, po zaplatení prvej splátky), podľa môjho názoru ho tým dňom zaradíš do dlhodobého majetku a odpisuješ normálnym štandardným spôsobom. Ak je v zmluve výhrada, že kupujúci nadobudne vlastnícky vzťah až úplným zaplatením kúpnej ceny, mala by si splátky účtovať ako preddavky na DHM a do majetku to zaradiť v súlade so zmluvou až po úplnom zaplatení a potom to začať odpisovať. A ak je zmluva nejasná, tak jú skúste po vzájomnej dohode spätne upraviť tak, aby bola vyhovujúca pre oboch a zároveň obsahovala všetky náležitosti potrebné pre jednoznačné zaradenie a účtovanie.
ondrejvla
29.03.05,20:16
Poprosim vas nemate niekto skusenost so spatnym leasingom v roku 2004v j.u. podnikatel ho kupil za 400000 potom ho predal za 400000 leasingovke
zaplatil 200000 zvysenu splatku a teraz mesacne splaca 8700.
Na zmluve nie je financny prenajom je to len ako keby nakup na splatky .
Zaradim ho v tej vyzsej hodnote po splateni leasingu a budem odpisovat?
Nie je platca DPH.Auto je uzitkove.
Dik za kazdu radu.
Inge, mám skúsenosti so spätným leasingom.
Ty to predáš leasingovke, či už na základe faktúry, alebo kúpnej zmluvy. Leas.zmluvu potom účtuješ ako bežný leasing podľa zákona z r.2004, t.j. zaradíš do majetku a odpisuješ, leasingovka ti to buď uhradila ako tovar, alebo ti dala do zmluvy, že časť ti uhrádza a časť máš ako akontáciu na prvú zvýšenú splátku. Takže ešte raz, ty si to mala buď ako tovar, alebo ako majetok, zaúčtuješ ako predaný tovar alebo predaný majetok do tržieb, toľko k predaju. A ty tento spätný leasing účtuješ ako bežný leasing.
inge.s
30.03.05,07:25
Diky, ale zaradim ho v tej vyzsej hodnote , ktoru zaplati leasingovke.
viktoria
08.06.05,08:54
Inge, mám skúsenosti so spätným leasingom.
Ty to predáš leasingovke, či už na základe faktúry, alebo kúpnej zmluvy. Leas.zmluvu potom účtuješ ako bežný leasing podľa zákona z r.2004, t.j. zaradíš do majetku a odpisuješ, leasingovka ti to buď uhradila ako tovar, alebo ti dala do zmluvy, že časť ti uhrádza a časť máš ako akontáciu na prvú zvýšenú splátku. Takže ešte raz, ty si to mala buď ako tovar, alebo ako majetok, zaúčtuješ ako predaný tovar alebo predaný majetok do tržieb, toľko k predaju. A ty tento spätný leasing účtuješ ako bežný leasing.
Ondrejvla, tržbu z predaja majetku si časovo nerozlišovala?
TATRY MKS
23.10.05,15:01
Prosím, kto mi pomôže?
Majitelia po skončení leasingu úžitkového vozidla (platca DPH v jedn.účtovníctve) uzavreli znova spätný leasing na to isté úž.vozidlo.

V kúpnej zmluve majú uvedené:

1. Cena predmetu kúpy je stanovená dohodou v čiastke
504201,70 + DPH 95798,30 Sk spolu s DPH 600000,--.
(Mám zaúčtovať predaj MV do Ostatných príjmov + DPH dať celé na výstup?)

2. Predávajúci (majiteľ MV) s kupujúcim (leas.spoločnosť) uzatvorili leasingovú zmluvu v zmysle ktorej má uhardiť predávajúci kupujúcemu nultú splátku vrátane DPH vo výške 180000,-. Po vzájomnom zápočte kúpnej ceny a nultej splátky vrátane DPH uhradí kupujúci (leas.spoločnosť) predávajúcemu 420000.
Tu by som dala na vstup DPH z nultej splátky zo zmluvného poplatku a zo splátky č. 1 . Ide mi hlavne o DPH . Prosím poraďte mi - ďakujem všetkým.
Jana Acsová
23.10.05,15:36
Prosím, kto mi pomôže?
Majitelia po skončení leasingu úžitkového vozidla (platca DPH v jedn.účtovníctve) uzavreli znova spätný leasing na to isté úž.vozidlo.
Otázka DPH presmerovaná.http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
http://www.porada.sk/showthread-t_12791-page_2-pp_10.html