štefánko
30.03.08,17:22
Poraďáci, virtuózi účtovania, poraďte mi, prosím pekne, prečítal som 1 - 33 stránok príspevkov ale odpoveď som si nenašiel.

Živnosť popri zamestnaní, JU. V priebehu roka som musel vložiť pre udržanie živnosti osobné vklady, spolu: 7123,-Sk. Výsledok: daňová strata za r.2007: 8038,-Sk = r.43 DP FO typ B. Otázka: Osobný vklad 7123,-Sk sa zapisuje do Výkazu majetku a záväzkoch, ako záväzok v r. 17?
Muška
30.03.08,15:27
Priznávam, že ja osobný vklad nezapisujem do záväzkov.
Ale sú tu 2 tábory
klikni http://www.porada.sk/t17914-p2-szco-a-osobny-vklad.html#post179729
štefánko
30.03.08,16:14
Muška,
ďakujem, ale aj tak neviem, čo urobiť.
Čo ma v r.2008 bude oprávňovať vrátiť si 7123,-Sk ?
Muška
30.03.08,16:16
Napr. budeš mať vyššiu pokladňu, tak si jednoducho prevedieš "ako osobná spotreba vo výške 7123,- Sk a vynuluješ si záväzok.
štefánko
30.03.08,16:24
Myslím, že mi ku pochopeniu chýba už iba odpoveď na otázku:
Ako v peňažnom denníku prenášam osobný vklad z r.2007 do r.2008 ?
Muška
30.03.08,16:25
Myslím, že mi ku pochopeniu chýba už iba odpoveď na otázku:
Ako v peňažnom denníku prenášam osobný vklad z r.2007 do r.2008 ?
veď .., teda ako záväzok..

P.S.
ak sa tak rozhodneš
Zita5
30.03.08,16:33
Myslím, že mi ku pochopeniu chýba už iba odpoveď na otázku:
Ako v peňažnom denníku prenášam osobný vklad z r.2007 do r.2008 ?

V peňažnom denníku prenášate do roku 2008 zostatok pokladne , zostatok na BU a prípadne priebežné položky .Čiže konečné zostatky k 31.12.2007 budú ako počiatočné zostatky roku 2008 .

Čo sa týka Knihy záväzkov tak počiatočným stavom v roku 2008 bude u Vás prenos zostatku neuhradených záväzkov k 31.12.2007.V tom bude zahrnutý aj záväzok vyplývajúci z vkladu .
štefánko
30.03.08,16:38
Muška, prosím ešte,
k 31.12.2007 v poklad.denníku v Príjmoch nezahrň.do daň.z. ostane 7123,-Sk a vo Výdavkoch nezahrň.do daň.z. je 0. Môžem tých 7123,-Sk preniesť do r.2008 ako prenos Príjmov nezahrň.do daň.z. ?
Muška
30.03.08,16:52
Muška, prosím ešte,
k 31.12.2007 v poklad.denníku v Príjmoch nezahrň.do daň.z. ostane 7123,-Sk a vo Výdavkoch nezahrň.do daň.z. je 0. Môžem tých 7123,-Sk preniesť do r.2008 ako prenos Príjmov nezahrň.do daň.z. ?
Nie,
Príjmy a výdaje sa neprenášajú do nového roka.
Prenáša sa všetko čo máš vo Výkaze o majetku
štefánko
30.03.08,17:20
Tak nakoniec som z toho paf!
Ako môžem dlžobu živnostníka zapísať ako majetok?
Ja predsa potrebujem v DP FO a prílohách preukázať, že som dlžný, že som prijal v r.2007 na živnosť nejaké peniaze a mal by som ich v r. 2008 vrátiť, ak to bude možné.
Zoltán Kovács
30.03.08,17:23
Tak nakoniec som z toho paf!
Ako môžem dlžobu živnostníka zapísať ako majetok?
Ja predsa potrebujem v DP FO a prílohách preukázať, že som dlžný, že som prijal v r.2007 na živnosť nejaké peniaze a mal by som ich v r. 2008 vrátiť, ak to bude možné.

Nijak. Sám sebe predsa nemôžeš dlhovať.
Muška
30.03.08,17:29
Tak nakoniec som z toho paf!
Ako môžem dlžobu živnostníka zapísať ako majetok?
Ja predsa potrebujem v DP FO a prílohách preukázať, že som dlžný, že som prijal v r.2007 na živnosť nejaké peniaze a mal by som ich v r. 2008 vrátiť, ak to bude možné.
veď ....ak si sa rozhodol dať do záväzkov tento vklad podnikateľa, tak ho máš predsa uvedený vo "Výkaze o majetku a záväzkoch"
štefánko
30.03.08,17:30
Toto je odpoveď hodná porovnania s odpoveďou farárov: cesty božie sú nevyspytateľné. Ďakujem za Váš čas.
štefánko
30.03.08,17:34
To bola moja prvá otázka, že či ten osobný vklad patrí do Výkazu o majetku a záväzkoch na riadku 17.
No ale sme si aspoň pokonverzovali.
Zita5
30.03.08,17:38
Tak nakoniec som z toho paf!
Ako môžem dlžobu živnostníka zapísať ako majetok?
Ja predsa potrebujem v DP FO a prílohách preukázať, že som dlžný, že som prijal v r.2007 na živnosť nejaké peniaze a mal by som ich v r. 2008 vrátiť, ak to bude možné.

Myslím , že nemáte v tom skutočne jasno .;) V prvom rade by ste mali vedieť čo to je závierka JU a z čoho vychádzate pri spracovaní Výkazov o príjmoch a výdavkoch a Výkazoch o majetku a záväzkoch .

Takže v krátkosti :K 31.12.2007 uzavriete- bližšie v postupoch JU, ktoré doporučujem preštudovať , pokiaľ nemáte účtovníčku ......

Peňažný denník
Kniha pokladne
Kniha banka-účet
Dlhodobý majetok
Krátkodobý majetok
Knihu pohľadávok
Knihu záväzkov
Knihu skladových zásob atď.

Následne z toho zostavujete k 31.12.2007 vyššie uvedené výkazy .Tieto Výkazy sú prílohou daňového priznania .
Muška
30.03.08,17:39
Štefanko
Ja som Ti pripla link, že sú na porade 2 tábory.
_____________________________________
Ja nedávam osobné vklady do záväzkov.
Podnikateľ, ktorý na začiatku vložil dosť vysokú sumu do svojho podnikania ju nechce uvádzať v záväzkoch, lebo by mu to znižovalo majetok.....a z určitých dôvodov potrebuje mať "slušný" majetok.
Mária.K.
30.03.08,18:04
Vybavením živnosti nevzniká nový subjekt práva, odlišný od fyzickej osoby, ktorá si živnosť vybavila. Z toho vyplýva, že pri osobnom vklade živnostníka do majetku firmy nejestvujú 2 subjekty, medzi ktorými by mohol vzniknúť záväzkový vzťah. (Na jednej strane záväzok a na druhej strane pohľadávka.) Z uvedeného vyplýva, že osobný vklad do firmy nemôžete evidovať ako záväzok samého voči sebe.
Jana Acsová
30.03.08,18:33
Nie celkom tak:

Vždy je potrebné mať na zreteli, či existuje povinnosť. Ak je s vkladom podnikateľa spojená existujúca povinnosť, mala by sa premietnuť v knihe záväzkov. Ak nie je, nevzniká účtovný prípad spojený s účtovaním v knihe záväzkov.
Ono s pojmom vklad podnikateľa si každý evokuje niečo iné. Preto podľa môjho názoru dochádza k stretu 2 názorov. Oba sa by sa však mali spojiť v rovine, či vklad so sebou nesie vznik povinnosti, ktorú je potrebné premietnuť v účtovníctve. Dôvody môžu byť rôzne.
štefánko
30.03.08,18:46
Osobný vklad som zaniesol do peňažneho denníka, peniaze prijal na pokladničný doklad.
Z Vašej odpovede dedukujem, že osobný vklad, zapísný ako som uviedol, musí byť zapísaný aj v knihe záväzkov a vzniká tak povinnosť spojená s vkladom.
Potom predmetný záväzok je súčasťou záväzkov na r. 17 vo Výkaze o majetku a záväzkoch?
Jana Acsová
30.03.08,19:00
Osobný vklad som zaniesol do peňažneho denníka, peniaze prijal na pokladničný doklad.
Z Vašej odpovede dedukujem, že osobný vklad, zapísný ako som uviedol, musí byť zapísaný aj v knihe záväzkov a vzniká tak povinnosť spojená s vkladom.
Potom predmetný záväzok je súčasťou záväzkov na r. 17 vo Výkaze o majetku a záväzkoch?
Nededukujete úplne v kontexte mojej odpovede. Ale postupovať tak ako uvádzate môžete najmä ak je vo Vašom záujme vykazovať povinnosť spojenú s vrátením vkladu. A už sa netrápte a uveďte to tak ako uvádzate. Nič nepokazíte.
koňo
30.03.08,19:07
Ja účtujem vklad podnikateľa ako nedaňový príjem a už sa k nemu nevraciam. Veď peniaze aj na podnikateľskom účte sú tvoje a môžeš si ich kedykoľvek vybrať bez toho, aby ti vznikla povinnosť vrátiť ich späť.
štefánko
30.03.08,19:10
Nededukujete úplne v kontexte mojej odpovede. Ale postupovať tak ako uvádzate môžete najmä ak je vo Vašom záujme vykazovať povinnosť spojenú s vrátením vkladu. A už sa netrápte a uveďte to tak ako uvádzate. Nič nepokazíte.
Pani Jana Acsová, ďakujem, konečne uspokojivá odpoveď.
Katarína Bukátová
30.03.08,19:10
Majetok je aktívum /obežné a neobežné/ - hodnota, ktrorú FO vlastní, záväzok /dlh za už nakúpený tovar ../ zdroj splácania /financovania/
majetku, to isté sú úvery.
Podľa mňa je úplne zbytočné do výkazu vykazovať záväzok z odobného vkladu, FO podnikateľ je vlastne tá istá odoba aj ako nepodnikateľ / ručí za svoju činnosť celým svojím majetkom/