sisley
30.03.08,16:32
Zdravim poradaci,

som SZCO, uctujuci v JU. Rozhodol som sa kupit OA, ktory chcem vyuzivat na sukromne ako aj podnikatelske ucely. Kupu bude od inej FO (nepodnikatel) a cca v sume 100 tis. Sk, povodne bolo auto tiez kupovane v SR.

Ako to je s prihlasenim? Co vsetko potrebujem kde ohlasit?

Ako mozem obstaravaciu cenu, pripadne naklady na servis a na prevadzku uvadzat do nakladov?

Co vsetko musim viest, aku knihu jazd alebo co?

Som v tomto novacik, poprosim ak by sa dalo tak podrobnejsie. Dakujem!
mariannak
30.03.08,15:08
1. Auto prihlásiť na DI na r.č., ak bude auto používané na podnikanie, prihlásiť sa k dani z motorových vozidiel na DÚ - listom do 30 dní odo dňa začatia použív.na podnikanie. DP sa podáva a daň sa platí do konca januára 2009. OC auta do nákladov a taktiež servis do nákladov dávať nemôžeš. Do nákladov budeš dávať iba paušálne náhrady za použív. auta 6,20 za km a spotrebované pohonné hmoty podľa evidencie jázd.
2. auto zaregistruješ na DI na IČO, taktiež prihlásiť na DU. OC auta budeš odpisovať 4 roky a môžeš dávať do nákladov servis, poistky, PHM, atď. Tiež musíš viesť evidenciu jázd. AK budeš auto používať aj na súkromné jazdy, mal by si pomerne podľa jázd potom aj deliť náklady - čo pôjde do nákladov a čo nie.
sisley
30.03.08,15:56
Chapem to teda tak, ze mam dve moznosti - bud prihlasit auto na mna ako sukromnu osobu, alebo prihlasit ho na zivnost.

V tom druhom pripade musim byt aj v kupnej zmluve uvedeny ako SZCO, teda aj s ICOm?

A za OC sa povazuje cena uvedena v KZ? Nebude problem s tym, ze sa jedna o ojazdene auto a ze ho kupim od sukromnej osoby?
sisley
30.03.08,17:53
Este ma napadlo - ake su vyhody a nevyhody tych dvoch moznosti? Mne to vychadza, ze je vyhodnejsie to mat napisane na ICO, kedze vtedy je mozne uplatnovat si v nakladoch vsetko. Nie je v tom nejaky hacik - ze je potrebne platit nieco navyse, alebo tak?

A ako by to bolo, kebyze mam teda auto napisane na ICO, a na sukromne ucely by som ho pouzival 90% a na pracovne iba 10%, Nebolo by to divne?
jipro
30.03.08,21:28
Este ma napadlo - ake su vyhody a nevyhody tych dvoch moznosti? Mne to vychadza, ze je vyhodnejsie to mat napisane na ICO, kedze vtedy je mozne uplatnovat si v nakladoch vsetko. Nie je v tom nejaky hacik - ze je potrebne platit nieco navyse, alebo tak?

A ako by to bolo, kebyze mam teda auto napisane na ICO, a na sukromne ucely by som ho pouzival 90% a na pracovne iba 10%, Nebolo by to divne?
Mal by si si prerátať, čo je pre Teba ako SZČO výhodnejšie!? Uplatnenie odpisov, zo 100.000,- Sk každý rok 25.000,- Sk a ostatné náklady/nákup PHL opravy,poistky atď, a pri odpredaji do 5-tich rokov od zrušenia živnosti zdaniť,
a to si nemôžeš uplatniť odpisy a ostatné výdavky v plnej výške, ale v pomere na služobné cesty a na súkromné /napr 80% a 20%/. Daň musíš zaplatiť tak či tak. Ak máš služobné cesty napr. 500 km za mesiac, tak si to prerátaj 500x12x6,20´=37.200,- Sk za rok len na paušály a to nerátam spotrebu PHL a ich narastajúcu cenu. Podľa mňa si to musíš prerátať, čo je pre Teba výhodnejšie a podľa toho sa rozhodnúť
duficek
30.03.08,23:42
Este ma napadlo - ake su vyhody a nevyhody tych dvoch moznosti? Mne to vychadza, ze je vyhodnejsie to mat napisane na ICO, kedze vtedy je mozne uplatnovat si v nakladoch vsetko. Nie je v tom nejaky hacik - ze je potrebne platit nieco navyse, alebo tak?

A ako by to bolo, kebyze mam teda auto napisane na ICO, a na sukromne ucely by som ho pouzival 90% a na pracovne iba 10%, Nebolo by to divne?
ked budes mat auto v majetku firmy, tak vsetky jazdy (firemne/sukromne) musis mat vedene v knihe jazd. potom z pomeru firemne/sukromne jazdy sa ti budu kratit danove vydaje. takze ak budes automobil pouzivat na firemne ucely 10% zo vsetkych jazd, tak aj odpisy, PHM, a ine naklady suvisiace s autom budes kratit 10%...teda napriklad ak natankujes za 500, tak do nakladov ti ide iba 10% z 500, teda 50 sk....

ak auto nebudes mat v majetku firmy, tak si uplatnujes za kazdu firemnu jazdu 6,20 sk za kilometer + PHM v prepocte podla spotreby.
Vranová
07.05.08,22:19
Treba si tu na porade prečítať všetky príspevku, sú veľmi kvalitné a dajú Ti vecný obraz k danej tému....ODPORÚČAM a zároveň ďakujem prispievateľom za príspevky....moc nám to pomáha!!!