Keni
30.03.08,20:19
Ahojte,

Mam dve otazky.

1. Je mozne dorucit predzalobnu vyzvu emailom alebo musi byt dorucena na adresu mojho trvaleho bydliska?

2. V pripade, ze nezijem na SVK (trvalo legalne v inom state) ako by ste mi poradili postupovat ak chce niekto po mne 100tis na zakladne "zevraj" ustnej zmluvy o pozicke? Ano ustna dohoda bola, ale nie na sumu, ktora je predmetom. Ja som ako akt dobrej vole uz cast zaplatil a rozmyslam o vyrovnani bez sudu, ale iba do 50tis, pretoze to povazujem za dohodu, ktoru sme mali. Co v pripade, ze to pride az pred sud.

Dovod: je za tym rozchod a teraz sa nevieme dohodnut.
Za rady vam vopred dakujem.
Mária27
30.03.08,19:25
Predžalobná výzva sa nemusí zasielať vôbec.
Ústna zmluva sa nedokazuje ľahko.
sylvio
31.03.08,19:50
Predžalobná výzva sa skutočne zasielať nemusí. Ide len o akýsi akt dobrej vôle, resp. prejavenie snahy vec vyriešiť mimosúdne, čo súdy väčšinou ocenia. Ale v skutočnosti je to len akýsi spôsob zastrašenia.

V podstate ste v celkom výhodnej pozícii. Ak Vás aj budú žalovať, dokázať výšku pôžičky, ak bola zmluva uzavretá ústne, je dosť problematické. Treba si zvážiť, čo všetko môžu použiť. Svedkovia, kto, komu a na aký účel peniaze požičal a čo sa vlastne za ne kúpilo resp. na aký účel poslúžili.

Zaplaťte len koľko uznáte za vhodné. Netreba sa žiadnych výziev dopredu zľaknúť.
Keni
01.04.08,14:45
Dakujem za odpovede,

Este by ma zaujimala jedna vec, podla paragrafu 172 (bod 2) obcianskeho sudneho poriadku sa platobny rozkaz nevydava do cudziny. V pripade prehry sa samozrejme mozem odvolat.

Zaujima ma ak nemam na SVK majetok a ani trvaly pobyt, mozu ma nejako exekuovat?
sylvio
02.04.08,05:53
Dakujem za odpovede,

Este by ma zaujimala jedna vec, podla paragrafu 172 (bod 2) obcianskeho sudneho poriadku sa platobny rozkaz nevydava do cudziny. V pripade prehry sa samozrejme mozem odvolat.

Zaujima ma ak nemam na SVK majetok a ani trvaly pobyt, mozu ma nejako exekuovat?


Platobný rozkaz sa síce do cudziny nevydáva, to ale znamená iba toľko, že pokiaľ žalobca uvedie pri Vašom mene adresu v zahraničí, súd nevydá platobný rozkaz ale rovno Vás predvolá na pojednávanie. Čo sa týka exekúcie v zahraničí, táto je možná. Právoplatné rozhodnutie však musí uznať súd príslušnej krajiny, kde sa zdržujete, s čím však nie sú žiadne problémy a následne je exekúcia vykonávaná exekútorom príslušnej krajiny.

A ešte jedna rada na záver. V žiadnom prípade nepodpisujte žiadne uznanie dlhu, a to ani na sumu, ktorú ste ochotný uhradiť. V prípade úhrady akejkoľvek sumy, vždy si nechajte potvrdiť jej prijatie, v prípade ak to nie je možné, pretože peniaze posielate účtom, odložte si výpis z účtu a pošlite doporučene sprievodný list danej osobe, v ktorom uvediete, akú sumu, na aký účet a z akého dôvodu ste zaslal.
nika17
02.04.08,09:53
Veru, platak podla OSP sa do cudziny neposiela, i ked to je len otazka casu, kedy bude platit uprava o europskom platobnom rozkaze...mozno to protistrana este stiha v ramci premlcacej lehoty...uvidime, nechajme sa prekvapit...cakame na to jak na Vianoce:) nariadenie o tom ma byt ucinne od 12.12.2008....tak si to moze premysliet.

Ak by ste nahodou pobyvali v dansku, tak jedine tam nebude platne a ucinne nariadenie č.1896/2006, ak tak sa tam rychlo prestahujte. Mozno Vasa protistrana bude mat tak sikovneho advokata, ze mu poradi tuto alternativu, a teda alternativu cakat do decembra 2008 a potom na Vas vytiahnut europsky platak, ktory bude vykonatelny vsade v EU, okrem Danska, pravda, dansko je vzdy extra:)))

Z mojej strany ide o maly bonmot do diskusie, pekny den vsem:)
Lucida
01.06.10,13:33
Ahojte!

Nemáte niekto k dispozícii vzor jednoduchej predžalobnej výzvy?
Ide o nevyplatené odstupné od zamestnávateľa.
Právnika asi nezvládnem a na nete som to nikde nenašla.

Ďakujem veľmi pekne za pomoc!
Mária27
01.06.10,15:17
Je to obyčajný list, v ktorom ho upozorníš na jeho povinnosť (špecifikuj), ktorú keď si nesplní (príp. dokedy), budeš sa domáhať svojho práva súdnou cestou.
Lucida
01.06.10,15:22
Ja som myslela taky nejaky formular, resp. sablonu aku pouzivajú právnici... Ak niekto môže a pomôže?
danushka
01.06.10,15:30
winnie333
21.03.12,17:23
Dobrý deň, chcela by som sa spýtať... Robila som poisťováčku na živnosť u jednej spoločnosti, ale začiatkom roka som s nimi ukončila spoluprácu. Na základe zmluvy, ktorú som podpísala, v období 1roka po ukončení po mne môžu žiadať vrátiť províziu,ak by niekto mnou uzatvorenú zmluvu zrušil. To je všetko ok, ale je normálne, že bez akéhokoľvek upozornenia, telefonátu, listu mi prišiel dnes e-mail od advokátskej firmy, ktorá zastupije tú spoločnosť na predžalobnú výzvu na zaplatenie dlžnej sumy? A že mám na to 5 dní.... Čo ak by som uvedenú e-mailovú adresu už nepoužívala a čo ak si to prečítam až ja neviem o týždeň? Mám na tento e-mail reagovať? Alebo počkať aj keď píšu,že po 5dňoch budú iniciovať žalobu?? Ďakujem za rady..
PS: píšem sem, lebo inak mi to nejde :-(
misoft
21.03.12,18:40
Predžalobná výzva sa skutočne zasielať nemusí. Ide len o akýsi akt dobrej vôle, resp. prejavenie snahy vec vyriešiť mimosúdne, čo súdy väčšinou ocenia. Ale v skutočnosti je to len akýsi spôsob zastrašenia.
Tam je to vysvetlené, čo to vlastne chcú.