Cicuška
31.03.08,06:55
Pekný deň želám,
potrebovala by som poradiť s tým, aké povinnosti mám po založení s. r. o. ako jediný spoločník. Veci ako nahlásiť sa na DÚ (tam bude treba zrejme treba aj bankový účet, tak v prvom rade asi bude treba vybaviť ten)?, Sociál. poisťovňu, ako je to so zdravotnou poisťovňou? Štatistitický úrad... proste, čo všetko musím splniť po založení a vzniku novej s. r. o.
ďakujem
Petra29
31.03.08,04:59
Pekný deň želám,
potrebovala by som poradiť s tým, aké povinnosti mám po založení s. r. o. ako jediný spoločník. Veci ako nahlásiť sa na DÚ (tam bude treba zrejme treba aj bankový účet, tak v prvom rade asi bude treba vybaviť ten)?, Sociál. poisťovňu, ako je to so zdravotnou poisťovňou? Štatistitický úrad... proste, čo všetko musím splniť po založení a vzniku novej s. r. o.
ďakujem
1. bank.účet
2. DU - registrácia za platcu DzP PO, príp. DPH, príp. závislá činnosť
3. zdravotná poisťovňa - registrácia, ak konatelia budú poberať odmenu, príp. sú zamestnanci, príp. ak sú iní zamestnanci
4. SP- ak nie sú zamestnanci, tu nevybavuješ nič
5. štatistický úrad - nájde si ťa sám:)
H.B.
14.05.08,18:14
Čo s bločkami z registr. pokladne, ktoré sú ešte pred založením s.r.o.?... Môžem ich dať normálne do nákladov a odpočítať DPH keď budeme mať výpis z obch. registra a po zaregistrovaní sa na DÚ?
H.B.
15.05.08,12:13
Neviete poradiť, či si môžem dať na odpočet DPH z dokladov, ktoré sú z registračnej pokladne ešte z mesiaca apríl?...registrácia na DÚ bude až koncom mája. Sú to doklady za nákupy drobného materiálu pri zrekonštruovaní priestorov (farby,klince....vrtačka a iné drobné náradie)
Petra29
15.05.08,19:27
Čo s bločkami z registr. pokladne, ktoré sú ešte pred založením s.r.o.?... Môžem ich dať normálne do nákladov a odpočítať DPH keď budeme mať výpis z obch. registra a po zaregistrovaní sa na DÚ?
Výdavky súvisiace so založením sro si môžete dať do daň.výd. Nie je možné z nich odpočítať dph. Pri registrácii za platiteľa dph je možný odpočet z majetku a zásob nadobudnutých pred registráciou. Nadobudnúť by ste ich však museli ako sro, určite nemôžete odpočítavať dph z majetku a zásob, ktorý ste nakúpili pred svojim riadnym vznikom /zápisom do OR/
Vranová
15.05.08,20:37
Treba dať pozor pri výdavkoch pred vznikom spoločnosti, lebo všetky výdavky, ktoré vznikli pred zápisom spoločnosti do OR sa považujú za zriaďovacie výdavky a ak ich cena je vyššia ako 50-tisíc, tak sa považujú za nehmotný majetok! Do základu dane vchádzajú cez odpisy a neúčtujú sa priamo do nákladov.
rege245
13.04.10,11:00
mam este otazku..
zalozil som si sro a som aj zamestnany v inej firme. budem poberat odmenu z sro ako konatel. musim sa registrovat na zdravotnej poistovni?
Maria3
22.04.10,18:49
Treba dať pozor pri výdavkoch pred vznikom spoločnosti, lebo všetky výdavky, ktoré vznikli pred zápisom spoločnosti do OR sa považujú za zriaďovacie výdavky a ak ich cena je vyššia ako 50-tisíc, tak sa považujú za nehmotný majetok! Do základu dane vchádzajú cez odpisy a neúčtujú sa priamo do nákladov.
...toto už samozrejme neplatí, výdavky súvisiace so vznikom spoločnosti sa už účtujú rovno do spotreby na príslušné nákladové účty (518, 538...), nezávisle na ich výške.
zk24
22.04.10,18:51
Pekný deň želám,
potrebovala by som poradiť s tým, aké povinnosti mám po založení s. r. o. ako jediný spoločník. Veci ako nahlásiť sa na DÚ (tam bude treba zrejme treba aj bankový účet, tak v prvom rade asi bude treba vybaviť ten)?

Bankovy ucet nie je povinnostou...
Maria3
22.04.10,19:20
mam este otazku..
zalozil som si sro a som aj zamestnany v inej firme. budem poberat odmenu z sro ako konatel. musim sa registrovat na zdravotnej poistovni?
Ak si zamestnaný v inej firme, nebude pre Teba výhodnejšie počkať si na dividendy zo zisku a nevyplácať si odmenu konateľa? (za predpokladu, že si aj spoločník). Zdravotné odvody vo vlastnej sro ťa vyjdú na 14% (4 Ty + 10 Tvoja sro), takže ak si už zdravotne poistený ako zamestnanec, zvážila by som voľbu vyplácať si odmenu konateľa vo vlastnej sro.
V prípade, že si už rozhodnutý, treba najskôr registrovať sro ako platiteľa (Prihláška platiteľa ZP) a Platiteľ poistného (sro) potom registruje svojich zamestnancov/konateľov Oznámením o zmene platiteľa poistného. Názov toho druhého tlačiva je v Tvojom prípade mätúci, keˇže Ty platiteľa poistného nemeníš, len dopĺňaš. S týmto konkrétnu skúsenosť nemám, snáď sa tu niekto nájde, čo Ti potvrdí aj túto časť.