svecova
31.03.08,07:06
Moze si dochodca, ktory isiel do predcasneho starobneho dochodku v juli uplatnit nezdanitelnu cast v plnej vyske 95616?
Vladimír Ozimý
31.03.08,05:09
ano celú. Nárok nemá len ak by mu bol dôchodok priznaný spätne k 1.1. - dátum rozhodujúci na uplatnenie si odpočitateľnej položky. T.j. ak nie je dôchodca od začiatku roka nezaníka nárok na uplatnenie si nezdaniteľnej čiastky...
katkaj
31.03.08,05:09
Moze si dochodca, ktory isiel do predcasneho starobneho dochodku v juli uplatnit nezdanitelnu cast v plnej vyske 95616?

áno môže
johny18
06.02.09,09:48
Mam podobnu otazku. Mali sme zamestnanca, ktory bol na invalidnom dochodku (pokles schopnosti vykonavat zarobkovu cinnost 71%). Bol zamestnany na pracovnu zmluvu, v roku 2008 si uplatnoval nezdanitelnu cast zakladu dane mesacne vo vyske 8.208 Sk. Od augusta 2008 dostava uz starobny dochodok, a stale aj v tomto roku je u nas zamestnany. Teda za januar 2009 si uz nemoze vo vyplate uplatnovat nezdanitelnu cast 286,27 €?
Efinečka
06.02.09,09:53
Nie už nemôže, len rozdiel medzi nezdaniteľnou časťou a dochodkom t.j. keby dôchodok bol menší ako 286,27 .
veronikasad
06.02.09,09:54
Nie už nemôže, len rozdiel medzi nezdaniteľnou časťou a dochodkom t.j. keby dôchodok bol menší ako 286,27 .
rozdiel medzi SD a NČZD si môže uplatniť len v ročnom zúčtovaní alebo DP - nie mesačne
hanelie
06.02.09,10:12
starobný dôchodca /celý rok / pracujúci na dohodu je súčastne invalidným dôchodcom, nemá tento /ID/ nárok na NČ ?
veronikasad
06.02.09,10:15
starobný dôchodca /celý rok / pracujúci na dohodu je súčastne invalidným dôchodcom, nemá tento /ID/ nárok na NČ ?
vlani som na túto tému písala dotaz na drsr aj sociálnu poisťovňu, odpoveď bola - podstatné je ako ho eviduje sociálna poisťovňa.Vraj každý prípad posudzujú individuálne, tak ho pošli do SP pre stanovisko. Aký je vek tohto dôchodcu ?
hanelie
06.02.09,10:16
64 rokov
veronikasad
06.02.09,10:18
64 rokov
to už je starobný dôchodca aj podľa nového zákona. Výmer mu chodí stále na invalidného ?
Našla som ešte ten meil z drsr, tak ho prikladám :

Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
- poberateľ invalidného dôchodku má nárok na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane na daňovníka v plnej sume za podmienky, že Sociálna poisťovňa v rozhodnutí o jeho zvýšení neprekvalifikovala tento invalidný dôchodok na starobný z dôvodu dosiahnutia dôchodkového veku spätne k 1. januáru zdaňovacieho obdobia (kalendárneho roka).

Váš dopyt:

Dobrý deň,

prosím o zaslanie stanoviska k uplatneniu nezdanitelnej časti základu dane u invalidného dôchodcu po dovršení dôchodkového veku.

V zmysle § 293m zák. o soc.poist.č.461/2003 ak poberateľ inv.dôchodku v období od 1.8.2006 do 31.12.2007 dovrši dôchodkový vek a nárok na tento dôchodok by mal trvať aj po dovršení dôch.veku, inv.dôchodok sa ododňa dovršenia dôch.veku považuje za starobný dôchodok.

Keďže invalidný dôchodca má nárok na odpočitateľnú časť ZD a starobný nie, prosím o informáciu, či sa tento postup vzťahuje aj na inv.dôchodcov, ktorí dovršili dôchodkový vek napr. v roku 2004 /myslím napr.vek u muža 60 rokov+predlženie/. Mali nárok na uplatnenie nezdaniteĺnej časti za rok 2005 a rok 2006 ?
jaanna
16.06.09,04:28
rozdiel medzi SD a NČZD si môže uplatniť len v ročnom zúčtovaní alebo DP - nie mesačne
Dobrý deň, prosím o informáciu, kde v zákone sa môžem oprieť o tento názor, pretože mám starobnú dôchodkyňu, ktorá ma "cvičí", že rozdiel medzi NČZD a SD si môže uplatňovať už počas roka.
Anja111
16.06.09,04:46
Dobrý deň, prosím o informáciu, kde v zákone sa môžem oprieť o tento názor, pretože mám starobnú dôchodkyňu, ktorá ma "cvičí", že rozdiel medzi NČZD a SD si môže uplatňovať už počas roka.
ZDP
§ 11
(7) Základ dane daňovníka sa neznižuje o sumu vypočítanú podľa odseku 2, ak daňovník je na začiatku zdaňovacieho obdobia poberateľom starobného dôchodku alebo predčasného starobného dôchodku zo sociálneho poistenia, starobného dôchodkového sporenia alebo dôchodku zo zahraničného povinného poistenia rovnakého druhu, alebo výsluhového dôchodku22) (ďalej len "dôchodok ) alebo ak mu dôchodok bol priznaný spätne k začiatku zdaňovacieho obdobia alebo k začiatku predchádzajúcich zdaňovacích období a ak suma tohto dôchodku je v úhrne vyššia ako suma, o ktorú sa znižuje základ dane podľa odseku 2. Ak suma dôchodku v úhrne nepresahuje sumu, o ktorú sa znižuje základ dane podľa odseku 2, zníži sa základ dane podľa odseku 2 len vo výške rozdielu medzi sumou, o ktorú sa znižuje základ dane podľa odseku 2 a vyplatenou sumou dôchodku.
Z uvedeného vyplýva, že dôchodca si uplatní NČ až pri RZD...