stanca
29.03.05,15:10
Treba do DP uvádzať aj dodatočné odvody dane?Ja si myslím, že nie, čo vy na to?
babenko1
29.03.05,13:14
Aké dodatočné odvody? Čo ti vyrúbil DÚ po kontrole?
Zita5
29.03.05,13:18
Treba do DP uvádzať aj dodatočné odvody dane?Ja si myslím, že nie, čo vy na to?

Dodatočné odvody dane , to je široký pojem . Ak myslíš preddavkovú daň, ktorú ste platili v roku 2004 , tak áno.
stanca
29.03.05,13:18
áno. Mám ich zaúčtované 595/221 v auguste .
ayya
29.03.05,15:05
Ak je to dorúbenie dane po kontrole za staršie roky, myslím, že by si si mala najprv zaúčtovať
- "predpis" tej dane 595/341xxx na základe čoho si to musela zaplatiť (nejaký doklad: napr. výmer)
- až potom "úhradu": 341xxx/221. Tým sa ti 341xxx "vynuluje"

Tá suma ti nesmie ovplyvniť daňový základ v roku 2004. Takže: pripočítať v daňovom ako pripočítateľnú položku.
ayya
29.03.05,15:09
urobila som opravu v číslach učtov v predch. príspevku, píšem tento oznam sem preto, lebo ak si si to dala sledovať do mailu, tak ti oprava nepríde, ale tento oznam ano.
ospravedlňujem sa :-(
stanca
29.03.05,15:32
zaúčtovala som to, tak ako si napísala Ayya.Do DP som to však nedala, pretože som do Výsledku hospodárenia pred zdanením r. 100 vôbec túto sumu nezarátala. Avšak figuruje mi to vo výsledovke, na 595, dúfam, že to budem mať dobre.
ayya
29.03.05,16:25
hmm... to asi nie je ok. Alebo to nesmieš mať na tom účte, alebo keď to tam necháš, tak to musíš mať v daňovom (na konci - čo tam sú všetky náklady a všetky výnosy - rozdiel tých dvoch čísel sa píše do riadku 100), a potom to musíš niekde vložiť ako pripočítateľnú položku položku k základu dane.
Ja som raz riešila podobný prípad - nejaké penále a to tak, že som to nechala zaplatiť spoločníkovi do pokladne. Tým som účet "penále vyrovnala". Ale to nebola veľká položka.
Mne pri daňovej kontrole ako prvé pýtali súčet všetkých nákladov a súčet výnosov - a to prvé kontrolovali, či mi sedí v daňovom priznaní.
Tak sa na to ešte raz pozri a uprav si to, ok?
:-)
ingi
29.03.05,17:49
ayyka, Stanca podľa mňa urobila dobre, keď nezahrnula náklad z ú.595 do riadku 100, čím vlastne v DP nebude figurovať ako pripočítateľná položka k ZD.

Vychádzam z "Postupov účtovania", kde v §9 ods.2 sa píše:
Výsledok hospodárenia pred zdanením sa zisťuje ako rozdiel výnosov účtovaných na účtoch účtovej triedy 6 a nákladov účtovaných na účtoch účtovej triedy 5 okrem účtov 591, 592, 593, 594, 595 a účtov vnútroorganizačných výnosov a vnútroorganizačných nákladov.

Účet 595 sa aj tak objaví vo výsledovke po zdanení a ovplyvní tak účtovný VH.
ayya
29.03.05,18:21
Aha, máš pravdu, do tej časti F daňového priznania sa uvádzajú prevádzkové, finančné a mimoriadne náklady a výnosy, teda od 501-589 (+ prevody na 597 a 598, ale na tých ja neúčtujem, takže ich "nepočítam) :-)
Som si neuvedomila, že ja som to penále mala na tuším v skupine 54 -
tak som to mohla tak urobiť. Teraz možem len dúfať, že to Stanca podľa mňa neopravila a nenarobila si ďalšiu robotu. Kurnik, nech už je apríl :-) Vďaka za opravu.
ingi
29.03.05,20:06
To je o.k., v tomto čase sa stávajú aj horšie veci a navyše je to tá nie každodenná oblasť PÚ (našťastie neplatíme dorubky daní a pokuty každý deň :-)).
Čo sa týka Stancy, je to v pohode, mrkla som jej profil, on line bola iba o 5:32, a to bol čas, keď písala svoj príspevok, takže Tvoju reakciu ešte nečítala.
ayya
29.03.05,21:16
To je o.k., v tomto čase sa stávajú aj horšie veci a navyše je to tá nie každodenná oblasť PÚ (našťastie neplatíme dorubky daní a pokuty každý deň :-)).
Čo sa týka Stancy, je to v pohode, mrkla som jej profil, on line bola iba o 5:32, a to bol čas, keď písala svoj príspevok, takže Tvoju reakciu ešte nečítala.
odteraz - až do toho apríla - tuším už budem písať iba do "po porade"
:)
ingi
29.03.05,21:23
ayyka, :D:D:D
stanca
31.03.05,05:45
Ďakujem Vám za pomoc, urobila som to tak, ako napísala Ingi.