zuzanask
31.03.08,10:33
Chcem sa spytat ako postupovat pri takomto pripade:
V novembri sme vystavili fakturu s dph, ktora isla uz aj do danoveho priznania. Ale druha strana tuto fakturu nema zaevidovanu, lebo sa stratila. treba im vystavit novu fakturu na tu istu sumu. Mame podat opravne DPH a ponizit, ale storno faktury v tomto stvrtroku, ktorou sa dph ponizi a zaroven novu fakturu, ktorou sa dph zase o tu ciastku navysi?
evina
31.03.08,08:39
Chcem sa spytat ako postupovat pri takomto pripade:
V novembri sme vystavili fakturu s dph, ktora isla uz aj do danoveho priznania. Ale druha strana tuto fakturu nema zaevidovanu, lebo sa stratila. treba im vystavit novu fakturu na tu istu sumu. Mame podat opravne DPH a ponizit, ale storno faktury v tomto stvrtroku, ktorou sa dph ponizi a zaroven novu fakturu, ktorou sa dph zase o tu ciastku navysi?

Treba im vystaviť OPIS faktúry. Vy zo svojou evidenciou a priznaním DPH nebudete robiť nič /Vy ste mali daňovú povinnosť v novembri/ a oni si DPH odpočítajú teraz v marci, resp. za 1.Q.2008. Čo sa týka ich nákladov budú riešiť podľa toho či PÚ alebo JÚ.
azla
31.03.08,08:43
Chcem sa spytat ako postupovat pri takomto pripade:
V novembri sme vystavili fakturu s dph, ktora isla uz aj do danoveho priznania. Ale druha strana tuto fakturu nema zaevidovanu, lebo sa stratila. treba im vystavit novu fakturu na tu istu sumu. Mame podat opravne DPH a ponizit, ale storno faktury v tomto stvrtroku, ktorou sa dph ponizi a zaroven novu fakturu, ktorou sa dph zase o tu ciastku navysi?
Domnievam sa, že dovávateľ vystavil faktúru oprávnene. (bola dodávka tovaru, služby ...)
Ak odberateľ nemá faktúru zaevidovanú problém je na strane odberateľa.
Dodávateľ v rámci inventarizácie na konci roku si odsúhlasuje svoje pohľadávky (a v rámci inventarizácie sa mohlo na danú chybu prísť a odberateľ by bol dostal opis faktúry)
Odberateľ hádam vedel, že nastalo plnenie (prijal službu, tovar ) .Nechýbala mu faktúra ?
Podľa mňa ak bola fakturácia oprávnená, nič neopravujete ako dodávateľ. Odberateľovi doručite faktúru pôvodnú. Dph si môžu uplatniť v mesiaci, v ktorom bola fa doručená. Plnenie (tovar, služby .... patria do r.2007).
zuzanask
01.04.08,08:30
co v tom pripade ak odberatel je mesacny platca dph a od novembra uz vystavil tri danove priznania. Aj tak si to moze uplatnit v najblizsom obdobi?
zuzanask
01.04.08,08:31
este ma zaujima akoje to v pripade stornovania faktury, z ktorej sa uplatnovalo DPH. Storno faktury prebehne o 4 mesiace neskor napriklad. Vystavim to minusom a dph sa odpocita?
evina
01.04.08,08:44
este ma zaujima akoje to v pripade stornovania faktury, z ktorej sa uplatnovalo DPH. Storno faktury prebehne o 4 mesiace neskor napriklad. Vystavim to minusom a dph sa odpocita?

Vystavuje sa dobropis /nie storno / faktúry. Dobropis sa vystavuje mínusom, ale v prípadoch určených k tomu v zákone:

§ 25 Oprava základu dane
1/ Základ dane pri dodaní tovaru alebo služby a pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu sa opraví a) pri úplnom alebo čiastočnom zrušení dodávky tovaru alebo služby a pri úplnom alebo čiastočnom vrátení dodávky tovaru,
b) pri znížení ceny tovaru alebo služby po vzniku daňovej povinnosti,
c) pri zvýšení ceny tovaru alebo služby.




P.s. z môjho pohľadu "storno faktúry" ani neexistuje. Vždy ide o dobropis a nemôže sa vykonať len tak, lebo chceme zmeniť doklad /bez ohľadu na DPH/. Buď účtovný prípad nastal alebo z nejakého podloženého dôvodu nenastal...
Alena Šimová
06.04.08,12:49
zákon predsa hovorí, že DPH si môže uplatniť vtedy, keď dôjde k splneniu dodávky tovaru alebo služby alebo v nasledujúcom období, ak do podania daňového priznania má daňový doklad. Ak ho nemá, uplatní ho v období, kedy doklad dostane.
Sosa
03.03.09,14:44
Mali sme prezentáciu výrobkov a pri krátkodobom prenájme som zaúčtovala náš výdavkový pokladničný doklad - úhradu za uvedený prenájom. Na tomto výdavkovom pokladničnom doklade som si uplatnila DPH na vstupe. Fa za prejnájom som síce obdržala ale nezaevidovala v účtovníctve. DPH je uplatnená v apríli a ja zbytočne zavediem do účtovníctva FA v decembri. Bude stačiť, ak priložím došlú FA k uvedenému výdavkovému pokladničnému dokladu?
atka4
03.03.09,15:23
Mali sme prezentáciu výrobkov a pri krátkodobom prenájme som zaúčtovala náš výdavkový pokladničný doklad - úhradu za uvedený prenájom. Na tomto výdavkovom pokladničnom doklade som si uplatnila DPH na vstupe. Fa za prejnájom som síce obdržala ale nezaevidovala v účtovníctve. DPH je uplatnená v apríli a ja zbytočne zavediem do účtovníctva FA v decembri. Bude stačiť, ak priložím došlú FA k uvedenému výdavkovému pokladničnému dokladu?
Ak vami obdržaná faktúra od dodávateľa k vašej platbe je s plnením - dodaním služby - prenájmu v apríli, tak stačí priložiť k pokl. dokl.

(Na základe čoho sa uplnil odpočet pri výd.pokl. doklade - tam predsa tá faktúra mala byť už vtedy. Alebo bol iný daň doklad ? - zmluva....
Ak to teda dátumovo súhlasí, tak je nutné faktúru k pokl. dokladu doložiť-najme ak pri ňom nie je iný daň doklad.
Ak to teda súhlasí, Fa netreba dávať do dec.)
durisovad
03.03.09,15:24
Ak si na pokladnicnom doklade uctovala naklady a DPH, fakturu len priloz. Nie je to sice uctovnicky celkom spravne, ale je to lepsie riesenie, ako uctovat fakturu a potom vydavkovy doklad ako uhradu tejto faktury. Zvlast ak sa to tyka aprila minuleho roku.
Sosa
03.03.09,16:02
:o veľmi pekne ďakujem
tinka111
19.06.09,07:07
Ahojte,
prosim ako mam postupovat ak som teraz dostala do ruk fakturu z minuleho roka, ktora nebola zaevidovana v uctovnictve?? Mozem ju teraz zauctovat ako ovplyvnujucu dan z prijmu? Ak ano s akym datumom? A narok na odpocet DPH je, ak ano taktiez v ktorom obdobi? Prosim poradte - este som sa s tym nestretla a nerada by som to domotat...
Alena Šimová
19.06.09,07:12
Ahojte,
prosim ako mam postupovat ak som teraz dostala do ruk fakturu z minuleho roka, ktora nebola zaevidovana v uctovnictve?? Mozem ju teraz zauctovat ako ovplyvnujucu dan z prijmu? Ak ano s akym datumom? A narok na odpocet DPH je, ak ano taktiez v ktorom obdobi? Prosim poradte - este som sa s tym nestretla a nerada by som to domotat...
neviem, v akej sústave účtuješ. Ak je to jednoduché účtovníctvo, výdavok ovplyvňujúci základ je v období, kedy sa zaplatí. Ak je to podvojné účtovníctvo, náklad patrí do obdobia, ktorého sa týka. Teda teraz nesmie ovplyvniť základ dane. Je možné podať dodatočné daňové priznanie na daň z príjmu. Nárok na odpočet DPH je v tomto prípade v období, kedy dostaneš faktúru. Podľa novely zákona o dani z pridanej hodnoty môžeš DPH odpočítať do konca tohto roku.
Milan Benka
19.06.09,07:30
Ahojte,
prosim ako mam postupovat ak som teraz dostala do ruk fakturu z minuleho roka, ktora nebola zaevidovana v uctovnictve?? Mozem ju teraz zauctovat ako ovplyvnujucu dan z prijmu? Ak ano s akym datumom? A narok na odpocet DPH je, ak ano taktiez v ktorom obdobi? Prosim poradte - este som sa s tym nestretla a nerada by som to domotat...


neviem, v akej sústave účtuješ. Ak je to jednoduché účtovníctvo, výdavok ovplyvňujúci základ je v období, kedy sa zaplatí. Ak je to podvojné účtovníctvo, náklad patrí do obdobia, ktorého sa týka. Teda teraz nesmie ovplyvniť základ dane. Je možné podať dodatočné daňové priznanie na daň z príjmu. Nárok na odpočet DPH je v tomto prípade v období, kedy dostaneš faktúru. Podľa novely zákona o dani z pridanej hodnoty môžeš DPH odpočítať do konca tohto roku.


Ak právo na odpočet vzniklo v minulom roku , nedá sa uplatniť ustanovenie o uplatnení odpočtu do konca tohoto roka. V tomto prípade sa právo na odpočet musí uplatniť v období, v ktorom doklad (faktúru) dostane.
Alena Šimová
19.06.09,07:47
Ak právo na odpočet vzniklo v minulom roku , nedá sa uplatniť ustanovenie o uplatnení odpočtu do konca tohoto roka. V tomto prípade sa právo na odpočet musí uplatniť v období, v ktorom doklad (faktúru) dostane.
ospravedlňujem sa, toto mi uniklo
tinka111
19.06.09,11:47
Dakujem, cize kedze uctujem v PU dam si to do vydavkov neovplyvnujucich zaklad dane (kedze minuly rok opravovat nejdem nakolko som ho neuctovala ja ale predchodkyna) a faktura mi dosla v maji (aj v maji bola uhradena) cize DPH si uplatnim v maji. Tak?
Alena Šimová
19.06.09,11:50
Dakujem, cize kedze uctujem v PU dam si to do vydavkov neovplyvnujucich zaklad dane (kedze minuly rok opravovat nejdem nakolko som ho neuctovala ja ale predchodkyna) a faktura mi dosla v maji (aj v maji bola uhradena) cize DPH si uplatnim v maji. Tak?
presne, ešte upresním, ak je to významná čiastka, neúčtuje sa na účet nákladov, ale na účty 428 alebo 429.