Monika V.
31.03.08,11:52
Aj keď bolo na túto tému rozobraté takmer všetko, to čo by som ja potrebovala som nenašla. Poradí mi niekto, čo s autom, ktoré bolo kúpené pred 7 rokmi za 300 000,- Sk. Je výhodnejšie počítať paušálne náhrady, alebo ho nejakým spôsobom zahrnúť do firmy a uplatňovať si naň rôzne opravy?Akým spôsobom sa dá zahrnúť do firmy, dá sa odpisovať?
leníča
31.03.08,10:02
pri používaní paušálnych náhrad sa počíta 6,20 za km odjazdený na firemné účely a zároveň aj spotreba PHM za odjazdené kilometre. Spotreba sa berie priemerná z technického preukazu a prenásobí sa km.
Monika V.
31.03.08,10:06
skôr ma zaujímalo to preradenie, tie paušálne výdavky sú to rozobraté naozaj z každej strany
Petra29
31.03.08,10:25
Je to tu síce už riešené, ale v skratke: auto bolo zakúpené pred 7 rokmi, pri preradení z os.vlastníctva do podnikania /FO/ odpisovanie nebude možné /4 roky daň.odpisovania už pominuli/, bude možné v daň.výdavkoch však uplatniť všetky náklady súvisiace s opravami, prevádzkou atď. Čo je pre podnikateľa výhodnejšie, musí zvážiť sám, podľa napr. predpokladu najazdených km, podľa predpokladu potreby opráv apod. Daň z motor.vozidiel, parkovanie pri služobných cestách ... - to sú napr.výdavky uznané aj pri súkromnom aut.využ.na podnikania aj pri firemnom.
Vranová
07.05.08,23:16
No ja by som to riešila asi takým spôsobom, že treba zobrať do úvahy, v akom tech.stave je mot.vozidlo...to by bola asi prvá podmienka pri zamyslení sa nad rozhodovaním....
Pokiaľ je v dobrom tech.stave, tak je výhodnejšie , keď sa uplatňuje paušalné náhrady , čite ostávam osobným majetkom. Treba zobrať aj do úvahy, že keď je v osobnom vlastníctve, tak pri predaji sa neplatí daň!!! Kdežto, keď ho preradíš do obchodného majetku..nie ho možné ani odpisovať a predaj sa zdaňuje!!!
Zas , ale na druhej strane, ak predpokladáš, že automobil bude potrebovať rozsiahlu opravu a vieš, že ešte poslúži, tak ho kľudne preraď a ak si platcom DPH...tak to je ďalší bonus!!
Z.E.Ú.S.
07.08.10,16:50
zdravím, szčo kúpila v januári 2010 jazdené osobné vozidlo za 1 600 € ale nenapísal ho na IČO ani ho nenahlasil daň. úradu. Môže teraz v auguste ak by ho prepísal na Ičo ešte z neho niečo odpisať ako daň. výdavok (teda myslím niečo z tej ceny 1600 ) kedže je to suma nižšia ako 1700 € a vozidlo si v postate ešte drží svoju hodnotu aj po pol roku....... čo hovoria zákony ? díky
Z.E.Ú.S.
08.08.10,07:07
haloooo nikto nevie poradiť ?
berry
09.08.10,09:17
Neviem ako myslíš, že si ho nenapísal na IČO. Tzn. že si ho kúpil na svoje súkromné meno a nie na firmu?
Neviem ako to funguje teraz ale viem že pred pár rokmi to bola tak, že si nemusel daňovému úradu nahlásiť auto (daň z motorových vozidiel) pokiaľ ti nevznikali náklady (že si ho nepoužíval) Ale v majetku si ho mohol mať zaradený.
Vlastas
09.08.10,09:36
zdravím, szčo kúpila v januári 2010 jazdené osobné vozidlo za 1 600 € ale nenapísal ho na IČO ani ho nenahlasil daň. úradu. Môže teraz v auguste ak by ho prepísal na Ičo ešte z neho niečo odpisať ako daň. výdavok (teda myslím niečo z tej ceny 1600 ) kedže je to suma nižšia ako 1700 € a vozidlo si v postate ešte drží svoju hodnotu aj po pol roku....... čo hovoria zákony ? díky

Ak máš auto napísané na súkromnú osobu, ja by som ho neprehlasovala, ale by som si na jazdy ktoré s ním vo firme urobíš uplatňovala paušálne náhrady podľa zákona o cestovných náhradách. Určite sa ti to oplatí oveľa viac. Je ale potrebné po prvej jazde pre firmu auto prihlásiť do 15 dní na DÚ na platenie dani z motorových vozidiel. Túto daň potom vyrovnáš v 1/2011 za tento rok.
Ak sa rozhodneš pre prepis, je to možné a postup nahlásenia a platenia dani z MV je ten istý. Auto za túto cenu môžeš odpísať v plnej výške v roku 2010.
Z.E.Ú.S.
09.08.10,17:57
Ak máš auto napísané na súkromnú osobu, ja by som ho neprehlasovala, ale by som si na jazdy ktoré s ním vo firme urobíš uplatňovala paušálne náhrady podľa zákona o cestovných náhradách. Určite sa ti to oplatí oveľa viac. Je ale potrebné po prvej jazde pre firmu auto prihlásiť do 15 dní na DÚ na platenie dani z motorových vozidiel. Túto daň potom vyrovnáš v 1/2011 za tento rok.
Ak sa rozhodneš pre prepis, je to možné a postup nahlásenia a platenia dani z MV je ten istý. Auto za túto cenu môžeš odpísať v plnej výške v roku 2010.
ja by som ho prepisal na ičo ak sa dá ešte odpísať celá suma za ktorú bol kupovaný (alebo väčšina) kedže už len tým ušetrí klient na daní asi 300 €, a ešte jeden veľký dôvod ak je na ičo sa mi zdá ten spôsob kde môžem z bločkov za PHM dať do nákladov 80 % jednoduchší... klient robí denne veľa jazd a ku všetkému písať tú knihu jazd.... inač keby ostal na súk. osobe koľko by sa dalo za km dať do výdavkov teraz ? a daň z MV predpokladám že len za to obdobie roka 2010 ktoré by bolo už prihlasené že ? mne ide naozaj hlavne o to či sa dá ešte odpisať v celej kupnej cene kedže bolo kúpene ešte v januári, ale toho roku . ďakujem
Vlastas
10.08.10,07:55
Keď ho budeš prepisovať do podnikania musíš si ho dať oceniť, nakoľko faktúru na nákup nemáš vystavenú na firmu. Ak ocenenie nebude vyššie ako 1700€ tak ho môžeš odpísať jednorázovo. Čo sa týka oznamu na DU tá doba je 30 dní /prepáč/od prvého dňa použitia auta na podnikanie. Sadzba základnej náhrady je 0,183 pre osobné MV.

Ako si vypočítať výšku dennej náhrady?
Vo výpočte sa používajú nasledovné vstupy:

A - Spotreba vozidla na 100 km uvedená v technickom preukaze
B - Aktuálna cena pohonnej látky v deň pracovnej cesty za 1 liter
C - Počet prejdených kilometrov
D - Paušálna náhrada 0,183 €


VZOREC = ( A x B x 0,01 ) + D

Povinnosť preukazovať doklad o nákupe pohonných látok
Od 1. Januára 2008 má podnikateľ povinnosť preukazovať výšku náhrady za spotrebované pohonné látky aj dokladom o nákupe pohonných látok.

ÁNO daň z motor. vozidiel budeš platiť pozadu za rok 2010 od mesiaca od ktorého ho prihlásiš, alikvotnou čiastkou.
Zita5
10.08.10,09:36
zdravím, szčo kúpila v januári 2010 jazdené osobné vozidlo za 1 600 € ale nenapísal ho na IČO ani ho nenahlasil daň. úradu. Môže teraz v auguste ak by ho prepísal na Ičo ešte z neho niečo odpisať ako daň. výdavok (teda myslím niečo z tej ceny 1600 ) kedže je to suma nižšia ako 1700 € a vozidlo si v postate ešte drží svoju hodnotu aj po pol roku....... čo hovoria zákony ? díky

Môj názor na Váš dotaz a na obdobie (2010)v ktorom sa motorové vozidlo kúpilo je nasledovný :

1/ MV vôbec nemusíte dať prepisovať na IČO - viď Pokyn DRSR http://www.porada.sk/t94701-pokyn-dr-sr-k-obchodnemu-majetku-ktory-je-vyuzivany-danovnikom-s-prijmami-6-a.html

2/ Na základe kúpnej zmluvy riadne zaúčtovať v účtovníctve účtovnej jednotky tento nákup , zaevidovať vozidlo v obchodnom majetku a to v čase nákupu s prihliadnutím na prepis MV

3/ Podať oznámenie o začatí používania MV dátumom skutočným a teda dňom, kedy sa MV použilo na podnikanie v súvislosti s dosahovaním príjmov podľa § 6 i napriek sankcii za oneskorené podanie oznámenia o vzniku daňovej povinnosti , ktorú je viac ako možné očakávať .

Moja odpoveď je preto v znení takom , akom je, lebo vzhľadom k tomu , že sa to udialo v jednom účtovnom období , nemusíme hovoriť o vklade vozidla do podnikania t.j. do OM. A aj keby, tak pri tomto vklade , sa účtovná jednotka môže rozhodnúť , že toto vozidlo zaradí do majetku a bude ho odpisovať i napriek obstarávacej cene nižšej ako 1700 euro .
Zákon o dani z príjmu § 24 odst.5 hovorí o uplatnení odpisov ako v ďalších rokoch a § 25 odst.1 písm.d) hovorí , že za roky nevyužívania hmotného majetku sa odpisy neuplatňujú .
V tomto prípade nie je naplnený ani §24 odst.5) ale ani § 25 odst.1písm.d) .
Vo Vašom prípade by sa obstarávacia cena účtovala v plnej výške do výdavkov , ak sa tak rozhodnete .

Tak preto môj uvedený postup s tým, že sankciu si bude musieť zadávateľ otázky zniesť na vlastné triko , ale i napriek sankcii sa postup oplatí .
Z.E.Ú.S.
10.08.10,20:30
Keď ho budeš prepisovať do podnikania musíš si ho dať oceniť, nakoľko faktúru na nákup nemáš vystavenú na firmu. Ak ocenenie nebude vyššie ako 1700€ tak ho môžeš odpísať jednorázovo. Čo sa týka oznamu na DU tá doba je 30 dní /prepáč/od prvého dňa použitia auta na podnikanie. Sadzba základnej náhrady je 0,183 pre osobné MV.

Ako si vypočítať výšku dennej náhrady?
Vo výpočte sa používajú nasledovné vstupy:

A - Spotreba vozidla na 100 km uvedená v technickom preukaze
B - Aktuálna cena pohonnej látky v deň pracovnej cesty za 1 liter
C - Počet prejdených kilometrov
D - Paušálna náhrada 0,183 €


VZOREC = ( A x B x 0,01 ) + D

Povinnosť preukazovať doklad o nákupe pohonných látok
Od 1. Januára 2008 má podnikateľ povinnosť preukazovať výšku náhrady za spotrebované pohonné látky aj dokladom o nákupe pohonných látok.

ÁNO daň z motor. vozidiel budeš platiť pozadu za rok 2010 od mesiaca od ktorého ho prihlásiš, alikvotnou čiastkou.
vďaka, hmm a čo hovoriš na názor dole ?, inak predsa len ked si predstavim že ku každému dnu robit cestak.. to auto je používané na podnikanie okrem nedele každy den a rozne cesty.... najradšej by som ho dal do podnikania a pouzival ten pausal 80 % z bločkov PHL... + odpis kupnej ceny ak stačí tak ako je prispevok dole tak super
Z.E.Ú.S.
10.08.10,20:36
Môj názor na Váš dotaz a na obdobie (2010)v ktorom sa motorové vozidlo kúpilo je nasledovný :

1/ MV vôbec nemusíte dať prepisovať na IČO - viď Pokyn DRSR http://www.porada.sk/t94701-pokyn-dr-sr-k-obchodnemu-majetku-ktory-je-vyuzivany-danovnikom-s-prijmami-6-a.html

2/ Na základe kúpnej zmluvy riadne zaúčtovať v účtovníctve účtovnej jednotky tento nákup , zaevidovať vozidlo v obchodnom majetku a to v čase nákupu s prihliadnutím na prepis MV

3/ Podať oznámenie o začatí používania MV dátumom skutočným a teda dňom, kedy sa MV použilo na podnikanie v súvislosti s dosahovaním príjmov podľa § 6 i napriek sankcii za oneskorené podanie oznámenia o vzniku daňovej povinnosti , ktorú je viac ako možné očakávať .

Moja odpoveď je preto v znení takom , akom je, lebo vzhľadom k tomu , že sa to udialo v jednom účtovnom období , nemusíme hovoriť o vklade vozidla do podnikania t.j. do OM. A aj keby, tak pri tomto vklade , sa účtovná jednotka môže rozhodnúť , že toto vozidlo zaradí do majetku a bude ho odpisovať i napriek obstarávacej cene nižšej ako 1700 euro .
Zákon o dani z príjmu § 24 odst.5 hovorí o uplatnení odpisov ako v ďalších rokoch a § 25 odst.1 písm.d) hovorí , že za roky nevyužívania hmotného majetku sa odpisy neuplatňujú .
V tomto prípade nie je naplnený ani §24 odst.5) ale ani § 25 odst.1písm.d) .
Vo Vašom prípade by sa obstarávacia cena účtovala v plnej výške do výdavkov , ak sa tak rozhodnete .

Tak preto môj uvedený postup s tým, že sankciu si bude musieť zadávateľ otázky zniesť na vlastné triko , ale i napriek sankcii sa postup oplatí .
veľmi pekne ďakujem, ak sa takto dá bez prepisu vložit do podnikania dat si kupnu cenu (1600 €) do vydavkov a vyuzivat ten pausal 80 % z bločkov PHL tak supeeer. Máte nejakú predstavu koľko by mohla byť ta sankcia za neskoré oznámenie ? inač szčo nebude mať skoro žiadne bločky PHL od januára doteraz... hoci za mesiac vraj bezne 200 € spotrebovala PHL... s tým už asi nič nespravím že ? , jedine sa nejaké nájdu :D ale asi tazko za 200 € mesačne.... inak na danovom predpokladam že mi to či sa takto da budu vediet potvrdit alebo vyvratit dufam...
Vlastas
10.08.10,20:50
Sankcia by mala byť 66Eur.
Zita5
11.08.10,05:06
veľmi pekne ďakujem, ak sa takto dá bez prepisu vložit do podnikania dat si kupnu cenu (1600 €) do vydavkov a vyuzivat ten pausal 80 % z bločkov PHL tak supeeer. Máte nejakú predstavu koľko by mohla byť ta sankcia za neskoré oznámenie ? inač szčo nebude mať skoro žiadne bločky PHL od januára doteraz... hoci za mesiac vraj bezne 200 € spotrebovala PHL... s tým už asi nič nespravím že ? , jedine sa nejaké nájdu :D ale asi tazko za 200 € mesačne.... inak na danovom predpokladam že mi to či sa takto da budu vediet potvrdit alebo vyvratit dufam...

Je veľkou škodou , že sa nad všetkým neuvažovalo už pri kúpe vozidla,boli by ste odkladali aj bloky z nákupu PHM.

Čo sa týka pokuty tak najmenej je 66,38 eura.
Samozrejme, nič Vám nebráni , aby ste sa rozhodli a dali si to potvrdiť aj správcom, ako píšete , len také veci nerada robia , odkážu Vás na daňového poradcu :),ale určite že existujú aj výnimky .
Z.E.Ú.S.
11.08.10,23:21
Je veľkou škodou , že sa nad všetkým neuvažovalo už pri kúpe vozidla,boli by ste odkladali aj bloky z nákupu PHM.

Čo sa týka pokuty tak najmenej je 66,38 eura.
Samozrejme, nič Vám nebráni , aby ste sa rozhodli a dali si to potvrdiť aj správcom, ako píšete , len také veci nerada robia , odkážu Vás na daňového poradcu :),ale určite že existujú aj výnimky .
ok, ešte raz ďakujem pridal by som bodíky ale už ich tu nevidím (asi sa zmenili pravidla) no hej v januári ešte szčo nepredpokladala že bude mať v júli také tržby ako za posledné 3 roky spolu ... Nič skúsim si to dať ešte nejako overiť tú pokutu 66 € na miestnom danovom (inak čital som na porade že niekedy v takých situáciach nedajú žiadnu pokutu ...) Inak o uplatneni si v tomto prípade tých 80 % z PHL ste si istá ? kedze auto nebude na ičo a v podstate kedze stalo menej ako 1700 € bude odpisane jednorazovo .. ?
Zita5
22.08.10,15:55
ok, ešte raz ďakujem pridal by som bodíky ale už ich tu nevidím (asi sa zmenili pravidla) no hej v januári ešte szčo nepredpokladala že bude mať v júli také tržby ako za posledné 3 roky spolu ... Nič skúsim si to dať ešte nejako overiť tú pokutu 66 € na miestnom danovom (inak čital som na porade že niekedy v takých situáciach nedajú žiadnu pokutu ...) Inak o uplatneni si v tomto prípade tých 80 % z PHL ste si istá ? kedze auto nebude na ičo a v podstate kedze stalo menej ako 1700 € bude odpisane jednorazovo .. ?

K 80% PHL som sa ja vo svojom príspevku(príspevkoch nevyjadrovala ), takže neodpovedám či som si istá , alebo nie .
Ak chcete uplatniť 80% PHL, osobné MV musí byť zaradené v obchodnom
majetku .Na súkromné osobné MV , ktoré sa používa v súvislosti s podnikaním sa vyššie uvedená možnosť nevzťahuje .

Čo sa týka 80% PHL ti pridávam info z daňového riaditeľstva
http://www.porada.sk/1349151-post2.html
Martin Nitra
20.10.10,16:41
Vie mi niekto poradit prosim so zaradenim Motorky do uctovnictva, kupena bola ako nova v roku 2009 od dilera fyzickou osobou ale nie na firmu, ale ako sukromna osoba. Neuplynuli 4roky cize sa da este aj odpisovat a zahrnut do nakladov, onedlho uplynie jeden mesiac od prvej jazdy motorky pre firmu a chceme si uplatnovat naklady spojene s jej prevadzkov v uctovnictve. zaradi sa do uctovnictva o sumu znizenu odpismi odo dna nakupu, alebo na zaklade akej metody si urcime nadobudaciu cenu tejto motorky? samozrejme ju musime prihlasit na prislusny DU a co je este potrebne?
77capone77
26.10.10,09:06
Dobrý deň,

Taktiež mám otázočku ohľadom možného preradenia automobilu z osobného vlastníctva do vlastnej firmy. Spomínaný automobil bol kúpený pred 15timi mesiacmi, ako úplne nové vozidlo v hodnote cca. 33.000,- Eur.

Čo je podľa Vás najvýhodnejšie v mojej situácii resp. čo je možné?

Je možné ho zaradiť do vlastníctva mojej firmy, prípadne je lepšie
do daňových výdavkov si uplatniť:


náhrady za spotrebované pohonné látky,
základnú náhradu za každý jeden kilometer jazdy,
daň z motorových vozidiel (keďže ide o auto využívané na podnikanie, stáva sa predmetom dane, podnikateľ musí zaplatiť daň z motorových vozidiel, vždy do 31. januára za predchádzajúci kalendárny rok. Ak auto nie je využívané v každom mesiaci zdaňovacieho obdobia, firma je povinná podať daňové priznanie a zaplatiť daň z motorových vozidiel za každý mesiac, v ktorom bolo vozidlo na pracovné účely použité).



Vopred ďakujem :)
Prajem pekný deň
Ejo
26.10.10,09:11
Ak zaradíte automobil do OM, možete si uplatniť aj odpisy. To pri nezaradenom nemáte. Pri zaradenom skutočne spotrebované PHL, opravy, poistenie.... Ja si myslím, že u vás je výhodnejšie zaradiť kvoli odpisom: 1/4 z OC.