pacalo
31.03.08,12:48
Dobry den, chcem predat byt a nechcem zaplatit dan z prijmu kedze byt nemam este 5 rokov a nemam tam nahlasene ani trvale bydlisko. Vie mi niekto poradit ci je mozne byt predat a neplatit dan? Ak ano, tak ako sa to da. Vacsina ludi ho bude chciet na hypoteku... Vopred dakujem.
Marína
31.03.08,11:04
Výška dane závisí od toho aký bude rozdiel medzi cenou nadobúdacou a predajnou. Daň zaplatíš z rozdielu príjem mínus výdaj. Ak napr. predajná cena sa bude rovnať cene nadobúdacej, základ dane bude 0.
Ak nehnuteľnosť bola nadobudnutá dedením(postupným dedením) v priamom rade, do 5 rokov sa započítava aj doba vlastníctva poručiteľa(ov).
Zoltán Kovács
31.03.08,11:04
Keď nesplňaš podmienky v zákone dane na oslobodenie, tak asi nijak.
pacalo
31.03.08,11:09
Dakujem, ale byt predam drahsie ako som kupil. To znamena, ze by som musel zaplatit vysoku dan a to ja nechcem. Lebo z miliona by to malo byt asi 190 000 Sk. Chcem vediet akou oficialnou cestou sa to da obist, aby som nemusel dan platit, alebo len minimalnu.
vojto1
12.04.08,19:59
predaj za co si kupil
ajobs
12.04.08,20:01
Jediná legálna cesta je počkať do 5 rokov od nadobudnutia - a potom daň neplatiť.
betka
13.04.08,10:58
Dakujem, ale byt predam drahsie ako som kupil. To znamena, ze by som musel zaplatit vysoku dan a to ja nechcem. Lebo z miliona by to malo byt asi 190 000 Sk. Chcem vediet akou oficialnou cestou sa to da obist, aby som nemusel dan platit, alebo len minimalnu.

:)
Ak na niečom zarábame, potom plaťme dane. Ak mám zisk z predaja veci 1 mil Sk, prečo by som nemala zaplatiť daň?
Ja môžem kúpiť byt za účelom bývania, môžem sa rozhodnúť, že ho prenajmem, môžem sa rozhodnúť pre situáciu, ak sa ceny nehnuteľnosti vyšplhajú nahor, predám ho. Mám nejaký cieľ s bytom.

Je moja šikovnosť lacno kúpiť a drahšie predať. A tu potom, nie je fér obchádzať dane a neplatiť ich. Na tom, že kúpim a potom predám sa moc nenarobím, ako pri iných zamestnaniach, kde sa ľudia namakajú (či už fyzicky alebo ako napr. i účtovníci, kt. neustále šprtia), a poctivo platia dane.

Iná situácia je, ak vlastním možno štyri, skoro pať rokov, potom naozaj držať.
Marian0
13.04.08,14:50
§ 9 Príjmy oslobodené od dane

(1) Od dane je oslobodený príjem

a) z predaja bytu ..., ak v ňom mal predávajúci trvalý pobyt najmenej po dobu dvoch rokov bezprostredne pred predajom, okrem
1. príjmov z predaja týchto nehnuteľností, ktoré boli zahrnuté do obchodného majetku, a to do piatich rokov odo dňa ich vyradenia z obchodného majetku ...


Obchodny majetok sa chape obchodny majetok danovnika /tj kupujuceho/ alebo hocikoho /tj aj predavajuceho/?
Inac povedane:
Kupim byt v ktorom uz mam 3 roky trvaly pobyt od cloveka, ktory ho mal v OM. Mesiac po kupe byt so ziskom predam dalej. Budem oslobodeny alebo musel by som cakat na oslobodenie 5 rokov?
Marian0
16.04.08,21:07
Jasne pisem ze TP je 3 roky,co je viac ako 2.
Tak este raz moja otazka:
1/ A prenajima svoj byt, v ktorom ma sucasne B trvaly pobyt.
A si uplatnuje skutocne vydavky,odpisuje byt a teda ho musi mat zaradeny v OM.
2/A preda byt B.
A oslobodeny nie je pretoze od vyradenie z OM nepresielo 5r.
3/B dalej preda byt C.
B ma trvaly pobyt min. 2 roky v danom byte a zaroven byt nemal nikdy v OM /ten isty byt mal ale v OM predosli majitel A/
Splna alebo nesplana podla (1) a) druhy majitel B pri predaji bytu C 2.podmienku oslobodenia (OM)?
Mária.K.
17.04.08,06:45
§ 9 Príjmy oslobodené od dane


(1) Od dane je oslobodený príjem

a) z predaja bytu ..., ak v ňom mal predávajúci trvalý pobyt najmenej po dobu dvoch rokov bezprostredne pred predajom, okrem
1. príjmov z predaja týchto nehnuteľností, ktoré boli zahrnuté do obchodného majetku, a to do piatich rokov odo dňa ich vyradenia z obchodného majetku ...


Obchodny majetok sa chape obchodny majetok danovnika /tj kupujuceho/ alebo hocikoho /tj aj predavajuceho/?
Inac povedane:
Kupim byt v ktorom uz mam 3 roky trvaly pobyt od cloveka, ktory ho mal v OM. Mesiac po kupe byt so ziskom predam dalej. Budem oslobodeny alebo musel by som cakat na oslobodenie 5 rokov?

...............
Bude oslobodený. Situácia sa posudzuje podľa toho, či podmienky oslobodenia spĺňa predávajúci. Ak predávajúci mal v byte trvalý pobyt najmenej po dobu 2 rokov bezprostredne pred predajom a zároveň nemal zaradený byt v obchodnom majetku, bude u neho príjem z predaja bytu od dane oslobodený. (Abstrahujem od skutočnosti, že bola uzavretá zmluva o budúcom predaji bytu.)
M&D
13.12.08,11:46
Dobry den, rada by som nadviazala na prispevok ohladom platenia dane z nehnutelnosti. Znama chce predat byt cez realitku bond v byte este nemaju s manzelom trvaly pobyt tak dlho aby dan platit nemuseli. Pracovnik v realitke im povedal, ze ak do zmluvy zakomponuju, ze byt predavaju aj so zariadenim mozu obist podmienku platenia dane z nehnutelnosti t.j. ak v zmluve bude figurovat, ze byt sa predava aj vratane zariadenia dan z nehnutelnosti sa platit nemusi. Zda sa mi to veeeeelmi divne no, ale neda sa mi nepodelit sa. Dakujem za Vase prispevky.
Johanka
13.12.08,12:40
Dobry den, rada by som nadviazala na prispevok ohladom platenia dane z nehnutelnosti. Znama chce predat byt cez realitku bond v byte este nemaju s manzelom trvaly pobyt tak dlho aby dan platit nemuseli. Pracovnik v realitke im povedal, ze ak do zmluvy zakomponuju, ze byt predavaju aj so zariadenim mozu obist podmienku platenia dane z nehnutelnosti t.j. ak v zmluve bude figurovat, ze byt sa predava aj vratane zariadenia dan z nehnutelnosti sa platit nemusi. Zda sa mi to veeeeelmi divne no, ale neda sa mi nepodelit sa. Dakujem za Vase prispevky.
Určite sa nebavili o dani z nehnuteľnosti. Daň z nehnuteľnosti platí vlastník nehnuteľnosti, je to miestna daň, platená obci, v katastre ktorej sa nehnuteľnosť nachádza...
Ak sa bavili o dani z príjmov pri prevode vlastníctva nehnuteľnosti, v ich prípade pri jej predaji, je to nezmysel;). Stačí si pozrieť § 9 Zákona o dani z príjmov, žiadnu výnimku v zmysle toho, čo si napísala, tam nenájdeš.
Jajina
23.01.09,06:26
Chcel by som poprosiť o Váš názor:
Ako mám v mojom prípade chápať obchodný majetok súkromného bytu?

Byt vlastním cca 20 rokov
Trvalý pobyt som v ňom mala 7 rokov
Potom som zmenila trvalý pobyt a bezodplatne som ho požičala sestre.
Posledné 3 roky ho prenajímam na zaklade zmluvy o prenájme a preto že to vyžadoval nový zákon prihlásila som sa na DÚ ako platca dane z príjmu z prenájmu nehnuteľnosti. - Daň platím z rozdielu príjmov a nákladov na prevádzku bytu (t.j. len inkaso, odpisy nie sú-už je odpísaný)

Ak by som ho chcela teraz predať bude byt :
1. považovaný ako obchodný majetok a oslobodenie z predaju bude až po 5 rokov od vyradenia
2. alebo to nie je obchodný majetok keď som súkromná osoba a mohla by som uplatnit oslobodenie podľa § 9 ods.1 b) lebo uplynulo 5 rokov od nadobudnutia nehnuteľnosti
Lianka
23.01.09,14:32
Sukromny majetok je obchodnym majetkom podla § 2 pism. m) obchodným majetkom súhrn majetkových hodnôt, a to vecí, pohľadávok a iných práv a peniazmi oceniteľných iných hodnôt, ktoré má fyzická osoba s príjmami podľa § 6 vo vlastníctve a ktoré sa využívajú na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie týchto príjmov, o ktorých táto fyzická osoba účtuje alebo účtovala, eviduje alebo evidovala podľa § 6 ods. 11; obchodným majetkom podľa tohto ustanovenia je aj hmotný majetok obstarávaný formou finančného prenájmu.

Podla mojho nazoru sa z tohto dovodu sa na teba nevztahuje oslobodenie podla § 9, ods. 1 b). To hovori, ze od dane je oslobodeny prijem z predaja nehnutelnosti, na ktorú sa nevzťahuje oslobodenie podľa písmena a) alebo c), a to po uplynutí piatich rokov odo dňa jej nadobudnutia alebo jej vyradenia z obchodného majetku, ak bola táto nehnuteľnosť zahrnutá do obchodného majetku, okrem príjmov, ktoré plynú daňovníkovi podľa zmluvy o budúcom predaji nehnuteľnosti uzavretej do piatich rokov od jej nadobudnutia alebo od jej vyradenia z obchodného majetku, aj keď kúpna zmluva bude uzatvorená až po piatich rokoch od jej nadobudnutia alebo vyradenia z obchodného majetku.

Bolo by som rada, ak by mi niekto potvrdil, ci uvazujem spravne.
Jajina
23.01.09,14:56
Aj ja si myslim, že to oslobodenie v mojom prípade asi neplati aj keď som tam mala trvalý pobyt viac 2 roky a vlastním ho 20 rokov.
Pre dva roky prenájmu bytu budem teraz musieť čakať 5 rokov z predajom bytu alebo zaplatiť daň :(
Len sa snažim najsť spôsob ako vykľučkovať:confused:
Melnick
24.01.09,02:10
jana32
03.02.09,18:52
Prosím Vás potrebovala by som poradiť. Naša zamestnankyňa predala nehnuteľnosť s pozemkom. Nevlastní to viac ako 5 rokov, nebolo to dedené, čiže mala zaplatiť daň z príjmu z rozdielu medzi kúpnou a predajnou cenou. Čo však v prípade ak nemá doklad o kúpe. Je možné nahradiť ho napr. súdnoznaleckým posudkom, ktorý ocenil nehnuteľnosť cenou aká by bola v období keď nehnuteľnosť kupovala? A druhý problém je, že ona tie peniaze dostala 31.12.2007, čiže podľa mňa mala urobiť daňové priznanie za rok 2007. Za rok 2007 podala daňové priznanie ale podala typ A a nie typ B. Je nejaká možnosť, aby tie peniaze zdanila v daňovom priznaní za rok 2008? Nejde o nejakú špekuláciu, vyslovene to bola neznalosť a teraz ochota dať to nejako do poriadku. Za rady vopred ďakujem.
jana32
03.02.09,18:56
Prosím Vás potrebovala by som poradiť. Naša zamestnankyňa predala nehnuteľnosť s pozemkom. Nevlastní to viac ako 5 rokov, nebolo to dedené, čiže mala zaplatiť daň z príjmu z rozdielu medzi kúpnou a predajnou cenou. Čo však v prípade ak nemá doklad o kúpe. Je možné nahradiť ho napr. súdnoznaleckým posudkom, ktorý ocenil nehnuteľnosť cenou aká by bola v období keď nehnuteľnosť kupovala? A druhý problém je, že ona tie peniaze dostala 31.12.2007, čiže podľa mňa mala urobiť daňové priznanie za rok 2007. Za rok 2007 podala daňové priznanie ale podala typ A a nie typ B. Je nejaká možnosť, aby tie peniaze zdanila v daňovom priznaní za rok 2008? Nejde o nejakú špekuláciu, vyslovene to bola neznalosť a teraz ochota dať to nejako do poriadku. Za rady vopred ďakujem.

Ešte na doplnenie : peniaze nabehli 31.12.2007 ale vklad do katastra, ktorým ak som dobre rozumela podľa vyššie pripojeného linku sa nadobúda vlastníctvo nehnuteľnosti , bol urobený až v roku 2008, nemohlo by sa nejako odvolať na to, aby teda ten predaj priznala až v roku 2008?
Lianka
03.02.09,18:57
A druhý problém je, že ona tie peniaze dostala 31.12.2007, čiže podľa mňa mala urobiť daňové priznanie za rok 2007. Za rok 2007 podala daňové priznanie ale podala typ A a nie typ B. Je nejaká možnosť, aby tie peniaze zdanila v daňovom priznaní za rok 2008?

§ 8
(4) Do základu dane (čiastkového základu dane) sa zahrnie príjem z predaja nehnuteľnosti podľa odseku 1 písm. b) až v tom zdaňovacom období, v ktorom sa prijal, bez ohľadu na to, v ktorom zdaňovacom období nadobudol vlastnícke právo k nehnuteľnosti kupujúci. Príjmy uvedené v odseku 1 písm. b) až f), vyplácané v splátkach na základe kúpnej zmluvy alebo inej zmluvy, ktorou sa prevádza vlastníctvo, alebo prijaté preddavky dohodnuté týmito zmluvami, alebo prijaté na základe zmluvy o budúcom predaji alebo inom prevode, sa zahrnú do základu dane (čiastkového základu dane), a to v tom zdaňovacom období, v ktorom boli prijaté.
mysimis
03.02.09,19:00
Prosím Vás potrebovala by som poradiť. Naša zamestnankyňa predala nehnuteľnosť s pozemkom. Nevlastní to viac ako 5 rokov, nebolo to dedené, čiže mala zaplatiť daň z príjmu z rozdielu medzi kúpnou a predajnou cenou. Čo však v prípade ak nemá doklad o kúpe. Je možné nahradiť ho napr. súdnoznaleckým posudkom, ktorý ocenil nehnuteľnosť cenou aká by bola v období keď nehnuteľnosť kupovala? A druhý problém je, že ona tie peniaze dostala 31.12.2007, čiže podľa mňa mala urobiť daňové priznanie za rok 2007. Za rok 2007 podala daňové priznanie ale podala typ A a nie typ B. Je nejaká možnosť, aby tie peniaze zdanila v daňovom priznaní za rok 2008? Nejde o nejakú špekuláciu, vyslovene to bola neznalosť a teraz ochota dať to nejako do poriadku. Za rady vopred ďakujem.

Rozhodne si mala podať DP za rok 2007. Čo sa týka obstarávacej ceny, keďže tú nehnuteľnosť nezdedila len ju musel nejako obstarať - kúpiť. Ako došlo k nadobudnutiu uvedenej nehnuteľnosti?
jana32
04.02.09,08:08
Nehnuteľnosť získala darovaním. Aj keď neviem, či ide v pravom zmysle slova o nehnuteľnosť, lebo ide o rozostavaný dom , čo ale zrejme nič nemení na veci.
ROTI
04.02.09,08:40
Dobrý deň,
nevie mi niekto poradiť?
Ako by som zistila reprodukčnú obstarávaciu cenu bytu, ktorý bol zdedený
aj predaný minulý rok?
Potrebovala by som to dať do výdavkov. Ďakujem.
Mike1978
04.02.09,18:23
Tiež by som potreboval poradiť,
daroval som bratovi byt. Ten ho ani nie po roku od nadobudnutia predal. V tomto roku ma povinost zaplatit dan z jeho predaja. Aku dan bude platit? Bude to 19% zo sumy za ktoru ho predal,alebo s rozdielu sum - za kt. ho predal a tej za ktoru som ju kupil ja?? alebo je to ešte inak..?Dakujem za rady.
Johanka
04.02.09,18:37
Dobrý deň,
nevie mi niekto poradiť?
Ako by som zistila reprodukčnú obstarávaciu cenu bytu, ktorý bol zdedený
aj predaný minulý rok?
Potrebovala by som to dať do výdavkov. Ďakujem.
Znaleckým posudkom.
jana32
06.02.09,04:59
Ak nehnuteľnosť bola získaná darovaním 30.5.2006 a bola predaná 31.5.2008, teda majiteľka bola vlastníkom nehnuteľnosti viac ako 2 roky, je takýto príjem oslobodený od dane. Platí to však aj vtedy ak ide o rozostavanú nehnuteľnosť? Prosím a pod aký paragraf spadá predaj pozemku? Ďakujem
jana32
06.02.09,08:57
Ak nehnuteľnosť bola získaná darovaním 30.5.2006 a bola predaná 31.5.2008, teda majiteľka bola vlastníkom nehnuteľnosti viac ako 2 roky, je takýto príjem oslobodený od dane. Platí to však aj vtedy ak ide o rozostavanú nehnuteľnosť? Prosím a pod aký paragraf spadá predaj pozemku? Ďakujem

Prosím ak viete poraďte.
miro h.
06.02.09,20:21
Caute poradaci,

mam na Vas znalcov otazku.
Mam v BSM byt s manzelokou. V byte mam ja viac ako 2 roky trvaly pobyt, manzelka tu nikdy nemala trvaly pobyt.
Ako som sa docital od renataton:
Ak príjem nie je oslobodený od dane, príjmy z predaja nehnuteľnosti manželov sa zahŕňajú do základu dane u každého z manželov v rovnakom pomere, ak sa manželia nedohodnú inak. V zákone nie je upravená forma takejto dohody. V rovnakom pomere, ako sa do základu dane zahŕňajú príjmy z predaja takejto nehnuteľnosti, zahŕňajú sa do základu dane aj výdavky vynaložené na ich dosiahnutie.
Ešte doplním - z uvedeného vyplýva, že stačí, ak príjem z predaja zahrnie do príjmov jeden z manželov. Podáva DP typ B.

Rovnako som sa docital, ze u prijmu oslobodeneho od dane sa danove priznanie podat nemusi.

Teda, ak si ja uplatnim prijem z predaja ja, som oslobodeny od platenia dane a tym padom od podania danoveho priznania? Ale ako zaroven osetrim, ze prave ja som si uplatnil dany prijem, aby som v buducnosti nemal problem s danovakmi.

Vdaka
miroh
Johanka
06.02.09,20:40
Nemusíš to nijako "ošetrovať". Oprieš sa o znenie zákona o dani z príjmov :
§4
(8) Príjmy uvedené v § 6 ods. 3, § 7 a 8, ktoré plynú manželom z ich bezpodielového spoluvlastníctva, sa zahŕňajú do základu dane v rovnakom pomere u každého z nich, ak sa nedohodnú inak; v tom istom pomere sa zahŕňajú do základu dane výdavky vynaložené na dosiahnutie, zabezpečenie alebo udržanie týchto príjmov.

... vy ste sa dohodli inak :).


Zvedavá podotázka - doba vlastníctva je .... rokov ?
miro h.
06.02.09,20:44
vlastnime byt od maja/2006...fakt nemusime spisat aspon s manzelkou nejaky akoze formalny dokument?
miro h.
06.02.09,20:46
nemusim naozaj ani podavat danove priznanie, len tak pre istotu, aby to bolo na papiery, ze som si dal cely prijem do danoveho priznania ja?
vdaka moc
Johanka
06.02.09,20:47
vlastnime byt od maja/2006...fakt nemusime spisat aspon s manzelkou nejaky akoze formalny dokument?
V citácii § nevidím požiadavku na písomnú dohodu ;).
Pomenoval si to dobre - "nejaky akoze formalny dokument "= zbytočný dokument :).
miro h.
07.02.09,13:23
este poprosim odpoved na otazku:
nemusim naozaj ani podavat danove priznanie, len tak pre istotu, aby to bolo na papiery, ze som si dal cely prijem do danoveho priznania ja?
vdaka moc
Mária.K.
08.02.09,17:32
Caute poradaci,

mam na Vas znalcov otazku.
Mam v BSM byt s manzelokou. V byte mam ja viac ako 2 roky trvaly pobyt, manzelka tu nikdy nemala trvaly pobyt.
Ako som sa docital od renataton:
Ak príjem nie je oslobodený od dane, príjmy z predaja nehnuteľnosti manželov sa zahŕňajú do základu dane u každého z manželov v rovnakom pomere, ak sa manželia nedohodnú inak. V zákone nie je upravená forma takejto dohody. V rovnakom pomere, ako sa do základu dane zahŕňajú príjmy z predaja takejto nehnuteľnosti, zahŕňajú sa do základu dane aj výdavky vynaložené na ich dosiahnutie.
Ešte doplním - z uvedeného vyplýva, že stačí, ak príjem z predaja zahrnie do príjmov jeden z manželov. Podáva DP typ B.

Rovnako som sa docital, ze u prijmu oslobodeneho od dane sa danove priznanie podat nemusi.

Teda, ak si ja uplatnim prijem z predaja ja, som oslobodeny od platenia dane a tym padom od podania danoveho priznania? Ale ako zaroven osetrim, ze prave ja som si uplatnil dany prijem, aby som v buducnosti nemal problem s danovakmi.

Vdaka
miroh
Ja by som sa prihovorila za spísanie dohody medzi manželmi o spôsobe zahrnutia príjmov do základu dane a podpisy manželov by som dala úradne overiť. Zákon síce nehovorí o písomnej dohode, ale správca dane má právo kontroly 5 rokov od konca roka, v ktorom vznikla povinnosť podať daňové priznanie. Životné situácie sa za takéto dlhé obdobie môžu vyvíjať veľmi nepredvídane a takáto dohoda môže byť pre správcu dane jediný dôkazný prostriedok o tom, že nevznikla povinnosť podať daňové priznanie.
A dajme na misku váh: možné sankcie a dorub dane určite značne prevyšuje náklady na spísanie písomnej dohody a overenie podpisov.
Téma: Predaj bytu a dan z prijmu (http://www.porada.sk/t78859-predaj-bytu-a-dan-z-prijmu.html) Odpovedať na tému
miro h.
10.02.09,05:36
Nuz a teraz mam byt mudry...na jednej strane sa dozviem, ze by slo o zbytocny dokument, na druhej strane je mi to vrelo odporucane.
Vdaka za vase podnety a usudky.
miro h.
11.02.09,06:30
tak ako mam postupovat?
vdaka
miro h.
13.02.09,06:32
poradi niekto?
vdaka
miro h.
16.02.09,09:06
tha asi si budem musiet poradit sam
ajobs
16.02.09,09:26
tha asi si budem musiet poradit sam


Miro, čo chceš stále poradiť, však sa rozhodni, rád tu odznelo dosť. Ja by som postupoval tak, ako píše Johanka v príspevku č.31.
erika_H
16.02.09,14:12
Dobrý deň.
Ja sa chcem iba uistiť,či uvažujem správne.
mám príjmy zo závislej činnosti,ale v r.2006 som kúpila byt,a predala som ho v roku 2008.. nemala som tam ani trvalý pobyt..
takže idem vypísať daňové priznanie typ B
uvediem tam príjmy zo závislej činnosti,a príjem za predaj nehnuteľnosti - do VIII. oddielu, tabuľka č. 3 príjmy § 8 ?R 3 príjmy z predaja hnuteľných vecí..
tam uvediem cenu,za ktorú bola nehnuteľnosť predaná-cena podla kúpnej zmluvy
do časti výdavky dám cenu,za ktorú bola nehnuteľnosť kúpená,k tejto cene môžem pripočítať aj zhodnotenie byt?vymaľovala som ho.. a nechala som tam aj nejaký nábytok-môžem to sem prosím Vás všetko pripočítať?
ďakujem
mzdarka renca
16.02.09,14:45
Dobrý deň.
Ja sa chcem iba uistiť,či uvažujem správne.
mám príjmy zo závislej činnosti,ale v r.2006 som kúpila byt,a predala som ho v roku 2008.. nemala som tam ani trvalý pobyt..
takže idem vypísať daňové priznanie typ B
uvediem tam príjmy zo závislej činnosti,a príjem za predaj nehnuteľnosti - do VIII. oddielu, tabuľka č. 3 príjmy § 8 ?R 3 príjmy z predaja hnuteľných vecí..
tam uvediem cenu,za ktorú bola nehnuteľnosť predaná-cena podla kúpnej zmluvy
do časti výdavky dám cenu,za ktorú bola nehnuteľnosť kúpená,k tejto cene môžem pripočítať aj zhodnotenie byt?vymaľovala som ho.. a nechala som tam aj nejaký nábytok-môžem to sem prosím Vás všetko pripočítať?
ďakujem

Môžeš dať len príjem - suma, za ktorú si predala byt a výdavok - suma za ktorú si byt kúpila. To, že si tam nechala nábytok na to nemá vplyv, nakoľko to je hnuteľná vec.
erika_H
17.02.09,10:21
Môžeš dať len príjem - suma, za ktorú si predala byt a výdavok - suma za ktorú si byt kúpila. To, že si tam nechala nábytok na to nemá vplyv, nakoľko to je hnuteľná vec.
Ďakujem Ti Renča.
A ak sa byt zhodnotil?Napriklad som ho vymalovala,a dala som tam nove dvere?Ani to si nemôžem pripočítať k výdavkom za byt?
erika_H
17.02.09,11:10
vymaľovanie bytu a výmena dverí je štandartná údržba, to by ti neprešlo.

hm.. takže čisto iba cena za kúpu bytu
takže zdaním rozdiel,príjem za predaj,mínus výdavok za kúpu,nič iné?
škoda..
ale aj tak dik
mzdarka renca
17.02.09,11:13
hm.. takže čisto iba cena za kúpu bytu
takže zdaním rozdiel,príjem za predaj,mínus výdavok za kúpu,nič iné?
škoda..
ale aj tak dik

ešte ma napadlo, či ste si nedávali byt ohodnotiť znalcom, to by sa dalo dať do výdavkov.
Marína
17.02.09,11:44
§ 8
ods. 5, 6, 7 a 8 – uplatňovanie výdavkov
– v týchto odsekoch sa ustanovuje, ako sa pri ostatných príjmoch uplatňujú výdavky. Je to napr. kúpna cena preukázateľne zaplatená za vec, cenný papier alebo opciu, finančné prostriedky preukázateľne vynaložené na technické zhodnotenie, opravu a údržbu veci vrátane ďalších výdavkov súvisiacich s predajom veci, okrem výdavkov na osobné účely, výdavky súvisiace s nadobudnutím a predajom cenného papiera, výdavky preukázateľne vynaložené na obstaranie majetku alebo na jeho výrobu vo vlastnej réžii, hodnota vlastnej práce na veci, výdavky súvisiace s nadobudnutím a predajom cenných papierov a opcií, pričom pri predaji zamestnaneckých opcií je výdavkom aj suma nepeňažného príjmu podľa § 5 ods. 3 písm. b) ZDP, ktorá bola daňovníkovi zdanená ako príjem zo závislej činnosti.
erika_H
17.02.09,14:00
Ďakujem Vám dievčatá,ste zlaté:)
Zita5
17.02.09,14:03
Ďakujem Ti Renča.
A ak sa byt zhodnotil?Napriklad som ho vymalovala,a dala som tam nove dvere?Ani to si nemôžem pripočítať k výdavkom za byt?

Ja by som tie nové dvere započítala k výdavkom .
Zita5
17.02.09,14:07
Dobrý deň.
Ja sa chcem iba uistiť,či uvažujem správne.
mám príjmy zo závislej činnosti,ale v r.2006 som kúpila byt,a predala som ho v roku 2008.. nemala som tam ani trvalý pobyt..
takže idem vypísať daňové priznanie typ B
uvediem tam príjmy zo závislej činnosti,a príjem za predaj nehnuteľnosti - do VIII. oddielu, tabuľka č. 3 príjmy § 8 ?R 3 príjmy z predaja hnuteľných vecí..
tam uvediem cenu,za ktorú bola nehnuteľnosť predaná-cena podla kúpnej zmluvy
do časti výdavky dám cenu,za ktorú bola nehnuteľnosť kúpená,k tejto cene môžem pripočítať aj zhodnotenie byt?vymaľovala som ho.. a nechala som tam aj nejaký nábytok-môžem to sem prosím Vás všetko pripočítať?
ďakujem

Ak by sa predával aj nábytok , tak potom by sa dalo uvažovať o výdavku OVZD.
Lenže , pokiaľ nábytok nie je uvedený a ocenený v KPZ , tak ste nábytok vlastne darovali a nehnuteľnosť ste predali .
erika_H
17.02.09,16:54
Ak by sa predával aj nábytok , tak potom by sa dalo uvažovať o výdavku OVZD.
Lenže , pokiaľ nábytok nie je uvedený a ocenený v KPZ , tak ste nábytok vlastne darovali a nehnuteľnosť ste predali .

aha... takže ak nie je v kupnej zmluvy vyslovene napísané,že sa predáva aj nábytok a nové zariadenia.. tak sa to nemôže uviesť do výdavkov?
e.v.a.
18.02.09,12:04
Ahojte, rada by som sa opytala, ci moze ist do vydavkov aj najomne platene spravcovi a dan z nehnutelnosti. Myslim, ze nie, ale chcem sa uistit. Klient kupil nehnutelnost v decembri 2007 a predal v marci 2008. V januari zaplatil dan z nehnutelnosti. Dakujem
Moneymaker
22.02.09,10:28
Chcem sa teda opýtať, ako si vykladáte "vyradenie z obchodneho majetku"?
Byt vlastnim pat rokov, z toho som ho 2 roky legalne prenajimal, teda dal som si prijem z prenajmu do DP. Znamena to, ze som ho mal v obchodnom majetku?
Dalsia vec co ma matie, je samotna lehota 5 rokov. Mysli sa tym od podpisu kupnorepdajnej zmluvy, od podania navrhu na vklad alebo od vydania LV? V mojom pripade su to dost rozdielne datumy.
Dakujem.
Lianka
22.02.09,12:17
Chcem sa teda opýtať, ako si vykladáte "vyradenie z obchodneho majetku"?
Byt vlastnim pat rokov, z toho som ho 2 roky legalne prenajimal, teda dal som si prijem z prenajmu do DP. Znamena to, ze som ho mal v obchodnom majetku?
Dalsia vec co ma matie, je samotna lehota 5 rokov. Mysli sa tym od podpisu kupnorepdajnej zmluvy, od podania navrhu na vklad alebo od vydania LV? V mojom pripade su to dost rozdielne datumy.
Dakujem.

Samotny fakt, ze byt prenajimal, este neznamena, ze bol byt v obchodnom majetku. Byt sa za obchodny majetok povazuje vtedy, ked pri prijme z prenajmu uplatnujes preukazatelne vydavky, nie pausalne vydavky.

§ 2 Zakona o dani z prijmov
m) obchodným majetkom súhrn majetkových hodnôt, a to vecí, pohľadávok a iných práv a peniazmi oceniteľných iných hodnôt, ktoré má fyzická osoba s príjmami podľa § 6 vo vlastníctve a ktoré sa využívajú na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie týchto príjmov, o ktorých táto fyzická osoba účtuje alebo účtovala, 1) eviduje alebo evidovala podľa § 6 ods. 11; obchodným majetkom podľa tohto ustanovenia je aj hmotný majetok obstarávaný formou finančného prenájmu,

Podla nazoru mojho pravnika odo dna zapisu na katastri, nie odo dna podpisu zmluvy a podania navrhu, ale od datumu skutocneho prevodu na katastri.
e.v.a.
24.02.09,09:50
Ahojte, rada by som sa opytala, ci moze ist do vydavkov aj najomne platene spravcovi a dan z nehnutelnosti. Myslim, ze nie, ale chcem sa uistit. Klient kupil nehnutelnost v decembri 2007 a predal v marci 2008. V januari zaplatil dan z nehnutelnosti. Dakujem
Moja otazka tu nejako zapadla :-) Vie niekto poradit :-) Dakujem
tinka111
09.03.09,16:50
Ahojte,
ziskala som minuly rok v dedicskom konani podiel na nehnutelnosti - rodinny dom + zahrada, zaroven v tomto roku sme ho aj s ostatnymi spoluvlastnikmi predali - moj podiel suma266 666,50. Na zahrade som sa toto obdobie mojho vlastnictva nechala vykonat pozemne upravy a kupula som tam petniky cele to bolo v hodnote necelych 40000 Sk. Mozem si podla Vas tuto sumu odpocitat od prijmu a zdanit teda len cca 225 000 Sk?
Dakujem za nazory"
Lianka
09.03.09,21:57
http://www.porada.sk/t99164-zakon-o-dani-z-prijmov-od-01-06-2008-do-31-12-2008-a.html#8

§ 8 Ostatné príjmy
(1) Ostatnými príjmami, ak nejde o príjmy podľa § 5 až 7, sú najmä
...
b) príjmy z prevodu vlastníctva nehnuteľností,

(5) Pri príjmoch podľa odseku 1 písm. b) až e) je výdavkom

a) kúpna cena preukázateľne zaplatená za vec, cenný papier alebo opciu,
b) cena veci, cenného papiera alebo opcie zistená v čase nadobudnutia, ak nejde o výdavok podľa písmena a), pričom pri nehnuteľnostiach získaných dedením alebo darovaním sa vychádza z ceny podľa § 25,
c) zostatková cena podľa § 25 ods. 3, ak ide o majetok, ktorý bol zahrnutý v obchodnom majetku,
d) finančné prostriedky preukázateľne vynaložené na technické zhodnotenie, opravu a údržbu veci vrátane ďalších výdavkov súvisiacich s predajom veci okrem výdavkov na osobné účely,
e) výdavky súvisiace s nadobudnutím a predajom cenných papierov a opcií; pri predaji zamestnaneckých akcií aj suma nepeňažného príjmu uvedeného v § 5 ods. 3 písm. b) zdanená podľa § 35,
f) výdavky preukázateľne vynaložené na obstaranie majetku alebo jeho výrobu vo vlastnej réžii.

(6) Výdavkom podľa odseku 5 nie je hodnota vlastnej práce na veci, ktorú si daňovník sám vyrobil alebo ju vlastnou prácou zhodnotil.

§ 9 Príjmy oslobodené od dane
(1) Od dane je oslobodený príjem

a) z predaja bytu alebo obytného domu s najviac dvoma bytmi vrátane súvisiacich pozemkov, ak v ňom mal predávajúci trvalý pobyt najmenej po dobu dvoch rokov bezprostredne pred predajom, okrem
1. príjmov z predaja týchto nehnuteľností, ktoré boli zahrnuté do obchodného majetku, a to do piatich rokov odo dňa ich vyradenia z obchodného majetku a
2. príjmov, ktoré plynú daňovníkovi podľa zmluvy o budúcom predaji týchto nehnuteľností uzavretej do dvoch rokov od začiatku trvalého pobytu v nich alebo do piatich rokov odo dňa ich vyradenia z obchodného majetku, aj keď kúpna zmluva bude uzatvorená až po dvoch rokoch od začiatku trvalého pobytu alebo po piatich rokoch odo dňa ich vyradenia z obchodného majetku,
b) z predaja nehnuteľnosti, na ktorú sa nevzťahuje oslobodenie podľa písmena a) alebo c), a to po uplynutí piatich rokov odo dňa jej nadobudnutia alebo jej vyradenia z obchodného majetku, ak bola táto nehnuteľnosť zahrnutá do obchodného majetku, okrem príjmov, ktoré plynú daňovníkovi podľa zmluvy o budúcom predaji nehnuteľnosti uzavretej do piatich rokov od jej nadobudnutia alebo od jej vyradenia z obchodného majetku, aj keď kúpna zmluva bude uzatvorená až po piatich rokoch od jej nadobudnutia alebo vyradenia z obchodného majetku,
c) z predaja nehnuteľnosti nadobudnutej dedením (postupným dedením) v priamom rade alebo niektorým z manželov okrem nehnuteľnosti, na ktorú sa vzťahuje oslobodenie od dane podľa písmena a), ak uplynie aspoň päť rokov odo dňa nadobudnutia tejto nehnuteľnosti preukázateľne do vlastníctva alebo spoluvlastníctva poručiteľa (poručiteľov) alebo vyradenia z obchodného majetku, ak bola táto nehnuteľnosť zahrnutá do obchodného majetku, okrem príjmov, ktoré plynú daňovníkovi podľa zmluvy o budúcom predaji nehnuteľnosti uzavretej do piatich rokov od jej nadobudnutia alebo od jej vyradenia z obchodného majetku, aj keď kúpna zmluva bude uzatvorená až po piatich rokoch od jej nadobudnutia alebo vyradenia z obchodného majetku,
7lienka
15.03.09,07:35
Známy so sestrou odkúpil byt od matky. V pomere 1:1. Dali ho trochu dokopy a predali. Asi za 2 mesiace. On si dá do priznania polovicu príjmov a nákladov, zbytok zdaní. Zatial mi je to jasné.
Jeho sestra by ale mala spraviť to isté. Problém je však v tom, že ona si dala urobiť v robote ročné zúčtovanie. A teraz nevie čo s tým bytom?

Podať daňové typ B a uviesť, vysporiadanú daň zo závislej činnosti s potvrdením o ročnom a dopočítať daň za byt?
Neviem, poradí mi niekto?
7lienka
15.03.09,08:42
:)Prosím, neviete mi poradiť:confused:
Lianka
15.03.09,13:17
Ano, tak, ako pises. Nedavno som citala takuto odpoved na velmi podobny problem.
7lienka
15.03.09,14:36
Kde si to prosím Ťa našla?
Už to čítam druhý deň hore dole a nejak sa neviem náisť
Lianka
15.03.09,15:44
Zial, neviem najst. :( Pokusim sa este.
nika.sum
26.03.09,21:44
Ahoj, prosim Vas . osoba A kupila v r. 2007 byt v hodnote 3 400 000,-, v r. 2008 ho predala za 5 000 000,-. Lenze byt kupovala v r. 2007 na hypoteku takze z predajnej ceny islo 3 500 000,- na predcasne splatenie uveru. Dalej mala vydavky na rekonstrukciu, poplatok realitke za sprostredkovanie predaja bytu, dalej mala vydavok na poplatok za predcasne splatenie hypot.uveru. Co je v tomto pripade vydavok, ktorym si znizi dan?
Katy a R
26.03.09,22:07
...
Problém je však v tom, že ona si dala urobiť v robote ročné zúčtovanie. A teraz nevie čo s tým bytom?

Podať daňové typ B a uviesť, vysporiadanú daň zo závislej činnosti s potvrdením o ročnom a dopočítať daň za byt?
Neviem, poradí mi niekto?

.. podať opravné DP typ B (do 31.3.), ... prílohou bude potvrdenie o RZD od zamestnávateľa
nika.sum
27.03.09,17:54
Ahoj prosim viete mi niekto poradit, naozaj mi to suri. Prosim, prosim?
Muška
27.03.09,18:16
Ahoj, prosim Vas . osoba A kupila v r. 2007 byt v hodnote 3 400 000,-, v r. 2008 ho predala za 5 000 000,-. Lenze byt kupovala v r. 2007 na hypoteku takze z predajnej ceny islo 3 500 000,- na predcasne splatenie uveru. Dalej mala vydavky na rekonstrukciu, poplatok realitke za sprostredkovanie predaja bytu, dalej mala vydavok na poplatok za predcasne splatenie hypot.uveru. Co je v tomto pripade vydavok, ktorym si znizi dan?
(5) Pri príjmoch podľa odseku 1 písm. b) až e) je výdavkom

a) kúpna cena preukázateľne zaplatená za vec, cenný papier alebo opciu,
b) cena veci, cenného papiera alebo opcie zistená v čase nadobudnutia, ak nejde o výdavok podľa písmena a), pričom pri nehnuteľnostiach získaných dedením alebo darovaním sa vychádza z ceny podľa § 25,
c) zostatková cena podľa § 25 ods. 3, ak ide o majetok, ktorý bol zahrnutý v obchodnom majetku,
d) finančné prostriedky preukázateľne vynaložené na technické zhodnotenie, opravu a údržbu veci vrátane ďalších výdavkov súvisiacich s predajom veci okrem výdavkov na osobné účely,
e) výdavky súvisiace s nadobudnutím a predajom cenných papierov a opcií; pri predaji zamestnaneckých akcií aj suma nepeňažného príjmu uvedeného v § 5 ods. 3 písm. b) zdanená podľa § 35,
f) výdavky preukázateľne vynaložené na obstaranie majetku alebo jeho výrobu vo vlastnej réžii.
nika.sum
27.03.09,20:05
Ja rozumiem, ze vydavkom je kupna cena, len tym ze bral hypoteku boli pre neho naklady na kupu bytu vyssie ako je kupna cena v kupnej zmluve. Ale nasla som temu konkretne na predaj bytu na hypoteku, tak som tam presne napisala co potrebujem vediet. Ak mi budete vediet presne odpovedat, budem Vam velmi vdacna. dakujem za ochotu
seal79
14.04.09,10:27
Ja by som sa chcel ešte opýtať. Kolega mi spomínal, že platba dane z predaja bytu sa dá obísť aj týmto spôsobom, že preukáže, že prostriedky, ktoré som získal z predaja bytu som investoval do kúpy iného bytu. Neviete niekto o tom niečo?
ĎAKEJEM!
mzdarka renca
14.04.09,10:37
Ja by som sa chcel ešte opýtať. Kolega mi spomínal, že platba dane z predaja bytu sa dá obísť aj týmto spôsobom, že preukáže, že prostriedky, ktoré som získal z predaja bytu som investoval do kúpy iného bytu. Neviete niekto o tom niečo?
ĎAKEJEM!

nie, nedá sa to týmto spôsobom obísť

kuk sem

http://reality.etrend.sk/radia-vam-odbornici/dan-predaj-a-kupa-nehnutelnosti/135356.html
dasasopi
10.06.09,19:28
Ahojte poraďáci, takže ak môj svokor zdedil byt v r.2004 ale jeho mama bola vlastníčkou od 1995 /mala tam trvalý pobyt,bývala tam/ tak by daň z príjmov pri predaji nemal platiť? Vopred vďaka
danushka
10.06.09,19:53
Ahojte poraďáci, takže ak môj svokor zdedil byt v r.2004 ale jeho mama bola vlastníčkou od 1995 /mala tam trvalý pobyt,bývala tam/ tak by daň z príjmov pri predaji nemal platiť? Vopred vďaka
§ 9
Príjmy oslobodené od dane
Na začiatok

(1) Od dane je oslobodený príjem



c) z predaja nehnuteľnosti nadobudnutej dedením (postupným dedením) v priamom rade alebo niektorým z manželov okrem nehnuteľnosti, na ktorú sa vzťahuje oslobodenie od dane podľa písmena a), ak uplynie aspoň päť rokov odo dňa nadobudnutia tejto nehnuteľnosti preukázateľne do vlastníctva alebo spoluvlastníctva poručiteľa (poručiteľov) ...

Tvoj svokor ako dedič splnil podmienku, že poručiteľ vlastnil nehnuteľnosť vo vlastníctve 5 rokov, čiže takýto predaj nehnuteľnosti je oslobdený od dane.