mailer23
31.03.08,12:18
Dobry den,

podal som ziadost o vykon inspekcie prace na zamestnavatela z dovodu nevyplatenia mzdy. Inspektorat prace vykonal kontrolu a skonstatoval nasledovne citujem: "Zamestnavatel priamo nevyplatil mzdu, ale ju poslal po....(tretej osobe) v zmluvne dohodnutych terminoch podla pracovnej zmluvy". IP dalej skonstatoval, ze nebola vydana vyplatna paska, neboli uhradene stravne nahrady, nebola dodrzana pracovna doba a nebol vydany zapoctovy list. Chcem sa spytat, ci je mozne, aby zamestnavatel SZCO nevyplatil mzdu, nevydal vyplatnu pasku a zaroven dokazal, ze ju riadne uhradil po tretej osobe. Z pravneho hladiska sa mi konstatovanie IP zda sci-fi. Co si o tom myslite a ako mam dalej postupovat,aby som sa domohol svojej neuhradenej mzdy?
Zoltán Kovács
31.03.08,10:20
Dobry den,

podal som ziadost o vykon inspekcie prace na zamestnavatela z dovodu nevyplatenia mzdy. Inspektorat prace vykonal kontrolu a skonstatoval nasledovne citujem: "Zamestnavatel priamo nevyplatil mzdu, ale ju poslal po....(tretej osobe) v zmluvne dohodnutych terminoch podla pracovnej zmluvy". IP dalej skonstatoval, ze nebola vydana vyplatna paska, neboli uhradene stravne nahrady, nebola dodrzana pracovna doba a nebol vydany zapoctovy list. Chcem sa spytat, ci je mozne, aby zamestnavatel SZCO nevyplatil mzdu, nevydal vyplatnu pasku a zaroven dokazal, ze ju riadne uhradil po tretej osobe. Z pravneho hladiska sa mi konstatovanie IP zda sci-fi. Co si o tom myslite a ako mam dalej postupovat,aby som sa domohol svojej neuhradenej mzdy?

Podľa mňa ak tá tretia osoba nemala od teba splnomocnenie na prevzatie mzdy, tak zamestnávateľ postupoval v rozpore so zákonom.
hanelie
31.03.08,10:45
dôležitý je podpis na výplatnej listine / kto ju podpísal? oproti podpisu sa dáva výplatná páska / ak mzda ide na účet
jales
31.03.08,12:02
Chcela by som sa spýtať, kde je uvedené, že v prípade odosielania výplaty na účet je povinný zamestnanec podpísať prevzatie výplatnej pásky.
mailer23
31.03.08,13:26
Mzda nesla na ucet a mzda nebola vyplatena. Vyplatne pasky sa nepodpisovali a IP konstatoval, ze zamestnavatel ich nevydal. Nikto nemal splnomocnenie na preberanie vyplaty. Zamestnavatel sa rozhodol, ze mzdy nevyplati a ani ich nevyplatil.
Chobot
31.03.08,13:35
Chcela by som sa spýtať, kde je uvedené, že v prípade odosielania výplaty na účet je povinný zamestnanec podpísať prevzatie výplatnej pásky.

Nikde to nie je uvedené. Je to ochrana pre zamestnávateľa, aby mu nejaký zamestnanec nemohol o pár mesiacov tvrdiť, že nedostal pásku.
Chobot
31.03.08,13:40
Mzda nesla na ucet a mzda nebola vyplatena. Vyplatne pasky sa nepodpisovali a IP konstatoval, ze zamestnavatel ich nevydal. Nikto nemal splnomocnenie na preberanie vyplaty. Zamestnavatel sa rozhodol, ze mzdy nevyplati a ani ich nevyplatil.

A čo to potom IP konštatoval, že bola poslaná? Treba sa ich spýtať, ako to bolo. Cez koho to poslali? Smith, nie každé sprostredkované poslanie musí byť protizákonné. Mohli to napr. poslať poštovou poukážkou (aj pošta je tretia osoba a nepotrebuje splnomocnenie).

Takže nebudeme hádať, ale spýtaj sa kto bola tá tretia osoba a potom ti môžme povedať, či to bolo v poriadku alebo nie.

A IP ti priamo nepomôže, nemajú právomoc nariadiť zamestnávateľovi vydať príslušné doklady a neuhradenú mzdu a náhrady. Oni môžu nanajvýš uložiť pokutu za porušenie ZP a iných zákonov, ale vymáhať mzdu musíš už ty osobne prostredníctvom súdu. Zápisnica z IP ti ale dosť pomôže pri uplatnení si nárokov na súde, daj to ako prílohu.
hanelie
31.03.08,13:49
Chcela by som sa spýtať, kde je uvedené, že v prípade odosielania výplaty na účet je povinný zamestnanec podpísať prevzatie výplatnej pásky.

zákonník práce § 130
(5) Pri vyúčtovaní mzdy je zamestnávateľ povinný vydať zamestnancovi písomný doklad obsahujúci údaje o jednotlivých zložkách mzdy a o vykonaných zrážkach a o celkovej cene práce. Celkovú cenu práce tvorí mzda vrátane náhrady mzdy a náhrady za pracovnú pohotovosť a osobitne v členení preddavok poistného na zdravotné poistenie, poistné na nemocenské poistenie, poistné na starobné poistenie, poistné na invalidné poistenie, poistné na poistenie v nezamestnanosti, poistné na garančné poistenie, poistné na úrazové poistenie, poistné do rezervného fondu solidarity a príspevok na starobné dôchodkové sporenie, ktoré platí zamestnávateľ. Na žiadosť zamestnanca mu zamestnávateľ predloží na nahliadnutie doklady, na ktorých základe bola mzda vypočítaná.

zamestnávateľ vo vlastnom záujme trvá na splnení tohoto § z dôvodu ako tvrdí chobot

Je to ochrana pre zamestnávateľa, aby mu nejaký zamestnanec nemohol o pár mesiacov tvrdiť, že nedostal pásku.
jales
01.04.08,12:07
Súhlasím so všetkým, čo ste tam napísali, len som si chcela overiť, či som niečo neprehliadla a či nie je v zákone niekde výslovne uvdená povinnosť dávať tie výplatné pásky oproti podpisu. V prevádzke, kde ľudia robia nepretržite, resp. sú rozmiestnení po rôznych prevádzkach mimo sídla firmy je zabezpečiť preberanie vecí oproti podpisu často doslova "horor". Určite mi každý, kto má s tým skúsenosti dá za pravdu.
Chobot
01.04.08,12:52
Súhlasím so všetkým, čo ste tam napísali, len som si chcela overiť, či som niečo neprehliadla a či nie je v zákone niekde výslovne uvdená povinnosť dávať tie výplatné pásky oproti podpisu. V prevádzke, kde ľudia robia nepretržite, resp. sú rozmiestnení po rôznych prevádzkach mimo sídla firmy je zabezpečiť preberanie vecí oproti podpisu často doslova "horor". Určite mi každý, kto má s tým skúsenosti dá za pravdu.

Prečo by to mal byť horor? Veď každý z nich má svojho nadriadeného, s ktorým sa asi vidím častejšie, než 1x do mesiaca. Treba potom distribúciu výplatných pások zveriť príslušným vedúcim.
mailer23
01.04.08,14:55
V dalsom setreni som zistil, ze IP iba konstatoval, ze zamestnavatel vyplacal mzdu svojmu zamestnancovi nepriamo sposobom, ze ju posielal po veducej(nadriadenej)...a zaroven konstatoval, ze tymto nebola splnena povinnost uhradenia mzdy zamestnancovi(to my vsak zabudli pripisat) a nariadil zamestnavatelovi do 15 dni vyplatil mzdu a zriadit vo vsetkych veciach napravu. Zaroven ma odporucili na §14 zakonnika prace. Problem, je ze zamestnavatel do 15 dni nezriadil napravu, ktoru mu IP nariadil. Vie mi niekto poradit,ako mam dalej postupovet?Dakujem
willma
02.04.08,05:17
Vyzerá to, že ďalší krok by mala byť žaloba na súd.
Chobot
02.04.08,07:32
V dalsom setreni som zistil, ze IP iba konstatoval, ze zamestnavatel vyplacal mzdu svojmu zamestnancovi nepriamo sposobom, ze ju posielal po veducej(nadriadenej)...a zaroven konstatoval, ze tymto nebola splnena povinnost uhradenia mzdy zamestnancovi(to my vsak zabudli pripisat) a nariadil zamestnavatelovi do 15 dni vyplatil mzdu a zriadit vo vsetkych veciach napravu. Zaroven ma odporucili na §14 zakonnika prace. Problem, je ze zamestnavatel do 15 dni nezriadil napravu, ktoru mu IP nariadil. Vie mi niekto poradit,ako mam dalej postupovet?Dakujem

Tak potom to nebolo posielanie mzdy cez tretiu osobu. Niekto vo firme predsa musí realizovať vyplatenie peňazí, niekde je to pokladníčka, inde mdzárka u vás tým mohla byť poverená vedúca. Z tohto pohľadu to nie je tretia osoba, lebo ona je zamestnancom firmy a z poverenia firmy vypláca (či by mala vyplácať :rolleyes:) mzdu.

Ak ti ale nevyplatili mzdu (je jedno akým spôsobom to firma zabezpečuje, ty ju musíš dostať či už v hotovosti alebo na účet), tak porušili svoju povinnosť. Preto ti teraz ostáva len ten súd, ako spomína willma.