Vera7
31.03.08,13:14
Dobrý deň, v tomto čase poberám rodičovský príspevok a som na rodičovskej dovolenke až do 22.2.2009. Od septembra 2008 môj syn však nastupuje do štátnej škôlky, čo pre mňa znamená, že o rodičovský príspevok prídem. Neviem však či hneď od septembra nastúpim do práce. Ak nie, aké odvody a v akej výške by som si mala platiť ako dobrovoľný platca poistného? Dňom nástupu syna do školky mi končí aj rodičovská dovolenka alebo len prídem o rodičovský príspevok?
Ďakujem za radu.
Verča
Zita4
31.03.08,11:32
Rodičovskú dovolenku máš max. do 3 rokov veku dieťaťa, s rodičovským príspevkom to nemá nič spoločného. Ak budeš dobrovoľne nezamestnaná, musíš si platiť zdravotné poistenie. Sociálne poistenie nemusíš platiť, ale môžeš sa rozhodnúť, že sa dobrovoľne poistíš na niektoré poistenie, to sa musíš sama rozhodnúť, na ktoré.
Vera7
31.03.08,11:45
Zita ďakujem za odpoveď. T.z. že ak mám nárok na rodičovský dovolenku do 3 rokov dieťaťa t.j. u mňa do 22.2.2009 nebudem dobrovoľne nezamestnaná? Môžem byť do tohoto dátumu doma aj napriek tomu, že dieťa bude chodiť do štátnej škôlky, ibaže nedostanem rodičovský príspevok. Chápem to správne? Ale tým pádom by som si mala platiť nejaké odvody, či nie? Pretože keď prídem o rodič.príspevok, štát už za mňa odvody platiť nebude. A posledná otázočka aká je výška minimálnych odvodov v tomto prípade pre mňa?
brčko
31.03.08,11:53
Vera, ak ti dajú v škôlke papier, že dieťa nastupuje do škôlky 2.9.08 (ktorý predložíš na UPSVaR), tak budeš poberať rodičovský príspevok aj za 9/08 v plnej výške. Vždy je dôležité, či splnaš podmienku na začiatku mesiaca a tú splníš, lebo 1.9.08 v škôlke nebude (je štátny sviatok). Moja dcera nastupovala do škôlky v pondelok 3.12.07 (cez víkend nemohla) a rodičovský príspevok za december som dostala. Potom ti príde prevdepodobne v oktobri doporučene do vlastných rúk list z UPSVaR - rozhodnutie o tom, že od 1.10.08 ti odoberajú rodičovský príspevok (mna to vtedy dosť vylakalo, že čo mi prišlo do vlastných rúk, ked už chodím do práce).
Ak syn bude mať 22.9.08 tri roky, bolo by dobré ísť hned 23.9.08 na úrad práce (ak si nezamestnaná) a zdravotné poistenie by za teba platil štát. Ak chceš byť dobrovolne nezamestnaná, tak si ho musíš platiť sama.
Vera7
01.04.08,10:10
Brčko ďakujem za odpoveď, to je dosť dobrá informácia s tým nástupom. Jednej veci však stále nerozumiem. Malý bude mať tri roky až 22.2.2009 (budúci rok), avšak od 2.9.2008 nastupuje do škôlky. Ja by som chcela do práce nastúpiť až budúci rok vo februári (potom bude voľné miesto). A teraz to čomu stále nerozumiem. Kto bude za mňa platiť odvody od októbra 08 do februara 09? Toto je pre mňa podstatné. Ďakujem všetkým ešte raz;).