bv_alexandra
31.03.08,15:38
Pamätáte si ešte naň. Robili ste ho so stresom, alebo úplne v pohode, a čo prvý klient /tým nemyslím brata resp sestru :D /
Ja sa už dlhšie totiž pohrávam z myšlienkou začať sa uberať smerom iným ako len viesť účtovníctvo blízkym príbuzným za "vatikánsku menu":D
Mňa by len zaujímalo ako ste získali prax a vlastne ako ste sa do tohto víru daní, poplatkov a papierov, účtov .......... dostávali vy.
Riešili ste to najskôr zamestnaním? Každý vyžaduje minimálne 2-3roky praxe, ale kde ju získať, úprimne povedané som dosť veľký trémista a vždy si najskôr všetko tri krát premyslím kým sa do niečoho pustim.
Účtovníctvo ako také ma vždy fascinovalo a lákalo, a dá sa povedať že ma baví, momentálne sa snažím dostať do tajov PU, a potom .................
Tak čo milý skalní poraďací, samozrejme aj tí neskalní, podelíte sa o svoje zážitky?
.................................................. ..................................................
možno ma zmetiete zo stola s touto témou možno nie, to fakt netuším ale už dlhšie som chcela založiť túto tému a keďže sa terazky uvoľnila atmosféra po všetkých podaných priznaniach tak som si myslela že by nezaškodilo trošku uvoľnenia, a niekomu možno padne vhod zaspomínať si na staré zlaté časy:);)
Monika Kováčová
31.03.08,13:50
u mňa je ešte dusná atmosféra...
Evinka73
31.03.08,14:44
Už som ho dnes odovzdala. Hurá, hurá, hurá. Môžem sa vrhnúť na mzdy,odvody,DPH.... A kolotoč pokračuje.
Zoltán Kovács
31.03.08,14:53
Pridám link na podobnú tému, kde som uviedol svoj "životný" príbeh účtovníka. :D

http://www.porada.sk/t78599-hladam-klientov.html
VladoaKatka
31.03.08,16:08
Moje prvé DP práve prekročilo prah dospelosti - teda 18 rokov. Napamätám si podávanie, ale pamätám sa na kontrolu hneď v tom roku v lete - s dokladmi na DÚ a pracovník DÚ kalkulačkou prepočítaval celý peňažný denník za našej prítomnosti a našiel chybu 4,- Kčs (vtedy ešte bolo) - nedoplatok a to som im musela doplatiť.
mgm
31.03.08,16:31
Ja som hneď po SEŠ išla robiť do učtárne /hoci som to v živote nechcela robiť/- do materiálovej, ale spolupracovali sme úzko so všeobecnou učtárňou. Dlhé roky som robila hospodársku pre SZM a TJ. V učtárni som robila 8 rokov - 2 roky už ako vedúca. Keď bola možnosť odísť, odišla som ku kolegovi, ktorý začal podnikať. Robila som tam "dievča pre všetko" - alebo skoro všetko. Potrebovali JÚ, aj PÚ. Všetko som sa učila len z knižiek. Kamarátka ma naučila mzdy, druhá mi pomohla pri prvom DP PO. A najviac mi pomohlo, keď sme po dvoch rokoch likvidovali firmu a hneď sme mali daň. kontrolu. Kontrolovali všetko - napr. aj poštovné /keď sme mali viac podacích lístkoch/ prepočítavali. To boli nervy! Ale vždy hovorím, každá kontrola mi dala viac istoty, sebevedomia. A po dvoch rokoch som povedala: "Čo ja budem robiť na niekoho, skúsim sama."

Prvý rok som robila ručne - 2 firmičky. Po prvom DP ručne robenom som si povedala, že už nikdy v živote ... Za posledné peniaze som si kúpila PC a firmy prišli samé - bývalí kolegovia mali SRO-čku, kamarátka mi dohodila jej známu a išlo to ďalej ...

Keď bola možnosť, išla som na školenia - aj do Bratislavy na 3 dni. Zdokonalila som sa v mzdách a čo sa týka JÚ a PÚ - to sa musím zdokonaľovať stále ...

Marta
Liptáčik
31.03.08,16:35
Ja si na svoje prvé pamätám veľmi dobre - bolo pred 3 rokmi.

Mala som 17 rokov odpracovaných v účtárni, potom som bola mimo a nakoniec nezamestnaná. Kto by však chcel ženu pred 50-tkou? Takže aj keď som kedysi vyhlásila "Učtáreň už nikdy viac", musela som oprášiť staré vedomosti, absolvovať školenie - veď zmien od kedy som učtáreň opustila bolo dosť a začať hľadať klientelu. Napodiv sa mi podarilo. Účtovníctvo som zvládala vcelku dobre - veď 17 rokov niečo znamená. Ale beda. DP som nikdy nerobila. Mala som však Poradu. A dodnes ďakujem príspevkom, ktoré mi pomohli rok uzatvoriť. Dodnes si pamätám na kameň, ktorý mi spadol zo srdca, keď som klientom odovzdala daňové priznania.

Aj teraz som stále na Porade. Nie vždy sa odvážim radiť, ale čerpám z nej dodnes. Vďaka za Poradu. http://www.porada.sk/images/icons/icon14.gifhttp://www.porada.sk/images/icons/icon14.gifhttp://www.porada.sk/images/icons/icon14.gif
Martasch
31.03.08,19:52
Ja som hneď po SEŠ išla robiť do učtárne /hoci som to v živote nechcela robiť/- do materiálovej, ale spolupracovali sme úzko so všeobecnou učtárňou. Dlhé roky som robila hospodársku pre SZM a TJ. V učtárni som robila 8 rokov - 2 roky už ako vedúca. Keď bola možnosť odísť, odišla som ku kolegovi, ktorý začal podnikať. Robila som tam "dievča pre všetko" - alebo skoro všetko. Potrebovali JÚ, aj PÚ. Všetko som sa učila len z knižiek. Kamarátka ma naučila mzdy, druhá mi pomohla pri prvom DP PO. A najviac mi pomohlo, keď sme po dvoch rokoch likvidovali firmu a hneď sme mali daň. kontrolu. Kontrolovali všetko - napr. aj poštovné /keď sme mali viac podacích lístkoch/ prepočítavali. To boli nervy! Ale vždy hovorím, každá kontrola mi dala viac istoty, sebevedomia. A po dvoch rokoch som povedala: "Čo ja budem robiť na niekoho, skúsim sama."

Prvý rok som robila ručne - 2 firmičky. Po prvom DP ručne robenom som si povedala, že už nikdy v živote ... Za posledné peniaze som si kúpila PC a firmy prišli samé - bývalí kolegovia mali SRO-čku, kamarátka mi dohodila jej známu a išlo to ďalej ...

Keď bola možnosť, išla som na školenia - aj do Bratislavy na 3 dni. Zdokonalila som sa v mzdách a čo sa týka JÚ a PÚ - to sa musím zdokonaľovať stále ...

Marta



Si si istá, že si písala svoj "účtovnícky životopis"? Môj je presne taký istý, ešte sa aj volám Marta
Marianna01
02.04.08,18:41
Moje prvé DP bolo, keď som mala 19! :D To sa mi zadarilo hneď PO so zahraničnou účasťou, komplikovaným účtovníctvom s tovarom dovezeným mimo voľného obehu bez preclenia na výstavné účely (s účtovaním si nevedel vtedy rady ani daňový poradca, tak to nechal na mňa - vraj nemá čas na také sprostosti :D). Ale účto som nejak aj s kamoškou zvládla, DP podala - ale prisahám! asi 25 krát som bola opravovať súvahu. Dlhé roky po tomto DP som mala mindráky len pri tom slove! A to boli blbosti typu - zlé kontrolné číslo, zle spočítaný súčtový riadok - ale aktíva a pasíva sedeli -boli dobre, len som blbo opísala čísla a pod. Keď som sa objavila vo dverách tej firmy, ktorá vtedy spracovávala odovzdané DP, pani sa len usmiala - á to ste zase vy! Čo nám to opäť nesedí? Viete si predstaviť, ako som sa asi cítila! A keď som po pol roku nedostala žiadnu výzvu na opravu chybného výpočtu či súčtu či čísla v súvahe - oslávila som to. Ďalší rok som si dala sakra pozor, aby sa mi to už nestalo :D:D:D.
Čosi podobné - len v ružovom som zažila pri mojej prvej štatistike. (zhodou okolností v tej istej firme) Došli hárky - no asi 40 A4 z oboch strán. Vrchol ich úžasných otázok bol - koľko kg pohonných látok ste spotrebovali? No tak a toto som teda odmietla vyplniť. Aj keď tam bol vzorec, bolo treba prehľadať celé účtovníctvo a vypísať si všetky natankované litre - a to sa mi teda vôbec nechcelo a nemala som na to čas. Tak som ten riadok odignorovala. Asi po mesiaci som zistila, že neúspešne. Z telefonu sa ozval hlas nejakej naozaj milej panej, ktorá ma doslova donútila to vypočítať - vytvárala na mňa milý psychologický nátlak typu - veď vy ste šikula, to počuť z vášho hlasu, vy to zvládnete. Nebojte sa, ja vám pomôžem - no velice pomohla, keď som to musela hľadať sama - ale nakoniec som to urobila. Keby sa mi bola vyhrážala, vykašľala by som sa na to. Ale nedalo sa jej odmietnuť, keď bola taká milá :D
bv_alexandra
03.04.08,05:22
Moje prvé DP bolo, keď som mala 19! :D
Majka tak to bolo pred dvomi rokmi nem?:D:D:D

o sa mi zadarilo hneď PO so zahraničnou účasťou, komplikovaným účtovníctvom s tovarom dovezeným mimo voľného obehu bez preclenia na výstavné účely (s účtovaním si nevedel vtedy rady ani daňový poradca, tak to nechal na mňa - vraj nemá čas na také sprostosti :D). Ale účto som nejak aj s kamoškou zvládla, DP podala - ale prisahám! asi 25 krát som bola opravovať súvahu. Dlhé roky po tomto DP som mala mindráky len pri tom slove! A to boli blbosti typu - zlé kontrolné číslo, zle spočítaný súčtový riadok - ale aktíva a pasíva sedeli -boli dobre, len som blbo opísala čísla a pod. Keď som sa objavila vo dverách tej firmy, ktorá vtedy spracovávala odovzdané DP, pani sa len usmiala - á to ste zase vy! Čo nám to opäť nesedí? Viete si predstaviť, ako som sa asi cítila! A keď som po pol roku nedostala žiadnu výzvu na opravu chybného výpočtu či súčtu či čísla v súvahe - oslávila som to. Ďalší rok som si dala sakra pozor, aby sa mi to už nestalo :D:D:D.
Čosi podobné - len v ružovom som zažila pri mojej prvej štatistike. (zhodou okolností v tej istej firme) Došli hárky - no asi 40 A4 z oboch strán. Vrchol ich úžasných otázok bol - koľko kg pohonných látok ste spotrebovali? No tak a toto som teda odmietla vyplniť. Aj keď tam bol vzorec, bolo treba prehľadať celé účtovníctvo a vypísať si všetky natankované litre - a to sa mi teda vôbec nechcelo a nemala som na to čas. Tak som ten riadok odignorovala. Asi po mesiaci som zistila, že neúspešne. Z telefonu sa ozval hlas nejakej naozaj milej panej, ktorá ma doslova donútila to vypočítať - vytvárala na mňa milý psychologický nátlak typu - veď vy ste šikula, to počuť z vášho hlasu, vy to zvládnete. Nebojte sa, ja vám pomôžem - no velice pomohla, keď som to musela hľadať sama - ale nakoniec som to urobila. Keby sa mi bola vyhrážala, vykašľala by som sa na to. Ale nedalo sa jej odmietnuť, keď bola taká milá
Ono je to fakt pravda že človek sa učí najlepšie na vlastných chybách.;):)
Kathryn
03.04.08,05:48
Aj keď odvtedy uplynulo už 12 rokov, stále si pamätám tie obavy, či som to vyplnila správne. Firma dosiahla stratu takže v DP toho veľa nebolo, viac ma potrápila súvaha a výkaz ziskov a strát. Na prílohu (vtedajšie poznámky) som akosi pozabudla, takže z DÚ som utekala ešte do papiernictva a vyplňala som to v posledný deň. Nebola som si istá, či som DP a celé účtovníctvo spravila správne. "Našťastie" hneď v prvom roku som mala aj daňovú kontrolu, našli pár drobností, ale v podstate dopadla DK dobre.
Do účtovníctva, a rovno podvojného, som sa púšťala úplne bez praxe, skončila som obchodú akadémiu a myslela som si, že mám postačujúce vedomosti na vedenie účtovníctva :) Odvtedy som si toho musela veľa preštudovať a účtovníctvo ma zaujalo natoľko, že som pokračovala vo vzdelávaní aj na vysokej škole.
Aj napriek praxi a vzdelaniu, stále mám pocit, že ešte je stále sa čo učiť (vďaka naši zákonodarcovia). Veľmi mi pomáha aj porada.sk - je užasné, koľko vedomostí a skúseností je na tejto stránke zhrnutých. Veľká vďaka vám všetkým, ktorí sem prispievate. Krásny deň.:)
bosorka3113
03.04.08,05:57
Moje prve danove priznanie som podala pred par dnami. Po mature som nastupila do firmy kde robim uctovnicku v PU , ale na starosti mam iba banku. Po niakom case som sa rozhodla privyrobit si. Kamarat si zalozil zivnost a mna chcel ako uctovnicku, vsetko som si pekne nastudovala...Problem bol v tom ze ked som mu hovorila ze si ma zohnat bloky a ma na cas platit zdravotnu a nie raz za 3 mesiace nepocuval ma. Ked dosiel cas odovzdania DP a vypocitala som mu kolko by mal zaplatit vtedy zacal vsetko zhanat....Dalsi problem bol ze 3 mesiace bol zamestnany, 3 mesiace dobrovolne nezamestnany a 6 mesiacov ako zivnostnik, kedze bol zamestnany tak sa mi to velmi zle ratalo aby nemusel vela platit uctovnictvo som 5x prerabala cele, 5x nahadzovala vsetky bloky a prijmy.....Po odovzdani DP som mu dala prikaz bud bude normalne podnikat , a na cas vsetrko platit a nosit mi alebo koncim :-), pomohlo :-)este stale nemozem inak spat zo strachu ze zistia ze to je zle vyplnene :-(, aj ked to mam skontrolovane od jednej dobrej uctovnicky :-):)
Dav
03.04.08,07:50
Pamätám si. Keď som sa dostala k DP , tak sa akurát menili tlačivá, zákony, tuším aj štát.Tety na DÚ boli zlaté, lebo sme to vypĺňali spoločne. Predtým som bola ja na nejakom školení, oni tiež. Mala som DP hotová ako jedna z prvých, preto sme z toho spravili "Demoverziu".K tomu prvenstvu - on ten podnikateľ toho nemal ani veľa, ani nič zložité. Viac boli také DP, keď sme 31.3. o 18:00 spoločne s tetami zatvárali DÚ.
Taktiež keď sa menili mzdy, predposledný krát v minulom storočí, sme na tom maturovali spoločne s DÚ.
jessica
03.04.08,08:04
Moje prvé DP bolo úžasné..naozaj:)
Bolo to pred 15 rokmi, keď som začala podnikať, nevedela som kde je sever, hoci som bola po VŠE v praxi to vyzeralo celkom inak:o.
Zúfalo som sa snažila mať všetko v poriadku, chodila som na DÚ pre istotu už od januára po rady, no nevedeli mi celkom poradiť. Nakoniec v marci mi dali písomné vyjadrenie, že som padla do toho výnimočného § podľa ktorého som 3 roky oslobodená od dane a čo bolo najlepšie nemusela som ani podávať DP, len viesť účtovníctvo. Mne sa síce nezdalo, žeby som nemala podať DP aj keď daň nebudem platiť no dali mi to písomne...takže som prvé 3 roky nemusela podať DP.
Bolo to ako keby som vyhrala lotériu:D
erikas62
03.04.08,08:36
Pekný deň Vám všetkým, ja som svoje prvé daňové odovzdávala za rok 2003 z podvojného účtovníctva po abslovovaní rekvalifikačného kurzu. Pre podnikateľa to úplne stačilo potom ma prepustil v rámci skúšobnej doby. Ďalšia moja práca bola v personalistike a mzdách pričom pri kontrole mi DÚ nemali čo vytknúť a zo sociálnej poisťovne som mala preplatok cca 144,- na nemocenskej dávke. Všetko som robila ručne a samozrejme ten pocit, že to viete a zvládate je úžasný. Pritom som stále niečo k pričuchla či majetok, účtovanie banky, faktúry, pokladňu, DPH, cesťákom a ešte iné práce ..... skrátka dievča pre všetko. Som rada týmto obdobiam, pretože mi to všetko niečo dalo. Mala som 5 ročný výpadok z rodinných dôvodov a viem, že mi to obdobie veľmi chýba. Potrebujem dobehnúť a naštudovať zákony a samozrejme sem rada medzi Vás chodím, lebo Vaše problémy sú a môžu byť aj mojími. Najväčšiu prax som nadobudla teraz tým, že predošlé účtovníctvo som prevzala v zlom stave, no spraviť či určiť si podmenky ako to bude nasledovať trvalo dva týždne a plný kôš papierov. Do svojej práce sa snažím vkladať lásku a snahu to urobiť čo najlepšie. Každým dňom nadobúdam väčšiu istotu a potešenie, že som sa správne rozhodla v tejto sfére pracovať.
-------------------------------------------------------------
" Aby ste vylovili perly, musíte se potápiet hluboko do moře. K čemu je brouzat se ve vlnách při břehu a tvrdit, že v moři perly nejsou?"
-------------------------------------------------------------
" Studium je PRÁCE. Zkoumání ceny a použitelnosti nastudovaného je BOHOSLUŽBA. Prožitá zkušenost ceny a platnosti praxe je MOUDROST."
Maxinka
03.04.08,09:05
Moje DP-po škole som sa vydala a samozrejme ostala som na MD.Po MD som hned nastúpila do práce - takej malej firmy, ktorá účtovala v JÚ - všetko ručne. Asi po roku som navrhla kúpiť PC + program. Stalo sa - len s jednou výnimkou - ja som to zo začiatku robila všetko 2x - aj ručne ale aj cez PC. Asi pre istotu.Na DÚ som potom až tak často nemusela chodiť.
Potom neskôr sá táto firmička začala nejako rozrastať a založili aj s.r.o, čiže som začala účtovaťj v PÚ. No a zamozrejme kedže zo školy som už bola ďaleko a skoro 6 rokov som účtovala len JÚ( aj nejakým známym len JÚ) musela som sa tiež učiť sama. Vtedy na DÚ som si veru musela tiež isť domov opravovať sumy, ktoré som si zle odpísala, ale dnes už viem na čo si mám dávať pozor. Ešte že som objavila Poradu, kde som neraz hľadala pomoc(hľadám ju dodnes) a nesklamala ma ani ľudia, ktorý mi pomohli.;)