damati
31.03.08,16:53
Ahojte poraďáci,
chcela by som poznať Váš názor, či by ste súhlasili s učiteľkou, ktorá vyžaduje od žiakov siedmeho ročníka ZŠ, aby každý deň prepisovali časť nejakého textu do zošita. Mne nevadí, že vyžaduje od žiakov písanie textu, ale vadí mi, že učiteľka sa domáha, že decká musia písať vyslovene každý deň a ona to chce kontrolovať dokonca aj v tie dni keď v škole nemajú gramatiku, ale povedzme literatúru. Ja si myslím, že na niečo podobné nemá nárok. Zastávam názor, že im má dať presne stanovenú úlohu a je na každom dieťati kedy si domácu úlohu vyhotoví.
DanielaSL
31.03.08,14:56
Určite by som ako rodič proti takémuto protestovala. Keď má mať druhý deň literatúru, má sa pripravovať na ňu a nie opisovať texty.
Dobrá učiteľka naučí deti písať gramaticky bezchybne aj keď nebudú denne prepisovať.
janasv
31.03.08,15:55
A viete, prečo to začala robiť? Aký má na to dôvod? :confused:
damati
31.03.08,16:12
A viete, prečo to začala robiť? Aký má na to dôvod? :confused:
Ona tvrdí, že deti nevedia písať diktáty.
wagner
31.03.08,18:07
U nás sa to v škole kedysi riešilo krátkymi diktátmi - 5 viet na každej hodine SJ. Ale tiež nie každý je talent na diktáty, niekomu lepšie sedí literatúra. Tiež si myslím, že na to nemá právo. Deti sa majú pripravovať na vyučovanie ale nie opisovaním textu. Ten kto nevie písať diktáty, aj text bude mať s chybami. K čomu je to potom dobré? Podľa mňa si učiteľka rieši svoje komplexy na deťoch
Evanka
31.03.08,18:13
Ona tvrdí, že deti nevedia písať diktáty.
Nemyslím si, že toto je najlepšia cesta ako naučiť žiakov písať diktáty, ale určite pre učiteľku je to najpohodlnejšia cesta .......
danushka
31.03.08,18:56
No, nie je učiteľ, ako učiteľ...Môj syn mal na druhom stupni ZŠ slovenčinárku, ktorá po diktáte dala deťom opravu nasledovnú : ZDôVODNI, prečo v opravených slovách má byť i/y takto..., prečo veľké písmeno v slove atď...
Deti museli rozobrať slová podrobne, zdôvodniť...Keby mali celý diktát na opravu len tak opísať, nesplnilo by to účel. A dávať im donekonečna každý deň prepisovať texty ešte neznamená, že aj pochopia gramatiku ako takú. Základ a princíp slovenskej gramatiky majú deti pochopiť do 4. ročníka na 1. stupni, ak má niekto problém s týmto, treba ho vrátiť k tomuto učivu.
Dáša_
31.03.08,19:03
Ahojte poraďáci,
chcela by som poznať Váš názor, či by ste súhlasili s učiteľkou, ktorá vyžaduje od žiakov siedmeho ročníka ZŠ, aby každý deň prepisovali časť nejakého textu do zošita. Mne nevadí, že vyžaduje od žiakov písanie textu, ale vadí mi, že učiteľka sa domáha, že decká musia písať vyslovene každý deň a ona to chce kontrolovať dokonca aj v tie dni keď v škole nemajú gramatiku, ale povedzme literatúru. Ja si myslím, že na niečo podobné nemá nárok. Zastávam názor, že im má dať presne stanovenú úlohu a je na každom dieťati kedy si domácu úlohu vyhotoví.

No si spomínam, že ked som prišla na strednú, mali sme takú vešmi starú slovenčinárku. A povinne sme museli do velkeho zošita s tvrdými doskami prepisovať pravidlá slovenského pravopisu. Teda hlavne to boli slový s y/i a pekne ich pásať zelenám perom :eek:
Som škaredá, ale učiteľka si potom zlomila ruku a prišla nejaká normálnejšie :eek:

A neskúsili ste sa o tom napríklad porozprávať s triednou učiteľkou na združení? Ostatným rodičom to nevadí?
stankakac
03.04.08,20:08
Nie som ani učiteľ, zatiaľ ani rodič. No ešte stále viem, čo je to učiť sa. Podľa môjho názoru si myslím (síce môžem to súdiť len subjektívne), že postoj učiteľky nie je až taký zlý, lebo prepísať text na precvičenie si, či už pravopisu, alebo na zlepšenie gramatiky (samozrejme ak tá gramatika je na nejakej úrovni) nie je také hrôzostrašné. Denne venovať tomu 30 minút, neuškodí nikomu a ani samotnému žiakovi. Je to mnohonásobne lepšie, ako čumieť od vidím do nevidím pri TV a vymývať si mozog. Určite to nezaberie toľko času, aby sa nemohol naučiť na iné predmety a myslím si, že to je aj celkom adekvátna príprava na naučenie sa obsedieť pri knižkách pre budúce štúdium.
Možno z môjho pohľadu sa zdá, že už neexistuje nič lepšie ako byť priklincovaný ku stoličke a prepisovať text, ale verte, všetko zlé je na niečo dobré a v živote sa naučiť trpezlivosti a vytrvalosti nie je na zahodenie.

S pozdravom:)
kargo
04.04.08,06:08
Možno z môjho pohľadu sa zdá, že už neexistuje nič lepšie ako byť priklincovaný ku stoličke a prepisovať text, ale verte, všetko zlé je na niečo dobré a v živote sa naučiť trpezlivosti a vytrvalosti nie je na zahodenie.

S pozdravom:)

Pre13 ročného chlapca je zbytočne sedieť na stoličke trestom. Deti trávia na stoličkách viac času ako je zdravé. Potom plačeme aké sú obézne a nezdravé. Prepisovanie na zlepšenie pravopisu je k ničomu. Kto má dobrú obrazovú pamäť, tak ešte niečo zlepší čítanie.
A použiť to ako spôsob na zlepšenie trpezlivosti a vytrvalosti ??? Na to existujú hravejšie a zaujímavejšie formy.
Podľa mňa je to kolektívny trest, ktorý dala učiteľka za niečo čo jej žiaci (aspoň z jej pohľadu ) urobili zlé a rodičia by to mali riešiť s pani riaditeľkou.
Z vlastnej skúsenosti viem, že triedna učiteľka toho moc nezmôže.
leti
04.04.08,06:39
Ja mám dcéru druháčku a za týždeň sa museli naučiť celú násobilku.Ona je šikovná a našťastie sme to zvládli,ale bolo to hrozné ,pretože chodí na krúžky aj do družiny a učila sa až dokiaľ nešla spať.Zbytočne to deti stresuje a myslím ,že majú veľa úloh.
duves
04.04.08,07:45
Ja mám doma tretiačku. Učiteľka nestíha v škole preberať učivo, resp. si to nevie vhodne zadeliť a potom to rieši jednoducho-dá to na úlohu deťom. A rodič, pokial nechce aby dieťa bolo pozadu, sa driluje s deckom. Každý týždeň majú básničku sa učiť naspamäť. Mám info, že to učiteľky rady robia, lebo sa nemusia pripravovat na dalsiu hodinu, budu predsa skušať basničku.
leti
04.04.08,09:34
Práve aj ja mám dojem ,že naháňa učivo takýmto spôsobom.Má dve malé deti,sama má zdravotné problémy a nemá kto dlhodobo zastupovať.Viem,že to nieje len jej chyba ,ale poznám rodičov,ktorí chodia s deťmi psychológovi lebo majú so školy stres.Čo by na to povedal Komenský.
Bionda
04.04.08,09:42
A čo sa čudujete, pozrite sa na to koľko voľna majú deti. Kedysi to nebolo a zdá sa mi , že nároky síce boli dosť veľké, ale teraz množstvo pridali a dní voľna tiež. Potom sa stáva, že učiva je veľa času málo. Napokon na to doplatia zase len tie deti.
damati
04.04.08,16:02
No si spomínam, že ked som prišla na strednú, mali sme takú vešmi starú slovenčinárku. A povinne sme museli do velkeho zošita s tvrdými doskami prepisovať pravidlá slovenského pravopisu. Teda hlavne to boli slový s y/i a pekne ich pásať zelenám perom :eek:
Som škaredá, ale učiteľka si potom zlomila ruku a prišla nejaká normálnejšie :eek:

A neskúsili ste sa o tom napríklad porozprávať s triednou učiteľkou na združení? Ostatným rodičom to nevadí?
No ako sa zdá ostatní rodičia ani nevedia čo sa deje v škole, asi u nich viazne komunikácia s vlastnými deťmi.
damati
04.04.08,16:08
Nie som ani učiteľ, zatiaľ ani rodič. No ešte stále viem, čo je to učiť sa. Podľa môjho názoru si myslím (síce môžem to súdiť len subjektívne), že postoj učiteľky nie je až taký zlý, lebo prepísať text na precvičenie si, či už pravopisu, alebo na zlepšenie gramatiky (samozrejme ak tá gramatika je na nejakej úrovni) nie je také hrôzostrašné. Denne venovať tomu 30 minút, neuškodí nikomu a ani samotnému žiakovi. Je to mnohonásobne lepšie, ako čumieť od vidím do nevidím pri TV a vymývať si mozog. Určite to nezaberie toľko času, aby sa nemohol naučiť na iné predmety a myslím si, že to je aj celkom adekvátna príprava na naučenie sa obsedieť pri knižkách pre budúce štúdium.
Možno z môjho pohľadu sa zdá, že už neexistuje nič lepšie ako byť priklincovaný ku stoličke a prepisovať text, ale verte, všetko zlé je na niečo dobré a v živote sa naučiť trpezlivosti a vytrvalosti nie je na zahodenie.

S pozdravom:)
No nie všetky deti sedia pri telke a vymývajú si mozog, aj výdobytky modernej doby sa dajú využívať na rôzne účely a rôznym spôsobom. A myslím si, že typom, ktoré majú s vymývaním mozgov problém nútené prepisovanie textu aj tak nepomôže.
Nika
04.04.08,21:17
Moja vnučka má teraz takú mániu - všetko prepisuje.Do školy ide až v septembri. Som zvedavá či jej tá chuť do učenia zostane :)
icemonika
05.04.08,15:18
Podľa mňa je to fajn. Veď na tie deti sa niečo nalepí aj keby nechceli. A nesúhlasím s názorom, že niekto proste nevie písať diktáty. Ide len o čistú prax a drinu. Ja napríklad poznám teóriu prečo je kde y/i, čiarky a podobne, ale ich tam proste nedám. Na základnej škole som z diktátu v živote nedostala lepšiu známku ako 4 ale teraz mi to ide oveľa lepšie, tým, že veľa píšem, veľa čítam.
Dokonca som si nedávno kúpila dve detské knihy, len pre ten pôžitok z čítania, aj napriek tomu, že nemám deti. Mimochodom autorom je Peter Karpinský, odporúčam všetkým rodičom.
Pezinčan
05.04.08,16:35
Ja osobne si myslím, že prepisovanie textov je v takomto prípade tak trochu zbytočné. Ak deti prepisujú texty ako v tomto prípade, veľa sa toho pri tom nenaučia, pretože to určite robia s nechuťou. Podľa mňa by malo stačiť to, čo píšu v škole na hodine a k tomu nejaka kratšia domáca úloha, ktorá má aj nejaký zmysel. Deti by mali radšej čítať, čo ich baví určite viac ako písanie a môžu si pri tom zapamatať ako sa píšu niektoré slová. A to, že kontroluje učiteľ úlohy aj keď v daný deň nemájú daný predmet je podľa mňa absolútna hlúposť. Mali by sa pripravovať len na hodiny, ktoré majú v daný deň.
jozka56
05.04.08,17:23
Ahoj Damati, nepises preco maju deti tie texty opisovat, v 7-mom rocniku maju gramatiku, literaturu a sloh, ze by pani ucitelka zaviedla domáce hodiny krasopisu a gramatiky???? A vobec kontroluje tie texty, opravuje ich???? Su tie texty aspon zaujímave???? J:)
JAJA11
05.04.08,18:39
No ako sa zdá ostatní rodičia ani nevedia čo sa deje v škole, asi u nich viazne komunikácia s vlastnými deťmi.

Ja som sa do domácich úloh mojich detí nestarala. Boli naučení, že keď dostanú zlú známku, budem zisťovať prečo bola zlá. Vedela som pochopiť, keď celá trieda napísla zle, že je problém v nezvládnutí učiva celou triedou a nedostali trest. Pokiaľ to však bolo ich lajdáctvom, tak som ich naháňala, aby si to opravili. Často sa stalo, že dostali hlúpe úlohy, posťažovali sa mi, častokrát som ich poľutovala, ale nikdy som ich neučila, že učiteľ im nesmie dávať také úlohy. Ak bol taký problém, tak som sa ho snažila riešiť na rodičovskom združení, bez toho, aby som toho učiteľa zhodila. V dnešnej dobe väčšina rodičov vie "lepšie čo je pre ich deti dobré, ako samotní učitelia". Lenže nie vždy je to pravda. Možno má pani učiteľka s tým celkom dobré skúsenosti. Stačí sa s ňou o tom porozprávať. :) Ja sama som tiež mala problém s pravopisom a nikdy som nedokázala napísať diktát bez chyby. Za celé štúdium som mala hádam 5 bezchybných diktátov a dodnes si to pamätám Sama som sa však snažila dohoniť tie medzery, tým že som písala diktáty aj sama doma.
damati
06.04.08,13:49
Ahoj Damati, nepises preco maju deti tie texty opisovat, v 7-mom rocniku maju gramatiku, literaturu a sloh, ze by pani ucitelka zaviedla domáce hodiny krasopisu a gramatiky???? A vobec kontroluje tie texty, opravuje ich???? Su tie texty aspon zaujímave???? J:)
ahoj jozka56
Pani učiteľka povedala, že deti robia chyby v diktátoch a preto musia každý deň písať. Ale ja som toho názoru, že chyba je v učiteľke, lebo deti na jej hodinách gramatiky v podstate vôbec nepíšu, všetko robia len ústne. Ja som už dávnejšie synovi hovorila, že to som ešte nevidela, aby na hodinách gramatiky vôbec nepoužívali písomný prejav, veď aj ten predsa tvorí slovenský jazyk. Ona tie texty kontroluje, ale veď deti nie sú také nemožné, aby nevedeli opísať nejaký text. Neviem či sú texty na opisovanie zaujímavé, lebo každý žiak si vyberá svoj text sám. Myslím si, že raz za čas nadiktovaný text na precvičenie urobí dieťaťu oveľa lepšiu službu. Môj syn nemá s diktátmi žiadne problémy, ale jeduje ma, že má doma robiť niečo, čo by mala s nimi robiť učiteľka v škole a domáce úlohy na precvičenie dostávajú.
omega2.0
07.04.08,07:32
Ten isty problem mame aj my.
Asi ucitelia nevedia vymysliet lepsi sposob , ako zlepsit pisanie diktatov u deti, ale je to na nic, ked sa len opisuje text.
Na druhej strane by sme mali pomoct nasim detom a diktovat im ten text, ale mame tolko casu?
Diktovanie by malo urcite efekt, poznam to z detstva.
Nam otec diktoval kazdy den, ale bola ina doba, mal o vela viac casu ako mame dnes my, alebo je to vyhovorka?
Venujme sa detom viac!
jozka56
07.04.08,17:50
Damati dakujem za tvoju odpoved, stale mi vychadza, že pani ucitelka zaviedla domace ulohy na krasopis a gramatiku. Motivovat deti v 7-mom rocniku tymto sposobom,myslim, je nezvycajne. Poziadavku pani ucitelky by som riesila asi svojsky, synovi by som nadiktovala text a opravila, a on by musel zdovodnit, preco mal chybu tam, alebo tam. Pani ucitelka urcite vidi velke rezervy u ziakov v gramatike, preto to riesi domacou ulohou /opisovacou????/. Ale hlavu v smutku maju zas len ti zodpovedni ziaci.J:)
danushka
11.04.08,18:28
No, ak pani učiteľka dáva prepisovať texty siedmakom, aby sa im zlepšil rukopis a krasopis, tak asi nepochodí;)...
Písmo je odrazom osobnosti, na dodržanie určitého tvaru písmen sa dbá na prvom stupni, neskôr by už učitelia nemali na to klásť dôraz a nie to ešte hodnotiť.

Z vlastných skúseností - mám dcéru piatačku, zatiaľ sa veľmi dobre učí, ale ten rukopis - HRôZA:eek::eek::eek:! A teraz čo narobím? Ak raz bude vyzerať jej domácnosť v dospelosti ako úprava a písmo v zošite, no:rolleyes:;), na druhej strane, keď som bola malá - lekári vypisovali ručne recepty a lekárske správy a dodnes si pamätám, že ani jeden nepísal pekne.

Aké plynie ponaučenie z týchto spomienok z detstva?...čím škaredšie vieš písať, tým väčšie šance máš stať sa lekárom...:D:D:D
trevis
21.04.08,21:00
mne sa zlepsil "krasopis", az ked som prestal pisat pisanym pismom a zacal tlacenym ...
mirpo
22.04.08,05:17
mne sa zlepsil "krasopis", az ked som prestal pisat pisanym pismom a zacal tlacenym ...
Súhlasím. Ja už píšem písaným, len keď píšem niečo pre seba /aby to nikto neprečítal/ inak píšem stále tlačeným - hlavne v práci
mamminta
22.04.08,15:53
ahoj
pozerám, že asi budem jediný zástupca učiteľov v tejto diskusii, hoci už neučím.... a nie, že by som nechcela...

vôbec sa mi nepáči postoj, aký zaujala tá "pani" učiteľka
prepisovanie textu síce pomáha deťom, ale siedmakom?????

takéto niečo sa robí na prvom stupni...

ja som mala vždy šťastie na gramatikárky a asi aj preto s ňou nemávam problémy, hoci ostatní v rodine.. :eek:

pamätám si radu mojej učiteľky: "ak si nie si istý, aké i/y je v slove, napíš si ho s tým aj s tým a potom do diktátu daj to, čo sa ti páči viac"

ak dieťa čo i len trochu číta, slová sa mu väčšinou v pamäti vybavia správne :)
kachnicka20
16.06.10,20:14
Dieta si ma vyhotovit ulohu na ten den kedy maju dany predmet a taktiez by som sa stazovala. Je uplny nezmysel opisovat texty...s tymto mam skusenosti a ziadne dieta sa takto gramatiku nenauci lebo je to len monotonne opisovanie a nevenuje tomu velku pozornost.....
willma
17.06.10,08:37
kachnička, všimla som si a nie len v tejto téme, že reaguješ na príspevky, ktoré sú dávno vyriešené prípadne ako v tejto téme staré dva roky. Odsleduj si trošku aj dátum posledného príspevku. Je zbytočné vyťahovať staré témy znovu na svetlo.
JAJA11
17.06.10,10:04
kachnička, všimla som si a nie len v tejto téme, že reaguješ na príspevky, ktoré sú dávno vyriešené prípadne ako v tejto téme staré dva roky. Odsleduj si trošku aj dátum posledného príspevku. Je zbytočné vyťahovať staré témy znovu na svetlo.

mimotemy No to je aj môj problém, najskôr odpíšem a potom zistím, že to je už dávno doriešené :D No možno by bolo dobré, keby bolo farebné rozlíšenie príspevkov. Trebars, ak sú staršie ako 3 mesiace, mali by inú farbu, aby to hneď upozornilo aj tých roztržitejších :o