dobsony
31.03.08,19:49
Dobrý večer. Zamestnakyňa bola prevolaná na súd vo veci rozvodu.
Musí donieť potvrdenie zo súdu že na konanie zúčastnila ?
Ona tvrdí že már papier kedy bude súdne konanie a to stačí. ale podľa mňa nie, lebo ona musí donieť potvrdenie že ona tam bola čiže zúčastnila. Lebo že kedy bude konanie nie je to isté že ona aj tam zúčastnila!
Dobre to myslím ?:confused:
hiker
31.03.08,18:04
Na predovlani na pojednavani je aj taka cast, ktora sa da potom odstrihnut a na nej sa potvrdi ucast na pojednavani.
dobsony
31.03.08,18:11
Takže musí mať potvrdené že tam zúčastnila.
:rolleyes:
dobsony
31.03.08,18:24
Zamestnankyňa má nárok na priemernú mzdu, ako pri ostatných prekážkach v práci ?
azuz
01.04.08,04:54
Zamestnankyňa má nárok na priemernú mzdu, ako pri ostatných prekážkach v práci ?
Nie, nemá nárok na náhradu mzdy. Jedine, že by zamestnávateľ bol ochotný použiť §141 ods. 3:
(3) Zamestnávateľ môže poskytnúť zamestnancovi z dôvodov uvedených v odseku 2 ďalšie pracovné voľno s náhradou mzdy alebo bez náhrady mzdy, prípadne mu môže poskytnúť pracovné voľno s náhradou mzdy alebo bez náhrady mzdy z iných vážnych dôvodov, najmä na zariadenie dôležitých osobných, rodinných a iných vecí, ktoré nemožno vybaviť mimo pracovného času.
azuz
01.04.08,05:00
Este ma napadlo:
Ak bola na súd predvolaná ako svedok, nemá nárok na náhradu mzdy (§136 a 137). Vtedy ale zamestnávateľ potvrdzuje na doklade pre súd výšku ušlej mzdy a ušlú mzdu vyplatí súd.
Chobot
01.04.08,06:48
Dobrý večer. Zamestnakyňa bola prevolaná na súd vo veci rozvodu.
Musí donieť potvrdenie zo súdu že na konanie zúčastnila ?
Ona tvrdí že már papier kedy bude súdne konanie a to stačí. ale podľa mňa nie, lebo ona musí donieť potvrdenie že ona tam bola čiže zúčastnila. Lebo že kedy bude konanie nie je to isté že ona aj tam zúčastnila!
Dobre to myslím ?:confused:

Pozri si túto tému, tam so to podrobne popisoval, ako to funguje, ak sa zamestnanec zúčastní súdu, ako je to s voľnom a náhradami.

http://www.porada.sk/t15752-ucast-na-sudnom-procese.html
Chobot
01.04.08,06:53
Dobrý večer. Zamestnakyňa bola prevolaná na súd vo veci rozvodu.
Musí donieť potvrdenie zo súdu že na konanie zúčastnila ?
Ona tvrdí že már papier kedy bude súdne konanie a to stačí. ale podľa mňa nie, lebo ona musí donieť potvrdenie že ona tam bola čiže zúčastnila. Lebo že kedy bude konanie nie je to isté že ona aj tam zúčastnila!
Dobre to myslím ?:confused:

Ale čisto odpoveď na tvoju otázku je, že pre teba ako zamestnávateľa postačí taký podklad na uvoľnenie zamestnanca, aký považuješ za vhodný ty. Ak budeš požadovať potvrdenie o účasti na súde, tak bude musieť priniesť potvrdenie. Ale myslím, že stačí len predvolánka, lebo aj tak poskytuješ neplatené voľno (ospravedlnená absencia bez náhrady mzdy). Keby sa na základe predvolánky zamestnankyňa nedostavila na súd, mala by aj iné problémy, než len jeden deň neospravedlnenej absencie, a to pokutu od súdu.
veronikasad
01.04.08,07:44
Pozri si túto tému, tam so to podrobne popisoval, ako to funguje, ak sa zamestnanec zúčastní súdu, ako je to s voľnom a náhradami.

http://www.porada.sk/t15752-ucast-na-sudnom-procese.html
Chobot, príspevok je z r.2005, platí aj po novele ZP ?
Považuje sa volno bez nahrady mzdy za neplatené volno v súvislosti s prerušením poistenia v soc.poisťovni?

---------
Veronika
dobsony
01.04.08,07:53
Bolo to tak riešené, že ona najpr tvrdila že ona má nárok na náhradu mzdy na ten deň, , potom ke´d nadriadený povedal že nech donesie potvrdenie že tam bola, tak povedala že jej tam nič také nedali, a na koniec dohodli že nech píšu na ten deň dovolenku. Podľa mňa bude pre ňu tak lepšie ako neplatené voľno.
Ináč to je zaujímavé že niekedy zamestnaci chcú lepšie vedieť zákony ako zamestnávateľ.
Chobot
01.04.08,14:06
Chobot, príspevok je z r.2005, platí aj po novele ZP ?
Považuje sa volno bez nahrady mzdy za neplatené volno v súvislosti s prerušením poistenia v soc.poisťovni?

---------
Veronika

V tomto sa ZP nemenil, neplatené voľno a SP nerieši ZP, ale zákon o soc. poistení. A tam bola len malá zmena v § 26 ods. 1:

1) Zamestnancovi sa prerušuje povinné nemocenské poistenie, povinné dôchodkové poistenie a povinné poistenie v nezamestnanosti, ak osobitný predpis 43a) neustanovuje inak, v období, v ktorom

a) čerpá pracovné voľno bez náhrady mzdy podľa osobitného predpisu 44) alebo čerpá služobné voľno bez nároku na plat alebo služobný príjem podľa osobitného predpisu 6) okrem ospravedlnenej neprítomnosti zamestnanca v práci z dôvodu jeho účasti na štrajku,

Takže počas voľna bez náhrady mzdy sa prerušuje SP.
dobsony
01.04.08,14:36
Aj teraz som dozvedela niečo o čom som nevedela. Ďakujem Vám