saglucka
29.03.05,17:04
Ahojte poraďáci

tí ktorí pracujete s alfou ako to robíte s došlými preddavkovými faktúrami. Normálne ich zaevidujem medzi záväzky, úhrada je normálne cez banku alebo z pokladne a keď potom príde faktúra tiež zaevidujem do záväzkov len neviem čo s tým ďalej. Ako to riešite vy?
ďakujem za všetky rady :)
vladan
29.03.05,19:24
preddavková faktúra by sa mala evidovať ako preddavok, nie ako záväzok ... neviem ako presne sa to zadáva do Alfy, počkaj na reakcie alfaznalých :D
andrej_rv
29.03.05,19:36
preddavková faktúra by sa mala evidovať ako preddavok, nie ako záväzok ... neviem ako presne sa to zadáva do Alfy, počkaj na reakcie alfaznalých :D Ja preddavkové faktúry neevidujem vôbec, podľa mňa to nie je ani účtovný ani daňový doklad. Akurát ich pripnem k dokladu (výpis alebo VPD), ktorým tento preddavok uhrádzam. Evidujem až zaplatenie samotného preddavku na základe preddavkovej faktúry. Veď napr. z PORADCU Žilina mi prídu aj 3-4 preddavkové fa na predplatné, kým to zaplatím. Ak by som ich zaevidoval, tak by som mal v záväzkoch úplný guláš. A keby som preddavok nezaplatil, mal by som problém ako to vybrať zo záväzkov.
vladan
29.03.05,19:42
Evidujem až zaplatenie samotného preddavku na základe preddavkovej faktúry.
a akým spôsobom eviduješ až zaplatenie samotného preddavku?
andrej_rv
29.03.05,19:50
a akým spôsobom eviduješ až zaplatenie samotného preddavku? V PÚ prijaté preddavky 221 (211) /324, poskytnuté preddavky 314 / 221 (211) a k výpisu pripnem preddavkovú faktúru, v JÚ do denníka ako prijatý alobo poskytnutý preddavok do príslušnej kolónky (nákup tovaru, materiálu alebo služieb, ak viem, že plnenie a faktúra bude do konca roka, ináč ako platbu neovplyvňujúcu základ dane.
Janna
30.03.05,04:58
Prijaté preddavky sa evidujú v ALFE v evidencii záväzkov a označí sa, že ide o preddavok. Ja používam označenie ZF..., riadne faktúry evidujem ako DF....

1. Prijaté preddavky účtujem ako výdaj neovpl. základ dane
2. Ked mi príde riadna faktúra, zaevidujem ju do ev. záväzkov.
3. Prijatý preddavok vystornujem z výdavkov neovpl. základ dane cez interný doklad, dňom kedy mi prišla riadna faktúra.
4. Ďalším interným dokladom spravím príjem za tovar, službu.... k riadnej faktúre, dňom kedy mi prišla.
V evidencii záväzkov si napíšem k riadnej faktúre, že bola zaplatená zálohovou faktúrou ZF..., dátum, číslo dokladu, a napíšem si k tomu aj tie interné doklady, aby som vedela, ktoré s tým súvisia.
j.
pyton
30.03.05,07:00
A o tých interných dokladoch riadne účtuješ v peňažnom denníku alebo nie a aké dátumy tam dávaš na tie ID? /Prepáč, keď som to z textu nevydedukovala/
Janna
30.03.05,08:29
Interné doklady robím s dátumom, kedy mi príde riadna faktúra. S tým dátum spravím storno zálohy a s tým istým dátumom aj výdaj za tovar ...
Interné účtujem v peňažnom denníku.
pyton
30.03.05,10:05
Dík za vysvetlenie. Nerobí ti to šarapatu v peňažnom denníku? Ja viem tak, že podľa Postupov sa môžu ID účtovať len vrámci uzávierkových operácií, žeby sa niečo zmenilo alebo sa mýlim?
Janna
30.03.05,12:01
Dík za vysvetlenie. Nerobí ti to šarapatu v peňažnom denníku? Ja viem tak, že podľa Postupov sa môžu ID účtovať len vrámci uzávierkových operácií, žeby sa niečo zmenilo alebo sa mýlim?

Nerobí, normálne ID účtujem počas roka. Ináč sa asi ani nedajú účtovať zálohy len s použitím ID.
M0NIKA
30.03.05,12:39
Prijaté preddavky sa evidujú v ALFE v evidencii záväzkov a označí sa, že ide o preddavok. Ja používam označenie ZF..., riadne faktúry evidujem ako DF....

1. Prijaté preddavky účtujem ako výdaj neovpl. základ dane
2. Ked mi príde riadna faktúra, zaevidujem ju do ev. záväzkov.
3. Prijatý preddavok vystornujem z výdavkov neovpl. základ dane cez interný doklad, dňom kedy mi prišla riadna faktúra.
4. Ďalším interným dokladom spravím príjem za tovar, službu.... k riadnej faktúre, dňom kedy mi prišla.
V evidencii záväzkov si napíšem k riadnej faktúre, že bola zaplatená zálohovou faktúrou ZF..., dátum, číslo dokladu, a napíšem si k tomu aj tie interné doklady, aby som vedela, ktoré s tým súvisia.
j.Janka,
myslím, že si to zbytočne komplikuješ (bez urážky).
Ja si v Alfe zaevidujem preddavkovú fa ako číselný rad ZF, zakliknem tam, že sa jedná o preddavok a spárujem s úhradou z banky, resp. z pokladne.
Keď mi príde ostrá DF, túto zaevidujem.
Interným výdavkom v peň. denníku potom "preúčtujem" úhradu z preddavkovej fa k realizačnej.
Vo výstupoch to je potom pekne všetko vidieť - že bola uhrádzaná cez zálohu.
UCET
30.03.05,13:58
Janka,
myslím, že si to zbytočne komplikuješ (bez urážky).
Ja si v Alfe zaevidujem preddavkovú fa ako číselný rad ZF, zakliknem tam, že sa jedná o preddavok a spárujem s úhradou z banky, resp. z pokladne.
Keď mi príde ostrá DF, túto zaevidujem.
Interným výdavkom v peň. denníku potom "preúčtujem" úhradu z preddavkovej fa k realizačnej.
Vo výstupoch to je potom pekne všetko vidieť - že bola uhrádzaná cez zálohu.
pripajam sa k monike tiez tak postupujeme. je to asi najjednoduchsie...
pyton
30.03.05,14:39
Ale keď počas roka účtujete v peň. denníku ID, tak je to podľa mňa v rozpore s Postupmi, ktoré hovoria, že o ID sa účtuje len vrámci uzávierkových operácií.
Janna
30.03.05,14:53
Janka,
myslím, že si to zbytočne komplikuješ (bez urážky).
Ja si v Alfe zaevidujem preddavkovú fa ako číselný rad ZF, zakliknem tam, že sa jedná o preddavok a spárujem s úhradou z banky, resp. z pokladne.
Keď mi príde ostrá DF, túto zaevidujem.
Interným výdavkom v peň. denníku potom "preúčtujem" úhradu z preddavkovej fa k realizačnej.
Vo výstupoch to je potom pekne všetko vidieť - že bola uhrádzaná cez zálohu.

Monika,
a ako to presne robíš, môžeš to napísať polopatisticky:)
Ty asi zálohy účtuješ priamo do nákladov a potom interným dokladom mínusom odpíšeš z nákladov a časť ide do DPH? Neviem či som to napísala zrozumiteľne. Tak to robíš?
M0NIKA
30.03.05,16:41
Ale keď počas roka účtujete v peň. denníku ID, tak je to podľa mňa v rozpore s Postupmi, ktoré hovoria, že o ID sa účtuje len vrámci uzávierkových operácií.Prosím Ťa, kde presne to v Postupoch je? Niečo mi uniklo?
Aj Alfa sa pri účtovaní ID pýta, či sa jedná o uzávierkovú operáciu alebo nie. Uzávierkové označuje na zeleno. Keby sa to nedalo, tak by ma soft hádam nepustil.... Ale teraz som v pomykove (hoci presvedčená o svojej pravde:) .)
A aj keby, nič Ti nebráni urobiť to s dátumom 31.12. - ako uzávierkové operácie ("čistenie salda"). Len potom musíš dávať pozor na to, aby medzičasom neboli fa uhradené duplicitne...
DanielaSL
30.03.05,18:14
A ja to robím zase tak , že preddavkovú si nikde nezadávam, sumu zaplatenú dám hneď do výdavkov a normálnu faktúru , ktorá mi príde s nulou , tak si zaradím do evidencie faktúr a pripnem ku nej aj tú preddavkovú.
TAk mi to poradila jedna skúsená ekonómka.
andrej_rv
30.03.05,18:23
A ja to robím zase tak , že preddavkovú si nikde nezadávam, sumu zaplatenú dám hneď do výdavkov a normálnu faktúru , ktorá mi príde s nulou , tak si zaradím do evidencie faktúr a pripnem ku nej aj tú preddavkovú.
TAk mi to poradila jedna skúsená ekonómka.Ako som už písal vyššie, ja to robím tiež tak. Podľa mňa zálohové faktúry nie sú žiadnym účtovným ani daňovým dokladom. Ich prijatie nemá žiadny vplyv ani na pohľadávky ani na záväzky. Účtovným prípadom je až ich úhrada.
M0NIKA
30.03.05,18:44
Monika,
a ako to presne robíš, môžeš to napísať polopatisticky:)
Ty asi zálohy účtuješ priamo do nákladov a potom interným dokladom mínusom odpíšeš z nákladov a časť ide do DPH? Neviem či som to napísala zrozumiteľne. Tak to robíš?Jani, ja to robím takto:
zaplatenú zálohu zaúčtujem v PD ako VNZD s analytikou preddavok.
Keď dostanem realizačnú fa, vyrobím ID - interný výdavok - prev. réžia a mám to v daňových výdavkoch.
S DPH nerobím, ale kedže sa bavíme o zálohe, tak o nej ani neúčtujeme.
Zdá sa mi nie úplne správne ignorovať zálohové fa, pretože môže nastať prípad, kedy zálohu uhradím napr. 20.12.2004 a ostrú fa dostanem až 02.02.2005....
Janna
31.03.05,04:51
Monika,
v podstate to robím tak ako ty, len ja dám o jeden ID viac, s ktorým si vystornujem ten výdavok NZD, aby som nemala tolko výdajov.


K tej evidencii zálohových fa, v zákone o účtovníctve §15 sa píše, že kniha záväzkov obsahuje údaje najmä o veriteľoch, prijatých preddavkoch atď....
Takže ja si tiež myslím, že by sa mali evidovať.
ZuzanaA
31.03.05,06:08
Možte mi prosím poradiť ako by ste vy konkrétne v Alfe zaúčtovali nasledovné (SZČO je platca DPH):

- 10.12.2004 prijatý preddavok napr. v sume 500 000, (viem, že do konca roka nebude tovar dodaný), musím odviesť DPH v 12/2004 - vystavím doklad na účely DPH

- 28.12.2004 bola fakturovaná len časť tovaru napr. 70 000

- zvysok bude fakturovaný postupne v roku 2005
DanielaSL
31.03.05,12:46
Ako som už písal vyššie, ja to robím tiež tak. Podľa mňa zálohové faktúry nie sú žiadnym účtovným ani daňovým dokladom. Ich prijatie nemá žiadny vplyv ani na pohľadávky ani na záväzky. Účtovným prípadom je až ich úhrada.Andrej dík za tvoj príspevok, veľmi som sa mu potešila.:)
Myslím , že takto to je jednoducho. Načo si zbytočne komplikovať prácu?
Manual
31.03.05,13:32
Jani, ja to robím takto:
zaplatenú zálohu zaúčtujem v PD ako VNZD s analytikou preddavok.
Keď dostanem realizačnú fa, vyrobím ID - interný výdavok - prev. réžia a mám to v daňových výdavkoch.
S DPH nerobím, ale kedže sa bavíme o zálohe, tak o nej ani neúčtujeme.
Zdá sa mi nie úplne správne ignorovať zálohové fa, pretože môže nastať prípad, kedy zálohu uhradím napr. 20.12.2004 a ostrú fa dostanem až 02.02.2005....Program Alfa je tak postavený ako píšeš a je to tak aj logické. Zaplatená záloha pri prejde buď cez pokladňu alebo banku a je to VND.
Kď dojde k tejto zálohovej faktúre daňový doklad s rozpisom DPH, tak cez interný doklad ju uhradím s členením na daň. základ a DPH. Týmto zápisom sa mi daňový základ dostane do VOD a DPH do DPH a cez pokladňu už nič nejde. Inak to asi v Alfe ani nejde a všetko sedí. Každý SW má asi svoje riešenie.
A prakticky rovnaký ale opačný postup je keď ja vystavím OPF a potom po jej úhrade vystavím OF ako daňový doklad.
Pekný deň...
Manual
31.03.05,13:51
Možte mi prosím poradiť ako by ste vy konkrétne v Alfe zaúčtovali nasledovné (SZČO je platca DPH):

- 10.12.2004 prijatý preddavok napr. v sume 500 000, (viem, že do konca roka nebude tovar dodaný), musím odviesť DPH v 12/2004 - vystavím doklad na účely DPH

- 28.12.2004 bola fakturovaná len časť tovaru napr. 70 000

- zvysok bude fakturovaný postupne v roku 2005ZuzkaA, Tvoja firma vystavila OPF na 500000,- Tento preddavok Ti firma XX uhradila.
Ja to robím takto: OPF sa mi nahrá do knihy pohladávok. Keď mi príde úhrada, zaúčtujem úhradu OPF ako PND napr. cez banku.
Potom s datumom kedy mi došla úhrada, vystavím OF daňový doklad na sumu 500000,- s členením na daňový základ a DPH, kde bude k úhrade 0 nula. Túto OF uhradím ID s členením na DZ a DPH aby sa mi DZ dostal do peňaž. denníka ako POD a DPH do DPH. Cez banku mi už nič nepôjde.
Ten datum 28.12.2004 podla mňa nie je podstatný a Ty by si nemala faktúrovať žiadnych 70000,- Sk, pretože máš dodávať tovar do výšky poskytnutého preddavku to je do výšky 500000,- Predsa ten preddavok 500000 Ti niekto poskytol na základe nejakej zmluvy, zápisu a podobne, a určite tam bolo alebo malo byť napísané dokedy ten tovar má byť dodaný.
Veď Ty ako firma nemáš skôr čo firme XX faktúrovať, pokial nedodáš tovar za 500000,- aspoň ja to tak chápem.
Pekný deň želám...
ZuzanaA
01.04.05,05:18
Manual, asi sme sa nepochopili. Je nemôžem vystaviť ostrú faktúru na tých 500 000, dodávka tovaru,na ktorý bola poskytnutá záloha sa bude uskutočňovať postupne,teda budem aj postupne robiť ostré faktúry. Do príjmu mi teda nejde tých 500 tis. (bez DPH),ale až postupne ako sa realizuje obchod. Teda napr. v roku 2004 sme stihli fakturovať z poskytuného preddavku len napr. tých 70 000, chápeš? Čiže v do POD mi v roku 2004 pôjde tých 70 000 - DPH a potom postupne v roku 2005 vyfakturujem celú zálohu. Samozrejme na ostrých faktúrach už bude k úhrade 0.
Manual
01.04.05,14:36
Manual, asi sme sa nepochopili. Je nemôžem vystaviť ostrú faktúru na tých 500 000, dodávka tovaru,na ktorý bola poskytnutá záloha sa bude uskutočňovať postupne,teda budem aj postupne robiť ostré faktúry. Do príjmu mi teda nejde tých 500 tis. (bez DPH),ale až postupne ako sa realizuje obchod. Teda napr. v roku 2004 sme stihli fakturovať z poskytuného preddavku len napr. tých 70 000, chápeš? Čiže v do POD mi v roku 2004 pôjde tých 70 000 - DPH a potom postupne v roku 2005 vyfakturujem celú zálohu. Samozrejme na ostrých faktúrach už bude k úhrade 0.ZuzanaA, ospravedlňujem sa, otázka bola dobrá, len ja som neviem prečo záver otázky "ignoroval". Je to tak ako píšeš, ostré Fa budú len na dodaný tovar a ako POD a nie na celých 500000. Neviem kde som bol myšlienkami.
Pekný večer želám...:mad:http://www.porada.sk/images/icons/icon8.gifhttp://www.porada.sk/images/icons/icon8.gif
Danielam
01.04.05,16:48
Ahojte.Popísalo sa tu vela o zálohových FA ale aj tak som tu nenašla nič podobné čo potrebujem rýchlo poriešit v JU. Z Čiech nam vystavili ZF napríklad na 50 000CZK, my sme ju uhradili cez BU.Poslali nám ostrú FA na 45 000CZK.Účtovníčka predomnou ZF neevidovala - zaevidovala do knihy závázkov len tú ostrú na 45 000,- a z BU je uhradené 50000,-.Uhradené je o 5000CZK viac ako znie doklad.Viem že musím od nich pýtat naspať úhradu, ktorú sme zaplatili naviac. Ale čo technicky s tým teraz??Ako to zaučtovať kým sa to všetko porieši.Som tam nová a zúfala.
slnko
01.04.05,18:52
Ahojte.Popísalo sa tu vela o zálohových FA ale aj tak som tu nenašla nič podobné čo potrebujem rýchlo poriešit v JU. Z Čiech nam vystavili ZF napríklad na 50 000CZK, my sme ju uhradili cez BU.Poslali nám ostrú FA na 45 000CZK.Účtovníčka predomnou ZF neevidovala - zaevidovala do knihy závázkov len tú ostrú na 45 000,- a z BU je uhradené 50000,-.Uhradené je o 5000CZK viac ako znie doklad.Viem že musím od nich pýtat naspať úhradu, ktorú sme zaplatili naviac. Ale čo technicky s tým teraz??Ako to zaučtovať kým sa to všetko porieši.Som tam nová a zúfala.ja by som úhradu 50000,- zaúčtovala v PD do dvoch riadkov. V prvom by som dala úhradu fa 45000,- ako VOD a v druhom 5000,- VND. Keď vrátia 5000,-, potom by som to dala ako príjem neovplyv.daň.http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
Danielam
01.04.05,19:14
Ďík.Urobím to tak ako si mi poradila lebo inak to neviem a asi to ani nejde.Ešteže sa tu nájdu dobrí ľudkovia, ktorí nám začiatočníkom poradia.
ondrejvla
01.04.05,19:32
Súhlasím so Slnkom, len si nezabudni tú faktúru prekurzovať!
Danielam
01.04.05,19:42
To mi je jasné.Do závazkov kurz dňom vystavenia a do denníka kurz dňom úhrady.Ak by vedel ešte niekto poradiť ako by to malo byť správne?mala sa zaučtovať ZF?Ak ano ako by sa postupovalo vtedy?
ondrejvla
01.04.05,19:44
Nie. zálohová faktúra sa neúčtuje, len ju zapíšeš do knihy došlých faktúr a úhradu k nej.
Danielam
01.04.05,19:56
No ale teraz mám z toho už totál guláš lebo konečne som sa dovolala tej predchádzajúcej účtovníčke a tá mi povedala, že tých 5000CZK mi český dodávatel nevráti ani na požiadanie vraj bude trvať na tom, že si to mám odrátat z dalšej faktúry ktorú nám pošlú. Možu to tak robiť??
Potom to mám ako zaučtovať.No koniec.SOS!!!
ondrejvla
01.04.05,20:07
No ale teraz mám z toho už totál guláš lebo konečne som sa dovolala tej predchádzajúcej účtovníčke a tá mi povedala, že tých 5000CZK mi český dodávatel nevráti ani na požiadanie vraj bude trvať na tom, že si to mám odrátat z dalšej faktúry ktorú nám pošlú. Možu to tak robiť??
Potom to mám ako zaučtovať.No koniec.SOS!!!
Žiaden problém! zaúčtuješ ako úhradu fa 45000,- CZK a 5000,- CZK máš ešte stále na poskytnutom preddavku konkrétnej firme, keď ti príde ďalšia faktúra, tak si preúčtuješ posyktnutú zálohu 5000,-SZK na úhradu tej novej fa, a potom už len doplatíš zbytok! Buď si urob interný doklad na preúčtovanie preddavku, alebo ak nerobíš int.doklady tak to účtuj priamo, keď budeš zapisovať DF do knihy faktúr ako mínus preddavok a plus ostrá faktúra.
A neboj sa, pokiaľ je tu Porada, tak ti zahynúť nedáme!
Danielam
01.04.05,20:26
Rozumiem tomu dobre takto:
1.Zaučtujem do PD úhradu FA 45000CZK
2.Zaučtujem do PD zvyšok preddavku 5000CZK ako VNZD aby mi sedel výpis z BU
3.Keď mi český dod. pošle Fa napr na 8000CZK tak mu zaplatím len 3000CZK a učtujem
výdavok z účtu 3000CZK a napr.nákup materiálu 8000CZK a -5000CZK z VNZD /ID/. Do knihy DF si tiež poznačím úhradu na dvakrát /zvýšujúcich 5000 a zvyšnú úhradu 3000.Prosím ako sa hovorí po lopate takýto prípad som ešte nemala a ešte len začínam.
Alebo je to úplne inak??
slnko
02.04.05,10:11
Rozumiem tomu dobre takto:
1.Zaučtujem do PD úhradu FA 45000CZK
2.Zaučtujem do PD zvyšok preddavku 5000CZK ako VNZD aby mi sedel výpis z BU
3.Keď mi český dod. pošle Fa napr na 8000CZK tak mu zaplatím len 3000CZK a učtujem
výdavok z účtu 3000CZK a napr.nákup materiálu 8000CZK a -5000CZK z VNZD /ID/. Do knihy DF si tiež poznačím úhradu na dvakrát /zvýšujúcich 5000 a zvyšnú úhradu 3000.Prosím ako sa hovorí po lopate takýto prípad som ešte nemala a ešte len začínam.
Alebo je to úplne inak??áno, je to tak správne a este jednoduchšie je, že tých 3000 dáš hneď ako VOD a napáruješ na DF. Cez ID potom preúčtuješ -5000 VNZD a +5000 VOD. Tých +5000 napáruješ na DF a tým bude celá uhradená a bude celá vo VOD.http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
Danielam
02.04.05,10:30
Ďakujem Vám obom za radu.Idem na to.Pekný deň.
Heleč
05.04.05,13:17
V PÚ prijaté preddavky 221 (211) /324, poskytnuté preddavky 314 / 221 (211) a k výpisu pripnem preddavkovú faktúru, v JÚ do denníka ako prijatý alobo poskytnutý preddavok do príslušnej kolónky (nákup tovaru, materiálu alebo služieb, ak viem, že plnenie a faktúra bude do konca roka, ináč ako platbu neovplyvňujúcu základ dane.
Robím to rovnako. Neviem či je ten najsprávnejší spôsob, ale mam také informácie ako pyton, že ID sa v JU používaj´na uzávierkové operácie. Ale som niečo zaspala?
slnko
05.04.05,16:25
Robím to rovnako. Neviem či je ten najsprávnejší spôsob, ale mam také informácie ako pyton, že ID sa v JU používaj´na uzávierkové operácie. Ale som niečo zaspala?v tomto prípade pokojne môžeš použiť ID. Podľa postupu ako píšem vyššie je v podstate tento ID nulový a slúži mi len na preúčtovnie nedaňového výdavku na daňový.http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
Muška
05.04.05,16:41
Opýtam sa možno úplnú blbosť. Mám klienta, ktorý má dodávateľské faktúry a hneď ich uhradí v hotovosti. Musím tieto faktúry evidovať v knihe faktúr, alebo ich môžem rovno pripojiť k VPD ako keby to bol blok z registračnej pokladne?
M0NIKA
05.04.05,16:54
Opýtam sa možno úplnú blbosť. Mám klienta, ktorý má dodávateľské faktúry a hneď ich uhradí v hotovosti. Musím tieto faktúry evidovať v knihe faktúr, alebo ich môžem rovno pripojiť k VPD ako keby to bol blok z registračnej pokladne?Fa patrí do knihy faktúr.
A je to lepšie aj pri spätnom dohľadávaní, pretože v pokladni sa faktúra "stratí".
Muška
05.04.05,17:14
Monika, ja len, že keď sa teraz za faktúru podľa zákona DPH považuje aj blok z registračnej pokladne aj cestovný lístok,tak by som vlastne do knihy faktúr mala dávať všetko.:confused: Preto by som chcela dodávateľské faktúry ihneď uhradené dávať priamo do nákladov, aby som ich nemusela evidovať cez knihu faktúr. Len neviem či je POVINNOSŤ ich evidovať cez knihu faktúr - keď sú hneď uhradené, alebo nie.
Danielam
05.04.05,17:28
Radšej si ich eviduj.Nám napr. nechcu niektorí dodávatelia vystavit príjmový doklad k Fa v deň vystavenia ale až na 2.deň.Neviem z akých dovodov ale stáva sa nám to častejšie.Odovodnia to tým, že vraj sú problémy potom s DU.Síce neviem aké.
Muška
05.04.05,17:33
Áno Danielka, totiž ak sú povinní mať registračnú pokladňu na tú činnosť, ktorú predávajú, tak musia vystaviť faktúru, a aspoň 1 deň po vystaviť PPD. Lebo vtedy je to už príjem za pohľadávku a nie za napr. "tovar" - vtedy by totiž museli vystaviť blok z registračnej pokladne.
Keď mne sa ich neeeeeeeeeeeeeeeechce evidovať. Všetky má v hotovosti. Musíííííííííím??????
lenkak
05.04.05,17:34
Muška pokiaľ máš úhradu hotovostnej faktúry v ten istý deň ako deň vyhotovenia faktúry môžeš ju dať hneď do nákladov a nemusíš zapisovať do knihy faktúr a ešte k tomu ju aj očíslovať, tým pádom by si ju musela aj do PC-programu zaevidovať a až tak spraviť úhradu. Takúto faktúru ty môžeš brať ako napr. hocijaký iný blok z reg. pokladne. účtovanie: 501,343/211. Ináč by si musela účtovať: 501,343/321, úhrada:321/211.
slnko
05.04.05,17:35
súhlasím s Monikou a s Danielam, je tak lepší prehľad a úhrady faktúr sa dobre účtujú aj v Alfe aj v OMEGE.http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
Muška
05.04.05,17:36
Lenka, a platí to iba ak je zhodný deň vyhotovenia s dňom úhrady? Lebo to je klient, ktorý mi nosí papiere raz za rok.
lenkak
05.04.05,17:39
Tak mi to povedala kontrolórka z DU, iba v ten deň to môžem tak spraviť, keď už je úhrada iný deň šups do knihy faktúr.
Danielam
05.04.05,17:40
Mala by si.Ani mne sa nechce a musím a tiež máme 50% hotovost a mesačne 500 faktúr len došlých a program taký že ma ide porazit.Máme 2 fakturantky 1. na došlé fa a uhrady a príjemky a 2.na vyšlé Fa a úhrady a každá ich nahadzuje v inom programe a ja ich potom musím za obe ešte raz ponahadzovat do MRP DOS (katastrófa).Jak u blbých na dvore....
M0NIKA
05.04.05,17:40
Áno Danielka, totiž ak sú povinní mať registračnú pokladňu na tú činnosť, ktorú predávajú, tak musia vystaviť faktúru, a aspoň 1 deň po vystaviť PPD. Lebo vtedy je to už príjem za pohľadávku a nie za napr. "tovar" - vtedy by totiž museli vystaviť blok z registračnej pokladne.
Keď mne sa ich neeeeeeeeeeeeeeeechce evidovať. Všetky má v hotovosti. Musíííííííííím??????U nás vo firme sa fa uhradené cez pokladňu neevidovali a keď sme ich potom nevedeli dohľadať (keď bolo treba), tak sa mejiteľ rozhodol, že ich musíme evidovať všetky. A hrozilo, že aj spätne.
A fakt je ten, že dobrý soft Ti párovanie uľahčí....
A keď sa Ti opakujú dodávatelia a odberatelia, tak to nie je taká katastrofa, či hej? ;)
Muška
05.04.05,17:43
Lenka, ide mi totiž aj o také faktúry, ako faktúra za el. energiu a ST linku. Podnikateľ ju uhradí to na pošte. No a samozrejme môj dôklad o úhrade je "pečiatka na faktúre". Takže vrazím faktúru do knihy došlých faktúr a na VPD musím napísať - doklad o úhrade viď faktúra č...... Zdalo by sa mi to lepšie ak by som tú faktúru aj s tou "úžasnou" pečiatkou z pošty mohla vraziť rovno za VPD.
lenkak
05.04.05,17:46
To ti neodporúčam. Pekne evidovať.
Muška
05.04.05,17:49
Lenkaaaaaaaaaaaaaaaaaaa, chcela som Ti poslať cmuk za prvú odpoveď,ale teraz Ti už nepošlem:mad: :mad: :mad:
lenkak
05.04.05,17:55
Ja som Ti len nechcela napísať to čo chceš vidieť napísané, ale ja som Ti radšej napísala holú pravdu. Žiaľ, tak natentokrát cmuk nebudem mať, možno nabudúce, ale ja Ti posielam aj tak aspoň jeden cmuk na zlepšenie nálady.
Muška
05.04.05,17:58
Lenôčka, cmuky cmuk
Janna
06.04.05,04:46
Ja dávam všetky faktúry, ktoré sme zaplatili v hotovosti a mám PPD rovno do pokladne, bez evidencie v záväzkoch. Tiež sa často nezhoduje dátum vystavenia fa s dátumom úhrady.
Takže ako píšete, radšej to aj evidovať v záväzkoch.
Som "rada" :)
j.
Jara
06.04.05,10:38
Mala by si.Ani mne sa nechce a musím a tiež máme 50% hotovost a mesačne 500 faktúr len došlých a program taký že ma ide porazit.Máme 2 fakturantky 1. na došlé fa a uhrady a príjemky a 2.na vyšlé Fa a úhrady a každá ich nahadzuje v inom programe a ja ich potom musím za obe ešte raz ponahadzovat do MRP DOS (katastrófa).Jak u blbých na dvore....Tak to Ti uznam, pretože pár rokov dozadu som robila v MRP-DOS ale to je hrozne a to naozaj všetko musí ísť cez fa pretože inak neurobíš DPH. Úprimnú sústrasť...
llenkaa
19.06.05,06:51
Chcela by som sa spýtať na takýto konkrétny prípad.

Platiteľ DPH, JÚ - Alfa.
Prijal zálohovú faktúru z Čiech na 200 000,-CZK 01.05.2005
úhrada vykonaná 10.05.2005
lenže všetok tovar nemali na sklade a dodali menej tovaru s ostrou faktúrou na 180 000,-CZK 01.06.2005. ostatný tovar dodajú neskor asi 30.06. Poprosím, ako postupovať? ďakujem.
llenkaa
13.07.05,17:30
To ma nikto nezachráni?
slnko
13.07.05,18:29
Chcela by som sa spýtať na takýto konkrétny prípad.

Platiteľ DPH, JÚ - Alfa.
Prijal zálohovú faktúru z Čiech na 200 000,-CZK 01.05.2005
úhrada vykonaná 10.05.2005
lenže všetok tovar nemali na sklade a dodali menej tovaru s ostrou faktúrou na 180 000,-CZK 01.06.2005. ostatný tovar dodajú neskor asi 30.06. Poprosím, ako postupovať? ďakujem.Zaeviduješ v evidencii záväzkov ostrú faktúru na 180 000,- túto sumu samozdaníš a zároveň si odpočítaš daň s prepočtom kurzom NBS 1.6.2005.
Túto faktúru vysporiadáš s preddavkom. Neviem ako si zaúčtovala úhradenú zálohu v PD, či ako výdaj OZD alebo ako NOZD. Ak neovplyvňujúci, tak by som to preúčtovala cez ID na úhradu ostrej fa a ovpl.základ 180 000,- zvyšok až potom, keď príde tovar s druhou fa.
Ak si úhradu zálohy zaúčtovala ako ovpl.základ, tak by som vyrovnala ostru s preddavkovou iba cez evidenciu záväzkov - Pridaj úhradu a napísala by som úhradené tou a tou zálohovou faktúrou a to isté na zálohovej fa.http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
llenkaa
13.07.05,18:37
veľmi pekne ďakujem
Manual
13.07.05,18:48
veľmi pekne ďakujemIIenkaa,
tak je to k spokojnosti ?
Majka
09.11.05,11:02
ako uctujete poskytnutu zalohu? 314/221

faktura na zalohu ZD....
dp....

dosla ostra faktura s odpoctom poskyt.zalohy...
renča1
09.11.05,11:12
ako uctujete poskytnutu zalohu? 314/221

faktura na zalohu ZD....
dp....

dosla ostra faktura s odpoctom poskyt.zalohy...fakt.na zálohu bez základu dane len DPH: MD/DAL
343/383 - len DPH

príde faktúra základ dane tr.5 /321
´ preúč.DPH 383-len DPH, 383 ti zostane 0,00
Tweety
09.11.05,11:15
fakt.na zálohu bez základu dane len DPH: MD/DAL
343/383 - len DPH

príde faktúra základ dane tr.5 /321
´ preúč.DPH 383-len DPH, 383 ti zostane 0,00Tá 383, to je určite nesprávne!;)Zálohové fa sa neúčtujú.
renča1
09.11.05,11:19
Tá 383, to je určite nesprávne!;)Zálohové fa sa neúčtujú.
ako to môžeš vedieť, ved ho používame od vtedy , ako je schválený zákon o DPH z PF. Auditori nemali žiadne námietky a ani daňováci.
renča1
09.11.05,11:22
Tá 383, to je určite nesprávne!;)Zálohové fa sa neúčtujú.
a ešte doplním. Nejedná sa o účtov.záloh.faktúr , ale o účtovanie daňového dokladu k prijatej platbe.
Majka
09.11.05,11:25
ano myslela som uctovanie danoveho dokladu na zaplatenu zalohu.
Tweety
09.11.05,11:38
ako to môžeš vedieť, ved ho používame od vtedy , ako je schválený zákon o DPH z PF. Auditori nemali žiadne námietky a ani daňováci.Ak poskytneme zálohu, tak aké výdavky budúcich období. Použila by som účet 379. Takéto účtovanie pripúšťajú aj postupy účtovania.;)
Opravujem škriatka: 378.
renča1
09.11.05,11:45
Ak poskytneme zálohu, tak aké výdavky budúcich období. Použila by som účet 379. Takéto účtovanie pripúšťajú aj postupy účtovania.;)
ty sa pýtaš prečo výdav.budúc.období ( lebo očakávaš dodáv.faktúru ), ktorá by mala byť ku koncu roku nulová, ale nie je to podmienkou. No a ja sa ťa pýtam prečo závazok-379? Máš to schválené od auditu a mala si aj na to kontrolu?:D
Majka
09.11.05,11:52
ako uctujete poskytnutu zalohu? 314/221

faktura na zalohu ZD....neuctuje sa
dph 343/379



dosla ostra faktura s odpoctom poskyt.zalohy...[....
518/321 suma fakturybez dph
379/343 zuctov. uplatnenej dph
343/321 - rozdiel dph /vyuctovania fa je vyssia/

ako vynulujem tu zalohu z 314?
renča1
09.11.05,11:59
ako uctujete poskytnutu zalohu? 314/221

faktura na zalohu ZD....neuctuje sa
dph 343/379



dosla ostra faktura s odpoctom poskyt.zalohy...[....
518/321 suma fakturybez dph
379/343 zuctov. uplatnenej dph
343/321 - rozdiel dph /vyuctovania fa je vyssia/

ako vynulujem tu zalohu z 314?
Prečo si sa rozhodla pre 379? v mojom prípade by to vyzeralo takto, ak ti môžem poradiť:
314/221
1)fa k prij.platbe 343/383
2)ostr.faktúra 518/321 bez DPH
383/321 preúčt. uplat. DPH v bode 1
343/321 rozdiel DPH -odpočet / vyúčtov.fa je vyššia )

nakoniec priradíš 321/314. Konečný stav 321 uhradená, 314 vyčerpaná - priradená.
Tweety
09.11.05,12:02
ako uctujete poskytnutu zalohu? 314/221
faktura na zalohu ZD....neuctu

dosla ostra faktura s odpoctom poskyt.zalohy...[....
518/321 suma fakturybez dph
379/343 zuctov. uplatnenej dph
343/321 - rozdiel dph /vyuctovania fa je vyssia/
ako vynulujem tu zalohu z 314?Prosím uveď, dostala si fa na zaplatenú zálohu a potom ešte jednu konečnú, lebo mi to nie je jasné. Aj postupy sú potom rôzne.
Majka
09.11.05,12:04
jasne by to malo byt precitaj si to prosim ta znovu.
Tweety
09.11.05,12:07
jasne by to malo byt precitaj si to prosim ta znovu.Poskytnutá záloha: 314/221 alebo 211
Fa: 518/321
343/321
odrátaná zapl.záloha 321/314
a ostane Ti na účte 321 doplatok , ak bola záloha nižšia ako fa, ak sa záloha rovnala sume na fa, tak potom nedoplácaš nič. A máš účty 314,321 nulové.
Majka
09.11.05,12:13
dakujem vam za pomoc.;)
renča1
09.11.05,14:15
Prosím uveď, dostala si fa na zaplatenú zálohu a potom ešte jednu konečnú, lebo mi to nie je jasné. Aj postupy sú potom rôzne.

Majka-Tweety , jej sa jednalo ako naúčtuje došlú faktúru - finančnú k uhradenej zálohe 314/221 a nie už konečnú-ostrú. :) Ty si to ako pochopila a ako to vlastne v skutočnosti bolo myslené, pretože teraz začínam o sebe pochybovať či som chápavá :D
Tweety
09.11.05,15:16
Majka-Tweety , jej sa jednalo ako naúčtuje došlú faktúru - finančnú k uhradenej zálohe 314/221 a nie už konečnú-ostrú. :) Ty si to ako pochopila a ako to vlastne v skutočnosti bolo myslené, pretože teraz začínam o sebe pochybovať či som chápavá :D
Dosť to bolo popletené, ale v pôvodnom príspevku mala:
poskytnutá záloha, ostrá fa s odpočtom zálohy, nakoniec som ten jej príspevok(otázku) rozlúštila. :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:
mccm
16.12.05,19:31
Prijaté preddavky sa evidujú v ALFE v evidencii záväzkov a označí sa, že ide o preddavok. Ja používam označenie ZF..., riadne faktúry evidujem ako DF....

1. Prijaté preddavky účtujem ako výdaj neovpl. základ dane
2. Ked mi príde riadna faktúra, zaevidujem ju do ev. záväzkov.
3. Prijatý preddavok vystornujem z výdavkov neovpl. základ dane cez interný doklad, dňom kedy mi prišla riadna faktúra.
4. Ďalším interným dokladom spravím príjem za tovar, službu.... k riadnej faktúre, dňom kedy mi prišla.
V evidencii záväzkov si napíšem k riadnej faktúre, že bola zaplatená zálohovou faktúrou ZF..., dátum, číslo dokladu, a napíšem si k tomu aj tie interné doklady, aby som vedela, ktoré s tým súvisia.
j.
Ako sravím to storno, krok3, pracujem v Alfe. Prípadne ako zaevidujem ak mi ostane nejaký zostatok?
halibut
02.02.06,08:47
Mame kontrolu na DPH, chcem sa poradakov opytat na ich nazor, mame dlhodobeho dodavatela tovaru ,fungujeme s nim na principe dennych zaloh, ktore ale stale prevysuju objem dodaneho tovaru, na konci mesiaca sa porovna 314 s ich 324 a na nevycerpanu zalohu na vystavia v zmysle zakona suhrnu fakturu (lebo je tam viac zaloh) s rozpisom dph, kde ju oni odvedu a mi odpocitame. Potom sa z najblizsej ostrej faktury dph zo zalohovky odpocita. Problem je v tom ze kontrolorka chce vidiet aj predfaktury na tie denne zalohy, ktorych je za mesiac aj 30-40. Oni nam ich nevystavuju.Mam od auditorky info, ze pokial sme takto dohodnuti na tie denne zalohy, ze nam tieto predfaktury-poziadavky na zalohy nemusia vystavovat, lebo je to len formalita, oni vedia ze tie peniaze dostanu. A takato predfaktura ani nie je uctovnym a danovym dokladom. DU sa ale boji ci nedochadza k dupl.odpoctu DPH, ale tieto predfaktury by s DPH aj tak nic nemali. Vie mi niekto povedat ci ich mju robit alebo nie? Dakujem
slnko
02.02.06,11:30
keby som to mala ja kontrolovať, tak by som určite nekontrolovala zálohové faktúry, ale by som kontrolovala zaplatené zálohy cez BU alebo PD. Nepoznám zákon, ktorý by mi prikazoval, že musím vystavovať zálohové faktúry, alebo že nemôžem prijať zálohu bez vystavenej zálohovej faktúry.
Jana 55
22.06.09,09:52
Prišla mi preddavková fa za stroj , ktorý budeme odpisovať...Chcem sa spýtať ako mám preddavkovú fa zaučtovať a potom následne aj ostrú aby to bolo dobre aj ohľadne dph..dakujem
tigaki
27.09.09,19:17
SZČO účtujúci v JU prijal v septembri, na základe zálohovej faktúry preddavok na dodávku tovaru. Dodávka tovaru sa uskutoční v novembri, kedy príde k celkovému vyúčtovaniu za tovar a vystavenie faktúry - daňovéhu dokladu. Ako zaúčtovať prijatie zálohy v septembri - ide o príjem NZD ? Odvádza sa z tejto zálohy DPH ? Ďakujem za pomoc.
tigaki
28.09.09,04:58
Posúvam :
SZČO účtujúci v JU prijal v septembri, na základe zálohovej faktúry preddavok na dodávku tovaru. Dodávka tovaru sa uskutoční v novembri, kedy príde k celkovému vyúčtovaniu za tovar a vystavenie faktúry - daňovéhu dokladu. Ako zaúčtovať prijatie zálohy v septembri - ide o príjem NZD ? Odvádza sa z tejto zálohy DPH ?
Ďakujem za pomoc všetkým, ktorí majú o tom znalosti.