samuelka
01.04.08,07:09
Dobry den!

Prosim poradte mi,kde by som nasla vzor najomnej zmluvy s naslednym odkupenim budov...
Staci do najomnej zmluvy o nebytovych priestoroch zahrnut bod o ich naslednom odkupeni alebo...?
Dakujem
samuelka
01.04.08,09:48
Poradí mi niekto?
007gituska
01.04.08,09:50
v nájomnej zmluve je možné uviesť predkupné právo. skôr by som to riešila zmluvou o budúcej zmluve
samuelka
01.04.08,10:01
Dakujem ti gituska.
...takze podpisat dve zmluvy?jednu o najme a druhu do zmluvy o buducej zmluve?alebo do tejto zmluvy zahrnut najom?
007gituska
01.04.08,10:05
zmluvou o nájme riešiš stav súčasný, do ktorého zakomponuješ predkupné právo.
zmluvou o budúcej zmluve riešiš stav budúci. toto právo môžeš aj vymáhať. v prenajatom priestore pravdepodobne budeš realizovať aj také úpravy, ktoré by si nerobila, keby si nemala aký - taký predpoklad, že raz budeš aj vlastníkom tohto priestoru.
samuelka
01.04.08,10:16
ide o to, že by som to najradšej zahrnula do jednej zmluvy a neviem do akej - ako ju nazvať....Majiteľ budov súhlasí aj s nájmom, aj s následným predajom....nájom chceme kvôli tomu, aby sa najskôr vysporiadali pozemky a potom to chceme kúpiť za dohodnutú sumu...samozrejme,že budeme niečo investovať do budov,takže chceme byť krytí,že nám to skutočne predá - zároveň chceme mať nejaké zadné dvierka,že v prípade nevysporiadania pozemkov, môžme byť stále v nájme...neviem ako to riešiť časovo...nemate nejaku vzorovú zmluvu?
hiker
01.04.08,11:50
Tuto vec neupravuje obciansky zakonnnik, ale obchodny zakonnik ano (§ 489 a nasl.). Preto by si zmluvne strany dohodli podla § 262 ods. 1 ObZ, ze ich zavazkovy vztah sa bude riadit obchodnym zakonnikom a uzavru zmluvu o kupe prenajatej veci podla uz spominaneho § 789 ObZ. K tomu by som mal aj vzor.

Teoreticky by sa dalo ist aj podla obcianskeho prava a vymysliet nejaku atypicku zmluvu podla § 51 OZ, ale viac sa mi pozdava ten prvy sposob (aj z dovodu vacsej pravnej istoty kedze zmluva o kupe prenajatej veci je celkom dobre rozpisana v obchodnom zakonniku.
samuelka
01.04.08,12:25
dakujem velmi pekne...ta myslienka kupa prenajatej veci sa mi celkom pozdáva...vies mi prosim poskytnut aj vzor ako si spominal?velmi velmi by si mi pomohol...