projektantt
01.04.08,09:02
Projektant vypracoval projekt na oceľovú konštrukciu technologickej veže do Maďarska. Projekt je spracovaný pre Slovenského výrobcu oceľovej konštrukcie, ktorý konštrukciu vyrába( bez montáže v zahraničí) a posiela do zahraničia. Má projektant platca DPH učtovať DPH výrobcovi oceľovej konštrukcie? V zmysle paragrafu o znalcoch a architektoch, nehnuteľnosť v zahraničí, otázka je aj, či je technologická veža nehnuteľnosťou.
Ďakujem
ALBO
01.04.08,07:42
No ale vy tú službu fakturujete slovákovi, predpokladám, že aj zmluvu máte so slovákom, takže vás nezaujíma, kam to on bude predávať.
projektantt
01.04.08,08:24
Mám skúsenosť s daňovou kontrolou pri inej stavbe v zahraničí, robil som projekt pre slovenskeho architekta na stavbu do zahraničia a výsledok - "Na zaklade § 15 ods. 2 – miestom dodania služby vzťahujúcej sa na nehuteľnosť ... je miesto kde sa nehnutelnost nachadza" zlé vystavenie faktúry ma vyšlo na pár tisíc Sk.
Teraz naozaj neviem, ako mám vyfaktúrovať túto prácu.
azla
01.04.08,09:07
Projektant vypracoval projekt na oceľovú konštrukciu technologickej veže do Maďarska. Projekt je spracovaný pre Slovenského výrobcu oceľovej konštrukcie, ktorý konštrukciu vyrába( bez montáže v zahraničí) a posiela do zahraničia. Má projektant platca DPH učtovať DPH výrobcovi oceľovej konštrukcie? V zmysle paragrafu o znalcoch a architektoch, nehnuteľnosť v zahraničí, otázka je aj, či je technologická veža nehnuteľnosťou.
Ďakujem


Čo je nehnuteľnosť ?

Stavby, ktoré sú spojené so zemou pevným základom sa považujú podľa § 119 Občianského zákonníka za nehnuteľnosti.

Pokiaľ ide o služby architektov, miesto dodania pri poskytnutí tejto služby sa posúdi podľa §15,odst.2 v prípade, ak sa služba architekta (projekt) vzťahuje na konkrétnu nehnuteľnosť.

Skúste si na tieto otázky odpovedať a budete bližšie k určeniu miesta dodania služby.
(či tuzemsko -ak by nešlo o nehnuteľnosť, alebo miesto kde sa nehnuteľnosť nachádza - ak by išlo o nehnuteľnosť a projekt sa vzťahuje na konkrétnu nehnuteľnosť )
ALBO
01.04.08,09:30
Mám skúsenosť s daňovou kontrolou pri inej stavbe v zahraničí, robil som projekt pre slovenskeho architekta na stavbu do zahraničia a výsledok - "Na zaklade § 15 ods. 2 – miestom dodania služby vzťahujúcej sa na nehuteľnosť ... je miesto kde sa nehnutelnost nachadza" zlé vystavenie faktúry ma vyšlo na pár tisíc Sk.
Teraz naozaj neviem, ako mám vyfaktúrovať túto prácu.

No teraz ste ma doplietli (možno máte pravdu)ale možno sa vyjadria aj iní.
Ale keď vy robíte nejaký projekt pre slováka a on teraz na základe neho bude stavať domy po celom svete, tak vy sa budete všade registrovať a akým pomerom aby ste odviedli daň, kde on postavi domy?
Ono je to tak čudne napísané v § 15/2 , vami dodaná služba by sa mala vzťahovať k tej nehnuteľnosti (neviem vlastne ako to je v zmluve ten kontrakt medzi vami a aj maďarmi.).
Ani neviem ake sankcie by ste mohli mať ak ste vystavili Fa s DPH. Sankcionovať by vas mohol len ten druhý štát, kde ste daň mali odviesť.
projektantt
01.04.08,10:05
Ja to vyfaktúrujem s DPH, výrobca oceľovej konštrukcie si platenie svojej DPH poníži o moju faktúru. Potom mu príde daňová kontrola, zhodnotí, že moja faktúra bola nesprávne vystavená a on si nemal uplatniť z nej DPH a preto toto DPH musí štátu doplatiť. Bude ho samozrejme pýtať odo mňa, no mne štát to nesprávne odvedené DPH nevráti (bude ho považovať za sankciu - ak by som opravil faktúru aby bola bez DPH). Toto je moja skúsenosť s predchádzajúcou stavbou.
Pri tejto stavbe nemám zmluvu s maďarmi, ale len s Slovenskou firmou. Vzhľadom na to že sa jedná o technológiu, nepodlieha táto stavba v Maďarsku stavebnému povoleniu a môj projekt tam ani nebude dokladovaný (a ani nemám oprávnenie na projektovanie na ich území). No stavba to je podľa občianskeho zákoníka a ja robím projekt na stavbu do maďarska. Takže fakt neviem.
ALBO
05.05.08,09:00
No ale vy tú službu fakturujete slovákovi, predpokladám, že aj zmluvu máte so slovákom, takže vás nezaujíma, kam to on bude predávať.

Opravujem.
DP je v HU (podľa ich zákona).