mlaco
01.04.08,08:20
Zdravim!

Cez weekend som si obzeral nove rodinne domy vo vystavbe v pribratislavskej obci Oldza a vsimol som si ako laik par nedostatkov. Neviem vsak nakolko su toto dolezite veci a nakolko su to len nepodstatne detaily. Viete mi v tomto poradit?

Povedzme ze svoj RD nechcem zateplovat a teda hruba stavba ma byt spravena kvalitne, bez tepelnych mostov.

Spozorovane nedostatky:

- namiesto jedneho kvadra ytongu (asi nezvysil?) naliali jednoducho beton! Toto by som povazoval za hrubu chybu, tepelny most ako hrom, a dovod na reklamaciu (foto v prilohe).

- videl som v inak pekne murovanej tehlovej stene zopar tehiel zvislo prasknutych. Co sa s tym da robit? Je mozne ze tehla praskla dodatocne (uz zamurovana) a nic sa s tym neda robit, len napr. osetrit nejakym lepidlom?

- kvader ytongu ponad dvere bol dodatocne osekany a teraz svojou vahou drzi len na v jednej casti muru (na druhej strane dveri len na 2 cm). Toto je v poriadku?

- kvader ytongu mal z plosnej strany odlupenu 1/3 svojho objemu

- polystirenova izolacia okolo okien bola spravena pekne zo vsetkych stran az na hornu stranu okna, kde namiesto jedneho kusa bolo poukladanych asi 8 malych kuskov izolacie (10 cm) a medzi nimi 0.5-1 cm medzery

- prizemie bolo vymurovane tehlou pekne sumerne, ale poschodie malo tehly "nahadzane" ze vyzerali viditelne nesumerne "hala-bala" s nerovnomernymi medzeramy a dokonca nie jednotlive tehly vo vodorovnej linii.


Ako buduceho stavebnika ma zaujima:
- Co z tohto je problemom a pripadnym dovodom na reklamaciu a napravu /pokutu pre stavebnu firmu?
- Na akej urovni sa da zmluvne zabezpecit aby firma stavala "poriadne"? Ako zmluvne zabezpecit, kvantifikovat taketo nedostatky?
- Ak by som bol ja, alebo moj stavebny dozor fyzicky pritomny na stavbe, je vobec mozne podobne veci ustrazit, aby sa nevyskytli (prasknuta tehla)?
jojkoz
01.04.08,06:30
Co sa tyka tej fotky - to je preklad na spevnenie pod tym tramom.
Kazdopadne z vonkajsej strany to mohli zateplit heraklitom alebo niecim podobnym - zalezi aj na tom kolko este na to pojde izolacie ....
Nutricia
01.04.08,06:35
Ahoj,som rada že sa aj niekto zaujíma o takéto veci.V Oldzi ideme stavat aj my a konkrétne túto foto máš z domu,ktorý by mal stát za naším domom,my tam máme zatial len základovú dosku ale tento týžden nám budú tahat múry z ytongu.Neviem či všetky firmy to takto robia ale my máme od našej desat rokov záruku na stavbu.
mlaco
01.04.08,07:06
Co sa tyka tej fotky - to je preklad na spevnenie pod tym tramom.
Kazdopadne z vonkajsej strany to mohli zateplit heraklitom alebo niecim podobnym - zalezi aj na tom kolko este na to pojde izolacie ....

Udrelo mi to do oci, lebo na vedlajsej strane okna je normalna stena.
Ide o malu striesku podnad jednu izbu, nie je to hlavna strecha.
mlaco
01.04.08,12:06
Zdravim!
- videl som v inak pekne murovanej tehlovej stene zopar tehiel zvislo prasknutych. Co sa s tym da robit? Je mozne ze tehla praskla dodatocne (uz zamurovana) a nic sa s tym neda robit, len napr. osetrit nejakym lepidlom?


Spytal som sa na vystave Coneco, tam mi povedali a ukazali ze dutinova tehla ked praskne, tak presklina ide krivolako cez jednotlive steny dutin, takze tepelneho mostu sa obavat netreba.