rozika38
01.04.08,10:41
Dobrý deň chcem sa spýtať ako to funguje v účtovníctve, keď sa spoločnosť stane platcom DPH aj v čechách bez organizačnej zložky. V čechách nám bude výkazy DPH robiť externá firma, ale ako sa to vykazuje v účtovníctve na slovensku, keď faktúry s DPH v cz sa budú musiet preratavat na cesku korunu, DPH sa bude platit v CZ, ale podla zakona sa musí účtovníctvo viest na slovensku v SKK. :eek::eek::eek: Stretol sa s tym uz niekto? prosim poradte mi. :mee: Ďakujem
Olgica
01.04.08,08:59
Všetky náklady a výnosy z ČR prepočítaš kurzom NBS dňom účt.prípadu a zaúčtuješ v Sk účtovníctve. DPH si rozdeľ analyticky napr.Sk DPH 34319 na vstupe, CZK DPH 34329 na vstupe a podobne. Kurzové lístky si zakladaj. Vždy k 31.12. treba prekurzovať záväzky a pohľadávky (kurzom NBS k 31.12.)
rozika38
01.04.08,09:08
Dakujem za odpoved, a ako to funguje pri fakturacii?
uzatvorili sme obchod ktorý bol nasledovný:
nakúpili sme olej z CZ, ten olej neopustil územie CZ, z tohto dôvodu sme sa stali platcami DPH, ale my ho fakturujeme účtovnej jednotke ktorá má sídlo na slovensku, ale takisto je registrovaným platcom DPH v CZ, a táto firma bude následne fakturovať firme do CZ, ktorá kúpila tento olej.
máme my fakturovat s ceskou DPH 9% ? alebo s nasou 19%?
učtovníčka
09.07.08,22:37
Mám takú istú situáciu, ale jedná sa o FO a JÚ. Musel sa stať plátcom DPH v ČR a neviem ako to v peňažnom denníku zapíšem.Rozdelím to na náklady a DPH, lebo tú si bude uplatňovať na odpočet aj u nás a aj v ČR. Robím v TP Sofťáckom programe a neviem ako ho ošálim aby mi tú DPH nenapočítal do nášho priznania. Budem musieť asi robiť českú evidenciu k DPH v Exceli alebo ručne. Vie mi niekto pomôcť dobrou radou a usmernením?
Navyše sa bude musieť prihlásiť aj na plátcu dane, nakoľko mu uplynie 184 dní prevádzkovania živnosti v ČR.
Mám z toho husiu kožu, lebo mi v okolí nikto nevie poradiť nič múdre ako to robiť správne. Na daňovom ich to nejako nezaujíma, u daňového poradcu som tiež nepochodila, lebo nemá s tým skúsenosti. Moji známi účtovníci tiež s tým neprišli ešte do styku a tak ich to neťaží ako mňa.
Prosím múdre rady. ďakujem....
Milan Benka
10.07.08,05:27
Mám takú istú situáciu, ale jedná sa o FO a JÚ. Musel sa stať plátcom DPH v ČR a neviem ako to v peňažnom denníku zapíšem.Rozdelím to na náklady a DPH, lebo tú si bude uplatňovať na odpočet aj u nás a aj v ČR. Robím v TP Sofťáckom programe a neviem ako ho ošálim aby mi tú DPH nenapočítal do nášho priznania. Budem musieť asi robiť českú evidenciu k DPH v Exceli alebo ručne. Vie mi niekto pomôcť dobrou radou a usmernením?
Navyše sa bude musieť prihlásiť aj na plátcu dane, nakoľko mu uplynie 184 dní prevádzkovania živnosti v ČR.
Mám z toho husiu kožu, lebo mi v okolí nikto nevie poradiť nič múdre ako to robiť správne. Na daňovom ich to nejako nezaujíma, u daňového poradcu som tiež nepochodila, lebo nemá s tým skúsenosti. Moji známi účtovníci tiež s tým neprišli ešte do styku a tak ich to neťaží ako mňa.
Prosím múdre rady. ďakujem....

Ohľadom softu skúste zavolať jeho tvorcovi a vysvetlite mu to.
učtovníčka
24.07.08,18:43
Nakoniec som to musela urobiť ručne, lebo sofťáci prerábajú pokladne a nemajú na mňa čas. Teraz to ešte nejako dostať do peňažného denníka.