Silvia123
01.04.08,09:59
Ahojte, chcem sa spýtať či si môže podnikateľ odpočítať DPH, pri osobnom aute, v prípade že má v živnostenskom aj prenájom vozidiel. Našla som totižto v zákone o DPH : (8) Platiteľ, ktorý kupuje osobné automobily na účely ich ďalšieho predaja alebo nájmu, a kúpa a predaj osobných automobilov a nájom osobných automobilov je predmetom podnikania platiteľa, môže odpočítať daň pri ich kúpe, ako aj pri kúpe tovaru tvoriaceho ich príslušenstvo vrátane montáže.

(9) Ak platiteľ použije osobný automobil na iný účel, ako je ustanovené v odseku 8, je povinný odviesť daň vo výške odpočítanej dane, a to v zdaňovacom období, v ktorom osobný automobil prvýkrát použil na iný účel; ak je osobný automobil predmetom odpisovania podľa osobitného predpisu, 26) zníži platiteľ odvod dane o pomernú časť dane zodpovedajúcu odpisom.

Takže by ma zaujímalo, či sa to môže urobiť tak, že odpočítam si DPH z osobného auta a toto osobné auto budem mať akože na prenájom, občas vystavím niekomu za tento prenájom faktúru a po 4 rokoch keď bude auto odpísané už nemusím vystavovať faktúry ani nič,jednoducho bude auto moje a ušetrím na DPH-čke. Znie to moc jednoducho, ale môže to tak teoreticky byť? To osobné auto by sa na iný účel nepoužilo, bolo by určené len na ten prenájom - a nikde nie je stanovené aký vysoký musí ten prenájom byť, takže... Čo si myslíte dala by sa takto ušanovať časť DPH-čky? Oplatilo by sa to alebo je v tom ešte nejaký háčik?
Vladimír Ozimý
01.04.08,08:01
a máte uvedený prenájom automobilov aj v živnosti?
Silvia123
01.04.08,08:12
Áno máme.
Vladimír Ozimý
01.04.08,08:26
potom by som možno v tom nevidel problém. Treba však deklarovať vašu podnikateľskú činnosť. ak prenajímate jedno auto trikrát do roka hm...bude to každopádne zaujímavé s obhajovaním vykonávania podnikateľskej činnosti...
Silvia123
01.04.08,08:32
Nuuuužžž tak sa nedarilo :) nebol záujem o prenájom. Mne sa to pravdu povedia tiež nepáči, ale spýtal sa ma to jeden chlapík a ja som mu nevedela povedať žiaden vecný argument prečo by to tak nemohlo byť, aj ked naozaj sa mi to nevidí. A to som sa práve nad tým zamyslela, že by nemusel stratiť žiadnu DPH-čku, keby to auto prenajíma vlastník napríklad 2 s.r.o-čiek, takže by vystavil faktúru tej svoje druhej s.r.o-čke za prenájom, v jednej by to odviedol a v druhej odpočítal. Takže by sa mu aj v tom prenájme mohlo akože dariť :). Aj to je zaujímavé nie?
Silvia123
01.04.08,08:35
HMM to som napísala zrejme zle, že áno? Asi by tá druhá s.r.o-čka nemohla z prenájmu osobného auta odpočítať DPH. Tak potom nič. Tak stále platí len tá stará vec ako ušetriť časť DPH-čky....
Vladimír Ozimý
01.04.08,08:53
vecný argument je len jeden...§ 49 ods. 8 - nájom osobných aut je predmetom podnikania platiteľa. nezabúdajte však ešte na ustanovenie § 49 ods. 9 - ak použije osobný automobil na iný účel je povinný vrátiť daň naspäť. Podľa mňa ak ja ho využívam na podnikanie iné ako na nájom je to iný účel a som povinný vrátiť daň. Takže ono to nie je až také jednoduché...
Silvia123
01.04.08,08:58
Tým paragrafom som argumentovala aj ja, ale dostala som takú odpoveď, že: kto mu dokáže na aký účel to používa, keď on bude tvrdiť že len na prenájom a bude mať aj občas vystavené faktúry.
Vladimír Ozimý
01.04.08,10:30
Tým paragrafom som argumentovala aj ja, ale dostala som takú odpoveď, že: kto mu dokáže na aký účel to používa, keď on bude tvrdiť že len na prenájom a bude mať aj občas vystavené faktúry.

no ale ani z jeho strany sú to neni nejaké silné argumenty :). Nikto mu nebráni toto tvrdenie pokiaľ by s ním daňová kontrola nesúhlasila môžu sa stretnúť na súde a vyhrá ten kto má lepšie argumenty ak mu to za to stojí...
Silvia123
01.04.08,10:41
No ale prenájom osobných aut nie je nič protizákonné a nikde nie je písané koľko krát do roka musí auto prenajímať a za akú cenu, tak neviem či by daňová kontrola uspela. Ide o špekuláciu to určite áno, ale na druhej strane nevidím nič čo by bolo výhradne v rozpore s týmto zákonom o dph. Tak neviem, stále nemám nič presvedčivé proti jeho tvrdeniu.
Vladimír Ozimý
01.04.08,11:53
veď samozrejme že to nie je nič protizákonné ak to má jasný podklad nevidím problém. Ale ak ja na tom aute jazdim a využívam ho na svoje podnikateľské činnosti a nie na prenájom a vykazujem benzín v nákladoch napr. potom je asi problém. T.j. ja chcem len povedať že aj on si musí uvedomiť že si to bude musieť obhájiť, to je celé. A pochybujem že by mu ležalo auto úhorom ak by mu nezarábalo. Asi by ho predal že?
Silvia123
01.04.08,13:14
On je majiteľom autodopravy, takže medzi tým počtom vozidiel sa to jedno auto stratí - teda skôr tie výdavky na naftu a stratí sa aj to že jedno auto je stratové. Veď ja nechcem ísť hlavou proti múru, len ma hnevá tá otázka: A prečo by to nešlo aj ostatní to tak robia...
IVETA N
24.04.08,20:31
Ahojky,
chcem sa spýtať ako by ste riešili tento problém resp.mi poradili čo stým.
Firma - autobazár kúpila od inej firmy /nie autobazáru/ ojazdený osobný automobil a tá mu vystavila faktúru s DPH .
Mám si uplatniť odpočet DPH z OA, keď mám fa vystavenú s odpočtom DPH, keď viem, že s OA nemožno odpočítať DPH? / nemá v živnosti prenájom OA/

Ďakujem IVETA N
Kirk
25.04.08,07:24
Ahojky,
chcem sa spýtať ako by ste riešili tento problém resp.mi poradili čo stým.
Firma - autobazár kúpila od inej firmy /nie autobazáru/ ojazdený osobný automobil a tá mu vystavila faktúru s DPH .
Mám si uplatniť odpočet DPH z OA, keď mám fa vystavenú s odpočtom DPH, keď viem, že s OA nemožno odpočítať DPH? / nemá v živnosti prenájom OA/

Ďakujem IVETA N

Ak ho autobazar kupil za ucelom dalsieho predaja, odpocita DPH a pri predaji odvedie dph lebo nie su splnene podmienky pre osobitnu upravu §66 ods.2. Ak ste auto kupili do majetku, narok na odpocet DPH nie je pretoze ho nevyuzivate na prenajom.

Kirk
IVETA N
25.04.08,09:26
ďakujem,odľahlo mi ja som ho nedala do DPH len som sa chcela uistiť ci som urobila dobre

este raz dik IVETA N
lenkapackova
02.05.08,07:22
Ahojte,

mam jednu otazku k prispevku Silvie 123, sme stavebna firma, mame v zivnosti poziciavanie motorovych vozidiel, T.J mohla by som teoreticky kupit napr. na leasing ?? osobne auto a odpočitat si DPH ak ho budem prenajimat.

Je jedno kto je najomca ? ) ci FO, alebo nejaka s.r.o.)
automobil kúpim zaradim do majetku, odpisujem ?
A co pri predaji ? ( fa s DPH odberateľovi, a co s mojou DPH com si odratala? )

Vopred dakujem za odpovede

silvia 123 ako si sa nakoniec rozhodla s osobnym autom ??
Vladimír Ozimý
02.05.08,07:44
Ahojte,

mam jednu otazku k prispevku Silvie 123, sme stavebna firma, mame v zivnosti poziciavanie motorovych vozidiel, T.J mohla by som teoreticky kupit napr. na leasing ?? osobne auto a odpočitat si DPH ak ho budem prenajimat. no odpočítať daň pri osobných autách nám umožňuje § 47 ods. 8 ak musí však ísť o predmet podnikania (to splnate keďte to máte v živnosti). No čo sa týka lízingu môže byť problém pretože zákon hovorí že je možné odpočítať DPH aj pri obstaraní automobilu formou zmluvy podľa § 8 ods. 1 písm. c) zákona. Tam je uvedený nákup tovaru formou nájomnej zmluvy ak vlastníctvo prechádza na nájomcu posledným zaplatením splátky. Čo u finančného prenájmu podľa mňa väčšinou prechádza až zaplatením kúpnej ceny alebo poplatku za prevod vlastníctva. Takže tu by som videl rozpor v zákone pretože nie každá lízingová zmluva spĺňa tento bod zákona. Podľa mňa ak nespĺňa nárok na odpočet nevznikne. Čo sa týka ďalšieho prenájmu na lízing musíte potom požiadať ale lízingovú spoločnosť o povolenie na vykonávanie takejto činnosti

Je jedno kto je najomca ? ) ci FO, alebo nejaka s.r.o.) je to jedno zakon to nedefinuje
automobil kúpim zaradim do majetku, odpisujem ? ano ak obstaráte auto formou finančného prenájmu odpisujete ho vy ako nájomca (§ 24 ods. 1 písm. d) zákona o dani z príjmov). Pri kúpe je to jasnéé, že majiteľ
A co pri predaji ? ( fa s DPH odberateľovi, a co s mojou DPH com si odratala? ). Pri predaji ak vám vznikol nárok na odpočet DPH potom musíte vystavovať predaj takisto s DPH aj keď ide o osobný automobil. DPH čo ste si uplatnili už nijak neupravujete

Vopred dakujem za odpovede

silvia 123 ako si sa nakoniec rozhodla s osobnym autom ??

tak som trochu sa zamyslel :)
Evanka
13.06.08,10:38
Podnikateľ kupuje auto formou leasingu - Citroen Jumper 9 miestny vrátane vodiča. Vozidlo je zaradené do kategórie M1.
V ŽL má činnosť - Neverejná osobná cestná motorová doprava vykonávaná vozidlami do 9 miest vrátane vodiča.
Pracovníčka DÚ ho informovala, že má nárok na odpočet DPH. Ja však nenachádzam oporu jej tvrdenia v zákone. Prehliadla som niečo, čo by ho DPH oprávňovalo odpočítať?
Vladimír Ozimý
13.06.08,10:40
Podnikateľ kupuje auto formou leasingu - Citroen Jumper 9 miestny vrátane vodiča. Vozidlo je zaradené do kategórie M1.
V ŽL má činnosť - Neverejná osobná cestná motorová doprava vykonávaná vozidlami do 9 miest vrátane vodiča.
Pracovníčka DÚ ho informovala, že má nárok na odpočet DPH. Ja však nenachádzam oporu jej tvrdenia v zákone. Prehliadla som niečo, čo by ho DPH oprávňovalo odpočítať?

nie nič si neprehliadla a pracovníčka DU by mala ísť na školenie :). Nárok na odpočet je len vtedy ako ho predá alebo prenajíma ale nie ak na ňom vykonáva inú podnikateľskú činnosť ako napr. prepravu.
Evanka
13.06.08,10:47
Moc ďakujem za rýchlu odpoveď.
eop
26.06.08,04:33
:confused::confused::confused:
Keď kúpime os automobil a v ZO máme činnosť ako prenájom osobných vozidiel, takže mám nárok na odpočet na DPH. To auto budem prenajímať, zaplatím daň z MV a čo keď to auto občas použijem na služobné cesty? Môžem si z nákupu PHL odpočítať DPH?
gita
07.07.08,16:09
Vie mi niekto povedať, čo je to kategória M1 - o aké auto ide /§49,od.7/, tam si možno odpočítať DPH.
Milan Benka
07.07.08,16:12
Vie mi niekto povedať, čo je to kategória M1 - o aké auto ide /§49,od.7/, tam si možno odpočítať DPH.

M1 - osobné motorové vozidlo.

Možnosť odpočtu DPH v prípade splnenia podmienok : §49/7 - zákon o DPH ( 222/2004 Zz )
gita
09.07.08,18:06
... zase ja... ešte tak kategória N1 - to je čo? úžitkové vozidlo? kde sa to uvádza?
azla
10.07.08,06:54
... zase ja... ešte tak kategória N1 - to je čo? úžitkové vozidlo? kde sa to uvádza?

Kategória vozidla je uvedená v TP vozidla.
Čo, ktorá kategória znamená ?

Základné kategórie vozidiel

Kategória L: motorové vozidlá s menej ako štyrmi kolesami a štvorkolky
Kategória M: motorové vozidlá, ktoré majú najmenej štyri kolesá a používajú sa na dopravu osôb
Kategória N: motorové vozidlá, ktoré majú najmenej štyri kolesá a používajú sa na dopravu nákladov
Kategória O: prípojné vozidlá
Kategória T: kolesové traktory
Kategória C: pásové traktory
Kategória R: prípojné vozidlá traktorov
Kategória S: traktormi ťahané vymeniteľné stroje
Kategória P: pracovné stroje
Kategória V: ostatné vozidlá, ktoré sa nedajú zaradiť do uvedených kategórií.... podrobnejšie klikni nižšie...

zdroj:http://www.portal.gov.sk/portal/sk/D...ID=39&aid=1634 (http://www.portal.gov.sk/portal/sk/Default.aspx?CatID=39&aid=1634)
Silvia B.
11.07.08,10:20
Ja by som tiez potrebovala nieco vediet o naroku na odpocet M1. Cize kupila som mot. vozidlo formu zmluvy o financnom leasingu s !povinnostou kupy! (v tomto pripade je to uz dodanie tovaru a vlastnictvo prechadza na najomcu najneskor zaplatenim poslednej splatky) a budem ho dalej pouzivat na ucely dalsieho prenajmu, v tomto pripade mam narok na odpocet. Dostala som informaciu z DU, ze prenajimatel odvedie dan z celej sumy odovzdanim predmetu najmu, z toho mi vyplyva ze aj ja si mam uplatnit odpocet z celej sumy, ked auto prevezmem? Potom ako budu vyzerat faktury na mesacne splatky?
Vladimír Ozimý
11.07.08,10:46
Ja by som tiez potrebovala nieco vediet o naroku na odpocet M1. Cize kupila som mot. vozidlo formu zmluvy o financnom leasingu s !povinnostou kupy! (v tomto pripade je to uz dodanie tovaru a vlastnictvo prechadza na najomcu najneskor zaplatenim poslednej splatky) a budem ho dalej pouzivat na ucely dalsieho prenajmu, v tomto pripade mam narok na odpocet. Dostala som informaciu z DU, ze prenajimatel odvedie dan z celej sumy odovzdanim predmetu najmu, z toho mi vyplyva ze aj ja si mam uplatnit odpocet z celej sumy, ked auto prevezmem? Potom ako budu vyzerat faktury na mesacne splatky?

ja si myslím že zmluva o kúpe prenajatej veci by mala byť vždy službou ale treba sa samozrejme pozrieť do zmluvy pozornejšie a hlbšie. ak spĺňate podmienky § 8 ods. 1 písm. c) (nájomná zmluva kde vlastníctvo k predmetu nájomnej zmluvy nadobudne najneskôr pri zaplatení poslednej splátky - prečo si myslím že zmluva o kúpe prenajatej veci je službou mi vyplýva, že takáto zmluva by mala mať zadefinovanú kúpnu zmluvu podľa obchodného zákonníka podľa § 489 násl., takže si myslím že by to mal byť iný typ nájomnej zmluvy ak by sme chceli uplatniť toto ustanovenie), potom odpočítate daň na začiatku a základ dane tvorí celkovú odplatu a nevzniká vám nárok pri jednotlivých splátkach.
Silvia B.
11.07.08,11:36
Potom by vlastne tie faktury na mesacne splatky mali byt iba vyjadrenim samotneho prenajmu bez DPH. DPH by malo byt v podstate uvedene v najomnej zmluve a z toho uplatnim odpocet. Dobre to chapem?
Vladimír Ozimý
11.07.08,11:44
ja si myslím že jednotlivé splátky by mali byť už len splátky bez konkrétneho vyčíslenia základu dane a DPH pretože na to nie je dôvod...DPH by malo byť uvedené nazačiatku vo faktúre
Silvia B.
11.07.08,11:55
Zatial dakujem, uz to zistujem vyse mesiaca a nikto mi nevie dat jednoznacnu odpoved (ani DU). Trochu viac mi toto pomohlo.
Betina2
28.07.08,10:49
:confused::confused::confused:
Keď kúpime os automobil a v ZO máme činnosť ako prenájom osobných vozidiel, takže mám nárok na odpočet na DPH. To auto budem prenajímať, zaplatím daň z MV a čo keď to auto občas použijem na služobné cesty? Môžem si z nákupu PHL odpočítať DPH?

1) Takže, ak mám v predmete činnosti "prenájom a zapožičiavanie motorových vozidiel" tak bez ohľadu na kategóriu MV mám nárok na odpočítanie DPH. Nákup zaúčtujem ako obstaranie majetku, auto spolu s vedľajšími nákladmi (kolky, poplatky za prihlásenie, kontrola originality, oprava, výmena náhradných dielov (tlmiče, výfuk...) do dňa zaradenia a pod. vstupuje do obstarávacej ceny cez AE 042/DAL. V momente prihlásenia a pridelenia ŠPZ (ak už je prevádzkyschopné) ho zaradím do obchodného majetku 022AE/042AE a prenajímam ho iným PO/FO a faktúru za prenájom vystavujem s DPH. Rozumiem tomu dobre ?

Bola tu otázka na sumu za prenájom medzi 2 firmami, ktoré majú rovnaké osoby. Tu by som volila zrovna cenu trhovú, lebo ide o spriaznené osoby - DU by mohol dodaniť pri kontrole prenajímateľa (ak cena bude neprimerane nízka. Ak by nebola spojitosť medzi firmami (nebolo by finančné ani osobné prepojenie, tak potom by cena mohla byť podľa mňa trebárs aj smiešna (ale rozhodne ak tá istá osoba -spoločník/konateľ figuruje na obidvoch stranách nájomného vťahu, tak s cenou radšej neriskovať (ani keby to bola manželka či iný príbuzný.) Vlastne aj v Poznámkach k ÚZ sa to má uviesť.

2) My sme v 6/08 kúpili staršie MV od bazáru v Rak. (kat.MV z Rak neviem). Išlo o intrakomunitárne dodanie bez DPH. (obaja sme plat.DPH) V SR sme ho dodanili. Pôvodne malo ísť do bežného obchodného majetku a používať ako N1. Ale stále nebolo prihlásené do 30.6. a tak som nevedela kategóriu a či môžem odpočítať DPH. Účtovala som ho ako teda ako nákup tovaru (lebo vo výpise z OR sme mali aj nákup/predaj motorových vozidiel), preto som zároveň DPH odpočítala (naskladnila atď). Dnes som ale zistila, že vo výpise z OR už medzičasom firma nemá kúpu a predaja MV ale zostal tam len "prenájom a zapožičiavanie MV". Takže prehodnocujem účtovanie z tovaru na obstaranie majetku z 504 na 042 (soft mi dovolí robiť zmeny zaúčtovania bez rôznych opravných dokladov, kým dané obdobie neuzamknem). Až dnes sa malo údajne prihlásiť do evidencie a je to vraj kat.N1 (dúfam, že to je ozaj tak-zajtra uvidím TP). Teraz ho mám na 042 a ešte nie je zaradené do majetku (chýbal ten TP)
Dúfam, že v tomto prípade sme mali nárok na odpočet bez ohľadu na termín evidencie MV na inšpektoráte a zaradenia do majetku (faktúru sme mali už v 6/08). Predpokladám, že ak ho budeme mať riadne zaradené do majetku na 022AE a budeme faktúrovať za prenájom, tak ho nebudeme môcť používať ako iný majetok na réžiu (pracovné cesty, jazdy), ale v súvislosti s prenájmom (účelom pre odpočet DPH) si opravu a údržbu uplatníme (aj odpočet DPH). PHM už nemôžeme k tomuto autu pričleniť ani z neho DPH odrátať? A čo ak pôjde do servisu na opravu/údržbu po vlastnej osi. Tam by sme snáď mohli tú PHM vykázať a odpočítať, nie? A vypísať cestu/CP.
Autá sa odovzdávajú nájomcovi často s plnou nádržou a s plnou sa aj majú prijať po ukončení prenájmu, čo s takým PHM - veď je preberací aj odovzdávací protokol, kde je to uvedené. Podľa mňa aspoň to prvé natankovanie do plna by sa malo dať uplatniť (aj odpočet DPH).
Prosím vyjadrite sa. Argumentujte, prečo áno a nie. Je to dosť zložité a individuálne. Ďakujem všetkým.
*agatha*
01.10.08,13:41
pekný deň prajem,môj známy má sro a prenajíma auto. vystavuje faktúry za prenájom. môže si do nákladov dávať všetky výdavky spojené s týmto autom? bločky z tankovania, servisu a pod.? mám pocit, že je to neustriehnuteľné - dá sa tu asi kadejako kombinovať, aby bol on spokojný, nie? keď si vie zohnať bločky z tankovania, servisu a pod., tak to si môže dať do nákladov aj 50000sk z tankovania a k tomu už len povystavuje faktúry o prenájme. chápem tomu správne? ďakujem.
IVETA N
02.10.08,07:20
ak mám v predmete činnosti iba ,, predaj ojazdených mot.vozidiel,, a som platca DPH ako mám postupovať čo sa týka DPH pri dovoze z EU iba pri osobných MV.
V tomto stále nemám jasno tak by som Vás poprosila,o vysvetlenie ale také lopatistické.

Ďakujem IVETA N
Efinečka
02.10.08,07:43
Pri týchto úvahách - odpočet DPH pri osobnom aute nakúpeného na prenájom treba brať do úvahy aj § 49 ods. 5 t.j. nárok na pomerné odpočítanie dane. Ak by si auto prenájimala len časť roka a podľa najazdených km alebo spotreby PHM by daňováci zistili / a viedia to zistiť /, že auto bolo používané aj na iný účel ako prenajímanie, tak znížia nárok na odpočet DPH aj s príslušnou sankciou.
Je to však zo zákona možné, len treba dôsledne viesť evidenciu najazdených km na prenájom / musíš to mať uvedené vo faktúre / a celkové jazdy na toto vozidlo. Ak to nebudš vedieť preukázať, tak Vám môžu uložiť záznamovú povinnosť , kde ti určia, čo všetko máš sledovať. Rovnaký problém mali taxislužby.
Neodporúčala by som však odpočítať celú DPH, ale len pomernú časť a tak ušetríš.
Efinečka
02.10.08,07:48
Pre Agátku - takto by to bolo strašne jednoduché. Do nákladov môžeš dať len výdavky súvisiace s dosiahnutím príjmu. Vo faktúrach za prenájom musíš mať uvedené km a cenu za km, ktorá by mala obsahovať aj náklady za spotrebované PHM, ako chceš zdôvodniť nákup ostatnej PHM ? Výdavky na servis, poistné a ostatné sú nákladom, ale pri PHM by som si dala pozor
*agatha*
02.10.08,19:30
dakujem Efinečka.
IvetaH
16.10.08,14:59
Pre Efinečku (ale aj ostatných).
Prosím ťa,
to je kde napísané, že vo faktúrach za prenájom musia byť km a cena za km?
To sa mi nejako nezdá.
ďakujem