eva1954
01.04.08,10:04
Prosím Vás o faktoringu som čítala viac príspevkov, ale žiadna sa netýkaĺa
faktúr v CM. Moja otázka je aký kurz sa použije pri postúpení faktúr v CM.
Prosím o Vaše názory. ďakujem
betka
01.04.08,09:44
Kurz NBS dňom uskutočnenia účtovného prípadu.

§ 2
Deň uskutočnenia účtovného prípadu

(1) Dňom uskutočnenia účtovného prípadu je deň splnenia dodávky, platby záväzku, inkasa pohľadávky, započítania pohľadávky, postúpenia pohľadávky, prevzatia dlhu, poskytnutia a prijatia preddavku, úhrady úveru alebo pôžičky poskytnutím nového úveru alebo pôžičky, zistenia manka na majetku a záväzkoch, schodku, prebytku majetku, škody na majetku, vkladu do obchodnej spoločnosti a družstva, pohybu majetku vo vnútri účtovnej jednotky a deň zistenia ďalších skutočností vyplývajúcich z osobitných predpisov alebo z vnútorných podmienok účtovnej jednotky, ktoré sú predmetom účtovníctva a ktoré v účtovnej jednotke nastali a účtovná jednotka má k dispozícii potrebné podklady, ktoré dokumentujú tieto skutočnosti.
juulyy
17.04.08,09:22
Ja mam tiez factoring na CM
chcem sa opytat.
1. fakturu vystavim kurzom riadne ku dnu dodania tovar - sluzby
2. ked postupim pohladavku na factoring. odpsiem si ju na 546 ...akym kurzom????
a akym znova prevediem na factoring. Mam prave taky pripad ze postupujem faktury spatne... zmluvu s faktoringovkov sme uzavreli 14.4. a prevezmu i stare dlhy...faktury su vystavene v CZ.
tak neviem akym kurzom to odpisat a postupit.
Dakujem vopred za rady
juulyy
22.05.08,06:38
NO ..nikto zatial neodpovedal...mordujem sa dalej.
Prave rozmyslam... dalej.. Preuctovala som si pohladavky z povodnej firmy na faktoring.. Ale ked mam viacej zakaznikov, kt. budem chciet postupit na faktoring..tak ked si ich oductujem a vsetko dam na jednu firmu Faktoring.
ako budem vediet rozlisit...kto je neplatic a podobne.

Nakolko budeme poistovni musiet hlasit neplaticov a tak.
AKO TO ROBITE? Aleob si evidenciu vediete inde..??
apo
22.05.08,10:43
V apríli začala fungovať zmluva s faktoringovou spoločnosťou. Ja tento faktoring chápem ako istý druh úverovania. Cez faktoringovú spoločnosť sú uhrádzané všetky a aj nové pohľadávky od odberateľa, ktorý mešká s platbami a klientovi chýbajú finančné prostriedky na splátky lízingov. Touto formou za cenu faktoringových služieb je dosiahnutá finančná pohoda.

Z faktoringovej spoločnosti dostanem tlačovú zostavu o POSTÚPENÍ pohľadávok s prideleným variabilným symbolom. Na základe tohoto dokumentu INTERNÝM dokladom zlikvidujem pohľadávky voči odberateľovi (399/311) a vytvorím v evidencii OSTATNÝCH pohľadávok novú pohľadávku voči faktoringovej spoločnosti (315/399).

Faktoringová spoločnosť uhrádza pod ich variabilnými symbolmi naše ostatné pohľadávky, ktoré sú započítavané s poplatkami za faktoring.

Otázka:
Čo je správne: účtovať odpis pohľadávky, alebo mnou popísaný postup?
Doteraz som sa s faktoringom nestretol ani teoreticky.

Pozrel som v Ekonomickej envyklopédii čo je faktoring. Zjednodušene povedané je to odkúpenie pohľadávky a niekedy je spojené ešte aj s inými obchodnými službami, tieto služby využívajú hlavne spoločnosti ktoré sa zameriavajú na VÝROBU. Na základe informácie, že ide o bežný obchodný vzťah by som postúpené pohľadávky neúčtoval ako ODPIS POHĽADÁVKY.


Ďakujem.

apo
katti
02.07.08,07:56
Ahojte.
Ja účtujem faktoring takto. Odberateľskú fakturu na 546/311, a pohľadávku voči faktoringovej spoločnosti 315/646. Kurz je dňom postúpenia.
K účtovaniu uhrad od odberateľov. Ja si vediem samostatnú evidenciu o ich úhradách na základe výpisov od faktoringovej spoločnosti.
apo
02.07.08,08:52
FAKTORING.
Zdroj: Poradca 2008 Príloha EXTRA jún "08 PÚ pohľadávky a záväzky strana 5 "Špecifické prípady účtovania pohľadávok" príklad č. 4.

V prípade faktoringu sa prijaté peňažné prostriedky na základe zmluvy o finančno-úverovom obchode t.j. faktoringu, ktoré podkytne účtovnej jednotke faktor ako zálohovú platbu za postúpené pohľadávky účtujú v prospech účtu 249 - Ostatné krátkodobé finančné výpomoci so súvzťažným zápisom 221. Vzhľadom na skutočnosť, že faktor v zmysle uzatvorenej zmluvy o faktoringu NEPREBERÁ na seba riziko z prípadného nezaplatenia pohľadávky dlžníkom a účtovná jednotka (klient) je povinná vrátiť prijatú zálohovú platbu vrátane úrokov a poplatkov. O postúpení pohľadávky sa účtuje až po inkase pohľadávky na základe oznámenia (vyúčtovania) faktorom.

Výnos z postúpenia pohľadávok je nutné účtovať v zmysle §78/3 Postupov účtovania na účte 646. Súčasne so zaúčtovaním výnosu z postúpenej pohľadávky sa účtuje odpísanie menovitej hodnoty pohľadávky na účte 546.

Súvzťažnosti:
Prijatá zálohová platba od faktora... 221/249 800
Odpis postúpenej pohľadávky......... 546/311 1000
Postúpenie na faktoring. spoloč...... 315/646 1000
Vyúčtovanie predložené faktorom po inkase od dlžníka
ad a zúčtovanie zál. platby........... 249/ 800
ad b zaúčtovanie provízie............. 518/ 150
ad c doplatok............................. 221/ 50
ad d celková kúpna cena
.......vyrovnanie pohľ. voči faktorovi..... /315 1000

Toľko zo zdroja.
Citovaný príspevok sa mi pozdáva. V mojom predchádzajúcom príspevku som uviedol, že faktoring chápem ako druh úverovania a citovaný príspevok dáva postup založený na princípe úveru.

Dávam do pozronosti, že faktoring asi môže fungovať dvomi spôsobmi.
Hore popísaný spôsob, keď faktorovi musíme vrátiť peniaze ak dlžník nezaplatí. Takúto zmluvu má aj náš klient z dôvodu, že dlžník má reiting, ktorý neumožní faktorovi poistiť zmluvný vzťah.

Ak dlžník má dobrý reiting je ZREJME možné s faktorom uzavrieť zmluvu, ktorá NEBUDE založená iba na finančnej výpomoci. (Toto je iba moja úvaha).

Pozdravujem.

apo
apo
02.07.08,09:06
Ja mam tiez factoring na CM
chcem sa opytat.
1. fakturu vystavim kurzom riadne ku dnu dodania tovar - sluzby
2. ked postupim pohladavku na factoring. odpsiem si ju na 546 ...akym kurzom????
a akym znova prevediem na factoring. Mam prave taky pripad ze postupujem faktury spatne... zmluvu s faktoringovkov sme uzavreli 14.4. a prevezmu i stare dlhy...faktury su vystavene v CZ.
tak neviem akym kurzom to odpisat a postupit.
Dakujem vopred za rady

§2 Postupov pre vedenie účtovníctva definuje deň účtovného prípadu. Medzi inými je tam uvedené aj postúpenie pohľadávok. Cudziu menu prepočítame kurzom zo dňa účtovného prípadu.

Aby to nebolo tak jednoduché v §24/2 je uvedené:
Kurzové rozdiely nevznikajú pri:
ad a zmene veriteľa u dlžníka, ak za jeho dlžníka bude plniť iný dlžník
ad b splácaní peňažných vkladov od spoločníka do obchodnej spoločnosti a držstiev; rozdiel sa účtuje ako pohľadávka alebo záväzok voči vkladateľovi. (Neviem či sa to týka všetkých vkladov, alebo len splácanie vkladu na účet 411)

Text ad a, hovorí ak tomu dobre rozumiem, že pri postúpení pohľadávky dlžníkovi nevzniká kurzový rozdiel čo je celkom logické nakoľko dlžník iba zoberie na vedomie, že má plniť niekomu inému, Z TOHO ALE VYPLÝVA, že ten čo postupuje pohľadávku má kurzový rozdiel z titulu zániku pohľadávky a ak hovoríme o FAKTORINGU tak nám pohľadávka zanikne až v momente keď dlžník uhradí svoj dlh faktoringovej spoločnosti, ktorá nám dá o tom účtovný doklad s dátumom účtovného prípadu a podľa tohoto dátumu použijeme príslušný kurz.

apo
apo
02.07.08,09:53
Kurz NBS dňom uskutočnenia účtovného prípadu.

§ 2
Deň uskutočnenia účtovného prípadu

(1) Dňom uskutočnenia účtovného prípadu je deň splnenia dodávky, platby záväzku, inkasa pohľadávky, započítania pohľadávky, postúpenia pohľadávky, prevzatia dlhu, poskytnutia a prijatia preddavku, úhrady úveru alebo pôžičky poskytnutím nového úveru alebo pôžičky, zistenia manka na majetku a záväzkoch, schodku, prebytku majetku, škody na majetku, vkladu do obchodnej spoločnosti a družstva, pohybu majetku vo vnútri účtovnej jednotky a deň zistenia ďalších skutočností vyplývajúcich z osobitných predpisov alebo z vnútorných podmienok účtovnej jednotky, ktoré sú predmetom účtovníctva a ktoré v účtovnej jednotke nastali a účtovná jednotka má k dispozícii potrebné podklady, ktoré dokumentujú tieto skutočnosti.

Tento príspevok je OK, ale kedy dôjde k postúpeniu pohľadávky v prípade faktoringu.

Z materiálu, ktorý som citoval v predchádzajúcich príspevkoch je to deň ktorý nám určí faktoringová spoločnosť na doklade o vyúčtovaní faktoringu.

Ja som sa mylne domnieval, že je to deň keď som dostal z faktoringovej spoločnosti dokument v ktorom sú uvedené údaje o postúpení pohľadávky: dátum, suma, variabilný symbol dlžníka a nový variabilný symbol určený faktoringovou spoločnosťou. Podľa zdroja z Poradcu nie tento doklad je podkladom k zaúčtovaniu postúpenia pohľadávky, ale až doklad o vyúčtovaní faktoringu.

Zdroj Poradca 2008 dáva informáciu podľa ktorej sa máme riadiť?

Pozdravujem.

apo
Ružena521
10.09.08,14:35
Faktoring účtujem tak isto ako apo v príspevku č. 7. Mám problém s tým, ako zaúčtovať vrátenie postúpenej pohľadávky, t.j., naša firma postúpila pohľadávky faktoringovej spoločnosti 3.6.2008 a faktoringová spoločnosť nám niektoré pohľadávky postúpila späť dna 28.6.2008. Prosím vás o radu, ako sa to účtuje.
apo
10.09.08,19:32
Predpokladám, že faktoringová spoločnosť odstúpila od zmluvy (alebo to tak má byť).

Iná možnosť, že si s faktoringovou spoločnosťou vymeníte úlohy.

Ak je to odstúpenie od zmluvy potom by som účtoval storno celého postúpenia a otvoril by som svoje pohľadávky v pôvodných riadkoch evidencie pohľadávok.

Ak je to tá druhá možnosť, čo nepredpokladám tak budeš účtovať vznik nových pohľadávok, a pôjdu náklady aj výnosy.


Postúpenie cez odpis pohľadávok som účtoval iba v prípade, že postúpenie nešlo cez faktoringovú spoločnosť, ale našiel sa tretí do partie a za 10% z ceny sme pohľadávky skutočne predali. Voči faktoringovej spoločnosti účtujem zánik pôvodnej pohľadávky MD 399 DAL 311 a vznik novej MD 315 DAL 399.

apo
Ružena521
10.09.08,19:59
Faktoringovej spoločnosti sme postúpili faktúry, vystavili zmluvu o postúpení pohľadávok, na ktorej je napr. 10 faktúr. Prišlo k situácii, kedy odberateľ nezaplatil faktoringovej spoločnosti, ale priamo nám, preto nám faktor. spoločnosť postúpila späť časť pohľadávky - napr. 2 faktúry. Neviem, ako to zaúčtovať. Ďakujem za radu
apo
10.09.08,20:20
V takom prípade by som zvolil iba storno postúpenia, likvidáciu od odberateľa by som dal na pôvodný predpis. V Pohode by sa to dalo, v inom softe by som robil podľa toho čo mi soft efektívne dovolí.

Pozdravujem

apo
Ružena521
11.09.08,17:19
Ďakujem za odpoveď