mardz
01.04.08,12:14
vedel by mi niekto objasnit mechanizmus fungovania DPH pri fakturacii do zahranicia?
sme obchodna firma (platci DPH), ktora nakupuje tovar na slovensku (s DPH) a predava ho do zahranicia (bez DPH).
Zaujimalo by ma ci DPH, ktoru zaplatim dodavatelovi na Slovensku, mozem za predpokladu, ze do zahranicia fakturujem bez DPH povazovat pre seba za "nulovy" naklad, ciastocny alebo plny ? ...co sa tyka kvartalneho zuctovania DPH momentalne mame skor preplatky ako nedoplatky..vopred dakujem
Dav
01.04.08,10:35
Veľmi zjednodušené vysvetlenie :
V prípade, že nakúpim s DPH a predám bez nej, (robím to podľa platných zákonov), tak zaplatením DPH v tuzemsku pri nákupe som platil niečo, čo som nemal platiť, oznámim to( daňovým priznaním), a to , čo som vyplatil pri nákupe navyše, teda DPH mi vrátia. Pre mňa teda DPH v tomto prípade nie je výdavok, náklad, len na mňa prešla povinnosť zaplatiť viac, a právo pýtať si svoje peniaze naspäť.

Upravujem :
Daňovým priznaním k DPH.
mardz
01.04.08,10:53
dakujem, len este male upresnenie - to vratenie DPH sa udeje az danovym priznanim alebo v ramci kvartalneho odpoctu?
macula
01.04.08,11:17
Ak ste štvrťročný platcovia DPH, tak podáte daňové priznanie k DPH do 25.dňa po skončení zdaňovacieho obdobia/t.j. za I.Q do 25.4..../Ak Vám za tento štvrťrok vyšiel nadmerný odpočet, tak tento si môžete odpočítať v nasledujúcom štvrťroku z daňovej povinnost ale ak Vám vyjde aj ďalší štvrťrok nadmerný odpočet /takže si nemôžete odpočítať nadmerný odpočet od vlastnej daňovej povinnosti/, tak Vám daňový úrad vráti neodpočítaný nadmerný odpočet do 30 dní od podania daňového priznania za II.Q.