matalenka
01.04.08,11:21
Dobry den,

prosim o radu. Zamestnancovi bolo vyplatené odstupné. Zamestnavatel ho vsak chce znovu znamestnat po 6 mesiacoch. V ZP som nasla pod § 76 ods. 3, ze zamestnanec je povinny vrátit odstupne alebo jeho pomernu cast. Nikde som vsak nenasla do akej doby? Su to 3 mesiace, pol roka alebo rok? prosim poradte do akej doby alebo kde to môzem najst.

Dakujem pekne vsetkym za radu.
Tweety
01.04.08,11:26
Dobry den,

prosim o radu. Zamestnancovi bolo vyplatené odstupné. Zamestnavatel ho vsak chce znovu znamestnat po 6 mesiacoch. V ZP som nasla pod § 76 ods. 3, ze zamestnanec je povinny vrátit odstupne alebo jeho pomernu cast. Nikde som vsak nenasla do akej doby? Su to 3 mesiace, pol roka alebo rok? prosim poradte do akej doby alebo kde to môzem najst.

Dakujem pekne vsetkym za radu.
A koľkomesačné odstupné dostal? Pretože, ak už uplynul čas podľa dlžky odstupného, nemusí vrátiť nič.
matalenka
01.04.08,11:37
Dostala trojmesačné odstupné. Takže v tomto prípade nemusí vraciať nič, ked je to viac ako tri mesiace. Správne som to pochopila?
Tweety
01.04.08,11:38
Dostala trojmesačné odstupné. Takže v tomto prípade nemusí vraciať nič, ked je to viac ako tri mesiace. Správne som to pochopila?
Správne.
Ančika
17.09.08,10:19
Ja mám v tejto téme otázku: Vyplatili sme odstupné vo výške 2-násobku priemernej mesačnej mzdy. PP skončil 31.8.2008. Od 15.9.2008 sme ho opäť zamestnali na dobu určitú. Mal by vrátiť pomernú časť odstupného, ktorá sa určí podľa počtu dní (§76 ods.3 ZP). Akých dní? Skutočných KD, skutočných PD, alebo mesiac=30 dní:confused:
azuz
17.09.08,10:22
Ja mám v tejto téme otázku: Vyplatili sme odstupné vo výške 2-násobku priemernej mesačnej mzdy. PP skončil 31.8.2008. Od 15.9.2008 sme ho opäť zamestnali na dobu určitú. Mal by vrátiť pomernú časť odstupného, ktorá sa určí podľa počtu dní (§76 ods.3 ZP). Akých dní? Skutočných KD, skutočných PD, alebo mesiac=30 dní:confused:
Podľa počtu skutočných kalendárnych dní.
Ančika
17.09.08,14:46
Ďakujem za odpoveď, ale odkiaľ tá istota. Čo je právnou opierkou tejto rady?
Chobot
17.09.08,15:53
Ďakujem za odpoveď, ale odkiaľ tá istota. Čo je právnou opierkou tejto rady?

Práve ten citovaný paragraf. Pokiaľ sa uvedie "dní" tak sa tým myslia dni. A deň je kalendárny údaj. Pokiaľ by zákonodarca myslel pracovné dni, tak by to v ustanovení vyslovene uviedol, že "pracovných dní". Pozri si v ZP, že pokiaľ ide o pracovné dni, tak je tom tam vyslovene uvedené.
Ančika
18.09.08,07:37
Ďakujem. Človek sa učí celý život a hlúpy zomrie. Poznáš to. To som neymyslela ja ale platí to. Pekný deň!
Katarina
27.09.08,17:14
Známa dostala dvojmesačné odstupné. Po mesiaci sa vrátila do tej istej funkcie za vyšší plat. Alikvotnú výšku odstupného, ktoré je povinná vrátiť jej vypočítali z vyššieho platu, z toho dôvodu bude vracať späť viac ako dostala. Je to možné?
Tweety
27.09.08,18:30
Známa dostala dvojmesačné odstupné. Po mesiaci sa vrátila do tej istej funkcie za vyšší plat. Alikvotnú výšku odstupného, ktoré je povinná vrátiť jej vypočítali z vyššieho platu, z toho dôvodu bude vracať späť viac ako dostala. Je to možné?
Nie, nie je to možné, vráti len z priemeru, z ktorého bolo pôvodne vypočítané. Odstupné počítame z priemerky ,nie z jednomesačného platu, ktorý dostala nanovo.
Katarina
01.10.08,16:39
Dakujem pekne za odpoveď a poprosím Vás ešte o skonrolovanie výpočtu.
Pracovný pomer skončený k 3O.6.2008, dvojmesačné odstupné vyplatené za júl a august 29 181,- hrubá mzda, nástup do pracovného pomeru 4.8.2008.

29 181 : 62 x 28 = 13 178,- túto sumu je povinná vrátiť. Uvažujem správne?
Stanislav 1975
01.10.08,19:40
Známa dostala dvojmesačné odstupné. Po mesiaci sa vrátila do tej istej funkcie za vyšší plat. Alikvotnú výšku odstupného, ktoré je povinná vrátiť jej vypočítali z vyššieho platu, z toho dôvodu bude vracať späť viac ako dostala. Je to možné?
Katka, samozrejme, že to NIEJE možné- vracať alikvotnu čast odstupného by mala z toho vymeriavacieho základu z akého jej to počítali- nech žiada o nápravu...
Katarina
06.10.08,17:46
Dakujem pekne za odpoveď a poprosím Vás ešte o skonrolovanie výpočtu.
Pracovný pomer skončený k 3O.6.2008, dvojmesačné odstupné vyplatené za júl a august 29 181,- hrubá mzda, nástup do pracovného pomeru 4.8.2008.

29 181 : 62 x 28 = 13 178,- túto sumu je povinná vrátiť. Uvažujem správne?

Prosím mohli by ste preveriť tento výpočet. Mzdárka tvrdí, že ona zráža správne t.j. 4 599,- mesačne. Za štyri mesiace strhne 18 396,- z vyplateného odstupného. Nie som si istá či počítala správne .
Katarina
12.10.08,18:31
Prosím skúste pomôcť.