motylikd
01.04.08,12:08
Prosím má niekto skúsenosti ako spraviť klasický zápočet v SAP-e (SAP Business One)???? Tiež by som bola velmi vdacna keby sa mi ozval hocikto kto robí v tomto informačnom systéme, je tu vela vecí o ktorých by som rada "poradovala".... Ďakujem.
4326
01.04.08,10:38
Ahoj pracujem so sapom, ale klasický zápočet v sape je dosť komplikovaná záležitosť.
motylikd
01.04.08,10:50
A ako teda robite ten zapocet? Skusala som to cez Bankove spracovanie a vyrovnanie, nedaju sa mi tam vyrovnat strany MD/D. Jednoducho to nepusti a vyrovnat moze len ked zbytok sa uhradi. Ale 99% zapoctov je vlastne len vyrovnanie do urcitej ciastky a ostatne sa doplati alebo pride uhrada ale inokedy ako zapocet. Nejde mi do hlavy ze v SAP-e to proste nejde. A cez klasicky UCT zapis to nejde tiez, nedovoli zapisat na kontrolny ucet rucne.
4326
01.04.08,11:10
Neviem konkrétne poradiť, ale cez vyrovnanie si treba nájsť faktúry a sap ich sám vyrovná, len treba zadať rovnakú sumu pohľadávok aj záväzkov.
Gabi03
01.04.08,12:07
Zápočet v SAP BO sa robí cez bankové spracovanie - platobný systém - pomocník platieb.
Ak sa strany došlých a odoslaných faktúr rovnajú, všetko je v pohode. Avšak ak sa napr. na strane odoslaných faktúr započítava iba čiastka z nejakej faktúry, táto (a asi všetky z tohto zápočtu) ostávajú otvorené, neuhradené. Až po uhradený tohto zvyšku, sa dajú faktúry vyrovnať cez vyrovnanie.
Ale pozor, zápočty sa účtujú dňom uskutočnenia "zaúčtovania zápočtu", a tento dátum sa nedá meniť.
motylikd
02.04.08,05:38
Dakujem za radu, no prave v tom je ten problem ze ked sa strany nerovnaju. To je pre mna vazny problem, lebo teraz nemozem nahodit zapocty a nemam tym padom spravne saldokonto, lebo totiz ta nevyrovnana ciastka sa moze po zapocte vyrovnat aj za ovela dlhsiu dobu, a dovtedy to nemozem nahodit?
motylikd
02.04.08,05:42
Gabi03, to ako si mozem vytvorit toho pomocníka? Lebo typ platby (odoslanie alebo príjem ) potrebujem pri zapocte obidve a sposob platby tam mam len sek alebo BU co tiez nie je pravda. Alebo mam dat sek? Proste neviem vytvorit toho pomocníka....
Gabi03
02.04.08,05:49
Dakujem za radu, no prave v tom je ten problem ze ked sa strany nerovnaju. To je pre mna vazny problem, lebo teraz nemozem nahodit zapocty a nemam tym padom spravne saldokonto, lebo totiz ta nevyrovnana ciastka sa moze po zapocte vyrovnat aj za ovela dlhsiu dobu, a dovtedy to nemozem nahodit?

Preto je najlepšie, ak možno tento zápočet vytvoríš len vo Worde s poznámkou, že ak neodpovedia do xy-dní, tak ho budeš považovať za schválený. Ja tieto zápočty robím začiatkom mesiaca, aby som ich mohla zaúčtovať do konca mesiaca. Bohužiaľ tá jedna čiastočne započítaná faktúra ostane celá otvorená. (Snáď sa nemýlim. :rolleyes:)
Gabi03
02.04.08,05:51
Gabi03, to ako si mozem vytvorit toho pomocníka? Lebo typ platby (odoslanie alebo príjem ) potrebujem pri zapocte obidve a sposob platby tam mam len sek alebo BU co tiez nie je pravda. Alebo mam dat sek? Proste neviem vytvorit toho pomocníka....

Zakliknuté: typ - odoslanie, príjem
spôsob platby - len bankový prevod.

Je to základá funkcia SAPu, skús sa informovať od implementátorov, ktorí vám implementovali sap.
GABAZ
02.04.08,05:52
Neviem či ti to pomôže, ja účtujem v SAP R3. Na zápočet používam transakciu F51, zadávam tam voľbu preúčtovanie s vyrovnaním. Najprv si vyberiem dodávateľa, vyznačím potrebné faktúry. Potom si vyberiem odberateľa a vyznačím potrebné faktúry. Keď sa nepáruje celá čiastka faktúry, ale len časť, treba si to vyznačiť cez záložku čiastočná úhrada.
Nemám problém spárovať položky, aj keď tam ostáva rozdiel. Ale tak ako hovorila GABI03, faktúry ostávajú v salde ako otvorené položky, a až po vyrovnaní zvyšku ich cez voľbu vyrovnanie spárujem.
GABAZ
02.04.08,05:56
Ešte doplním, ja neúčtujem banku cez bankové operácie. Správne je tá transakcia F-51 a má názov Preúčtovanie a vyrovnanie.
motylikd
02.04.08,07:35
Naozaj velmi pekne dakujem, ste zlate. Este by som sa ale spytala, ze som to teraz skusala a ked som dala to vyrovnanie tak mi to vyhodilo uctovny zapis, a na stranach MD/D mam rozdiel a vyzera to ze by som mala douctovat do uctovneho zapisu ten rozdiel /mam ho na strane MD/ ale bolo by to spravne a aky ucet by som mala pouzit? Nejaku 395 ako vnutorne zuctovanie a niekde to sledovat a potom pri dalsom zapocte..??? neviem.... som z toho PAF....
Gabi03
02.04.08,07:43
Naozaj velmi pekne dakujem, ste zlate. Este by som sa ale spytala, ze som to teraz skusala a ked som dala to vyrovnanie tak mi to vyhodilo uctovny zapis, a na stranach MD/D mam rozdiel a vyzera to ze by som mala douctovat do uctovneho zapisu ten rozdiel /mam ho na strane MD/ ale bolo by to spravne a aky ucet by som mala pouzit? Nejaku 395 ako vnutorne zuctovanie a niekde to sledovat a potom pri dalsom zapocte..??? neviem.... som z toho PAF....

Vôbec nie. Vyrovnávať budeš až vtedy, ak vám doplatia alebo vy doplatíte ten rozdiel. Práve preto, aby si v tom vyrovnaní nemala nič účtovať. (Niekedy môžu výjsť halierové rozdiely, tie môžeš účtovať.)
GABAZ
02.04.08,07:55
Myslím, že zle páruješ položky. Položky, ktoré chceš párovať si musíš označiť kliknutím. Faktúra, ktorá má byť započítaná len čiastočne musí byť tiež zakliknutá, ale potom na záložke čiastočná platba musíš prepísať sumu na takú, ktorú hradíš. V dolnej časti obrazovky sa potom musí rovnať zadaná čiastka a priradená čiastka. Vtedy môžeš doklad zaúčtovať. Účty ti priradí Sap automaticky. Niekedy môžeš mať nejaký halierový rozdiel, ten potom treba manuálne odúčtovať na 548. Inak ručne nezadávam žiadny účet, len vyznačím faktúry na zápočet a prípadne upravím sumy, keď sa započítava len časť faktúry. V salde mi potom k čiastočne uhradeným faktúram figurujú dva zápisy - celková suma faktúry a započítaná suma. Rozdiel týchto dvoch súm je vlastne zvyšok faktúry.
4326
02.04.08,08:11
Odbočím od pôvodnej otázky ale tiež sa týka Sapu. Pracuje niekto s AM modulom? Teda evidenciou majetku. Zaujímalo by ma ako máte nastavené odpisy technicky zhodnoteného majetku. Toto je v Sape veľký problém.
Ak máte skúsenosti budem rada ak prispejete. Ďakujem
motylikd
02.04.08,08:30
UF, no problem je prave to ze tam nemam ziadnu zalozku ciastocna platba. To by bolo idealne. Lenze v SAP BO to asi neni mozne spravit normalny zapocet, bez toho aby sa to dorovnalo platenim na jednej ci druhej strane. Lenze mi standardne mame niekolko pratnerov, s ktorymi pocas roka robime take v podstate "priebezne" zapocty, aby sme videli aktualny stav ale nedoplacame nikto nic lebo raz nam dlzi viac partner potom zas my a tak dokola pocas roku. A vyrovna sa to az napr.na konci roka. A vyzera to tak ze v SAP-e BO asi budem tie zapocty robit len na konci roka.... Ale aj tak ma to tu v tom SAP-e BO rozculuje ze to nejde bez vyrovnania /myslim takeho ze sa uhradi rozdiel/ mne sa zda ze to by to tam malo fungovat, asi na to moc nemysleli sapaci....
Gabi03
02.04.08,08:56
UF, no problem je prave to ze tam nemam ziadnu zalozku ciastocna platba. To by bolo idealne. Lenze v SAP BO to asi neni mozne spravit normalny zapocet, bez toho aby sa to dorovnalo platenim na jednej ci druhej strane. Lenze mi standardne mame niekolko pratnerov, s ktorymi pocas roka robime take v podstate "priebezne" zapocty, aby sme videli aktualny stav ale nedoplacame nikto nic lebo raz nam dlzi viac partner potom zas my a tak dokola pocas roku. A vyrovna sa to az napr.na konci roka. A vyzera to tak ze v SAP-e BO asi budem tie zapocty robit len na konci roka.... Ale aj tak ma to tu v tom SAP-e BO rozculuje ze to nejde bez vyrovnania /myslim takeho ze sa uhradi rozdiel/ mne sa zda ze to by to tam malo fungovat, asi na to moc nemysleli sapaci....

SAP nie je účtovný program!
Naozaj uvažuješ správne. Ak nedorovnáte rozdiel faktúry z prvého zápočtu, vyrovnávať nebudeš môcť. Ak spravíš druhý zápočet, kde bude aj tento rozdiel, ale bude tam ďalšia čiastočná faktúra, znovu nebudeš môcť vyrovnať ani ten prvý zápočet. A tak ďalej a tak ďalej.
motylikd
02.04.08,09:16
To si ma teda moc nepotesila...ale mas pravdu. Ak sa mozem spytat, ty v tom ako dlho pracujes? A vy vo firme takyto problem nemate? /som zvedava co ma v tom SAPe este caka/ Ale ked vravis ze SAP BO nie je uctovny program, da sa vobec spravit v nom uctovna zavierka podla nasej legislativy? Lebo to budeme vlastne prvy krat robit az na konci tohto roka.
motylikd
02.04.08,09:23
Odbočím od pôvodnej otázky ale tiež sa týka Sapu. Pracuje niekto s AM modulom? Teda evidenciou majetku. Zaujímalo by ma ako máte nastavené odpisy technicky zhodnoteného majetku. Toto je v Sape veľký problém.
Ak máte skúsenosti budem rada ak prispejete. Ďakujem
Neviem aky mas SAP, my mame Business One, to je ten "maly" SAP, a majetok je tam ako ADD ON modul, ale este nemame celkom dokončenú implementáciu takze neviem poradit a uz sa "tesim" co to bude zac...
4326
02.04.08,09:23
Prikláňam sa k názoru, že sap nie je účtovný program. Pracujem v tomto programe rok, ale to čo nedokáže urobiť vysoko prevyšuje to, čo dokáže. Aj keď veľa vecí záleži od nastavenia systému.
Nemáte skúsenosti s mojou vyššie položenou otázkou ohľadom odpisov?
Doplním, že používam SAP R/3.
GABAZ
02.04.08,09:35
Robím v SAPe aj AM -dlhodobý majetok, ale technické zhodnotenie som ešte nerobila a ani neviem ako sa robí. Majetku mám našťastie málo.

Uzávierku v SAPe som robila už druhýkrát, šlo to. Ale viem, že veľa vecí, ktoré by mohli robiť problém, ja nemám. Napríklad precenenie zahraničných faktúr a kurzové rozdiely k 31.12. sa ma napríklad dotklo len v minimálnej miere, keďže nám zahraničný dodávateľ fakturuje v Sk. Problém je v zálohových platbách, v DPH a našla by som toho viac. Ja mám jedno šťastie, že máme dobrú implementačnú firmu.
4326
02.04.08,09:42
Ja mám toho majetku viac a dosť ma zarazilo, že štandartnou funkcionalitou sapu nie je tlač kariet IM - to sap nepozná, detto protokol o zaradení a vyradení majetku. O účtovaní odpisov pri technicky zhodnotenom majetku ani nehovorím. GABAZ prosím možeš uvieť firmu, ktorá vám robí konzultantov? Prípadne poslať SS, lebo ja ani v tejto oblasti nemám dobré skúsenosti.
Ďakujem
Gabi03
02.04.08,10:22
To si ma teda moc nepotesila...ale mas pravdu. Ak sa mozem spytat, ty v tom ako dlho pracujes? A vy vo firme takyto problem nemate? /som zvedava co ma v tom SAPe este caka/ Ale ked vravis ze SAP BO nie je uctovny program, da sa vobec spravit v nom uctovna zavierka podla nasej legislativy? Lebo to budeme vlastne prvy krat robit az na konci tohto roka.

Ja v ňom robím niečo vyše roka. So zápočtami mám podobný problém, ale dohliadam na to, aby sa rozdiel z faktúry uhradil čím skôr. A potom robím vyrovnanie.
To, že SAP nie je účtovný program som myslela tak, že nebol vyvinutý ako hociaký iný účtovný. Čiže prvoradé má funkcie obchodné, výrobné a pod. a až tomu bola prispôsobená funkcia účtovníctva. Závierka sa samozrejme dá spraviť, no ak máš nejaké koncoročné účtovania ohľadne uzávierky, väčšinou ich musíš robiť cez interné doklady.
myšička
02.04.08,10:34
chcem pripojiť ako sa to dá urobiť v sape(ako to robíme)
napríklad cez účtovníctvo, finančné účtovníctvo,odberatelia ( alebo dodávatelia), účet, vyrovnanie si môžem vyrovnať faktúry ktoré potebujem.Transakcia F-32(odberateľ) alebo F-44 dodávateľ si nájdem konkrétne faktúry označím si ich(vykliknem) a ak mám ešte rozdiel k úhrade, tak zakliknem záložku čiastočná platba, druhá záložka zvyšková položka a ten zvyšok priradím ku faktúre kde je zvyšok.Takto to robíme ak je na dodávateľovi faktúra aj dobropis a potrebujeme urobiť k úhrade len ten rozdiel.
Ale ak si chcem započítať viac faktúr a dobropisov tak to robíme cez transakciu F-04(účtovníctvo, fin.účtovníctvo, hlavná kniha, účtovanie, zúčtovanie s vyrovnaním) vyberiem si druh dokladu-vzájomný zápočet, operácia na spracovanie-preúčtovanie s vyrovnaním, výber otvorených položiek na konkrétnom dodávateľovi a znovu zakliknem faktúry a dobropisy ktoré potrebujem vyrovnať a zvyšok priradím ku faktúre ku ktorej potrebujem(znovu cez zvyškovú položku) A ten rozdiel sa potom douhradí buď v hotovosti alebo cez banku.Záleží ale od nastavenia Sapu.
Snáď som trochu pomohla
myšička
Gabi03
02.04.08,10:39
mimotemy Každá rada dobrá, ak trafí na úrodnú pôdu.
Hoci nie som zakladateľ témy, prosím pridŕžajte sa toho, že toto je téma pre SAP Business One, čiže malý sap. Aby sa to tu zbytočne nemiešalo.
Ďakujem.
GABAZ
02.04.08,10:44
mimotemy Každá rada dobrá, ak trafí na úrodnú pôdu.
Hoci nie som zakladateľ témy, prosím pridŕžajte sa toho, že toto je téma pre SAP Business One, čiže malý sap. Aby sa to tu zbytočne nemiešalo.
Ďakujem.


To je pravda, ja som síce tiež pridala radu, ale neviem či to funguje aj v Biznis One.
Gabi03
02.04.08,10:51
To je pravda, ja som síce tiež pridala radu, ale neviem či to funguje aj v Biznis One.

Nie, nefunguje. Oba SAPy majú spoločné akurát tak začiatok názvu. :D
motylikd
02.04.08,11:41
To je pravda, tiez poznam par ludi co robia v SAP/R3 a je to nieco celkom ine. /lepsia trieda:-)/ Aj tak som hotova z toho, lebo som si myslela ze SAP, taky mega podnik na soft co pouziva fakt x velkych firiem bude mat lepsie funkcionality. No co uz, ostava asi len zmierit sa s tym.....iny program mat nebudeme:-( A na tie zmienené kurzové rozdiely sa "tesim", u nas to teda tvori asi 30% doslych faktur ze su v zahranicnej mene.
motylikd
03.04.08,06:21
Mam dalsiu otazocku, neviete niekto ako sa da v SAP BO spravit inventarizacia uctov? Teraz ma zaujima hlavne pokladna /211XY/. Musime ju inventovat 4xza rok, a teraz za 1-3 by som chcela urobit inv. ale netusim ako sa to robi:mad:. Uz sa ale obavam ze asi ziadny mincovnik mi to isto nevyhodi, a pravdepodobne chciet tlacivo o inventarizacii to je len nesplnitelny sen:confused:
Gabi03
03.04.08,06:26
Mam dalsiu otazocku, neviete niekto ako sa da v SAP BO spravit inventarizacia uctov? Teraz ma zaujima hlavne pokladna /211XY/. Musime ju inventovat 4xza rok, a teraz za 1-3 by som chcela urobit inv. ale netusim ako sa to robi:mad:. Uz sa ale obavam ze asi ziadny mincovnik mi to isto nevyhodi, a pravdepodobne chciet tlacivo o inventarizacii to je len nesplnitelny sen:confused:

Presne tak. :---
GABAZ
03.04.08,08:05
Keď ti môžem dať dobrú radu - zabudni, že si niekedy účtovala v inom programe, ktorý všeličo dokázal.
Aj v SAPe sa veľa vecí dá urobiť, ale museli by ti ich dorobiť implementátori a to nie je zadarmo.
heja
13.10.08,14:00
môžem sa opýtať, ktorá je to tá dobrá implementačná firma?
555
19.04.09,15:35
zdravim opat v inej teme, uctuje niekto v SAP BO cestovnu agenturu? dik za info
555
19.04.09,15:47
a este jedna otazka k SAP BO - kto je zodpovedny za nastavenie legislativnych zmien v SAP? implementatori alebo uctovnicka? napr. pozaduju rozpis do ktoreho riadku danoveho priznania ma ist zaklad dane pri urcitom type dph...
Gabi03
20.04.09,06:55
a este jedna otazka k SAP BO - kto je zodpovedny za nastavenie legislativnych zmien v SAP? implementatori alebo uctovnicka? napr. pozaduju rozpis do ktoreho riadku danoveho priznania ma ist zaklad dane pri urcitom type dph...

Pri iných softwaroch je to implementátor, pri SAP BO je to firma, ktorá si zakúpila tento program. :D
motylikd
20.04.09,07:20
a este jedna otazka k SAP BO - kto je zodpovedny za nastavenie legislativnych zmien v SAP? implementatori alebo uctovnicka? napr. pozaduju rozpis do ktoreho riadku danoveho priznania ma ist zaklad dane pri urcitom type dph...
Uctovnicka, zial:-( Veru, zabudni na pohodlne krabicove softy co maju vsetko prednastavene a zasielaju aktualizacie podla aktualnej legislativy. Treba si to kontrolovat. Ale zas aby to nebol len ako zly bod pre SAP BO, podla mna je to dobre na to ze v SAPe nemoze robit ucto hocikto, ale len kto sa vyzna. A kedze ti co plnia SAP vo firme udajmi su sice niekedy dost nastvani ma aj svoje svetle stranky co nie su u inych programov a este podla mna ma zas SAP spickove vystupy pre manazment.
Gabi03
20.04.09,07:22
Uctovnicka, zial:-( Veru, zabudni na pohodlne krabicove softy co maju vsetko prednastavene a zasielaju aktualizacie podla aktualnej legislativy. Treba si to kontrolovat. Ale zas aby to nebol len ako zly bod pre SAP BO, podla mna je to dobre na to ze v SAPe nemoze robit ucto hocikto, ale len kto sa vyzna. A kedze ti co plnia SAP vo firme udajmi su sice niekedy dost nastvani ma aj svoje svetle stranky co nie su u inych programov a este podla mna ma zas SAP spickove vystupy pre manazment.

No neviem ktoré konkrétne výstupy máš na mysli, lebo až také špičkové sa mne nezdajú.
Ale určite majú plus v tom, že sú na 99,5% užívateľsky upravovateľné. Teda upravovateľné sú na 100%, ale to 0,5% sú údaje, ktoré sa nedajú v týchto zostavách použiť.
555
20.04.09,12:42
ja by som to tak zhrnula: ak budem zastancom SAP poviem "jeeej, ake super vystupy". ak nie, tak poviem: "povedzte mi, co nedokaze iny uctovny program, co dokaze SAP?" a dalej, pri dnesnej uponahlanej dobe, kde sa musis vediet zorientovat a pracovat s informaciami, mna toto zdrziava. Nie len ten vie uctovat, co uctuje v SAPe. vid porada, mame tu takych odbornikov a nemusia uctovat v SAPe. Podla mna to, ze plytvaju mojim casom, pri nastavovani riadkov danovych priznani, nie je vyhodou programu SAP. Kazdy hovori o vystupoch. ale povedzte mi, fakt, akeze to super vystupy robi, co nedokaze iny softwer? Jedna vec je tak, ze ked musim na tom uctovat, tak musi ale sa velmi divim ako za toto moze dat niekto tolko prachov, to je nonsens...
motylikd
22.04.09,16:11
Ja povazujem za vyhody dostupnost k akymkolvek udajom, teda pokial su spravne nahrate a to cez jednoduche a rychle preklikanie sa az k zdroju, s moznostou otvorenia neobmedzeneho poctu okien, lahke vyhladavanie, analyzy predaja a nakupu, analyzy obch.partnerov a cmr, pohyby na karte v riadeni skladu, interne vyrovnania v uctovnej osnove aj na OP, a dalsie male ale mile funkcionality co neviem ci su aj inde. Nedostatky su hlavne sposobene nastavenim uctovnych predkontacii na zaciatku a add on leg.vykazy co nie vzdy je nastavene spravne. Toto je ale podla mna uz na tricko implementacnej firmy a ich schopnosti a ochoty.
555
22.04.09,22:31
ok. je to asi tak. ale kupil(a) by si si ho, keby si mal(a) vlastnu firmu napr. s 10 zamestnancami a predaval(a) tovar, obrat do 10 mil. skk?
motylikd
24.04.09,06:38
Tak ak obrat len do 10mil.Sk tak nehrozi. To by som si kupila nejaky Money S3 alebo Omegu ci nieco podobne lacne. Podla mna SAP sa oplati az pri obrate aspon 40mil.SKK. A hlavne aj treba zabezpecit kontrolu aj nad zamestnancami lebo dalsia jeho vyhoda je ze nic sa neda skryt ked sa to spravne nastavi. Aj ked s tym suvisi zas nevyhoda ze nic sa neda opravit tak aby tu opravu nebolo vidno. Cize ked sa raz pomylis, pomozu ti len opravne doklady a vidno kazdu chybu co urobis.
Gabi03
24.04.09,06:40
Tak ak obrat len do 10mil.Sk tak nehrozi. To by som si kupila nejaky Money S3 alebo Omegu ci nieco podobne lacne. Podla mna SAP sa oplati az pri obrate aspon 40mil.SKK. A hlavne aj treba zabezpecit kontrolu aj nad zamestnancami lebo dalsia jeho vyhoda je ze nic sa neda skryt ked sa to spravne nastavi. Aj ked s tym suvisi zas nevyhoda ze nic sa neda opravit tak aby tu opravu nebolo vidno. Cize ked sa raz pomylis, pomozu ti len opravne doklady a vidno kazdu chybu co urobis.

S tou poslednou časťou súhlasím.

Ale zakúpenie SAP-u by nemalo záležať len na obrate, ale najmä na funkcionalite. :rolleyes:
555
25.04.09,08:39
ked sa bavime o obrate - podla mna v tom zmysle, ze ked ma niekto obrat do 10 mil., s velkou pravdepodobnostou nevyrobi na 2 milionovy softwer a pochybujem, ze si moze povedat, ze mu tieto 2 mil. priniesu "poriadok" do firmy. to by bol ten poriadok a funkcionalita velmi drahe. to je len moj pohlad. lebo vsade tu pocuvame o krize a ked niekto vo firme urobi taketo rozhodnuzie, ze kupi sap a potaca sa v krize, tak ... potom o com to vsetko je...