IKA K
01.04.08,13:32
Potrebujem vypoč. mzdu za febr., v mzdách len začínam a prosím o radu pri výpočte mzdy zamestnanca v TPP odmeňovaného hodin. mzdou 46,60 Sk , ktorý nemá odprac.plný časový fond v mesiaci / do PP nastúpil 7. dňa v mesiaci/ v akej výške bude jeho základ.mzda a aký je jeho vymeriavací základ pre odvody do SP, ZP podľa zákona o min. mzde? Jeho mzda nedosiahne výšku 8100 Sk/min.mzdy/
Ako postupovať ak mesač. pracov. fond je 168 hod.? Je zamestnávateľ povinný diplatiť zamestnancovi mzdu do výšky minim.mzdy /8100 Sk/ a z tejto sumy vypočítať odvody? Alebo sa to prepočítavá na odpracov. hodiny?
Poraďte, prosím. Neviem si rady. Ďakujem za radu všetkým skúseným mzdárom.:o:o:o
DanielaSL
01.04.08,11:42
Takže predpokladám, že má 8 hod. pracovný úväzok. Odpracoval teda 136 hod. * 46,60 = 6.337,6 so zaokrúhlením 6.338,- Toto je jeho vymeriavací základ na SP a ZP. Nemusíš mu nič doplácať do minimimálnej mzdy, nakoľko nemá odpracovaný celý mesiac.
denisie
01.04.08,11:47
Takže predpokladám, že má 8 hod. pracovný úväzok. Odpracoval teda 128 hod. * 46,60 = 5.964,80 so zaokrúhlením 5.965,- Toto je jeho vymeriavací základ na SP a ZP. Nemusíš mu nič doplácať do minimimálnej mzdy, nakoľko nemá odpracovaný celý mesiac.

128 hod? môj softvér určil 17odpracovaných dní a teda 136 hod.
ako je to možné...
tinaM
01.04.08,11:54
128 hod? môj softvér určil 17odpracovaných dní a teda 136 hod.
ako je to možné...
Softvér určil správne.
denisie
01.04.08,11:59
Potrebujem vypoč. mzdu za febr., v mzdách len začínam a prosím o radu pri výpočte mzdy zamestnanca v TPP odmeňovaného hodin. mzdou 46,60 Sk , ktorý nemá odprac.plný časový fond v mesiaci / do PP nastúpil 7. dňa v mesiaci/ v akej výške bude jeho základ.mzda a aký je jeho vymeriavací základ pre odvody do SP, ZP podľa zákona o min. mzde? Jeho mzda nedosiahne výšku 8100 Sk/min.mzdy/
Ako postupovať ak mesač. pracov. fond je 168 hod.? Je zamestnávateľ povinný diplatiť zamestnancovi mzdu do výšky minim.mzdy /8100 Sk/ a z tejto sumy vypočítať odvody? Alebo sa to prepočítavá na odpracov. hodiny?
Poraďte, prosím. Neviem si rady. Ďakujem za radu všetkým skúseným mzdárom.:o:o:o

takže potom to bude tak, že VZ bude 136hod * 46,6 =6337,6 po zaokrúhlení 6338 a z toho vypočítaš odvody do SP a ZP
a ako písala DanielaSĽ zamestnanec nemá odpracovaný celý mesiac, preto sa vypočíta iba z odpracovaných hodín
DanielaSL
01.04.08,12:07
Opravila som to...nejako som zle pozrela v kalendári počet pracovných dní...videla som, že 7.2. je piatok a ono to bol len štvrtok.:confused:
IKA K
01.04.08,12:15
Všade sa uvádza min.vymeriavací základ na odvody do SP,ZP výška min. mzdy 8100 Sk. Platí to len pre pracovníkov s mesač. základ.mzdou? V ktorom prípade zamestnávateľ je povinný doplatiť zamestnancovi do výšky min. mzdy, a ako je to s odvodmi v prípade mesiaca s prac.fondom 168 hod.?
denisie
01.04.08,12:49
...podľa Zákonníka práce § 120 Minimálne mzdové nároky sa píše...
Zamestnávateľ u ktorého nie je odmeňovanie zamestnancov dohodnuté v kolektívnej zmluve je povinný zamestnancovi poskytnúť mzdu najmenej v sume min. mzdového nároku určeného pre stupeň náročnosti práce.....Ak mzda zamestnanca nedosiahne sumu minimálneho mzdového nároku zamestnávateľ poskytne zamestnancovi doplatok v sume rozdielu medzi dosiahnutou mzdou a sumou minimálneho mzdového nároku....
ale vy máte určenú mzdu pre zamestnanca hodinovú mzdu a to vo výške minimálnej hodinovej mzdy...takže predpookladám že je to v poriadku a tento odsek 1 sa vás netýka.....
IKA K
01.04.08,22:26
Ďakujem všetkým za pohotové odpovede, a ešte by som prosila...
Zamestnanec nastúpil do TPP 7.1.2008 a skončil PP 26.3.2008 vo výpovednej lehote, má nárok na dovolenku a v akej výške? Má 35 rokov.
Aké povinnosti má zamestnávateľ po skončení PP zamestnanca, zo sociálnej poisťovne je už odhlásený, je potrebné ho odhlásiť aj zo zdravotnej poisťovne, aké potvrdenia a doklady treba vystaviť?
Mám na mysli ELDS, zápočet rokov sme už vystavili, mám dojem, že ešte je niečo potrebné pre sociálnu poisťovňu. Viem, že by som si to mala naštudovať, ale sme v časovej tiesni, snažím sa pomôcť jednej známej, ktorej je učtovníčka dlhodobo PN/3 mes./
denisie
02.04.08,06:46
.
Aké povinnosti má zamestnávateľ po skončení PP zamestnanca, zo sociálnej poisťovne je už odhlásený, je potrebné ho odhlásiť aj zo zdravotnej poisťovne, aké potvrdenia a doklady treba vystaviť?
Mám na mysli ELDS, zápočet rokov sme už vystavili, mám dojem, že ešte je niečo potrebné pre sociálnu poisťovňu. Viem, že by som si to mala naštudovať, ale sme v časovej tiesni, snažím sa pomôcť jednej známej, ktorej je učtovníčka dlhodobo PN/3 mes./

Treba ho odhlásiť zo sociálnej poisťovne cez registračný list FO, taktiež zo zdravotnej poisťovne cez Oznámenie zamestnávateľa, na sociálnu poslať ELDZ. Vystaviiť mu zápočtový list. Myslím že to je všetko.
Na konci roka mu treba poslať potvrdenie o zdaniteľnej mzde pre potreby ročného zúčtovania, ale na to je ešte čas....
DanielaSL
02.04.08,06:56
Treba ho odhlásiť zo sociálnej poisťovne cez registračný list FO, taktiež zo zdravotnej poisťovne cez Oznámenie zamestnávateľa, na sociálnu poslať ELDZ. Vystaviiť mu zápočtový list. Myslím že to je všetko.
Na konci roka mu treba poslať potvrdenie o zdaniteľnej mzde pre potreby ročného zúčtovania, ale na to je ešte čas....

Prečo až na konci roka? Ja to robím hneď ako mu vystavím poslednú výplatu.;) Na konci roka mám o robotu menej.
denisie
02.04.08,07:00
Prečo až na konci roka? Ja to robím hneď ako mu vystavím poslednú výplatu.;) Na konci roka mám o robotu menej.
Áno môže aj hneď...
DanielaSL
02.04.08,07:03
Ďakujem všetkým za pohotové odpovede, a ešte by som prosila...
Zamestnanec nastúpil do TPP 7.1.2008 a skončil PP 26.3.2008 vo výpovednej lehote, má nárok na dovolenku a v akej výške? Má 35 rokov.
/

Má nárok na dovolenku za odpracované dni...

§ 105
Dovolenka za odpracované dni


Zamestnancovi, ktorému nevznikol nárok na dovolenku za kalendárny rok ani na jej pomernú časť, pretože nevykonával v kalendárnom roku u toho istého zamestnávateľa prácu aspoň 60 dní, patrí dovolenka za odpracované dni v dĺžke jednej dvanástiny dovolenky za kalendárny rok za každých 21 odpracovaných dní v príslušnom kalendárnom roku.


Nie je dôležitý jeho vek..ale toto:
§ 103


(1) Základná výmera dovolenky je najmenej štyri týždne.

(2) Dovolenka vo výmere najmenej piatich týždňov patrí zamestnancovi, ktorý do konca kalendárneho roka dovŕši aspoň 15 rokov pracovného pomeru po 18. roku veku.

(3) Dovolenka učiteľov vrátane riaditeľov škôl a ich zástupcov, učiteľov materských škôl vrátane riaditeľov týchto škôl a ich zástupcov asistentov učiteľov,, majstrov odbornej výchovy a vychovávateľov je najmenej osem týždňov v kalendárnom roku.

(4) Nárok na dlhšiu ako základnú výmeru dovolenky je zamestnanec povinný preukázať najneskôr do konca kalendárneho roka, v ktorom uplatňuje nárok na dlhšiu dovolenku; inak nárok na dlhšiu dovolenku za ten kalendárny rok zaniká.

(5) Do času trvania pracovného pomeru sa započítava, ak spadá do doby po 18. roku veku, čas

a) trvalej starostlivosti o dieťa vo veku do troch rokov,
b) výkonu služby v ozbrojených silách, ozbrojených bezpečnostných zboroch a v Zbore väzenskej a justičnej stráže, výkonu civilnej služby alebo štátnej služby,
c) úspešne skončeného štúdia,
d) vedeckej (umeleckej) ašpirantúry,
e) doktorandského štúdia,
f) členstva v družstve, kde súčasťou členstva je tiež pracovný vzťah,
g) osobnej starostlivosti o blízku osobu, ktorá bola prevažne alebo úplne bezvládna a nebola umiestnená v zariadení sociálnych služieb alebo obdobnom zdravotníckom zariadení, osobnej starostlivosti o dlhodobo ťažko zdravotne postihnuté maloleté dieťa, ktoré si vyžadovalo mimoriadnu starostlivosť, ak nebolo umiestnené v ústave pre také deti,
h) prípravy na povolanie vykonávanej podľa osobitných predpisov,
i) po ktorý bol zamestnanec vedený v evidencii nezamestnaných ako evidovaný nezamestnaný alebo poberal invalidný dôchodok,
j) väzby alebo výkonu trestu odňatia slobody, ak bolo trestné stíhanie proti zamestnancovi zastavené alebo ak bol spod obžaloby oslobodený, hoci aj v neskoršom konaní, a trestu odňatia slobody vykonaného na podklade zrušeného rozsudku, ktorý presahuje výmeru miernejšieho trestu uloženého v neskoršom konaní,
k) činnosti samostatne zárobkovo činnej osoby.

(6) Čas trvania pracovného pomeru v cudzine, prípadne iné započítateľné obdobia strávené v cudzine sa započítavajú do času rozhodujúceho pre dĺžku dovolenky za rovnakých podmienok, ako keby zamestnanec pracoval na území Slovenskej republiky.

(7) Obdobia uvedené v odsekoch 1 až 6 sa nezapočítavajú, ak spadajú do času trvania pracovného pomeru; ak sa kryjú navzájom, započítavajú sa len raz.