barbie18
01.04.08,14:30
Ahojte,

mám takýto príklad: došla mi fa v sume 3774,00 KČ a keď ju prijímam, tak ju prepočítavam kurzom NBS stred, k dátumu vystavenia tej fa? a ak bola úhrada urobená dva dni nato v hotovosti tak kurzom NBS v deň úhrady? a rozdiel je buď kurzová strata alebo zisk. Však?
a samozdanenie urobím spolu už pri prijímaní faktúry?? t. j. :
3774 x kurz NBS stred a z toho DPH 19% a potom to je vidieť v tlačive na daňovom priznaní: riadok 16 myslím, riadok 18 (t.j. riadok 14+riadok 16) a potom riadok 29 a 32 (to je už vychádzajúca DPH).
Vie mi niekto toto odsúhlasiť, prípadne sa vyjadriť k tomu?

Vopred ďakujem
Gabi03
01.04.08,12:38
Ahojte,

mám takýto príklad: došla mi fa v sume 3774,00 KČ a keď ju prijímam, tak ju prepočítavam kurzom NBS stred, k dátumu vystavenia tej fa? a ak bola úhrada urobená dva dni nato v hotovosti tak kurzom NBS v deň úhrady? a rozdiel je buď kurzová strata alebo zisk. Však?
a samozdanenie urobím spolu už pri prijímaní faktúry?? t. j. :
3774 x kurz NBS stred a z toho DPH 19% a potom to je vidieť v tlačive na daňovom priznaní: riadok 16 myslím, riadok 18 (t.j. riadok 14+riadok 16) a potom riadok 29 a 32 (to je už vychádzajúca DPH).
Vie mi niekto toto odsúhlasiť, prípadne sa vyjadriť k tomu?

Vopred ďakujem

1. Faktúra z ČR je za tovar alebo službu?
2. Ak je za tovar a podlieha samozdaneniu, v DPH sa uvádza na riadkoch 5 a 6, prípadne 7 a 8 a na 18 alebo 19.
3. Faktúra sa zaúčtuje kurzom NBS. Už existuje len jeden, žiaden stred.
4. Úhrada bola uskutočnená ako? Cez banku alebo pokladňu, cez devízový alebo korunový účet, prípadne cez valutovú alebo korunovú pokladňu?

5. Ak si dáš hľadať, určite tu nájdeš odpovede na svoje otázky.
barbie18
01.04.08,13:02
Ahoj,
je to sa tovar (antény), bolo to uhradené cez korunový účet, takže prepočet NBS fa kurzom vystavenia a úhrada kurzom NBS v deň úhrady?
barbie18
01.04.08,13:05
aha máš pravdu, ja pozerám na staré tlačivo DPH...
mon
05.04.08,17:16
a čo s tým keď je takáto fa za službu vrátane vyčíslenej českej DPH? uplatní si ju slovenský platca DPH? a na ktorých riadkoch v DP sa potom uvádza?
Zoltán Kovács
05.04.08,19:18
a čo s tým keď je takáto fa za službu vrátane vyčíslenej českej DPH? uplatní si ju slovenský platca DPH? a na ktorých riadkoch v DP sa potom uvádza?

Česku DPH nemôžeš na Slovensku uplatňovať.
Vladimír Ozimý
05.04.08,19:20
a čo s tým keď je takáto fa za službu vrátane vyčíslenej českej DPH? uplatní si ju slovenský platca DPH? a na ktorých riadkoch v DP sa potom uvádza?

ak vy aj dodávateľ ste platitelia dane vo svojich krajinách potom je fa zle vystavená mala byť bez DPH. Jednoznačne oprava dokladu. Noo samozdaniť to musíte. Zdaníte časť bez DPH. Nárok na vrátenie českej dph vám nenáleží. V prípade ak si nepožiadate dodávateľa o opravu dokladu a necháte to tak, potom zaplatená daň bude pre vás ako nedaňový výdavok. V tomto prípade sa nedá aplikovať ani vrátenie od českého finančného úradu keďže ide o zlú faktúráciu a smernica EU jasne hovorí že chyba sa majú vysporiadať medzi odb. a dodávateľom...
Laura1
16.04.08,16:15
ahojte,
mám faktúru z Čiech v Sk, bez dph, aj dodávateľ, aj my sme platcovia dph.
Faktúru si naúčtujem bez dph, urobím samozdanenie, dph zaplatím daňovému úradu.
Mám nárok na odpočítanie dph, ak áno, akým spôsobom sa to účtuje?

Ďakujem, za pomoc,
Laura
azla
16.04.08,17:01
ahojte,
mám faktúru z Čiech v Sk, bez dph, aj dodávateľ, aj my sme platcovia dph.
Faktúru si naúčtujem bez dph, urobím samozdanenie, dph zaplatím daňovému úradu.
Mám nárok na odpočítanie dph, ak áno, akým spôsobom sa to účtuje?

Ďakujem, za pomoc,
Laura

Pri samozdanení doučtuješ Dph na výstupe a zároveň ak je nárok na odpočet zaúčtuješ dph na vstupe.

zjednodušene
343xx/343yy

343xx - dph na vstupe
343yy - dph na výstupe

ak chceš vyčerpavajúco
- ponúkam link na dlhšie čítanie (Usmernenie DRSR k účtovaniu Dph)

http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/pokyny_dr_sr/data/uct_dph.doc
Laura1
16.04.08,17:32
Ďakujem, ale ešte asi potrebujem trochu pomôcť
na samozdanenie mám vystavaný ID, to sa mi objaví v riadku č. 17
aký doklad mám vystaviť na vstup?
účtujem v POHODE, - samozdanenie som si našla, vytvorila som si ID, neviem, čo ďalej....
cloe
16.04.08,17:42
Ďakujem, ale ešte asi potrebujem trochu pomôcť
na samozdanenie mám vystavaný ID, to sa mi objaví v riadku č. 17
aký doklad mám vystaviť na vstup?
účtujem v POHODE, - samozdanenie som si našla, vytvorila som si ID, neviem, čo ďalej....

Neviem ako si robila ID ale, ja robím tak, že keď si nahrám došlú faktúru, dám si - Záznam - Vymerať DPH EU a vystavím tak dva ID - jeden na samozdanenie a druhý na odpočet DPH. Treba mať ale v nastaveniach správne zadané členenia DPH pre tieto ID, aby ti to dávalo do správnych riadkov.
Laura1
16.04.08,17:52
Ďakujem, bude to super:)
ja som si zaškrtla pri ID iba vrch - t.j. vymeriavanie, ešte si zaškrtnem odpočet - musím si nájsť vhodný riadok :" A JE TO !!!!"
Uľa
18.04.08,09:24
Prosím vás o radu: SZČO (platca DPH, JU) kupoval zariadenie do prevádzky (zariadenie na opravu aut) od českej firmy, ktorá mu vystavila faktúru bez DPH v ČK. Ako to bude v tomto prípade s DPH: Tovar to nie je.... ? Ďakujem za radu
azla
18.04.08,09:31
Prosím vás o radu: SZČO (platca DPH, JU) kupoval zariadenie do prevádzky (zariadenie na opravu aut) od českej firmy, ktorá mu vystavila faktúru bez DPH v ČK. Ako to bude v tomto prípade s DPH: Tovar to nie je.... ? Ďakujem za radu

Čo obstarala firma, to vie najlepšie ona sama.
Mne sa to javí ako tovar.
Pre odberateľa je to nadobudnutie tovaru z EÚ, uskutočnite samozdanenie na výstupe a uplatníte si odpočet dane na vstupe.
Uľa
18.04.08,09:48
Čo obstarala firma, to vie najlepšie ona sama.
Mne sa to javí ako tovar.
Pre odberateľa je to nadobudnutie tovaru z EÚ, uskutočnite samozdanenie na výstupe a uplatníte si odpočet dane na vstupe.

Ďakujem pekne za odpoveď
osh
21.04.08,09:08
Ak som dostala faktúru z ČR s februárovým dátumom vystavenia v apríli, môžem urobiť samozdanenie v priznaní DPH za marec, alebo musím urobiť za február opravné?
Gabi03
21.04.08,09:12
Ak som dostala faktúru z ČR s februárovým dátumom vystavenia v apríli, môžem urobiť samozdanenie v priznaní DPH za marec, alebo musím urobiť za február opravné?

Kedy bolo dodanie tovaru alebo služby?
osh
21.04.08,10:09
8.2.2008
azla
21.04.08,10:18
Ak som dostala faktúru z ČR s februárovým dátumom vystavenia v apríli, môžem urobiť samozdanenie v priznaní DPH za marec, alebo musím urobiť za február opravné?

8.2.2008- bol dodaný tovar


§ 20
Daňová povinnosť pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu
(1) Daňová povinnosť pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu vzniká
a) 15. deň kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, keď sa uskutočnilo nadobudnutie tovaru, alebo
b) dňom vyhotovenia faktúry, ak bola faktúra vyhotovená pre nadobúdateľa tovaru pred 15. dňom podľa písmena a).

Váš prípad 15.3.2008 - podľa písm. a) - ak by fa bola vystavená v apríli

PS.
pozorne som si ešte raz prečítala: dostala faktúru z ČR s februárovým dátumom vystavenia v apríli
ak dátum vystavenia je február, postupujete podľa písm. b. - deň vyhotovenia faktúry
Gabi03
21.04.08,10:20
8.2.2008

Ak bola faktúra vystavená v apríli 2008, tak daňová povinnosť je 15.3.2008.
Vladimír Ozimý
21.04.08,10:21
z dátumu 8.2. mi nie je jasnéé či to bol dátum dodania skutočne alebo na účely DPH...pretože na účely DPH je pre nás dôležitý dátum vystavenia FA...dátum dodania....15 deň nasledujúci po mesiaci kedy došlo k dodaniu

No vychádzam z toho že 8.2. bola vystavená Fa a je to aj dátum dodania...Potom daňová povinnosť vám vznikla vo februári...Za február ste boli povinní odviesť daň na výstupe ale keďže faktúru ste obdržali až v apríli daň na vstupe zahrnúť do apríla...v reále to nikto tak nerobí...t.j. budem sa tváriť že som Fa dostal vo februári vznikne mi nárok na odpočet a keďže dopad na štátny rozpočet je nulový tak nepodávam ani DDP len si to zaevidujem do evidencie podľa par. 70
Gabi03
21.04.08,10:27
z dátumu 8.2. mi nie je jasnéé či to bol dátum dodania skutočne alebo na účely DPH...pretože na účely DPH je pre nás dôležitý dátum vystavenia FA...dátum dodania....15 deň nasledujúci po mesiaci kedy došlo k dodaniu

No vychádzam z toho že 8.2. bola vystavená Fa a je to aj dátum dodania...Potom daňová povinnosť vám vznikla vo februári...Za február ste boli povinní odviesť daň na výstupe ale keďže faktúru ste obdržali až v apríli daň na vstupe zahrnúť do apríla...v reále to nikto tak nerobí...t.j. budem sa tváriť že som Fa dostal vo februári vznikne mi nárok na odpočet a keďže dopad na štátny rozpočet je nulový tak nepodávam ani DDP len si to zaevidujem do evidencie podľa par. 70

Uf. Som zmätená.
1. 8.2.08 chápem ako nadobudnutie tovaru/služby (aj ja som použila zlý výraz).
2. Ak je dátum vystavenia 8.2. a rovnaký aj pre nadobudnutie tovaru, myslím si vychádzajúc z § 20, že nadobudnutie pre DPH vzniká 15.3. Keďže faktúra nebola vystavená pred 15.dňom... (§20, ods. 1, písm. b) ). Ale tu ma môžete presvedčiť o opaku. :D
3. Aj keď faktúra bola (akože) obdržaná vo februári a aj napriek tomu, že dopad na štátny rozpočet je nulový, treba podať DP. Alebo sa mýlim. :rolleyes::o
Vladimír Ozimý
21.04.08,10:40
Uf. Som zmätená.
1. 8.2.08 chápem ako nadobudnutie tovaru/služby (aj ja som použila zlý výraz).
2. Ak je dátum vystavenia 8.2. a rovnaký aj pre nadobudnutie tovaru, myslím si vychádzajúc z § 20, že nadobudnutie pre DPH vzniká 15.3. Keďže faktúra nebola vystavená pred 15.dňom... (§20, ods. 1, písm. b) ). Ale tu ma môžete presvedčiť o opaku. :D Nie v tomto prípade je splnená podmienka že FA je vystavená v interavale medzi dodaním a 15. dňom t.j. vznik daňovoej povinnosti je 8.2.
3. Aj keď faktúra bola (akože) obdržaná vo februári a aj napriek tomu, že dopad na štátny rozpočet je nulový, treba podať DP. Alebo sa mýlim. :rolleyes::o presne naopak keďže nevzniká daňová povinnosť nie som povinný podať DDP k DPH (hovorí o tom § 39 zákona 511/1992 Z.z.


tralala tralala tralala :)
Gabi03
21.04.08,10:46
tralala tralala tralala :)

Tralalalala :D
ad 2. Interval medzi dodaním sa chápe v tomto prípade ako 8.2. až 15.3., alebo ako 9.2. až 15.3. Ja sa prikláňam k druhej alternatíve vychádzajúc aj z logiky slova medzi. :rolleyes: (Som prefarbená blondína. :D)
ad 3. Ale ak hovoríme o riadnom DP? § 39 hovorí iba o opravných a dodatočných.
azla
21.04.08,10:49
z dátumu 8.2. mi nie je jasnéé či to bol dátum dodania skutočne alebo na účely DPH...pretože na účely DPH je pre nás dôležitý dátum vystavenia FA...dátum dodania....15 deň nasledujúci po mesiaci kedy došlo k dodaniu

No vychádzam z toho že 8.2. bola vystavená Fa a je to aj dátum dodania...Potom daňová povinnosť vám vznikla vo februári...Za február ste boli povinní odviesť daň na výstupe ale keďže faktúru ste obdržali až v apríli daň na vstupe zahrnúť do apríla...v reále to nikto tak nerobí...t.j. budem sa tváriť že som Fa dostal vo februári vznikne mi nárok na odpočet a keďže dopad na štátny rozpočet je nulový tak nepodávam ani DDP len si to zaevidujem do evidencie podľa par. 70

Toto je postup (zvýraznený), ktorý je potrebné použiť, ak bude situácia v účtovníctve zachytená tak, ako sa skutočne stala.

Nie vždy, s takým časovým odstupom sa to dá v účtovníctve a daňovej evidencii "ošetriť", že fa bola obdržaná vo februári (predsa je kniha došlých faktúru, číselný rad faktúr) a nedodržanie správneho postupu, môže mať dopad na neuznanie odpočtu dane na vstupe za mesiac február.
Vladimír Ozimý
21.04.08,10:57
Toto je postup (zvýraznený), ktorý je potrebné použiť, ak bude situácia v účtovníctve zachytená tak, ako sa skutočne stala.

Nie vždy, s takým časovým odstupom sa to dá v účtovníctve a daňovej evidencii "ošetriť", že fa bola obdržaná vo februári (predsa je kniha došlých faktúru, číselný rad faktúr) a nedodržanie správneho postupu, môže mať dopad na neuznanie odpočtu dane na vstupe za mesiac február.

plne súhlasím...takto to funguje vo veľkých firmách a tam treba zachovať postup ako som napísal prvýkrát...pokiaľ ide o malú alebo strednú firmu tá si to vždy zariadi :)
Vladimír Ozimý
21.04.08,10:59
Tralalalala :D
ad 2. Interval medzi dodaním sa chápe v tomto prípade ako 8.2. až 15.3., alebo ako 9.2. až 15.3. Ja sa prikláňam k druhej alternatíve vychádzajúc aj z logiky slova medzi. :rolleyes: (Som prefarbená blondína. :D)
ad 3. Ale ak hovoríme o riadnom DP? § 39 hovorí iba o opravných a dodatočných.

interval 8.2. až 15.3. je správny...
no ja som narážal na to že ak sa to zahrnie do februáru tak už je jediná možnosť ako to opraviť ak ste mesačným platiteľom podať DDP a preto som povedal že v prípade že dopad je nulový tak netreba podávať DDP...a Azla to dole dobre potom okomentovala...

Tralalalalalalaa :rolleyes:
azla
21.04.08,11:10
dovolím si skopírovať reakciu Vladimíra na príspevok Gabi z príspevku č. 3

3. Aj keď faktúra bola (akože) obdržaná vo februári a aj napriek tomu, že dopad na štátny rozpočet je nulový, treba podať DP. Alebo sa mýlim. :rolleyes::o presne naopak keďže nevzniká daňová povinnosť nie som povinný podať DDP k DPH (hovorí o tom § 39 zákona 511/1992 Z.z.

- svetle Gabi
- tmavé Vladimír

Aj keď v § 39 sa hovorí, že

(2) Ak daňový subjekt zistí, že podané daňové priznanie alebo hlásenie je nesprávne alebo neúplné a jeho oprava má za následok zvýšenie dane alebo zníženie nadmerného odpočtu, 11ad) je povinný podať správcovi dane dodatočné daňové priznanie alebo dodatočné hlásenie do konca mesiaca nasledujúceho po tomto zistení s uvedením obdobia, ktorého sa dodatočné daňové priznanie alebo dodatočné hlásenie týka. V rovnakej lehote je dodatočne priznaná daň splatná, ak osobitný zákon neustanovuje inak.

Predsa len si myslím, že v prípade kontroly bude mať DÚ iné daňové priznanie ako je skutočnosť (mení sa suma v riadkoch) a v takomto prípade je potom určite "rozdiel v priznaniach" predmetom záujmu.... a nemusí to dobre skončiť ....
Osobne si myslím, že ak sa zmení daňové priznanie, malo by sa odovzdať v novej zmenenej podobe. Ale to je iba môj názor. - zo zákona to nevyplýva.
Vladimír Ozimý
21.04.08,11:13
dovolím si skopírovať reakciu Vladimíra na príspevok Gabi z príspevku č. 3

3. Aj keď faktúra bola (akože) obdržaná vo februári a aj napriek tomu, že dopad na štátny rozpočet je nulový, treba podať DP. Alebo sa mýlim. :rolleyes::o presne naopak keďže nevzniká daňová povinnosť nie som povinný podať DDP k DPH (hovorí o tom § 39 zákona 511/1992 Z.z.

- svetle Gabi
- tmavé Vladimír

Aj keď v § 39 sa hovorí, že

(2) Ak daňový subjekt zistí, že podané daňové priznanie alebo hlásenie je nesprávne alebo neúplné a jeho oprava má za následok zvýšenie dane alebo zníženie nadmerného odpočtu, 11ad) je povinný podať správcovi dane dodatočné daňové priznanie alebo dodatočné hlásenie do konca mesiaca nasledujúceho po tomto zistení s uvedením obdobia, ktorého sa dodatočné daňové priznanie alebo dodatočné hlásenie týka. V rovnakej lehote je dodatočne priznaná daň splatná, ak osobitný zákon neustanovuje inak.

Predsa len si myslím, že v prípade kontroly bude mať DÚ iné daňové priznanie ako je skutočnosť (mení sa suma v riadkoch) a v takomto prípade je potom určite "rozdiel v priznaniach" predmetom záujmu.... a nemusí to dobre skončiť ....
Osobne si myslím, že ak sa zmení daňové priznanie, malo by sa odovzdať v novej zmenenej podobe. Ale to je iba môj názor. - zo zákona to nevyplýva.


nič sa nezmení predsa podľa evidencie preukážem o čo išlo a viem si to aj odôvodniť že mi nevznikla povinnosť :)...ale samozrejme je to na individuálnom posúdení...ja by som nepodával...byrokracie viac než dosť :)
Laura1
22.04.08,12:58
Ešte ak môžem, chcela by som si odkontrolovať samozdanenie.
Teda:
samozdanienie sa mi objaví v riadkoch: 9 , 10 /
odpočet DPH po samozd.v riadkoch: 18,19 - /spolu s tuzemským odpočtom/
v riadkoch 20,21 - len tuzemský odpočet.

hmmmmmmmmm, ok?:)
Gabi03
22.04.08,13:01
Ešte ak môžem, chcela by som si odkontrolovať samozdanenie.
Teda:
samozdanienie sa mi objaví v riadkoch: 9 , 10 /
odpočet DPH po samozd.v riadkoch: 18,19 - /spolu s tuzemským odpočtom/
v riadkoch 20,21 - len tuzemský odpočet.

hmmmmmmmmm, ok?:)

Nie.
Zdaniteľné plnenie 5,6 resp. 7,8
odpočet 18 resp. 19.
Kristina27
22.04.08,13:51
Na r. 21 som dala odpočet DPH z tuzemských daň.dokladov. Je to tak?
azla
22.04.08,14:42
Na r. 21 som dala odpočet DPH z tuzemských daň.dokladov. Je to tak?



Riadky 20 a 21 - výška odpočítateľnej dane uvedená podľa sadzieb dane uplatnená iným platiteľom dane z tovarov a služieb dodaných v tuzemsku.
Tina855
15.05.08,11:01
napr. budeš mať faktúru na 1000,- Sk

zaúčtuješ:
Samozdanenie:
základ 1000,- 399000/399000
DPH 190,- 399000/343000
predkontácia: alnt
členenie DPH: DDnadEU

Odpočítanie:
základ 1000,- 399000/399000
DPH 190,- 343000/399000
predkontácia blnt
členie DPH PD nad EU

Tak isto účtujem v POHODE.
AnetM
17.07.08,11:24
Ahojte,
poprosím Vás o radu. Robím jednoduché účtovníctvo a teraz som sa stretla prvý krát zo zahraničnou faktúrov.
Sme platcovia DPH. Kúpili sme tovar v Čechách za 65 000,-ČK na hotovostnú faktúru. Aku ju mám zaučtovať v peňažnom denníku. Je mi to jasné, že si to prepočítam kurzom a mám výdavky, ale čo s DPH???????????????:(
Príklad: 65000x1,25=81250,-Sk *1,19=96687,50 suma aj s DPH.
Mám si to zaučtovať ako základ 81250, DPH 15437,50 a spolu.????????
Alebo tam DPH vôbec nemám pliecť. Respektíve tú istú DPH dám aj na výstup a tým pádom sa mi vynuluje!?????????????,
Idemi hlavne o DPH-čku a výkaz kde sa to vo výkaze DPH uvádza a aké sumy. Blíži sa termín podania výkazu DPH a ja neviem čo s tým.
Ďakujem
zabka83
26.08.08,06:54
Dobry den, chcela by som poradit, prisla nam faktura z Ciech za tovar (do auta) v CZK
Zaklad 12 184,86,-
DPH 0,-
spolu 12 184,86,-

k úhrade 12 185,- CZK

Zaplatene bolo v SK cez pokladnu 15 434,60

AKo to zauctujem?
Dakujem
Šadar
26.08.08,09:25
Dobry den, chcela by som poradit, prisla nam faktura z Ciech za tovar (do auta) v CZK
Zaklad 12 184,86,-
DPH 0,-
spolu 12 184,86,-

k úhrade 12 185,- CZK

Zaplatene bolo v SK cez pokladnu 15 434,60

AKo to zauctujem?
Dakujem

- prijem fa 504/321 - suma 12 184,86 Czk = 15231,- SKK (tuto sumu som si vymyslela, ty tam budes mat sumu podla platneho kurzu v den dodania)

- uhrada fa 321/211 - 15 434,60 Sk (Len nechapem ako ste mohli uhradit 60 halierov z pokladne)

- kurzovy rozdiel 563/321 - 15434,60- 15321,- = 113,6

v pripade ze by ste zapaltili menej ako bola slovenska suma pri prijme faktury mala by si kurzovy zisk 321/663
DUŠAN139BT
09.09.08,14:31
- prijem fa 504/321 - suma 12 184,86 Czk = 15231,- SKK (tuto sumu som si vymyslela, ty tam budes mat sumu podla platneho kurzu v den dodania)

- uhrada fa 321/211 - 15 434,60 Sk (Len nechapem ako ste mohli uhradit 60 halierov z pokladne)

- kurzovy rozdiel 563/321 - 15434,60- 15321,- = 113,6

v pripade ze by ste zapaltili menej ako bola slovenska suma pri prijme faktury mala by si kurzovy zisk 321/663

Ako je to bolo so samozdanením:
dajme tomu, že mám dodaniť daň 2700 Sk
ak samozdanenie vstup 343 002 - odpočítanie dane
samozdanenie výstup 343 102 - daňová povinnosť
vlastná daňová povinnosť 343 333

jedná sa mi o účet 343 keď tlačím hlavnú knihu anal. evidencie pre tento účet
DUŠAN139BT
09.09.08,14:42
potreboval by som súrne poradiť, začínam pracovať v programe MRP, neviem si to odkontrolovať
Ďakujem
Milan Benka
09.09.08,15:11
Ako je to bolo so samozdanením:
dajme tomu, že mám dodaniť daň 2700 Sk
ak samozdanenie vstup 343 002 - odpočítanie dane
samozdanenie výstup 343 102 - daňová povinnosť
vlastná daňová povinnosť 343 333

jedná sa mi o účet 343 keď tlačím hlavnú knihu anal. evidencie pre tento účet

Samozdanenie : 343 002 / 343 102 2700,- Sk

Preúčt. analytík pri DP :

Nárok na odp. : 343 333 / 343 002 2700,- Sk
Daň. pov. : 343 102 / 343 333 2700,- Sk
Paula
09.09.08,15:15
Ako je to bolo so samozdanením:
dajme tomu, že mám dodaniť daň 2700 Sk
ak samozdanenie vstup 343 002 - odpočítanie dane
samozdanenie výstup 343 102 - daňová povinnosť
vlastná daňová povinnosť 343 333

jedná sa mi o účet 343 keď tlačím hlavnú knihu anal. evidencie pre tento účet


Účet 343333 súdim ,je u Teba účtom, vyjadrujúcim vzťah ku štátnemu rozpočtu a to nemusí byť vždy daňová povinnosť.
DUŠAN139BT
09.09.08,15:21
všetkým veľmi pekne ďakujem,
samozrejme, je to vzťah k ŠR, pomýlilo ma to - v mojom zadaní vychádzala daňová povinnosť
DUŠAN139BT
09.09.08,15:44
ešte jedna otázka :
ak v hlavnej knihe syntetickej evidencie mám na účte 343 zostatok -3 500 Sk
( teda obrat MD je menší ako obrat dal ) - je to daňová povinnosť ?

V daňovom priznaní mi vyšla z dokladov daňová povinnosť 3500 SK, mám to dobre zaúčtované?

Možno kladiem trochu blbé otázky, ale mám prvý semester z účtovníctva, tak sa to snažím pochopiť, zohnal som si aj softvér MRP - PU pod Windovsom, aby som si to hneď mohol kontrolovať.
Pekný večer všetkým
Paula
09.09.08,15:48
ešte jedna otázka :
ak v hlavnej knihe syntetickej evidencie mám na účte 343 zostatok -3 500 Sk
( teda obrat MD je menší ako obrat dal ) - je to daňová povinnosť ?

V daňovom priznaní mi vyšla z dokladov daňová povinnosť 3500 SK, mám to dobre zaúčtované?

Možno kladiem trochu blbé otázky, ale mám prvý semester z účtovníctva, tak sa to snažím pochopiť, zohnal som si aj softvér MRP - PU pod Windovsom, aby som si to hneď mohol kontrolovať.
Pekný večer všetkým


Áno, ak je na DAL vyššia suma, je to povinnosť....saldo vyrovnáš platbou 343/221.

Už sme troška mimo témy zahraničia.
DUŠAN139BT
09.09.08,15:54
ďakujem, snáď raz tomu vďaka vám aj porozumiem
Ivuchak
12.05.09,09:11
Vďaka Porade mi "niečo" samozdanenie hovorí, aj keď nechápem, keďže to nemá dopad na štátny rozpočet, na čo je to dobré...
Mám došlú faktúru z Čiech za službu, bez DPH, dátum dodania a vystavenia 16.3.09, doručenú 12.5.09 , na sumu v CZK, k úhrade v EUR.
Dátum zaradenia 16.3.,kurz ECB?Dátum zdan.plnenia dám aprílový, aby mi to program zahrnul do DPH za 04/2009?Mám v tom chaos, ale to je asi vidno:-))
Ivuchak
12.05.09,11:23
Vďaka Porade mi "niečo" samozdanenie hovorí, aj keď nechápem, keďže to nemá dopad na štátny rozpočet, na čo je to dobré...
Mám došlú faktúru z Čiech za službu, bez DPH, dátum dodania a vystavenia 16.3.09, doručenú 12.5.09 , na sumu v CZK, k úhrade v EUR.
Dátum zaradenia 16.3.,kurz ECB?Dátum zdan.plnenia dám aprílový, aby mi to program zahrnul do DPH za 04/2009?Mám v tom chaos, ale to je asi vidno:-))


Opravujem, vystavená v EUR, v CZK je len informatívna.Prosím aké dátumy tam dám?Ak dám 16.3.09 nezmení sa mi síce suma na úhradu na pôvodnom DPH-priznaní, ale zmení sa obsah DP. Mám podať opravné DP?Ďakujem moc.
macula
12.05.09,11:26
Opravujem, vystavená v EUR, v CZK je len informatívna.Prosím aké dátumy tam dám?Ak dám 16.3.09 nezmení sa mi síce suma na úhradu na pôvodnom DPH-priznaní, ale zmení sa obsah DP. Mám podať opravné DP?Ďakujem moc.

Je potrebné podať dodatočné daňové priznanie.
Tweety
12.05.09,11:28
Je potrebné podať opravné daňové priznanie.
Len upresním, nie opravné ( to je do dátumu na riadne), ale dodatočné DP.
macula
12.05.09,11:30
Ja som sa zbadala a už aj opravila:)
Lianka
12.05.09,11:31
Vďaka Porade mi "niečo" samozdanenie hovorí, aj keď nechápem, keďže to nemá dopad na štátny rozpočet, na čo je to dobré...


Odpovedal si si ciastocne aj sam - aj ked sa ti danova povinnost nemeni, meni sa obsah jednotlivych poloziek v DP - a v tom je pointa. Samozdanit musis, ale narok na odpocet mozes, ale nemusis mat (vid. zakona o DPH § 49 a nasledujuce).

Danovy urad skontroluje zvlast, ci si fakturu samozdanil, a zvlast sumu v DP uvedenu ako narok na odpocet.
Ivuchak
12.05.09,11:46
Ďakujem vám, dúfam , že sa nás prídu z DU pozrieť:mee:
skvrnka
04.06.09,14:48
Prosím o radu-dostali sme českú faktúru v položkách:
- guma 205,-EUR
- doprava 70,- EUR
Guma mi je jasná - je to nadobudnutie a musím u nás dodaniť dph 19%.
Ale neviem, či dodať aj dopravu tj. či len sumu 205,- alebo celú
fakturovanú sumu 275,-.
Bendy7
04.06.09,14:55
Ahoj,
dodanis vsetko. Ved Ti to vyfakturovali bez DPH :-)
simonka1
08.06.09,07:29
Ahoj všetci,
vidím že nie som sama, kto sa trápi nad zahraničnými faktúrami. Ak by sa našiel niekto, čo by mi vedel pomôcť s mojim trápením, bola by som nesmierne rada. Ja potrebujem poradiť, či aj faktúra z tretích krajín za poskytnutú službu (prenájom pracvníkov) podlieha samozdaneniu. Mám vôbec nárok na odpočet dane, kedď faktúra je vystavená bez DPH?
:(
simonka1
08.06.09,07:59
Nestretol sa nikto s týmto problémom?
beatam
08.06.09,08:26
Nestretol sa nikto s týmto problémom?
Nestretla som sa s tým, ale v par.15, odsek 7 ZDPH je o.i. uvedené:
Ak sú služby uvedené v odseku 8 dodané osobou z tretieho štátu zdaniteľnej osobe, ktorá má sídlo, miesto podnikania, prevádzkáreň alebo bydlisko v tuzemsku alebo sa v tuzemsku obvykle zdržiava a služby sú určené na spotrebu a využitie v tuzemsku, miestom dodania služieb je tuzemsko.

v par. 8, pod písm.e je uvedené pridelenie zamestnancov

Par. 69, ods.3
Zdaniteľná osoba je povinná platiť daň pri službách podľa §15 ods.8, ktoré jej dodala zahraničná osoba z iného členského štátu alebo z tretieho štátu.

Par. 49, ods.2
Platiteľ môže odpočítať od dane, ktorú je povinný platiť, daň z tovarov a služieb, ktoré použije na dodávky tovarov a služieb ako platiteľ s výnimkou podľa odsekov 3 a 7. Platiteľ môže odpočítať daň, ak je daň
písm. b) ním uplatnená zo služieb a z tovarov dodaných s inštaláciou alebo montážou dodávateľom alebo na jeho účet, pri ktorých je povinný platiť daň podľa §69 ods.2 až 4 a ním uplatnená z tovaru, pri ktorom je povinný platiť daň podľa §69 ods. 7 a 9
ivana184
08.06.09,08:28
Z tretích krajín fa nepodlieha samozdaneniu, ale neviem ako je to s prenájmom pracovníkov.......
simonka1
08.06.09,10:31
Viem, že z tretích krajím nepodlieha samozdaneniu faktúra, ktorá je za dovoz tovaru. Ale mne ide teraz o dodanie služby. Aj mi je už v podstate jasné, že som povinná odviezť daň, lebo plnenie vzniklo na Slovensku, ale nie je mi jasné, či si daň môžem aj odpočítať.
beatam
08.06.09,11:16
Viem, že z tretích krajím nepodlieha samozdaneniu faktúra, ktorá je za dovoz tovaru. Ale mne ide teraz o dodanie služby. Aj mi je už v podstate jasné, že som povinná odviezť daň, lebo plnenie vzniklo na Slovensku, ale nie je mi jasné, či si daň môžem aj odpočítať.
Par. 49, ods.2
Platiteľ môže odpočítať od dane, ktorú je povinný platiť, daň z tovarov a služieb, ktoré použije na dodávky tovarov a služieb ako platiteľ s výnimkou podľa odsekov 3 a 7. Platiteľ môže odpočítať daň, ak je daň
písm. b) ním uplatnená zo služieb a z tovarov dodaných s inštaláciou alebo montážou dodávateľom alebo na jeho účet, pri ktorých je povinný platiť daň podľa §69 ods.2 až 4 a ním uplatnená z tovaru, pri ktorom je povinný platiť daň podľa §69 ods. 7 a 9
simonka1
08.06.09,12:05
A nedalo by sa to ešte inak- laicky napísať? Ja sa z tých paragrafov neviem vymotať.Už som to čítala niekoľko krát, aj tak neviem.
simonka1
08.06.09,12:11
Beatka, ak v tom máš viac jasno ako ja, tak mi to prosím objasni. Neviem či tú prijatú službu, ak ju zdaním, tak či si môžem uplatniť aj odpočet.
beatam
08.06.09,12:42
Beatka, ak v tom máš viac jasno ako ja, tak mi to prosím objasni. Neviem či tú prijatú službu, ak ju zdaním, tak či si môžem uplatniť aj odpočet.
Odpočet si môžeš uplatniť:
1. Ak si platiteľ DPH.
2. Nepoužiješ službu na dodávky oslobodené od dane §28-41
3. Máš daň uvedenú v záznamoch podľa §70

Samozdaníš v DP r. 9 a 10
Odpočet uvedieš v r. 19

Dúfam, že som na nič nezabudla. :)
simonka1
08.06.09,13:12
A myslíš, že tých prenajatých pracovníkov použijem na dodávku oslobodenú od dane, alebo neoslobodenú? Znamená to, že ak vyrábam výrobky a tie predávam s DPH, tak som ich použila na dodávky s DPH?
Ja už som z toho úplne na nervy. Prepáč, že sa ťa tak vypytujem.
A mohla by si mi laicky vysvetliť ešte aj ten §70? Ďakujem.
beatam
08.06.09,13:46
Oslobodenie od dane
§28 Poštové služby,§29 Zdravotná starostlivosť, §30 Služby sociálnej pomoci, §31 Výchovné a vzdelávacie služby, §32 služby dodávané členom, §33 Služby súvisiace so športom alebo telesnou výchovou, §34 Kultúrne služby, §35 Zhromaždovanie finančných prostriedkov, §36 Služby verejnopr. televízie a rozhlasu, §37 Poisťovacie služby, §38 Dodanie a nájom nehnutelností,§39 finančné služby, §40 Predaj pošt.cenín a kolkov, §41 Prevádzkovanie lotérií a iných podobných hier.

§70 Vedenie záznamov

Simonka bez naštudovania zákona o DPH to nepôjde. :)
simonka1
08.06.09,17:58
Ja tiverím, že bez naštudovania zákona to nejde, ja som ten zákon prešla nespočetne veľa krát, ale jednoducho s niektorými zamotanými paragrafmi si neviem rady. Asi neviem čítať medzi riadkami. Inak asi sme sa nepochopili, ale ja chápem čo je oslobodenie od dane, ale laický výklad §70 som chcela odkonzultovať s tebou. Samozrejme svoj názor mám, iba som si ho chcela s niekým porovnať.
evin
09.06.09,12:17
ja mam takyto dotaz: dostali sme fa z Polska za propagaciu nasej firmy prostrednictvom internetoveho portalu v Polsku. Fa bola bez DPH, mame ju teraz dodanit a uviest v DP? Na fakture uviedli Nip.
Milan Benka
09.06.09,14:31
ja mam takyto dotaz: dostali sme fa z Polska za propagaciu nasej firmy prostrednictvom internetoveho portalu v Polsku. Fa bola bez DPH, mame ju teraz dodanit a uviest v DP? Na fakture uviedli Nip.

Bolo by to vhodné.
azla
09.06.09,18:20
ja mam takyto dotaz: dostali sme fa z Polska za propagaciu nasej firmy prostrednictvom internetoveho portalu v Polsku. Fa bola bez DPH, mame ju teraz dodanit a uviest v DP? Na fakture uviedli Nip.

Je to povinné.
simonka1
15.06.09,09:22
Aj ja by som mala ešte jednu otázočku. Spoločnosť so sídlom v USA, s ktorou máme zmluvu, vykonáva vývoj nových výrobkov pre našu materskú firmu. My ako jedna z viacerých dcérskych spoločností sa podielame na tomto vývoji 10-timi %, ktoré nám mesačne firma z USA faktúruje. Je potrebné túto službu z USA zdaniť?
SAIVI
16.06.09,07:02
cez internet sme si objednali zo stránky http://www.maxim-pneu.sk/ pneumatiky. Uviedli sme naše IČ pre DPH a a po potvrdení objednávky zaplatili požadovanú sumu s DPH (..bola to slovenská stránka a myslela som že budu mať aj slovenské IČ pre DPH, pobočku na Slovensku )
S tovarom sme oddržali faktúru kde dodávateľ je uvedený z ČR- s českým CZxxxxxxx , naše IČ DPH je tiež uvedené na faktúre , ale faktúra je vystavená s DPH a suma čo sme platili je suma s DPH.
Na faktúre je uvedené : "Toto dodání zboží je pro dodavatele plnením osvobozeným od DPH dle ustanovení §64 zákona č. 235/2004 Sb, od dani z pridané hodnoty v platném znení. Povinnost priznat DPH prechádzí na pořizovatele zboží "

..nemala by byť faktúra vystavená bez DPH ked sme obidvaja platcovia DPH a zaplatiť sme im mali len sumu bez DPH? :confused:
Ing. Pavol Zúber
16.06.09,07:11
Áno je to presne tak ako píšeš, mali ste zaplatiť sumu bez DPH a na SK samozdaniť.fa mala byť vystavená bez DPH.
Tamila
16.06.09,07:11
Podľa môjho názoru máš pravdu a dodávateľ by ju mal opraviť.
SAIVI
16.06.09,09:37
...dakujem za názory
...idem tam zavolať a uvidíme či mi ju prerobia
adus
24.06.09,11:21
Ahojte, mám takýto prípad, resp. problém a neviem sa z toho vymotať.
Objednali sme tovar z ČR, ktorý bol odoslaný nami objednanou českou špedičkou 18.5.2009.
Dostali sme dve faktúry:
1-faktúra za tovar od dodávateľa (platiteľ DPH v ČR) – dátum vystavenia a zdaniteľného plnenia 18.5.2009
2-faktúra za dopravu od špedičky (platiteľ DPH v ČR) – dátum vystavenia 25.5.2009, dátum zdaniteľného plnenia 19.5.2009.
My sme platiteľom DPH na SR, podvojné účtovníctvo.
Mám viac otázok: Akým kurzom prijať a zaúčtovať obe faktúry? Potrebujem naúčtovať dopravu na príjemku tovaru – akým kurzom má byť prijatý tovar + doprava?
Dúfam, že som na nič nezabudla, že je to zrozumiteľné a že kto vie, poradí.
Ďakujem :)
adus
24.06.09,13:19
nevie nikto poradiť?
adus
25.06.09,05:16
Budem vďačná za každý názor.
dextrade
25.06.09,05:39
Podľa § 2 Postupov účtovania deň uskutočnenia účtovného prípadu je deň splnenia dodávky. Príjemku, faktúru za tovar i dopravu by som ocenila kurzom dňa predchádzajúceho dňu uskutočnenia účtovného prípadu.
adus
25.06.09,05:46
Ďakujem za odpoveď.
Takže zaúčtujem to s kurzom z dátumu 15.5.2009 (najbližší deň predchádzajúci 18.5.2009) a samozdanenie pri doprave urobím tiež s týmto kurzom?
dextrade
25.06.09,06:31
DPH by som urobila takto: faktúra za tovar-daňová povinnosť 18.5. kurz 15.5., faktúra za dopravu-daňová povinnosť 25.5. kurz 22.5. Ocenenie faktúr 131/321 do účtovníctva podľa mňa dátum 19.5. to je asi deň splnenia dodávky /dodací list/ a kurz 18.5.
adus
25.06.09,06:40
Ďakujem, presne tak som to nakoniec urobila, tak som rada, že niekto ma v tom uistil.
Pekný deň.
Marcela16
13.07.09,13:04
Dobrý deň. Dostali sme faktúru za tovar od platcu DPH z ČR. Sme mesačný platcovia DPH. DOdanie tovaru bolo 30.06.2009. Vystavenie faktúry 07.07.2009. Ide o samozdanie podľa par. 11. Kurz použijem zo 6.7.2009 pre výpočet dane. A tým pádom mi to pôjde do daňového priznania za mesiac 07/09. Uvažujem správne?
Getiška
13.07.09,13:20
Pri dodaní tovaru je kurz ECB =´dátum prijatia faktúry a
kurz DPH = dátum vyhotovenia faktúry.

Ale tiež nemám celkom jasno aký kurz sa zadáva pri došlých zahraničných faktúrach. Tiež má byť deň dozadu ako pri odoslaných faktúrach? Dajte vedieť. Už som z toho jeleň.
Sosa
24.08.09,12:17
Sme plátci DPH, náš odberateľ je evidovaný ako plátca DPH v inom členskom štáte EU. Keďže fa za tovar vyvezený dotyčnému odberateľovi vystavujem bez DPH, je potrebné uviesť na fa odvolávku na § 43, podľa ktorého je cena na fa uvedená bez DPH?
macula
24.08.09,12:21
Sme plátci DPH, náš odberateľ je evidovaný ako plátca DPH v inom členskom štáte EU. Keďže fa za tovar vyvezený dotyčnému odberateľovi vystavujem bez DPH, je potrebné uviesť na fa odvolávku na § 43, podľa ktorého je cena na fa uvedená bez DPH?

Áno, je potrebné sa odvolať na §43 Zákona o DPH
Laguna13
03.08.10,09:21
Nakupujeme tovar z ČR od platcu DPH. My smy platcami DPH. Faktúra nám došla s nulovou DPH. Úhrada sa uskutoční na ich účet vedený na Slovensku. To všetko je v poriadku. Ale nevidím na nej žiadnu odvolávku na § 43... o dodaní tovaru, že je oslobodené od dane. Je to takto v poriadku, alebo ich mám na to upozorniť, aby to na faktúre doplnili?
Tweety
03.08.10,09:22
Nakupujeme tovar z ČR od platcu DPH. My smy platcami DPH. Faktúra nám došla s nulovou DPH. Úhrada sa uskutoční na ich účet vedený na Slovensku. To všetko je v poriadku. Ale nevidím na nej žiadnu odvolávku na § 43... o dodaní tovaru, že je oslobodené od dane. Je to takto v poriadku, alebo ich mám na to upozorniť, aby to na faktúre doplnili?
Ten §43, to je náš, nie český. Fa samozdaníš.
Laguna13
03.08.10,11:49
TWeety, vďaka!!! Robím zmätky.
mordechaj
04.08.10,15:35
Za údaje na faktúre je zodpovedný dodávateľ. Dôležitá je samotná podstata obchodu a nie spomínaný údaj na FA. Môžeš sa ich však spítať, či to posúdili aj oni ako § 43. Za opýtanie nič nedáš.
L-M
10.09.10,10:14
Dobrý deň- som zúfalá,poradíte mi prosím- prvý krát mám faktúru z ČR. SZČO-platiteľ DPH v SR si bol osobne kúpiť dajaký materiál do firmy-na renováciu- parkety. Dostal faktúru v mene EUR bez DPH, ale v tabuľke na faktúre je uvedená aj suma v CZK a kurz 24,8- predpokladám, že len informatívne. Vedie JÚ.
Čo prosím Vás teraz s tým- zaevidovať v EUR a samozdaniť?- ale ak ho bol osobne kúpiť v ČR- nie je vtedy miesto dodania ČR a ak áno- čo z toho vyplýva?
Mám v tom guláš.

Vopred ďakujem za každú radu
Kačena I.
10.09.10,10:18
Záleží, kto je uvedený na fa ako odberateľ, nie ako si to zobral alebo odviezol. Takže samozdaniť v EUR, keď je to uvedené ako hlavná mena.
L-M
10.09.10,10:24
Záleží, kto je uvedený na fa ako odberateľ, nie ako si to zobral alebo odviezol. Takže samozdaniť v EUR, keď je to uvedené ako hlavná mena.
Ďakujem Kačena I. a ja sa v tom vôbec nevyznám, čo sa týka zahraničia- a tento § 13
Miesto dodania tovaru

(1) Miestom dodania tovaru,

a) ak je dodanie tovaru spojené s odoslaním alebo prepravou tovaru, je miesto, kde sa tovar nachádza v čase, keď sa odoslanie alebo preprava tovaru osobe, ktorej má byť tovar dodaný, začína uskutočňovať, s výnimkou podľa písmena b), odseku 2 a § 14,
b) ak je dodanie tovaru spojené s inštaláciou alebo montážou dodávateľom alebo na jeho účet, je miesto, kde je tovar inštalovaný alebo zmontovaný,
c) ak je dodanie tovaru bez odoslania alebo prepravy, je miesto, kde sa tovar nachádza v čase, keď sa jeho dodanie uskutočňuje,-

sa na náš prípad nevzťahuje?- ja mám pocit , že tomu vôbec nerozumiem.
mordechaj
10.09.10,19:42
Ak je odberateľ na faktúre uvedený ako platiteľ so slovenským IČ DPH potom to bude pre odberateľa nadobudnutie tovar t.j. samozdanenie. Tovar však musel byť prepravený na slovensko.
L-M
13.09.10,06:18
Ak je odberateľ na faktúre uvedený ako platiteľ so slovenským IČ DPH potom to bude pre odberateľa nadobudnutie tovar t.j. samozdanenie. Tovar však musel byť prepravený na slovensko.
Ďakujem, áno odberateľ je platiteľ DPH so slov. IČ DPH a tovar si prepravil sám.
Ten par .§ 13 ods.1. bod c. - je myslený vtedy, napr.-ak by odberateľ bol platiteľ DPH so slov. IČ DPH, ale tovar by ostal napr. v Českej Republike?

Ďakujem za trpezlivosť a vysvetlenie