ala13
01.04.08,17:13
predchadzajuca uctovnicka zalozila ucet 427 z minulorocnych nerozdelenych ziskov v roku 2004. teraz som dostala prikaz, aby som tento ucet vynulovala. kam sa to da? voci comu?

vopred dakujem za vsetky rady i menej podarene napady.;)
Jana Acsová
01.04.08,15:21
Na účtoch vlastného imania by sa malo účtovať na základe rozhodnutia valného zhromaždenia.

Nie je možné chápať to tak, že ... "predchádzajúca účovníčka založila účet 427", či "kam preúčtovať".

Ak ste dostali príkaz, tak ten by mal byť podložený napríklad spomínaným zápisom z VZ. O rozdelení výsledku hospodárenia, preúčtovaní ziskov a strát by mal rozhodovať najvyšší orgán spoločnosti. Účtovníčka by nemala rozhodovať KAM. Skonzultujte problematiku. Navrhnite riešenie, ale schválenie je na spoločníkoch (ak sa jedná o s.r.o.).
Jana Acsová
01.04.08,15:23
Všeobecne: s vlastným imaním môžete hýbať v rámci vlastného imania napr. uhradiť straty, prípadne prerozdeliť zisky ak sa o ne jedná. Preverte si aj podmienky dohodnuté v spoločenskej zmluve. Ale podľa môjho názoru by sa nemalo jednať o preúčtovanie na 428 t.j. na nerozdelený zisk minulých rokov, keď účtovanie na 427 vlastne znamená, že k rozdeleniu došlo.

Inak posudzujte prípadnú chybu v účtovaní.
ala13
01.04.08,15:24
dakujem za radu
aby som bola presna, predchadzajuca uctovnicka podla zapisnice VZ zalozila 427 kam presunula nerozdelene zisky, aby sa neplietli s tymi co sa daju delit bez dane.

mne ulozil konatel ulohu navrhnut formulaciu pre VZ ako ho zas odstranit z vlastneho imania.
ala13
01.04.08,15:26
zial konatel neupresnil, preco ho tam nechce mat. a ani mi nie je jasne, kam inam by to mali dat. rozdelene to nebolo. vtedy ani nebolo z coho delit, ani na 15%nu dan neboli peniaze.
Jana Acsová
01.04.08,15:26
...mne ulozil konatel ulohu navrhnut formulaciu pre VZ ako ho zas odstranit z vlastneho imania.Odstrániť? Zaujímavé. No tak nech ho odstránia úhradou - rozdelením medzi spoločníkov. Pri zdanení postupovať podľa platných ustanovení ZoDP.
Zoltán Kovács
01.04.08,18:28
dakujem za radu
aby som bola presna, predchadzajuca uctovnicka podla zapisnice VZ zalozila 427 kam presunula nerozdelene zisky, aby sa neplietli s tymi co sa daju delit bez dane.

mne ulozil konatel ulohu navrhnut formulaciu pre VZ ako ho zas odstranit z vlastneho imania.

Hrubo označené chápem tak, že účtovníčka chcela mať samostatne vedené zisky do r.2003 a od r.2004. Nemohlo by sa to chápať ako chyba zaúčtovania? Totiž podľa mňa na takéto analytické sledovanie sa malo vytvoriť 428001 - Nerozdelený zisk do r.2003 a 428002 - Nerozdelený zisk od 2004.

Ak to chápem ako oprava zaúčtovania, v tom prípade nie je potrebné rozhodnutie valného zhromaždenia.

Je moja úvaha správna, v súlade s postupmi účtovania v PÚ?
ala13
02.04.08,06:56
ta uvaha je uplne spravna.

ale ak to nechcem ako jej chybu dat, tak mam na vyber nieco? naco sa vobec ostatne fondy tvoria? a hlavne ako sa cerpaju?

inak uctovne sa mi to zda spravne, lebo je to fond vytvoreny zo zisku. (minulych rokov a nerozdeleneho)

ani statutarnym fondom nerozumiem. v zahranici sa vraj tvoria pre potreby statutarov, cize konatelov, prokuristov, predstavenstvo a dozornu radu, aby z toho mohli cerpat bez schvalovania ucelu. co s tym u nas?
Tweety
02.04.08,07:00
ta uvaha je uplne spravna.

ale ak to nechcem ako jej chybu dat, tak mam na vyber nieco? naco sa vobec ostatne fondy tvoria? a hlavne ako sa cerpaju?

inak uctovne sa mi to zda spravne, lebo je to fond vytvoreny zo zisku. (minulych rokov a nerozdeleneho)

ani statutarnym fondom nerozumiem. v zahranici sa vraj tvoria pre potreby statutarov, cize konatelov, prokuristov, predstavenstvo a dozornu radu, aby z toho mohli cerpat bez schvalovania ucelu. co s tym u nas?
Chybné účtovanie by som opravila, teda naúčtovala správne tam, kde má byť, na nerozdelený zisk minulých období: 427/428 AE.