cowboyka
01.04.08,17:42
Ahojte, chcem sa Vás opýtať, či ste sa už stretli s niečím takýmto:

Bol u mňa teraz domový dôverník s tým, že sa mám vyjadriť podpisom, či súhlasím s platbami za vykurovanie (ústredné kúrenie) v byte takto 70% zo skutočnej nameranej hodnoty na digitálnom merači, ktorý mám umiestnený na radiátoroch a 30% z plochy bytu. Je to logické? Je v tom nejaká výhoda? Vie mi niekto povedať, či existuje nejaká vyhláška na tento návrh?Ak s tým nesúhlasím, musí byť nadpolovičná väčšina nájomníkov v bytovom dome, aby to prešlo alebo nie?
lu_lu
10.04.08,13:17
vykurovanie je zo zakona dane dvoma zlozkami, a to pomernou a na plochu bytu. zakon odporuca percentualny pomer tychto dvoch zloziek ako je uvedene v otazke. Co to znamena v praxi?

Priklad: Za bytovku budu za rok 2008 naklady na vykurovanie 0,3 miliona. Dajme tomu, ze v bytovke je 30 2izbovych bytov o rozlohe 50 m2.(vsetky rovnake, aby sa to dobre ratalo na metre stvorcove). Zoberie sa 30% a tieto sa rozrataju podla metrov stvorcovych. T.j. na 1 byt vyjde 300000/30=10000. Zvysnych 70% sa rozrata pomernou ciastkou podla nemaranych hodnot meracov.

To znamena, ze ak ste minuly rok nekurili (napriklad ako my), urcite zaplatite ciastku pripadajucu na vas byt a hodnotu mozno o 50% mensiu ako ostatni. A to len za tu vymozenost, ze ste to vykurovanie mali k dispozicii.

Zaroven to znamena, ze ak ste kurili ako divi, je pre vas vyhodnejsie, aby sa co najviac percent rozratalo na metre stvorcove

Na zaver chcem len dodat, ze nie som odbornik, toto som si odvodila na zaklade precitania zakona a vyuctovania z minuleho roka. Ale myslim, ze uvazujem dobre.
Julian
10.04.08,14:30
Ahojte, chcem sa Vás opýtať, či ste sa už stretli s niečím takýmto:

Bol u mňa teraz domový dôverník s tým, že sa mám vyjadriť podpisom, či súhlasím s platbami za vykurovanie (ústredné kúrenie) v byte takto 70% zo skutočnej nameranej hodnoty na digitálnom merači, ktorý mám umiestnený na radiátoroch a 30% z plochy bytu. Je to logické? Je v tom nejaká výhoda? Vie mi niekto povedať, či existuje nejaká vyhláška na tento návrh?Ak s tým nesúhlasím, musí byť nadpolovičná väčšina nájomníkov v bytovom dome, aby to prešlo alebo nie?

Je to vyhláška 630/2005.

§ 7

Rozpočítavanie množstva dodaného tepla na vykurovanie podľa pomerových rozdeľovačov tepla alebo určených meradiel tepla

(1) Ak v objekte rozpočítavania sú zabezpečené pomerové rozdeľovače tepla alebo určené meradlá tepla na meranie množstva tepla u konečných spotrebiteľov rovnakej triedy presnosti, náklady na množstvo dodaného tepla na vykurovanie sa rozdelia na základnú zložku a spotrebnú zložku. Základná zložka tvorí 40% a spotrebná 60% z celkových nákladov na dodané teplo na vykurovanie. Ak sa vlastníci bytov a nebytových priestorov podľa osobitného predpisu 6) dohodnú, môže byť základná zložka minimálne 30% a maximálne 50% a spotrebná zložka minimálne 50% a maximálne 70% z celkových nákladov na dodané teplo na vykurovanie.

(10) Ak sa vlastníci bytov a nebytových priestorov dohodnú podľa osobitného predpisu 6) inak, rozpočítavanie množstva dodaného tepla na vykurovanie podľa odsekov 2 až 9 sa neuplatňuje.

Rozhodovanie o tom sa deje na schôdzi (§ 14 Zák. 182/1993) a nie pri dverách.
cowboyka
11.04.08,06:53
ďakujem