Zuzana T
01.04.08,22:57
Dobrý večer, chcem Vás poprosiť o radu:
IDE O NADOBUDNUTIE ÚŽITKOVÉHO OJAZDENÉHO MOTOROVÉHO VOZIDLA Z ČR.
Faktúra vystavená 10.03 2008, Zmena vlastníka v TP vydaná 17.03.2008. Na Slovensko sa priviezlo na prenosných značkách. S prihlásením MV vznikli a aj vznikajú ďalšie výdaje ako doklad o vyradení vozidla v zahraničí, certifikát o zhode, SRK, EK, KO, postavenie na značky. Okrem týchto najnutnejších výdajov vznikajú aj výdaje ako kontrola - test bŕzd, diagnostika, povinná lekárnička, puklice, Defend Lock a iné výdaje, ktoré sa zisťujú postupne s používaním MV. Ako stanoviť vstupnú - obstarávaciu cenu ?
Dňom 17.03.2008 nám vznikla DP MV, teda od tohto dňa môžem účtovať o daňových a účtovných odpisoch. / spoločnosť o daňových aj účtovných odpisoch účtuje mesačne./
Ďakujem
betka
02.04.08,18:10
Súčasťou OC účtovanej na účte 042 je KZ vozidla, pričom použijem kurz NBS (pokiaľ nebol predaj v SK) dňom uskutočnenia účtovného prípadu - deň dodávky. Vedľajšie náklady súvisiace s obstaraním vozidla sú certifikáty (vzťahuje sa priamo k vozidlu, ako DHM), emisná, STK. Testy, opravy......predtsvujú takisto vedľajšie náklady súvisiace s obstaraním, pretože sú nevyhnutné pre zaradenie vozidla do používania, a tým i pridelení značiek na DI. Všetko účtujem na 042, zaradím do používania 17,3,2008 022/042.

Pokiaľ ste išli nakúpiť spoločníci, resp zamestnanci vozidlo, a urobili si "ceťák". O cesťáku nebudeme účtovať 512/333, 365..., ale tieto cestovné výdavky predstavujú taktiež vedľajšie výdavky súvisiace s obstaraním (toto vozidlo ste priviezli bu´d pomocou externých dodávateľov, resp. svojpomocne).

Lekárnička ako povinná výbava vozidla pre splnenie všetkých zákonných povinností mi vstupuje do OC.

Výdavky, kt. som vynaložila po zaradení do používania, budú pre mňa oprava, údržba. Ak by som uvažovala na doplnení výbavy auta po zaradení do užívania, kt. prevyšia sumu 30 tis. Sk, už vykonávam TZ .....nejdem sa rozpisovať)
Zuzana T
02.04.08,19:32
Ďakujem Betka za odpoveď. Mám ešte dotaz. Ešte stále nemáme ŠPZ pridelené z DI v našom okrese. Dňa 17. 3. 2008 bol prepis vlastníka v TP, ale to bolo v ČR z dôvodu prenosných ŠPZ. Takže pochopila so správne, že účtovať 022/042 budem až vtedy, keď budem mať ŠPZ- ky slovenské ?
betka
02.04.08,20:10
šprtila som slovíčka v zákonoch v novembri.

Tiež sme kúpili NA v Nemecku. Dávala som do OC všetky vedľajšie výdavky v súvislosti s obstaraním.....ale.
Dostali sme prepravné značky. (možno ma niekto opraví a vysloví nesúhlas s mojimi názormi), a podľa postupov účtovania par. 35 ..... do času uvedenia do používania. JA som mohla uviesť NA do používania už len tým, že som dostala prepravné značky a môžem sa podľa toho pohybovať s mojim NA po komunikáciách, a na základe toho som mohla zaúčtovať 022/042, Na prepravných značkách som chodila na STK, emisnú, čo pre mňa už znamenajú náklady...
Cestná daň bola uhradená až neskôr, o dva mesiace, keď som začala používať auto na podnikanie.

Vidím časový nesúlad, medzi zaradením do OM, a zaplatením CD, teda na podnikanie

Zákony sú o slovíčkach.

Môj názor je ten, že ak mám už prepravné značky (na jeden mesiac), môžem zaradiť na základe zarad protokolu do majetku firmy, nesúvisí to s ŠPZ. - teda našou klasickou.
Zuzana T
02.04.08,21:08
Betka, pohybovať sa po komunikácíách môžeš, ale nemôžeš si myslím rozvážať tovar - využívať MV na prenosných značkách na DZUP, a stanoviť daňové a účtovné odpisy. Pozri § 33 PÚ ods. 1.
silvia
02.12.09,22:30
Prosím Vás, na aký účet účtujete defend lock, GPS... pri firemnom úžitkovom aute?
halúzka
02.12.09,22:49
do zaradenia auta do majetku na 042, po zaradení na 501AE pokiaľ neprekročí hranicu 1700EUR, treba dať pozor, či nejde aj o technické zhodnotenie..sú to súčasti a výbava automobilu, čo nemal pri obstaraní!
poisonkatka
06.12.10,11:13
ozivim tento prispevok-zaujima ma, ci do OC vstupuju aj zimne pneumatiky, kedze auto sme kupovali v novembri na letnych kolesach. dakujem
Zoltán Kovács
06.12.10,11:19
ozivim tento prispevok-zaujima ma, ci do OC vstupuju aj zimne pneumatiky, kedze auto sme kupovali v novembri na letnych kolesach. dakujem

Nie nevstupuje.
poisonkatka
06.12.10,11:20
dakujem, som si aj myslela :-)
Tweety
06.12.10,11:21
ozivim tento prispevok-zaujima ma, ci do OC vstupuju aj zimne pneumatiky, kedze auto sme kupovali v novembri na letnych kolesach. dakujem
Nie, nie sú súčasťou OC, ich nákup je nákup materiálu, v PÚ 501AE.