jajusa
02.04.08,10:41
Prosím o radu,

máme zamestnanca (invalidita nad 70%) od 1.1.2008, môže pracovať na 8 hodinový pracovný čas? Môže mať nezdaniteľnú čiastku ak má dôchodok viac ako nezdaniteľná čiastka na rok za daňovníka? Sú nejaké obmedzenia na výšku hrubej mzdy. Nerada by som mu vyrobila nejaký problém. Aby mu nezobrali ešte aj invalidný dôchodok ak sa to vôbec dá.
ďakujem za odpoveď.
drobeceva
02.04.08,08:43
ID má nárok na celú NČ. Aj zárobok môže byť akýkoľvek.
jajusa
02.04.08,08:48
ďakujem
S tou nezdaniteľnou čiastkou mám trochu problém pretože jeho invalidný dôchodok je 149.000,- Sk. aj tak mu môžem upaltňovať nezdaniteľnú čiastku?
drobeceva
02.04.08,08:51
Tam sa neberie výška inv.dôchodku, má nárok na NC.
jajusa
02.04.08,09:04
ďakujem
ZuzanaP
02.04.08,10:50
§ 11
Nezdaniteľné časti základu dane
ods. 7)
Základ dane daňovníka sa neznižuje o sumu vypočítanú podľa odseku 2, ak daňovník je na začiatku zdaňovacieho obdobia poberateľom starobného dôchodku alebo predčasného starobného dôchodku zo sociálneho poistenia, starobného dôchodkového sporenia alebo dôchodku zo zahraničného povinného poistenia rovnakého druhu, alebo výsluhového dôchodku22)

len ak by mal niektorý z vyššie uvedených dôchodkov, tak nemá nárok na NČ.
veronikasad
02.04.08,11:14
Prosím o radu,

máme zamestnanca (invalidita nad 70%) od 1.1.2008, môže pracovať na 8 hodinový pracovný čas? Môže mať nezdaniteľnú čiastku ak má dôchodok viac ako nezdaniteľná čiastka na rok za daňovníka? Sú nejaké obmedzenia na výšku hrubej mzdy. Nerada by som mu vyrobila nejaký problém. Aby mu nezobrali ešte aj invalidný dôchodok ak sa to vôbec dá.
ďakujem za odpoveď.
ID má nárok na celú nezd. časť ZD.
Čo sa týka výšky mzdy, nie je nikde stanovená max.výška. Treba však dať pozor, ak sa jedná o neprehodnoteného dôchodcu - neviem či ešte SP požaduje predkladať výšku príjmu, zrejme ani nemusí, veď to majú vo výkazoch - aby to nezobrali do úvahy pri prehodnocovaní stupňa poškodenia.

---------
Veronika