Patrik1
02.04.08,10:46
Dobrý deň, všetkým,
chcem rozvinúť ešte raz diskusiu na tému, či je možné si uplatniť si odpočet DPH na vstupe pri situáci:
daňový subjekt je SZČO-živnostník, má motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku-má ho v osobnom vlastníctve, ale využíva ho na 100% na podnikanie a dosahovanie príjmu. Platí si daň z MV (CD), nakupuje pohonné hmoty, ktoré si uplatňuje ako výšku náhrady za PHM (podľa vzorca s priemernou spotrebou) a uplatňuje si aj výšku za opotrebenie auta 6,20 Sk x počet km.
Je však platca DPH a otázka je, či si može z bločkov PHM uplatniť odpočet DPH na vstupe, keďže MV, aj keď v jeho osobnom vlastníctve, využíva iba na podnikateľské účely.
Na internetovej diskusii k tejto otázke bolo argumentované odpoveďou z DRSR, pracovisko Trenčín, kde odpovedal na otázku Ved. odd. metodiky daní a služieb takto (vid príloha).
Prosím o názor, príp. ak niekto má skúsenosť s takýmto prípadom, nech sa o ňu podelí.
Ďakujem.
bv_alexandra
02.04.08,09:02
Patrik1
02.04.08,09:36
tu je o tom písané:
http://www.porada.sk/t77585-nahrada-pri-sukromnom-vozidle.html
;)
a aj tu:
http://www.porada.sk/t23613-p2-dph-z-benzinu-z-auta-ktore-nie-je-v-majetku.html#post317234

Ďakujem Ti, do jedného z tých Tvojich linkov som aj prispieval....ale ak mám byť úprimný, mňa zaujíma hlavne tá DPH a tú moju otázku som dal opätovne znova do éteru hlavne z dôvodu rôznych názorov. Totižto aj z tábora odpovedí "NIE, nemôžeš" po uverejnení stanoviska DRSR, pracovisko TN sa mnohí naklonili názoru (aj keď s prekvapením), ze "ANO, môžeš".
veronikasad
02.04.08,09:58
Dobrý deň, všetkým,
chcem rozvinúť ešte raz diskusiu na tému, či je možné si uplatniť si odpočet DPH na vstupe pri situáci:
daňový subjekt je SZČO-živnostník, má motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku-má ho v osobnom vlastníctve, ale využíva ho na 100% na podnikanie a dosahovanie príjmu. Platí si daň z MV (CD), nakupuje pohonné hmoty, ktoré si uplatňuje ako výšku náhrady za PHM (podľa vzorca s priemernou spotrebou) a uplatňuje si aj výšku za opotrebenie auta 6,20 Sk x počet km.
Je však platca DPH a otázka je, či si može z bločkov PHM uplatniť odpočet DPH na vstupe, keďže MV, aj keď v jeho osobnom vlastníctve, využíva iba na podnikateľské účely.
Na internetovej diskusii k tejto otázke bolo argumentované odpoveďou z DRSR, pracovisko Trenčín, kde odpovedal na otázku Ved. odd. metodiky daní a služieb takto (vid príloha).
Prosím o názor, príp. ak niekto má skúsenosť s takýmto prípadom, nech sa o ňu podelí.
Ďakujem.

Pri aute nezahrnutom do obchod.majetku si uplatňuješ náhradu 6,20sk/km a z nakúpených PHM nie je možné uplatniť odpočítanie dane.
Odpočet DPH z PHM je možný napr. v prípade prenajatého vozidla.

--------
Veronika
Patrik1
02.04.08,10:07
Ďakujem za názor - čítala si však ten list?
Tam sa o najme auta nič nespomína, uvádza sa tam auto vyradené z OM do osobného vlastníctva slúžiace na podnikanie....
veronikasad
02.04.08,10:18
Ďakujem za názor - čítala si však ten list?
Tam sa o najme auta nič nespomína, uvádza sa tam auto vyradené z OM do osobného vlastníctva slúžiace na podnikanie....
Ano čitala, je to šalamunská odpoveď DR SR. Mám klienta s podobným problémom a DPH mu neuplatňujem, aj keď by veľmi chcel.
V príspevku síce píšeš, že auto je 100% využívané na podnikanie. Prečo teda nie je zaradené do majetku ? Pri aute nezaradenom do podnikania DU predpokladá, že sa využíva aj na súkromné účely a to sa veľmi ťažko dokazuje.
Ten nájom som spomenula len ako príklad, kedy odpočet DPH bez problémov je možný. Ale živnostník si nemôže prenajať auto sám sebe.
To je môj názor, nemusíš s ním súhlasiť.


--------
Veronika
Patrik1
02.04.08,11:05
[quote=veronikasad;698301]Ano čitala, je to šalamunská odpoveď DR SR. Mám klienta s podobným problémom a DPH mu neuplatňujem, aj keď by veľmi chcel.
V príspevku síce píšeš, že auto je 100% využívané na podnikanie. Prečo teda nie je zaradené do majetku ? Pri aute nezaradenom do podnikania DU predpokladá, že sa využíva aj na súkromné účely a to sa veľmi ťažko dokazuje.
Ten nájom som spomenula len ako príklad, kedy odpočet DPH bez problémov je možný. Ale živnostník si nemôže prenajať auto sám sebe.
To je môj názor, nemusíš s ním súhlasiť.

OK, tak ho pouzivam v pomere 90:10 v prospech podnikania, co by sedelo aj pri prepocte priemernej spotreby, pricom sukromne jazdy som si neuplatnoval... O tom tam aj pisu a treba povedat, ze je to pod hlavickou DRSR a veduceho daneho oddelenia ako statneho uradu, podla ktoreho by sa mohli danovnici riadit... Ten najom rozumiem, ale je to nieco ine...
veronikasad
02.04.08,14:50
Nikto ďalší sa k tomuto problému nevyjadril, na budúci týždeň by som mala isť na školenie k DPH, skúsim zistiť názor lektora /daňového poradcu/ a jeho skúsenosti pri daňových kontrolách...

--------
Veronika
Muška
02.04.08,15:19
Patrik,
a prečo si založil novú tému....myslím, že by bolo vhodnejšie pokračovať v tej, ktorej sme to začali, aby si mohli poraďáci prečítať názory aj spätne.
V tejto téme čakáme na odpoveď z DR SR na Tvoj dopyt
http://www.porada.sk/t77585-p2-nahrada-pri-sukromnom-vozidle.html
tinaM
02.04.08,15:29
Patrik,
a prečo si založil novú tému....myslím, že by bolo vhodnejšie pokračovať v tej, ktorej sme to začali, aby si mohli poraďáci prečítať názory aj spätne.
V tejto téme čakáme na odpoveď z DR SR na Tvoj dopyt
http://www.porada.sk/t77585-p2-nahrada-pri-sukromnom-vozidle.html
Pravda. A ja som si myslela, že Patrik už prilepil stanovisko DR SR na jeho dopyt.:mee:
Patrik, poslal si ten dopyt?
Muška
02.04.08,15:29
Keďže stále tvrdím, že platiteľ DPH nárok má na odpočet DPH z PHM aj pri súkromnom vozidla, ak táto PHM bola použitá "na podnikanie"
Podporím to listom, ktorý hovorí o nároku na odpočet DPH dokonca aj pri použití tzv. "paušálnych" výdavkoch.

Váš dopyt:
Daňovník FO si uplatňuje výdavky percentom. Od 1.4.2008 sa
stal povinným platiteľom DPH, ale napriek tomu chce pokračovať aj v roku 2008 výdavkami percentom.
Otázka:
Pri výpočte DPH , napriek tomu, že si výdavky uplatňuje percentom, si môže uplatniť odpočet DPH z výdavkov , ktoré súvisia s podnikaním, len o nich neúčtuje?
Ďakujem
S pozdravom

Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Platiteľ dane si môže odpočítať daň v rozsahu a za podmienok podľa § 49 až 51 zákona o DPH. Podľa § 49 ods. 1 zákona o DPH právo na odpočítanie dane z tovarov a zo služieb vzniká platiteľovi dane v deň, keď pri tomto tovare alebo službe vznikla daňová povinnosť. Podľa odseku 2 uvedeného ustanovenia si platiteľ môže odpočítať od dane, ktorú je povinný platiť, daň z tovarov a služieb, ktoré použije na dodávky tovarov a služieb ako platiteľ s výnimkou podľa odsekov 3 a 7. Podľa § 49 ods. 2 písm. a) zákona o DPH platiteľ môže odpočítať daň, ak je daň voči nemu uplatnená iným platiteľom v tuzemsku z tovarov a služieb, ktoré sú alebo majú byť platiteľovi dodané. Podľa § 51 ods. 1 písm. a) zákona o DPH môže platiteľ dane uplatniť právo na odpočítanie dane, ak má faktúru od platiteľa vyhotovenú podľa § 71 zákona o DPH. Z uvedeného vyplýva, že ak platiteľ dane spĺňa podmienky uvedené v § 49 až 51 zákona o DPH, môže si odpočítať daň. Platiteľ dane je povinný viesť podrobné záznamy v zmysle § 70 zákona o DPH.
tinaM
02.04.08,15:37
Keďže stále tvrdím, že platiteľ DPH nárok má na odpočet DPH z PHM aj pri súkromnom vozidla, ak táto PHM bola použitá "na podnikanie"
Podporím to listom, ktorý hovorí o nároku na odpočet DPH dokonca aj pri použití tzv. "paušálnych" výdavkoch.

Váš dopyt:
Daňovník FO si uplatňuje výdavky percentom. Od 1.4.2008 sa
stal povinným platiteľom DPH, ale napriek tomu chce pokračovať aj v roku 2008 výdavkami percentom.
Otázka:
Pri výpočte DPH , napriek tomu, že si výdavky uplatňuje percentom, si môže uplatniť odpočet DPH z výdavkov , ktoré súvisia s podnikaním, len o nich neúčtuje?
Ďakujem
S pozdravom

Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Platiteľ dane si môže odpočítať daň v rozsahu a za podmienok podľa § 49 až 51 zákona o DPH. Podľa § 49 ods. 1 zákona o DPH právo na odpočítanie dane z tovarov a zo služieb vzniká platiteľovi dane v deň, keď pri tomto tovare alebo službe vznikla daňová povinnosť. Podľa odseku 2 uvedeného ustanovenia si platiteľ môže odpočítať od dane, ktorú je povinný platiť, daň z tovarov a služieb, ktoré použije na dodávky tovarov a služieb ako platiteľ s výnimkou podľa odsekov 3 a 7. Podľa § 49 ods. 2 písm. a) zákona o DPH platiteľ môže odpočítať daň, ak je daň voči nemu uplatnená iným platiteľom v tuzemsku z tovarov a služieb, ktoré sú alebo majú byť platiteľovi dodané. Podľa § 51 ods. 1 písm. a) zákona o DPH môže platiteľ dane uplatniť právo na odpočítanie dane, ak má faktúru od platiteľa vyhotovenú podľa § 71 zákona o DPH. Z uvedeného vyplýva, že ak platiteľ dane spĺňa podmienky uvedené v § 49 až 51 zákona o DPH, môže si odpočítať daň. Platiteľ dane je povinný viesť podrobné záznamy v zmysle § 70 zákona o DPH.
Podľa tejto odpovede DR SR si platiteľ DPH môže uplatniť odpočet z PHL.

No mimotemy , veď platiteľ DPH predsa nemôže uplatňovať paušálne výdavky, pokiaľ je platiteľom celý rok. Trochu ma udivuje, že DR SR zadávateľa dopytu na to neupozornilo.
Muška
02.04.08,15:41
Podľa tejto odpovede DR SR si platiteľ DPH môže uplatniť odpočet z PHL.

No mimotemy , veď platiteľ DPH predsa nemôže uplatňovať paušálne výdavky, pokiaľ je platiteľom celý rok. Trochu ma udivuje, že DR SR zadávateľa dopytu na to neupozornilo.

Tinka, týmto príspevkom som len chcela poukázať, že aj ten platiteľ DPH, ktorý si uplatňuje paušálne výdavky, tak si môže z výdavkov /o ktorých neúčtuje/ uplatniť DPH.
Tak prečo by to nešlo pri PHM.

Platiteľ DPH môže mať tzv. "paušálne" výdavky, ak nie je CELÝ rok platiteľom

P.S. platiteľ DPH v uvedenom dopyte je platiteľom od 1.4.2088
bepo
02.04.08,16:13
Patrik,
a prečo si založil novú tému....myslím, že by bolo vhodnejšie pokračovať v tej, ktorej sme to začali, aby si mohli poraďáci prečítať názory aj spätne.
V tejto téme čakáme na odpoveď z DR SR na Tvoj dopyt
http://www.porada.sk/t77585-p2-nahrada-pri-sukromnom-vozidle.html
Podľa mňa je to preto že bol párny počet tém takže sa nedalo presne určiť ktorý názor vyhráva preto: Patrik,pozorne sleduj počet tém aby ich vždy bol nepárny počet, veď niekto vyhrať musí.
Patrik1
02.04.08,18:12
Patrik,
a prečo si založil novú tému....myslím, že by bolo vhodnejšie pokračovať v tej, ktorej sme to začali, aby si mohli poraďáci prečítať názory aj spätne.
V tejto téme čakáme na odpoveď z DR SR na Tvoj dopyt
http://www.porada.sk/t77585-p2-nahrada-pri-sukromnom-vozidle.html
Ahoj Muska, mozno som mohol pokracovat, ale chcel som "vyprovokovat" aj ostatnych k reakcii v osobitnom prispevku venovanemu cisto tomuto problemu - v tych ostatnych sa to uz miesalo aj s ostatnymi nahradami a tato DPH sa uz stracala.
Dopyt som samozrejme podal, cakame na odpoved, akonahle to obdrzime, zavesime to k tomuto prispevku.
Patrik1
02.04.08,18:47
Podľa mňa je to preto že bol párny počet tém takže sa nedalo presne určiť ktorý názor vyhráva preto: Patrik,pozorne sleduj počet tém aby ich vždy bol nepárny počet, veď niekto vyhrať musí.
:) dakujem za podporu :)
nie vazne - len som chcel, aby tento prispevok a odpovede nan sa tykali cislo DPH... nech sa to uz odborne a profesionalne uzavre...blizi sa 25-ho a potrebujem to mat "na papieri"!!! dik
Patrik1
21.04.08,20:33
Ahoj Muska, takze odpoved na DOPYT prave dosla a znie:

Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Platiteľ dane môže odpočítať daň v rozsahu a za podmienok stanovených v § 49 až 51 zákona o DPH. Jednou z podmienok práva na odpočítanie dane je, že platiteľ použije prijaté tovary a služby na dodávky tovarov a služieb ako platiteľ. To znamená, ak platiteľ dane prijaté tovary (napr. PHL) použije na svoje zdaniteľné obchody a spĺňa ďalšie podmienky na odpočítanie dane uvedené v týchto ustanoveniach, môže si odpočítať daň. Ak platiteľ dane použije prijaté tovary na účely svojho podnikania a zároveň aj na iný účel ako podnikanie (napr. na svoju osobnú spotrebu), pri odpočítaní dane postupuje podľa § 49 ods. 5 zákona o DPH.
Melnick
21.04.08,20:48
Takže Patrik 1,Tvoj príspevok je nepárny,tak ako ?
Ideme odpisovať ? Nejdeme odpisovať ?

Stojím pred rovnakým problémom. :):):)
Patrik1
22.04.08,05:06
Takže Patrik 1,Tvoj príspevok je nepárny,tak ako ?
Ideme odpisovať ? Nejdeme odpisovať ?

Stojím pred rovnakým problémom. :):):)

Parny-neparny, davaj odpoved... :)
co znamena: rovnyky problem? Cize taky isty ako ja? A ako si ho riesil?
Ja som si pocas r. 2007 "nevedomky" uplatnoval akosi automaticky DPH a az pred danovym priznananim DzP som zakopol na Porade o takyto problem a zacali mi blikat kontrolky. Aj ked som zacal mat nasledne pochybnosti o mojom konani, uvedene odpovede ma v podstate uspokojili...
Ty mas aky nazor??? dik.
abel
23.04.08,04:38
Priznám sa, že ja som doteraz takisto neuplatňovala odpočet DPH, ak vozidlo nebolo zaradené v majetku. Ale po prečítaní tých stanovísk a listu som si istá, že pri riadnej evidencii to je možné. Škoda len, že žiadny z mojich klientov, ktorí auto v majetku nemajú, nemajú ani tú riadnu evidenciu :confused: (prinesú bloky na PHM, ktoré kupujú aj 3x denne v tú istú hodinu a "dajte tam, koľko treba"), tak radšej budem postupovať tak ako doteraz.
Stefan2005
23.04.08,07:30
.... Stojím pred rovnakým problémom....

No aby to nebolo také jednoduché, dnes doniesol poštár Dane a účtovníctvo v praxi 2008/04 - a v našej poradni je otázka a odpoveď:

"Vozidlo nie je zaradené do obchodného majetku a podnikateľ, resp. s.r.o. je platiteľom DPH. Má nárok na odpočítanie DPH z nakúpených PHL?

Ak podnikateľ nemá vozidlo zaradené v obchodnom majetku, pričom ide o jeho vlastné vozidlo, účtuje o náhradách za spotrebované PHL podľa §19 ods.2 písme. e) ZDP. V takomto prípade nemá nárok na odpočítanie DPH. Obdobne aj v s.r.o. nie je nárok na odpočítanie DPH, keďže sa účtuje o cestovných náhradách a nie o nákupe PHL.
Makro Konzult, spol. s r.o., Žilina".
.............
abel
23.04.08,07:46
Bolo nám to treba???? :confused::confused::confused:
Myslím, že ďalšia možnosť už neexistuje, máme tu už všetky:
- je nárok
- nie je nárok
- je nárok v určitom pomere
Melnick
25.04.08,16:57
Bolo nám to treba???? :confused::confused::confused:
Myslím, že ďalšia možnosť už neexistuje, máme tu už všetky:
- je nárok
- nie je nárok
- je nárok v určitom pomereMám klienta, ktorý stále platí nehoráznu DPH a nemá ju čím ponižovať, v snahe trocha ju ponížiť som vytlačila stanovisko DR toľkokrát ,koľkokrát som pri bločkoch uplatnila odpočet a každý bloček s PHL som nalepila na takýto papier. :):):) No uvidím !!!!! čo sa bude diať. :D:D:D
betka
25.04.08,17:50
P.S. platiteľ DPH v uvedenom dopyte je platiteľom od 1.4.2088

Uuuuuháááááá:D:D. Nechce sa mi veriť :eek: :D:D
betka
25.04.08,19:35
No aby to nebolo také jednoduché, dnes doniesol poštár Dane a účtovníctvo v praxi 2008/04 - a v našej poradni je otázka a odpoveď:

"Vozidlo nie je zaradené do obchodného majetku a podnikateľ, resp. s.r.o. je platiteľom DPH. Má nárok na odpočítanie DPH z nakúpených PHL?

Ak podnikateľ nemá vozidlo zaradené v obchodnom majetku, pričom ide o jeho vlastné vozidlo, účtuje o náhradách za spotrebované PHL podľa §19 ods.2 písme. e) ZDP. V takomto prípade nemá nárok na odpočítanie DPH. Obdobne aj v s.r.o. nie je nárok na odpočítanie DPH, keďže sa účtuje o cestovných náhradách a nie o nákupe PHL.
Makro Konzult, spol. s r.o., Žilina".
.............

Prepáč, ale aj odborná literatúra býva často omylná. O tom môžeme hovoriť viacerí
Stefan2005
25.04.08,19:55
Prepáč, ale aj odborná literatúra býva často omylná. O tom môžeme hovoriť viacerí

Prepáčim:):):), lebo ja som nič netvrdil, len som citoval... A z tohto je zrejmé, že profesionálny konzultanti nečítajú Poradu.... Ale obávam sa jedného: ak sa tento výklad dá aplikovať na na nezaradené auto, čo bráni tomu aby som toto aplikoval na bárs čo iné, čo nie je zaradené do majetku s prehlásením, však som to použil na podnikanie. A nakoniec keď DPH pri PHL áno, tak prečo nie pri samotnom aute (v úprave N1)?
bepo
26.04.08,07:04
Prepáčim:):):), lebo ja som nič netvrdil, len som citoval... A z tohto je zrejmé, že profesionálny konzultanti nečítajú Poradu.... Ale obávam sa jedného: ak sa tento výklad dá aplikovať na na nezaradené auto, čo bráni tomu aby som toto aplikoval na bárs čo iné, čo nie je zaradené do majetku s prehlásením, však som to použil na podnikanie. A nakoniec keď DPH pri PHL áno, tak prečo nie pri samotnom aute (v úprave N1)?
Asi si chcel napísať v úprave M-to je osobné auto- ale to je jedno,pár krajín si zmyslelo zakázať odpočet pri os autách a pár krajín to má dovolených. Si predstav že ste nejaká firma ktorá nemá nič spoločné s napr. stavebníctvom, požičiaš si nejaký el. nástroj napr brúsku-frézku-hocičo lebo si potrebuješ niečo opraviť v kancelárii a trebárs si to požičiaš doma od suseda ktorý nie je platiteľ dph, napadne ti neodpočítať si dph z elektriny?
Katarína Bukátová
28.04.08,19:32
neviem či sa mi podarilo pridať tú prílohu správne dúfam, že čitateľom porady pomôže konečne dať bodu za rozpravou o odpočte DPH pri aute nezaradenom v OM
Muška
28.04.08,19:36
Katarínka,
tak už je to 2 : 1
http://www.porada.sk/694843-post26.html
Katarína Bukátová
28.04.08,19:43
tú odpoveď z DU Trenčín som už čítala, toto je materiál, ktorý bol konzultovaný osobne na DU Banská Bystrica dokonc už v roku 2005
Katarína Bukátová
28.04.08,19:46
Pre Muška

srdečne pozdravujem a ďakujem za rady
Muška
29.04.08,07:01
Katarínka,
mne sa v pohode otvoril aj predchádzajúci súbor, takže kľudne môžeš vymazať svoj príspevok č. 30
antiny
21.01.09,05:33
takže ak niekomu platím nájom za os.auto môžem si uplatniť DPH z PHM (prepočte za km) iba v tedy ak platím aj CD?
(snažila som sa na porade prečítať čo najviac ale čím viac sa tým lúskam tým som zamotanejšia) Ďakujem za odpoveď
bepo
21.01.09,07:11
Ak CD je daň z motorových vozidiel (DMV) tak jej zaplatenie nemá nič spoločné s uplatňovaním nákladov takisto ako nezaplatená daň z nehnuteľnosti nemá nič spoločné s uplatňovaním nákladov na nehnuteľnosť. Odpočítať dph si môžeš ak PHM využiješ v súvislosti s podnikaním.
antiny
22.01.09,12:14
Tak prečo skoro všetci v mojom okolí sa kôli tomu (odpočet DPH z blokov PHM) zaregistrovali na DÚ - DMV.
ok som rada že nemusím
veronikasad
22.01.09,12:17
Tak prečo skoro všetci v mojom okolí sa kôli tomu (odpočet DPH z blokov PHM) zaregistrovali na DÚ - DMV.
ok som rada že nemusím
Pretože ak je auto využívané na podnikanie, musí sa registrovať na DU a podať do 31.1. daňové priznanie k dani z mot. vozidiel a zaplatiť DzMV. Ale to je o niečom inom ...

DU ti nevyhodí pri kontrole z daňových výdavkov bloky PHM, ale dostaneš pokutu za nesplnenie oznamovacej povinnosti a nepodanie DP k DzMV.
antiny
22.01.09,12:55
aha, konečne som pochopila =) takže sa idem prihlásiť
a bloky si začnem uplatňovať až od r.2009
Ďakujem a.
marta bodonova
27.01.09,10:57
Prečitala som toho tuna dosť a aj tak presne neviem, či ako živnostník, ktorý bude od 01/03/2009 platcom DPH a používa osobný automobil na podnikanie ( 100 % ) , si môže uplatnť DPH z blokov.
Dakujem
antiny
27.01.09,12:29
ano, môže. Ale ak nechceš dostať pokutu tak sa k tomu dátumu ako si bude uplatňovať bloky z PHM do účtovníctva - nákladov prihlási na DRSR - k dani z motorového vozidla. treba sa zaregistrovať do 30 dní od začiatku používania osobného automobilu (uplatňovania v účtovníctve). Potom v r. 2010 podaš priznanie k dani z motorových vozidiel za rok 2009
Koľko ti bude vychádzať daň nájdeš na stránke DRSR.sk hľadaj VZN tvojho samosprávneho kraja o zdanení motorových vozidiel
veronikasad
27.01.09,13:23
Prečitala som toho tuna dosť a aj tak presne neviem, či ako živnostník, ktorý bude od 01/03/2009 platcom DPH a používa osobný automobil na podnikanie ( 100 % ) , si môže uplatnť DPH z blokov.
Dakujem
Máš auto zaradené do obchodného majetku alebo si budeš uplatňovať paušálnu náhradu + spotrebu PHM ?
ekonella
27.01.09,14:37
Ak vozidlo SZČO nie je zaradené v majetku, nemôže sa uplatniť odpočet DPH na nákup pohonných hmôt, pretože sú vyplácané cestovné náhrady za používanie vlastného MV. Mám vedomosť, že daňová kontrola DPH "vyhodila" DPH z PH pri cestovných náhradách.
Vladimír Ozimý
27.01.09,14:59
Ak vozidlo SZČO nie je zaradené v majetku, nemôže sa uplatniť odpočet DPH na nákup pohonných hmôt, pretože sú vyplácané cestovné náhrady za používanie vlastného MV. Mám vedomosť, že daňová kontrola DPH "vyhodila" DPH z PH pri cestovných náhradách.

:) nemiešajme zákon o dani z príjmov a zákon o DPH. Z pohľadu zákona o dani z príjmov postupuje podľa § 19 ods. 2 písm. e) zákona o dani z príjmov. Z pohľadu DPH postupuje pri nároku podľa § 49 zákona. ak je prijatý tovar alebo služba použitá na dodávky tovarov a služieb, ktoré nie sú oslbodené od dane, potom vzniká nárok na odpočítanie dane. Nemýlte si cestovné náhrady vyplácané zamestnancovi a daňové výdavky SZČO pri použití súkromného motorového vozidla. V tomto prípade je spotreba PHL poskytnutá SZČO a ak preukáže že ide o prijatý tovar na účely dodávok tovarov a služieb ako platiteľa (jednoducho na podnikanie) tak potom nárok na odpočítanie DPH vzniká bez ohľadu an to či účtuje alebo neúčtuje o tomto benzínovom bločku. DPH nie je naviazaná na zákon o dani z príjmov alebo účtovníctvo. Má vlastný režim!!! Takže ak to správca dane niekomu vyhodil tak dotyčný sa mal brániť ale ak nemal znalosť tak bohužial...
marta bodonova
09.03.09,11:33
Dobrý deň,
dnes som bola na DU Košice IV a dali mi takúto odpoveď.
Živnostník, ktorý používa svoje auto na podnikateľské účely - neni v majetku - , má nárok na uplatnenie DPH z blokov.
wasko
17.03.09,19:13
Chcela by som sa opýtať lebo som už z toho úplne domotaná. Takže aj pri s.r.o. ak konateľ používa svoje auto ktoré nie je zaradené do majetku firmy si môže uplatniť DPH z bločkov PHM v plnej výške ak je platcom DPH a + aj cestovné náhrady? Takže ako vlastne postupujem pri výpočte cestovných náhrad?
základná náhrada + náhrada za PHL ? to je
základná náhrada = 0,183
cena PHM z bloku bez dane / DPH si uplatním/ x spotreba podľa TP/100= náhrada PHL za 1 km + 0,183 x najazdené km?
ako to potom vlastne účtujem, veď keď účtujem základnú náhradu a náhradu PHL tak bloček z tankovania neúčtujem iba prikladám k cesťáku ako doklad o cene PHL? ako sa mi potom dostane DPH do programu účtovníctva keď ten bloček vlastne neúčtujem, robím to nejako cez ID?Alebo ak si chcem uplatniť DPH z bločku tak účtujem celý bloček? + km x 0,183 eur.?
Vopred ďakujem za každú odpoveď a radu lebo som v tom nová a ešte som to neúčtovala ja by som to potrebovala vysvetliť nejako po lopate. Prosím poraďte niekto lebo som z toho už zúfalá a čím viac príspevkov čítam tým je viac rozdielnych názorov na odpočet DPH na porade.
wasko
19.03.09,05:55
Prosím, nikto sa neozve?
liba2
19.03.09,06:04
Chcela by som sa opýtať lebo som už z toho úplne domotaná. Takže aj pri s.r.o. ak konateľ používa svoje auto ktoré nie je zaradené do majetku firmy si môže uplatniť DPH z bločkov PHM v plnej výške ak je platcom DPH a + aj cestovné náhrady? Takže ako vlastne postupujem pri výpočte cestovných náhrad?
základná náhrada + náhrada za PHL ? to je
základná náhrada = cena PHM z bloku bez dane / DPH si uplatním/ x spotreba podľa TP/100 + 0,183 eur.?
náhrada PHL = základná náhrada x najazdené km?
ako to potom vlastne účtujem, veď keď účtujem základnú náhradu a náhradu PHL tak bloček z tankovania neúčtujem iba prikladám k cesťáku ako doklad o cene PHL? ako sa mi potom dostane DPH do programu účtovníctva keď ten bloček vlastne neúčtujem, robím to nejako cez ID?Alebo ak si chcem uplatniť DPH z bločku tak účtujem celý bloček? + km x 0,183 eur.?
Vopred ďakujem za každú odpoveď a radu lebo som v tom nová a ešte som to neúčtovala ja by som to potrebovala vysvetliť nejako po lopate. Prosím poraďte niekto lebo som z toho už zúfalá a čím viac príspevkov čítam tým je viac rozdielnych názorov na odpočet DPH na porade.
Ja len toľko, že:
"základná náhrada" je suma 0,183 eur ; a
" náhrada za PHL" je výpočet podľa vzorca: km x spotreba/100 x cena PHL
(máš to naopak)
wasko
19.03.09,09:21
Aha, dík za upozornenie.Takže opravujem v texte ale mohol by sa mi niekto ešte vyjadriť k mojej otázke? Prosím
wasko
22.03.09,19:00
Prosím ešte raz, mohol by mi niekto kto si uplatňoval v takom prípade DPH poradiť ako na to? alebo mám založiť novú tému?
liba2
22.03.09,19:13
Prosím ešte raz, mohol by mi niekto kto si uplatňoval v takom prípade DPH poradiť ako na to? alebo mám založiť novú tému?
kto hľadá - nájde ;) a je to v tejto istej téme.....
http://www.porada.sk/714870-post21.html
wasko
23.03.09,06:02
Jéééj. Ďakujem veľmi pekne za pomoc ale tento príspevok som naozaj nevidela a to prisahám že som tu sedela a hľadala dosť dlho. Ešte raz díky.
karcoolka1
24.03.09,07:21
kto hľadá - nájde ;) a je to v tejto istej téme.....
http://www.porada.sk/714870-post21.html

Ja si tiež občas myslím, že nevidím pre oči....:o
marta bodonova
25.03.09,13:44
Chcela by som sa opýtať lebo som už z toho úplne domotaná. Takže aj pri s.r.o. ak konateľ používa svoje auto ktoré nie je zaradené do majetku firmy si môže uplatniť DPH z bločkov PHM v plnej výške ak je platcom DPH a + aj cestovné náhrady? Takže ako vlastne postupujem pri výpočte cestovných náhrad?
základná náhrada + náhrada za PHL ? to je
základná náhrada = 0,183
cena PHM z bloku bez dane / DPH si uplatním/ x spotreba podľa TP/100= náhrada PHL za 1 km + 0,183 x najazdené km?
ako to potom vlastne účtujem, veď keď účtujem základnú náhradu a náhradu PHL tak bloček z tankovania neúčtujem iba prikladám k cesťáku ako doklad o cene PHL? ako sa mi potom dostane DPH do programu účtovníctva keď ten bloček vlastne neúčtujem, robím to nejako cez ID?Alebo ak si chcem uplatniť DPH z bločku tak účtujem celý bloček? + km x 0,183 eur.?
Vopred ďakujem za každú odpoveď a radu lebo som v tom nová a ešte som to neúčtovala ja by som to potrebovala vysvetliť nejako po lopate. Prosím poraďte niekto lebo som z toho už zúfalá a čím viac príspevkov čítam tým je viac rozdielnych názorov na odpočet DPH na porade.

Neviem , či je to tak ako píšeš aj u FO.
Nakoľko aj ja mám tento problém a nikdo mi nedal odpoveď, napíšem ako to budem robiť ja v ALFE - od 01/03/2009 som platca DPH.
Nahodím si blok o tankovaní do PD - tam sa mi pekne rozpíše DPH.
Vypočítam si z bloku 1l bez DPH a túto sumu si nahodím do knihy jázd.
Na konci mesiaca skontrolujem, či mi to sedí.
Náhrada za PH, by mala byť rovnaká v KJ a aj v PD kde je suma z blokov bez DPH.
Muška
25.03.09,13:58
Marti
dobre si si to vymyslela. :)
Ak účtuješ blok do VOZD, tak do knihy jázd potrebuješ nahodiť len počet litrov, aby si na konci roka zistila, či Ti nejaké zostali nespotrebované a o tie by som upravila VOZD mínusom a taktiež DPH.

A keďže je to auto v osobnom majetku, tak na konci roka v uzávierkových operáciach by som zaúčtovala VOZD = základná náhrada x počet km za celý rok.
marta bodonova
25.03.09,14:03
Marti
dobre si si to vymyslela. :)
Ak účtuješ blok do VOZD, tak do knihy jázd potrebuješ nahodiť len počet litrov, aby si na konci roka zistila, či Ti nejaké zostali nespotrebované a o tie by som upravila VOZD mínusom a taktiež DPH.

A keďže je to auto v osobnom majetku, tak na konci roka v uzávierkových operáciach by som zaúčtovala VOZD = základná náhrada x počet km za celý rok.
Ale v KJ si pýta aj cenu za 1L.
marta bodonova
26.03.09,09:14
Ale v KJ si pýta aj cenu za 1L.

Neda sa to takto, nesedí suma v PD a výpočet v KJ.
Muška
26.03.09,09:25
Ale v KJ si pýta aj cenu za 1L.
Marti,
neviem akú KJ používaš.
Niekde KJ pýta nákup, kde vlastne nahodíš ten istý blok ako do PD.
Ja mám KJ, kde na konci roka pozriem koľko litrov spotreboval.
PHM počas roka dávam ako "Materiál - na sklad" , číže príjem a na konci roka urobím výdaj zo skladu a potom "riešim" čo s rozdielom.
A v uzávierkových operáciach ako "nepeňažnú operáciu" zaúčtujem do VOZD základná náhrada x km.