Michelle22
02.04.08,12:22
Dobrý deň,mám jeden problém...SZČO si uplatnil odpočet na manželku (odpočet - manželkin príjem) ale jeho manželka podala tiež DP typ A a uplatnila si celý odpočet dane (jej príjem bolo len odstupné z práce cca 29.000,--).Ako má teraz postupovať???? Pekne prosím o radu.Ďakujem.
veronikasad
02.04.08,10:27
Dobrý deň,mám jeden problém...SZČO si uplatnil odpočet na manželku (odpočet - manželkin príjem) ale jeho manželka podala tiež DP typ A a uplatnila si celý odpočet dane (jej príjem bolo len odstupné z práce cca 29.000,--).Ako má teraz postupovať???? Pekne prosím o radu.Ďakujem.
Je to OK. Odpočitateľná položka, ktorú si uplatnila manželka vo svojom DP /má nárok na ňu každý daňovník/, nesúvisí s uplatnením odpočitatelnej položky na manželku, ktorú si uplatnil manžel.

--------
Veronika
hanelie
02.04.08,12:27
existuje logické vysvetlenie medzi týmito dvomi prípadmi v súvislosti s NČ

1. horeuvedený 2x odpočet

2. SZČO ZD 0 / brutto príjem vyšší ako NČ / čiže neodpočítala si ani ona ani
manžel
Michelle22
02.04.08,18:46
Na DU mi povedali,že to tak nemôže byť.Buď si odpočet uplatní ona alebo on na manželku.V manželkinom DP bol uvedený celý odpočet,ale v podstate uplatnila sa len čiastka rovnajúca sa jej príjmu a neviem či práve to daniarov nezmiatlo. Veď aj manžel si na ňu odpočítal,len časť odpočtu mínus jej príjem. Môže to považovať,že je to v poriadku??? Ďakujem
Kazu
02.04.08,19:08
Na DU mi povedali,že to tak nemôže byť.Buď si odpočet uplatní ona alebo on na manželku.V manželkinom DP bol uvedený celý odpočet,ale v podstate uplatnila sa len čiastka rovnajúca sa jej príjmu a neviem či práve to daniarov nezmiatlo. Veď aj manžel si na ňu odpočítal,len časť odpočtu mínus jej príjem. Môže to považovať,že je to v poriadku??? Ďakujem

Žije s ním v spoločnej domácnosti? Žije
Má vlastný príjem nepresahujúci sumu zodpovedajúcu 19,2-násobku platného životného minima? Má
Je to uplatnené len z rozdielu? Je
Potom je to v poriadku! :)
Michelle22
03.04.08,10:24
Veľmi pekne ďakujem.Pýtala som sa len preto,že ma daniarky trošku zneistili.Ešte raz ďakuje a pekný zvyšok dňa prajem.
Vladimír Ozimý
03.04.08,11:23
odpočítateľná položka na manželku nemá nič spoločne s odpočítateľnou položkou na daňovníka. Každá z týchto položiek funguje na inom princípe. Na daňovníka si uplatní každý daňovník dosahujúci príjmy podľa § 5 až 8, kdežto odpočítateľnú položku na manželku má nárok uplatniť len vtedy ak nemá manželka príjem alebo tento príjem je menší ako je odpočítateľná položka a musia byť manželia :)

Nie všetko čo povedia na DU je vždy pravda :D
dvojča
15.04.08,07:07
Máš to správne, ja to tak robím mojej mame už niekoľko rokov a je to v poriadku. Uplatňuje si ju aj oco v práci aj mama si robí sama daňové z príjmov, ktoré má z dohody o vykonaní práce. Odpočitateľnú položku si odpočíta každý len z rozdielu z príjmov a výšky odp.položky, takže je to OK!!